ISU Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym 2012/2013

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ISU Grand Prix
2012/2013
2011/2012 2013/2014
Ilustracja
Mao Asada (JPN) na finale Grand Prix (1. miejsce)
Data 19 października – 9 grudnia 2012
Organizator ISU

ISU Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym 2012/2013 – 18. edycja zawodów w łyżwiarstwie figurowym. Zawodnicy podczas sezonu wystąpili w siedmiu zawodach cyklu rozgrywek. Rywalizacja rozpoczęła się w Kent 19 października, a zakończyła w rosyjskim Soczi finałem Grand Prix, który odbył się w dniach 6 – 9 grudnia 2012 roku.

Kalendarium zawodów[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejsce Zawody Źr.
1 19–21 października 2012 Stany Zjednoczone Kent Skate America [1]
2 26–28 października 2012 Kanada Windsor Skate Canada International [2]
3 2–4 listopada 2012 Chińska Republika Ludowa Szanghaj Cup of China [3]
4 9–11 listopada 2012 Rosja Moskwa Rostelecom Cup [4]
5 16–18 listopada 2012 Francja Paryż Trophée Éric Bompard [5]
6 23–25 listopada 2012 Japonia Sendai NHK Trophy [6]
7 6–9 grudnia 2012 Rosja Soczi Finał Grand Prix [7]

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Soliści[edytuj | edytuj kod]

Zawody 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce Źr.
Skate America Japonia Takahiko Kozuka Japonia Yuzuru Hanyū Japonia Tatsuki Machida
Skate Canada International Hiszpania Javier Fernández Kanada Patrick Chan Japonia Nobunari Oda
Cup of China Japonia Tatsuki Machida Japonia Daisuke Takahashi Rosja Siergiej Woronow
Rostelecom Cup Kanada Patrick Chan Japonia Takahiko Kozuka Czechy Michal Březina
Trophée Eric Bompard Japonia Takahito Mura Stany Zjednoczone Jeremy Abbott Francja Florent Amodio
NHK Trophy Japonia Yuzuru Hanyū Japonia Daisuke Takahashi Stany Zjednoczone Ross Miner
Finał Grand Prix Japonia Daisuke Takahashi Japonia Yuzuru Hanyū Kanada Patrick Chan

Solistki[edytuj | edytuj kod]

Zawody 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce Źr.
Skate America Stany Zjednoczone Ashley Wagner Stany Zjednoczone Christina Gao Rosja Adelina Sotnikowa
Skate Canada International Kanada Kaetlyn Osmond Japonia Akiko Suzuki Japonia Kanako Murakami
Cup of China Japonia Mao Asada Rosja Julija Lipnicka Finlandia Kiira Korpi
Rostelecom Cup Finlandia Kiira Korpi Stany Zjednoczone Gracie Gold Stany Zjednoczone Agnes Zawadzki
Trophée Eric Bompard Stany Zjednoczone Ashley Wagner Rosja Jelizawieta Tuktamyszewa Rosja Julija Lipnicka
NHK Trophy Japonia Mao Asada Japonia Akiko Suzuki Stany Zjednoczone Mirai Nagasu
Finał Grand Prix Japonia Mao Asada Stany Zjednoczone Ashley Wagner Japonia Akiko Suzuki

Pary sportowe[edytuj | edytuj kod]

Zawody 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce Źr.
Skate America Rosja Tetiana Wołosożar / Maksim Trańkow Chińska Republika Ludowa Pang Qing / Tong Jian Stany Zjednoczone Caydee Denney / John Coughlin
Skate Canada International Niemcy Alona Sawczenko / Robin Szolkowy Kanada Meagan Duhamel / Eric Radford Włochy Stefania Berton / Ondřej Hotárek
Cup of China Chińska Republika Ludowa Pang Qing / Tong Jian Rosja Yūko Kawaguchi / Aleksandr Smirnow Rosja Ksienija Stołbowa / Fiodor Klimow
Rostelecom Cup Rosja Tetiana Wołosożar / Maksim Trańkow Rosja Wiera Bazarowa / Jurij Łarionow Stany Zjednoczone Caydee Denney / John Coughlin
Trophée Eric Bompard Rosja Yūko Kawaguchi / Aleksandr Smirnow Kanada Meagan Duhamel / Eric Radford Włochy Stefania Berton / Ondřej Hotárek
NHK Trophy Rosja Wiera Bazarowa / Jurij Łarionow Kanada Kirsten Moore-Towers / Dylan Moscovitch Stany Zjednoczone Marissa Castelli / Simon Shnapir
Finał Grand Prix Rosja Tetiana Wołosożar / Maksim Trańkow Rosja Wiera Bazarowa / Jurij Łarionow Chińska Republika Ludowa Pang Qing / Tong Jian

Pary taneczne[edytuj | edytuj kod]

