Grzmotomocni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grzmotomocni
The Thundermans
Ilustracja
Gatunek

serial komediowy

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Jed Spingarn

Główne role

Kira Kosarin
Jack Griffo
Addison Riecke
Diego Velazquez
Chris Tallman
Rosa Blasi
Maya Le Clark

Muzyka tytułowa

The Thundermans Theme Song

Liczba odcinków

100

Liczba serii

4

Lista odcinków serialu Grzmotomocni
Produkcja
Produkcja

Uptown Productions
Nickelodeon Productions

Czas trwania odcinka

22 minuty

Pierwsza emisja
Data premiery

14 października 2013

Stacja telewizyjna

Nickelodeon

Lata emisji

2013–2018

Status

zakończony

Chronologia
Kontynuacja

Powrót Grzmotomocnych

Strona internetowa

Grzmotomocni (ang. The Thundermans, 2013-2018) – amerykański serial komediowy stworzony przez Jeda Spingarna i wyprodukowany przez Uptown Productions oraz Nickelodeon Productions.

Odcinek pilotażowy miał swoją premierę w Stanach Zjednoczonych 14 października 2013 roku na amerykańskim Nickelodeon. Regularną emisję stacja Nickelodeon rozpoczęła 2 listopada 2013 roku. W Polsce premiera serialu zadebiutowała 30 marca 2014 roku po transmisji z gali Nickelodeon Kids’ Choice Awards 2014.

W grudniu 2013 roku ogłoszono, że stacja Nickelodeon dostała zamówienie na drugi sezon, a 4 marca 2015 roku ogłoszono 3 sezon[1]. 2 marca 2016 roku ogłoszono 4 sezon[2].

Podczas Kids Choice Awards 2016 Kira Kosarin ogłosiła, ze powstanie 4 sezon serialu. Polska premiera 4 sezonu odbyła się 2 kwietnia 2017 roku na Nickelodeon HD.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial opisuje przygody rodziny Grzmotomocnych: Hanka i Barb oraz ich dzieci – Phoebe, Maxa, Billy’ego i Nory (pod koniec 2. sezonu również Chloe), którzy mają nadprzyrodzone zdolności, a także wykorzystują swoje moce do ratowania świata.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główni[edytuj | edytuj kod]

 • Phoebe Grzmotomocna/Grzmoto-Panna (Kira Kosarin) – siedemnastoletnia superbohaterka, siostra bliźniaczka Maxa oraz starsza siostra Nory, Billy’ego i Chloe. Jej najlepszą przyjaciółką jest Cherry. Jest bardzo odpowiedzialna. Stara się nie nadużywać swoich mocy. Nie umie dochować tajemnicy. Jej super moce to telekineza i mrożący, ognisty oddech. W finale 4 sezonu aktywuje bliźniaczą moc razem z Maxem. Zostaje też razem z nim dowódcą G-mocy.
 • Maximus Octavious „Max” Grzmotomocny (Jack Griffo) – siedemnastoletni superbohater, który odgrywał superzłoczyńcę, brat bliźniak Phoebe oraz starszy brat Nory, Billy’ego i Chloe. Jest przeciwieństwem Phoebe pod względem charakteru. Ma takie same super moce co Phoebe, dlatego że są bliźniętami. Pod koniec 3 sezonu staje się dobry.
 • Henry „Hank” Grzmotomocny/Grzmotomocny (Chris Tallman) – mąż Barb oraz ojciec Phoebe, Maxa, Billy’ego, Nory i Chloe. Jego super moce to latanie i super siła. Jego największym wrogiem był Mike Złomocny.
 • Eleonora „Nora” Grzmotomocna/Laserówka (Addison Riecke) – jedenastoletnia córka Hanka i Barb, młodsza siostra Phoebe, Maxa i Billy’ego oraz starsza siostra Chloe. Jest rezolutna. Jej super moc to strzelanie laserem z oczu.
 • William Kent „Billy” Grzmotomocny/Śmigacz (Diego Velazquez) – trzynastoletni syn Hanka i Barb oraz brat Phoebe, Maxa, Nory i Chloe. Jego super moc to super szybkość. Jest pełny energii. W przyszłości chce zostać bohaterem. Jest niezbyt mądry.
 • Barbara „Barb” Grzmotomocna/Elektrysa (Rosa Blasi) – żona Hanka oraz matka Phoebe, Maxa, Billy’ego, Nory i Chloe. Jej supermoce to kontrolowanie światła i błyskawice.
 • Chloe Erica Grzmotomocna/Grzmoto-dzidzia (Maya Le Clark) – najmłodsze dziecko Grzmotomocnych, a zarazem młodsza siostra Phoebe, Maxa, Billy’ego i Nory. Jej super moce to zdolność teleportacji, a do czwartego roku życia było nią wytwarzanie bąbelków. Jest bardzo urocza.

