Język chinalugijski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Каьатш миI
Obszar Azerbejdżan
Liczba mówiących maks. ok. 2-3 tys.
Klasyfikacja genetyczna Języki kaukaskie
 Północno-wschodnie
  Języki dagestańskie
   Grupa samurska
    Język chinalugijski
Pismo/alfabet brak piśmiennictwa
Kody języka
ISO 639-1 -
ISO 639-3 kjj
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata

Język chinalugijski (nazwa własna Каьатш миI) – jeden z niewielkich języków kaukaskich, używany przez Chinalugów w północnym Azerbejdżanie. Stanowisko języka chinalugijskiego w obrębie języków kaukaskich jest sporne. Według niektórych opracowań język ten należy do zespołu samurskiego, podgrupy dagestańskiej w grupie północno-wschodniej (nachsko-dagestańskiej) języków kaukaskich. Niektórzy jednak językoznawcy uważają, iż język ten jest na tyle różny od pozostałych języków zespołu samurskiego, iż można go z niej wydzielić. Przy tej klasyfikacji język ten opisywany jest jako izolowany w grupie języków dagestańskich.

Według rozmaitych źródeł język ten używany jest przez 1-3 tys. osób w kilku osiedlach w północnym Azerbejdżanie. Nazwa języka wywodzi się od nazwy wsi Chinalug, w którym zamieszkuje największa grupa użytkowników języka.

Język ten nie wykształcił piśmiennictwa. Jest używany wyłącznie w sytuacjach nieformalnych, w domu, wśród przyjaciół. W charakterze języka literackiego używany jest natomiast język azerski. Ze względu na niewielką liczbę użytkowników języka a także z powodu obniżania się prestiżu języka wśród jego użytkowników, uważa się iż chinalugijski jest językiem zagrożonym wymarciem w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]