Język buduchyjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Будад мез
Obszar

Azerbejdżan

Liczba mówiących

200

Pismo/alfabet

brak piśmiennictwa

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
UNESCO 4 poważnie zagrożony
Ethnologue 6b zagrożony
Kody języka
Kod ISO 639-3 bdk
IETF bdk
Glottolog budu1248
Ethnologue bdk
WALS bdk
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język buduchyjski (także: budychyjski, buduchski, nazwa własna Будад мез) – jeden z niewielkich języków kaukaskich, używany przez Buduchów. Należy do zespołu samurskiego, podgrupy dagestańskiej w grupie północno-wschodniej (nachsko-dagestańskiej) języków kaukaskich. Wraz z językami kryzyjskim oraz szachdagijskim wydzielany jest czasami w ramach zespołu samurskiego w odrębną podgrupę.

Według danych Ethnologue (wyd. 19, 2019) posługuje się nim 200 osób w Azerbejdżanie[1]. W 2007 r. podano szacunkową liczbę 1000 użytkowników, z zaznaczeniem, że niektóre spotykane szacunki odnoszą się do liczebności grupy etnicznej[2]. Nazwa języka i grupy etnicznej wywodzi się od nazwy największej miejscowości – Buduch (inna nazwa: Budad)[3].

Buduchyjski jest językiem aglutynacyjnym.

Język ten nie wykształcił piśmiennictwa[1]. Jest używany wyłącznie w sytuacjach nieformalnych, w domu, wśród przyjaciół. W edukacji i komunikacji międzyetnicznej wykorzystywany jest język azerski[2]. Azerski służy też jako język literacki[1][3]. Wiele osób ma również znajomość rosyjskiego[4]. W latach 80. XX w. odnotowano, że buduchyjski pozostaje w powszechnym użyciu, ale jednocześnie zaobserwowano, że wśród osób zamieszkujących poza wsią Buduch jest wypierany przez azerski[5].

Ze względu na niewielką liczbę użytkowników języka, a także z powodu obniżania się prestiżu języka wśród jego użytkowników, uważa się, iż buduchyjski jest językiem zagrożonym wymarciem w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Ze względu na długotrwałą dwujęzyczność do języka buduchskiego przeniknęło wiele elementów języka azerskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c David M. Eberhard, Gary F. Simons, Charles D. Fennig (red.), Budukh, [w:] Ethnologue: Languages of the World [online], wyd. 22, Dallas: SIL International, 2019 [zarchiwizowane z adresu 2019-06-06] (ang.).
  2. a b Salminen 2007 ↓, s. 238.
  3. a b The Budukhs. The Red Book of the Peoples of the Russian Empire. [dostęp 2023-09-23]. (ang.).
  4. Clifton i in. 2015 ↓, s. 4.
  5. Clifton i in. 2015 ↓, s. 4–5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]