Język buduchyjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Будад мез
Obszar Azerbejdżan
Liczba mówiących maks. ok. 5 tys.
Klasyfikacja genetyczna Języki kaukaskie
 Północno-wschodnie
  Języki dagestańskie
   Grupa samurska
    Język budychyjski
Pismo/alfabet brak piśmiennictwa
Kody języka
ISO 639-1 -
ISO 639-3 bdk
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata

Język buduchyjski (także: budychyjski, buduchski, nazwa własna Будад мез) – jeden z niewielkich języków kaukaskich, używany przez Buduchów. Należy do zespołu samurskiego, podgrupy dagestańskiej w grupie północno-wschodniej (nachsko-dagestańskiej) języków kaukaskich. Wraz z językami kryzyjskim oraz szachdagijskim wydzielany jest czasami w ramach zespołu samurskiego w odrębną podgrupę.

Język ten używany jest przez maksymalnie ok. 5 tys. osób w kilku osiedlach w północnym Azerbejdżanie. Według mniej optymistycznych szacunków liczba użytkowników oscyluje wokół 1-2 tys. osób. Nazwa języka wywodzi się od nazwy wsi Buduch (inna nazwa: Budad), w którym zamieszkuje największa grupa użytkowników języka.

Buduchyjski jest językiem aglutynacyjnym.

Język ten nie wykształcił piśmiennictwa. Jest używany wyłącznie w sytuacjach nieformalnych, w domu, wśród przyjaciół. W charakterze języka literackiego używany jest natomiast język azerski. Ze względu na niewielką liczbę użytkowników języka a także z powodu obniżania się prestiżu języka wśród jego użytkowników, uważa się iż buduchyjski jest językiem zagrożonym wymarciem w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Ze względu na długotrwałą dwujęzyczność do języka buduchskiego przeniknęło wiele elementów języka azerskiego

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]