Richard Rogers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Richard Rogers
Baron Rogers of Riverside
Ilustracja
Richard Rogers (2016)
Imię i nazwisko Richard George Rogers
Data i miejsce urodzenia 23 lipca 1933
Florencja, Włochy
Narodowość brytyjska
Dziedzina sztuki Architektura
Epoka późny modernizm, high-tech
Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)
Millennium Dome w Londynie

Richard Rogers (pełne nazwisko Richard George Rogers, Baron Rogers of Riverside, ur. 23 lipca 1933 we Florencji) – brytyjski architekt późnego modernizmu i high-tech, czwarty brytyjski laureat Nagrody Pritzkera.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Architectural Association School w Londynie, a następnie aż do uzyskania dyplomu w 1962 na Uniwersytecie Yale w New Haven u Serge’a Chermayeffa. W 1963, wraz z ówczesną żoną Su oraz małżeństwem Wendy i Normanem Fosterami (kolegami ze studiów w Yale) założył biuro Team 4, które zrealizowało przede wszystkim Reliance Control Factory w Swindon (1967). W tym samym roku był przedstawicielem brytyjskich architektów na Biennale w Paryżu.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 1967 biuro Team 4 zakończyło działalność, w 1969 Rogers rozpoczął współpracę z włoskim architektem Renzo Piano. Największym osiągnięciem ich wspólnej pracowni była wygrana w konkursie (1971), a następnie realizacja Centre Pompidou. W 1976 Rogers zrezygnował z dalszej współpracy z Piano, a rok później założył własną pracownię Richard Rogers Partnership, istniejącą obecnie (2007) pod nazwą Rogers Stirk Harbour + Partners, posiadającą oddziały w Londynie, Barcelonie, Madrycie i Tokio.

Styl architektury Rogersa charakteryzuje się demonstracyjnym używaniem elementów high-tech, niejednokrotnie przejętych z innych dziedzin techniki, np. okrętownictwa, przemysłu motoryzacyjnego lub komputerowego. Jednocześnie duże znaczenie dla Rogersa ma ekologiczny aspekt architektury.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Główne dzieła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]