Język buduchyjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Будад мез
Obszar Azerbejdżan
Liczba mówiących maks. ok. 5 tys.
Pismo/alfabet brak piśmiennictwa
Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
UNESCO 4 poważnie zagrożony
Ethnologue 6b zagrożony
Kody języka
Kod ISO 639-3 bdk
IETF bdk
Glottolog budu1248
Ethnologue bdk
WALS bdk
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język buduchyjski (także: budychyjski, buduchski, nazwa własna Будад мез) – jeden z niewielkich języków kaukaskich, używany przez Buduchów. Należy do zespołu samurskiego, podgrupy dagestańskiej w grupie północno-wschodniej (nachsko-dagestańskiej) języków kaukaskich. Wraz z językami kryzyjskim oraz szachdagijskim wydzielany jest czasami w ramach zespołu samurskiego w odrębną podgrupę.

Język ten używany jest przez maksymalnie ok. 5 tys. osób w kilku osiedlach w północnym Azerbejdżanie. Według mniej optymistycznych szacunków liczba użytkowników oscyluje wokół 1–2 tys. osób. Nazwa języka wywodzi się od nazwy wsi Buduch (inna nazwa: Budad), w którym zamieszkuje największa grupa użytkowników języka.

Buduchyjski jest językiem aglutynacyjnym.

Język ten nie wykształcił piśmiennictwa. Jest używany wyłącznie w sytuacjach nieformalnych, w domu, wśród przyjaciół. W charakterze języka literackiego używany jest natomiast język azerski. Ze względu na niewielką liczbę użytkowników języka, a także z powodu obniżania się prestiżu języka wśród jego użytkowników, uważa się iż buduchyjski jest językiem zagrożonym wymarciem w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Ze względu na długotrwałą dwujęzyczność do języka buduchskiego przeniknęło wiele elementów języka azerskiego

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]