Zawody 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce Źr.
Skate America Stany Zjednoczone Meryl Davis / Charlie White Rosja Jekatierina Bobrowa / Dmitrij Sołowjow Kanada Kaitlyn Weaver / Andrew Poje
Skate Canada International Kanada Tessa Virtue / Scott Moir Włochy Anna Cappellini / Luca Lanotte Rosja Jekatierina Riazanowa / Ilja Tkaczenko
Cup of China Francja Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat Rosja Jekatierina Bobrowa / Dmitrij Sołowjow Kanada Kaitlyn Weaver / Andrew Poje
Rostelecom Cup Kanada Tessa Virtue / Scott Moir Rosja Jelena Iljinych / Nikita Kacałapow Rosja Wiktorija Sinicyna / Rusłan Żyganszyn
Trophée Eric Bompard Francja Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat Włochy Anna Cappellini / Luca Lanotte Rosja Jekatierina Riazanowa / Ilja Tkaczenko
NHK Trophy Stany Zjednoczone Meryl Davis / Charlie White Rosja Jelena Iljinych / Nikita Kacałapow Stany Zjednoczone Maia Shibutani / Alex Shibutani
Finał Grand Prix Stany Zjednoczone Meryl Davis / Charlie White Kanada Tessa Virtue / Scott Moir Francja Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat

Klasyfikacje punktowe[edytuj | edytuj kod]

Miejsce
w zawodach
Ilość punktów
Soliści
Solistki
Pary sportowe
Pary taneczne
1. 15 15
2. 13 13
3. 11 11
4. 9 9
5. 7 7
6. 5 5
7. 4
8. 3

Awans do finału Grand Prix zdobywa 6 najlepszych zawodników/par w każdej z konkurencji.

Soliści
Poz. Zawodnik Punkty[1]
Miejsca 1–6: kwalifikacja do Finału Grand Prix
1 Kanada Patrick Chan 28
2 Japonia Yuzuru Hanyū 28
3 Japonia Takahiko Kozuka 28
4 Japonia Tatsuki Machida 26
5 Japonia Daisuke Takahashi 26
6 Hiszpania Javier Fernández 24
Miejsca 7–9: rezerwa do Finału Grand Prix
7 Stany Zjednoczone Jeremy Abbott 20
8 Francja Florent Amodio 20
9 Japonia Takahito Mura 18
Solistki
Poz. Zawodniczka Punkty[2]
Miejsca 1–6: kwalifikacja do Finału Grand Prix
1 Stany Zjednoczone Ashley Wagner 30
2 Japonia Mao Asada 30
3 Finlandia Kiira Korpi 26
4 Japonia Akiko Suzuki 26
5 Rosja Julija Lipnicka 24
6 Rosja Jelizawieta Tuktamyszewa 22
Miejsca 7–9: rezerwa do Finału Grand Prix
7 Stany Zjednoczone Christina Gao 22
8 Stany Zjednoczone Mirai Nagasu 20
9 Japonia Kanako Murakami 20
Pary sportowe
Poz. Zawodnicy Punkty[3]
Miejsca 1–6: kwalifikacja do Finału Grand Prix
1 Rosja Tetiana Wołosożar / Maksim Trańkow 30
2 Rosja Wiera Bazarowa / Jurij Łarionow 28
3 Chińska Republika Ludowa Pang Qing / Tong Jian 28
4 Rosja Yūko Kawaguchi / Aleksandr Smirnow 28
5 Kanada Meagan Duhamel / Eric Radford 26
6 Kanada Kirsten Moore-Towers / Dylan Moscovitch 22
Miejsca 7–9: rezerwa do Finału Grand Prix
7 Stany Zjednoczone Caydee Denney / John Coughlin 22
8 Włochy Stefania Berton / Ondrej Hotarek 22
9 Rosja Ksienija Stołbowa / Fiodor Klimow 18
Pary taneczne
Poz. Zawodnicy Punkty[4]
Miejsca 1–6: kwalifikacja do Finału Grand Prix
1 Stany Zjednoczone Meryl Davis / Charlie White 30
2 Kanada Tessa Virtue / Scott Moir 30
3 Francja Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat 30
4 Rosja Jekatierina Bobrowa / Dmitrij Sołowjow 26
5 Rosja Jelena Ilinych / Nikita Kacałapow 26
6 Włochy Anna Cappellini / Luca Lanotte 26
Miejsca 7–9: rezerwa do Finału Grand Prix
7 Kanada Kaitlyn Weaver / Andrew Poje 22
8 Rosja Jekatierina Riazanowa / Ilja Tkaczenko 22
9 Stany Zjednoczone Maia Shibutani / Alex Shibutani 20

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ISU Grand Prix of Figure Skating 2012/2013 – Men – Final Result (ang.). ISU. [dostęp 2018-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-03)].
  2. ISU Grand Prix of Figure Skating 2012/2013 – Ladies – Final Result (ang.). ISU. [dostęp 2018-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-03)].
  3. ISU Grand Prix of Figure Skating 2012/2013 – Pairs – Final Result (ang.). ISU. [dostęp 2018-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-03)].
  4. ISU Grand Prix of Figure Skating 2012/2013 – Ice Dance – Final Result (ang.). ISU. [dostęp 2018-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-03)].