Richard Rogers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Richard Rogers
Baron Rogers of Riverside
Ilustracja
Richard Rogers (2016)
Imię i nazwisko

Richard George Rogers

Data i miejsce urodzenia

23 lipca 1933
Florencja

Data i miejsce śmierci

18 grudnia 2021
Londyn

Narodowość

brytyjska

Język

angielski

Alma Mater

Architectural Association School of Architecture,
Yale School of Architecture

Dziedzina sztuki

architektura

Epoka

późny modernizm,
high-tech

Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Richard Rogers, właśc. Richard George Rogers, baron Rogers of Riverside (ur. 23 lipca 1933 we Florencji, zm. 18 grudnia 2021[1] w Londynie) – brytyjski architekt późnego modernizmu i high-tech, czwarty brytyjski laureat Nagrody Pritzkera.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Architectural Association School w Londynie, a następnie aż do uzyskania dyplomu w 1962 na Uniwersytecie Yale (w New Haven) u Serge’a Chermayeffa. W 1963, wraz z ówczesną żoną Su oraz małżeństwem Wendy i Normanem Fosterami (kolegami ze studiów w New Haven) założył biuro Team 4, które zrealizowało Reliance Control Factory w Swindon (1967). W tym samym roku był przedstawicielem brytyjskich architektów na Biennale w Paryżu.

W 1967 biuro Team 4 zakończyło działalność, w 1969 Rogers rozpoczął współpracę z włoskim architektem Renzo Piano. Największym osiągnięciem ich wspólnej pracowni była wygrana w konkursie (1971), a następnie realizacja Centre Pompidou. W 1976 Rogers zrezygnował z dalszej współpracy z Piano, a rok później założył własną pracownię Richard Rogers Partnership, istniejącą obecnie (2007) pod nazwą Rogers Stirk Harbour + Partners, posiadającą oddziały w Londynie, Barcelonie, Madrycie i Tokio.

Styl architektury Rogersa charakteryzuje się demonstracyjnym używaniem elementów high-tech, niejednokrotnie przejętych z innych dziedzin techniki, na przykład okrętownictwa, przemysłu samochodowego lub komputerowego. Jednocześnie duże znaczenie dla Rogersa ma ekologiczny aspekt architektury.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Millennium Dome w Londynie

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Richard Rogers: Millennium Dome architect dies aged 88. bbc.com. [dostęp 2021-12-20]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]