Döme Sztójay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Döme Sztójay
Sztójay Döme
Sztojay-official portrait 1944.jpg
1944
Data i miejsce urodzenia 5 stycznia 1883
Vršac, Austro-Węgry
Data i miejsce śmierci 22 sierpnia 1946
Budapeszt, Republika Węgierska
Premier Węgier i minister spraw zagranicznych
Okres od 22 marca 1944
do 29 sierpnia 1944
Przynależność polityczna Magyar Élet Pártja (MÉP)
Poprzednik Miklós Kállay
Następca Géza Lakatos

Döme Sztójay (ur. 5 stycznia 1883 we Vršacu, zm. 22 sierpnia 1946, Budapeszt) – węgierski generał, dyplomata, polityk pochodzenia serbskiego. W czasie II wojny światowej premier Królestwa Węgier (III 1944 – VIII 1944), proniemiecki kolaborant współodpowiedzialny za Holocaust Żydów węgierskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w serbskiej rodzinie jako Dmitrije Stojaković (Димитрије Стојаковић). Wstąpił w szeregi Armii Austro-Węgier i dosłużył się stopnia pułkownika podczas I wojny światowej. Po jej zakończeniu działał w kontrwywiadzie kontrrewolucyjnej armii admirała Miklósa Horthyego, a po jego dojściu do władzy zyskał stopień generała i attaché wojskowego w Berlinie (od 1925 do 1933). W 1927 zmienił nazwisko na Döme Sztójay. Od 1933 do 1935 pełnił urzędy w ministerstwie obrony. W 1935 Gyula Gömbös mianował go ambasadorem w Niemczech. Stanowisko to zajmował do marca 1944, gdy po okupacji przez Wehrmacht terytorium Królestwa Węgier (Operacja „Margarethe”)(niem.) regent Miklós Horthy został zmuszony do zdymisjonowania premiera Miklósa Kállaya i nominacji na jego następcę germanofila Sztójayego.

Sztójay zezwolił na działalność faszystowskiego i antysemickiego ugrupowania strzałokrzyżowców, zwiększył oddziały węgierskie na froncie wschodnim, zdelegalizował związki zawodowe, więził przeciwników politycznych, wymuszał posłuszeństwo na lewicowych politykach i aktywistach, sprzeciwił się zaakceptowaniu władzy Horthyego, rozpoczął prześladowanie i i pomoc przy wywożeniu do Auschwitz-Birkenau ludności żydowskiej Węgier. Horthy, chociaż desygnował pod przymusem Sztojayego na szefa rządu, nie zgadzał się z antysemicką politykę III Rzeszy i w sierpniu 1944, po obaleniu 23 sierpnia 1944 proniemieckich władz Królestwa Rumunii (Ion Antonescu) zdymisjonował 29 sierpnia Sztójayego i odsunął go od władzy. Po okupacji Węgier przez Armię Czerwoną i kapitulacji III Rzeszy przebywał na terytorium okupowanych Niemiec. Został schwytany przez Armię Stanów Zjednoczonych i wydany Węgrom w październiku 1945. Trybunał Ludowy uznał go winnym zbrodni wojennych i skazał na śmierć przez rozstrzelanie.

Jego żoną była Jozefa Landgráf. W ekranizacji historii obozu Auschwitz-Birkenau w rolę Sztójayego wcielił się Mikołaj Müller.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Thomas Sakmyster, A Hungarian Diplomat in Nazi Berlin: Sztójay Döme [w:] Hungarian history - world history, szerkesztette Ránki György, Budapeszt, Akadémiai Kiadó, 1984
  • A magyar Quisling-kormány: Sztójay Döme és társai a népbíróság elõtt / [szerk. Simándi Irén]; [bevezető tanulmányt írta, sajtó alá rend. és a mutatókat készítették: Karsai László, Molnár Judit] Budapeszt: 1956-os KHT, 2004.