Pozostali[edytuj | edytuj kod]

 • Doktor Colosso (Dana Snyder) – królik, który był kiedyś złoczyńcą. Został zmieniony w królika przez Hanka. Zwierzak Maxa. Lubi się przebierać. Jest ojcem Baltfora.
 • Cherry (Audrey Whitby) – najlepsza przyjaciółka Phoebe. W finale drugiego sezonu dowiaduje się o mocach Grzmotomocnych. Od finału 3 sezonu zaczyna związek z Ostrygiem.
 • Link Złomocny (Barrett Carnahan) – chłopak Phoebe, jego ojciec to emerytowany złoczyńca, a jego super moc to elastyczność.
 • Mike Złomocny/Złomocny (Eric Allan Kramer) – emerytowany super złoczyńca, ojciec Linka, ma takie same super moce co Hank. Był największym wrogiem Hanka. Prowadzi sklep z materacami. Od 3 sezonu pomaga lidze herosów.
 • Bułek (Harvey Guillen) – były pomocnik Amerykańskiej Kluchy. Jest częścią rodziny Grzmotomocnych. Jest dodatkowo bardzo zamożny. Jego mocą jest niezniszczalność. Jest infantylny i postrzelony.
 • Ostryg (Tanner Stine) – najlepszy kumpel Maxa, Phoebe się w nim zakochała. Gra w kapeli Maxa na gitarze basowej. W finale 3 sezonu zaczyna związek z Cherry.
 • Pani Olimpia Wong (Helen Hong) – właścicielka restauracji Wong’s Pizza Palace i Splatburger. Nie lubi rodziny Grzmotomocnych.
 • Dyrektor Bradford (Jeff Meacham) – dyrektor szkoły, do której uczęszczają bliźnięta. Wyjątkowo samolubny. Często wspomina że nie ma rodziny. Nienawidzi swojej pracy.
 • Dyrektor Manbeck (Jim McCaffree) – dyrektor szkoły podstawowej w Skrytowicach. W przeciwieństwie do dyrektora Bradforda lubi swoją pracę i jest miły.
 • Kelsey (Teala Dunn) – koleżanka Phoebe ze szkoły.
 • Gideon (Kenny Ridwan) – kumpel Maxa. Gra w kapeli Maxa na klawiszach. Podkochiwał się w Phoebe i Barb, lecz ostatecznie zakochał się w Sarze (kumpeli Phoebe) i zaczął z nią chodzić.
 • Darcy Wong (Haley Tju) – wredna i rozpieszczona bratanica pani Wong. Ciągle obraża Barbarę Grzmotomocną. Rywalizuje z Norą i Billym. Pewnego razu porwała Colossa chcąc udowodnić, że umie mówić.
 • Alison (Ryan Newman) – dziewczyna Maxa od odcinka Date Expectations. Jest ekologiem i hipiską. Jej rodzice to zawodnicy. Ostatecznie w 4 sezonie zerwała z Maxem ze względu na inny światopogląd.
 • Wolfgang – uczeń z programu wymiany uczniowskiej. Pochodzi z Niemiec i mówi wyłącznie po niemiecku. Ma samochód. Gra w kapeli Maxa na perkusji. W Ameryce mieszka na farmie, lecz przez krótki czas mieszkał u Grzmotomocnych.
 • Dziadek „DJ Partyface” Gidek – dziadek Gideona. Był sławnym DJ’em, dzięki czemu posiada luksusowy Penthaus. Wychowuje wnuka. Nie lubi Maxa. Wraz z Gideonem zakładają reality show w 4 sezonie.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

W polskiej wersji językowej występują:

W pozostałych rolach:

Wersja polska: na zlecenie Nickelodeon Polska – Master Film
Reżyseria: Agata Gawrońska-Bauman
Dialogi: Kamila Klimas-Przybysz
Dźwięk i montaż: Jacek Osławski
Kierownictwo produkcji: Romuald Cieślak
Tekst piosenki: Andrzej Brzeski (odc. 1)
Opracowanie muzyczne: Piotr Gogol (odc. 1)
Obsada: Agata Gawrońska-Bauman i Andrzej Chudy (odc. 32)
Nadzór merytoryczny: Katarzyna Dryńska Lektor:

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Premiera serii Stany Zjednoczone Finał serii Stany Zjednoczone Premiera serii Polska Finał serii Polska
1 20[3] 14 października 2013 14 czerwca 2014 30 marca 2014 18 października 2014
2 25 13 września 2014 28 marca 2015 29 listopada 2014 18 września 2015
3 24 27 czerwca 2015 13 sierpnia 2016 10 stycznia 2016 13 listopada 2016
Odcinek Specjalny 1 10 października 2016 10 października 2016 10 grudnia 2016 10 grudnia 2016
4 29 22 października 2016 25 maja 2018 2 kwietnia 2017 16 listopada 2018
Odcinek Specjalny 1 22 maja 2018 22 maja 2018 b.d b.d.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]