Invader Zim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Najeźdźca Zim
Invader Zim
Gatunek serial animowany
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Twórcy Jhonen Vasquez
Liczba odcinków 27
Liczba serii 2 serie
Produkcja
Czas trwania odcinka 11 minut(odcinki specjalne 21)
Pierwsza emisja
Data premiery Stany Zjednoczone 30 marca 2001
Stacja telewizyjna Nickelodeon
Lata emisji Ziemia 2001-2006

Invader Zim (pol. Najeźdźca Zim, 2001-2006) – amerykański serial animowany. Nie doczekał się polskiej wersji językowej.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial jest o kosmicie najeźdźcy z planety Irk, imieniem Zim, który pochodzi z rasy Irkenów, kosmitów, którzy podbijają inne planety, a ich hierarchia opiera się na wzroście. Zim po nieudanej próbie operacji "Nadchodząca Zagłada 1" został wygnany, lecz później wrócił na przydzielanie misji do nowej operacji "Nadchodząca Zagłada 2", jednak Wszechmocni Najwyżsi nie chcieli go przyjąć do misji. W końcu, żeby się go pozbyć, przydzielili mu misję najazdu na "tajemniczą planetę", którą okazała się Ziemia. Wszechmocni Najwyżsi przydzielili mu także, ze wszystkich jednostek asystentów robotów SIR, najbardziej zwariowanego robota zrobionego ze złomu, zwanego GIR. Po przybyciu na Ziemię, Zim w swojej bazie (zbudowanej jako dość nietypowy dom) obmyśla plany zawładnięcia planetą, które zazwyczaj nie układają mu się jak należy. Robi wszystko najlepiej jak tylko może, żeby zaimponować Wszechmocnym Najwyższym. W dodatku, żeby jak najlepiej poznać planetę (a przy tym jej słabe punkty) chodzi do szkoły w przebraniu (głównie zakłada szkła kontaktowe i perukę, zaś GIR przebiera się jako zielony pies), ale tam spotyka Diba, chłopca, który interesuje się zjawiskami paranormalnymi i chce udowodnić światu, że Zim jest kosmitą.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Zim - niezwykle impulsywny kosmita z rasy Irkenów, jest cały zielony, nie ma uszu, ale za to posiada parę małych czułków i ogromne czerwone oczy zajmujące większą część twarzy. Nie jest on zbyt wysoki przez co zajmuje jedno z najgorszych miejsc w społeczeństwie Irkenów, jednak mały wzrost nadrabia wielką starannością, a raczej nadgorliwością, która objawia się we wszystkim co robi, przez co często sprowadza na innych problemy. Jest bardzo nielubiany przez Wszechmocnych Najwyższych, jednak nieświadomy tego kosmita wciąż stara się im zaimponować. Jego marzeniem jest zniszczenie lub podbicie Ziemi oraz uczynienie ludzi niewolnikami, sam siebie widzi w roli kosmicznego przywódcy Irkenów. Najbardziej boi się wykrycia i skończenia jako obiekt badań ludzkich naukowców.
  • GIR - to zbudowany ze złomu szalony robot, którego Wszechmocni Najwyżsi stworzyli ze zużytych części, ponieważ obawiali się dać Zimowi prawdziwego, sprawnego robota. GIR należy do klasy SIR, (Standardowy Wyszukiwacz Informacji, ang. Standard Information Retrieval), typu robotów stworzonych i używanych przez rasę Irkenów. GIR ma nietypową jak na maszynę osobowość, (ze względu na stare i wadliwe elementy, z których go poskładano) jest głupi, sprawia wrażenie nieźle stukniętego, z reguły ignoruje polecenia Zima lub wykonuje je nie tak jak trzeba, często przedkłada swoje potrzeby nad rozkazy swojego pana.
  • Dib - to chłopak chodzący z Zimem do klasy, ciągle próbuje udowodnić innym prawdziwą tożsamość Zima, co jak na złość nigdy mu się nie udaje. Dib ma czarne, stojące włosy i okrągłe okulary. Jego marzeniem jest zostanie odkrywcą, badaczem zjawisk paranormalnych, sławę chce zdobyć dzięki zdemaskowaniu Zima, często straszy kosmitę sekcją.
  • Gaz - jest siostrą Diba, maniaczka gier i wszelkich umożliwiających granie urządzeń, bardzo cyniczna i mściwa, nie cieszy jej nic poza grami i jedzeniem ulubionej pizzy.
  • Wszechmocni Najwyżsi - dwaj najwyżsi wśród Irkenów obcy, stojący na szczycie drabiny społecznej, z której kontrolują poczynania całego wszechświata i planują kolejne, uwielbiane przez Irkenów, inwazje. Jeden z nich ma czerwoną parę oczu, a drugi fioletową. W czasie planowania "Nadchodzącej Zagłady 2" wpadli na pomysł wysłania Zima na "tajemniczą planetę - Ziemię", z nadzieją, że nigdy tam nie dotrze lub przynajmniej utknie na zawsze i już nigdy nie powróci by zepsuć jakąś inwazje.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Premiera odcinka N/o Polski tytuł Angielski tytuł
PILOT
00 Invader Zim
SERIA PIERWSZA
01 The Nightmare Begins
02 Bestest Friends
Dark Harvest
03 Parent Teacher Night
Walk of Doom
04 Germs
NanoZim
05 Attack of the Saucer Morons
The Wettening
06 Carrer Day
Battle Dib
07 Planet Jackers
Bad, Bad Rubber Piggy
08 Raise of the Zitboy
Invasion of the Idiot Dog Brain
09 A Room with a Moose
Hamstergeddon
10 Plauge of Babies
Bloaty's Pizza Hog
11 Door to Door
FBI Warning of Doom
12 Bolognius Maximus
Game Slave 2
13 Battle of the Planets
14 Mysterious Mysteries
Abducted
15 Hobo 13
Future Dib
16 Halloween Spectacular of Spooky Doom
17 The Sad, Sad Tale of Chickenfoot
GIR Goes Crazy and Stuff
18 Lice
Walk for Your Lives
19 Dib's Wonderful Life of Doom
Megadoomer
20 Tak: The Hideous New Girl
SERIA DRUGA
21 Backseat Drivers from Beyond the Stars
22 Mortos Der Soulstealer
The Girl who Cried Gnome
23 The Frycook What Came from All That Space
24 The Voting of the Doomed
Vindicated!
25 Zim Eats Waffles
Dibship Rising
26 Gaz, Taster of Pork
29 The Most Horrible X-Mas Ever


Niedokończone odcinki drugiej serii[edytuj | edytuj kod]

Autor kreskówki, Jhonen Vasquez planował dokończenie drugiej serii oraz film pożegnalny, jednak nie zdążył tego zrealizować, ponieważ podano informację o anulowaniu dalszej części serialu przez Nickelodeon z powodu jego niskiej oglądalności i panującego w nim mrocznego klimatu. Mimo to, większość odcinków ma gotowy skrypt i nagrane głosy.

27. Roboparents Go Wild/Simon Sez Doom
28. Invader Poonchy/Nubs of Doom
30. 10 Minutes to Doom/GIR's Big Day
31. Return of Keef/Day of da Spookies
32. Mopiness of Doom/Those!
33. Top of the Line
34. The Trial
35. It Feeds on Noodles/Pants! (When Pants Ruled!)
36. Squishy: Hugger of Worlds
39-40. Special Doom
Film - Invader Dib

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]