Język tindyjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ъидараб миц̄и
Obszar

Federacja Rosyjska (Dagestan)

Liczba mówiących

2200 (2010)

Pismo/alfabet

brak piśmiennictwa

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
UNESCO 3 zdecydowanie zagrożony
Ethnologue 6b zagrożony
Kody języka
Kod ISO 639-3 tin
IETF tin
Glottolog tind1238
Ethnologue tin
WALS tnd
SIL TIN
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język tindyjski (nazwa własna Ъидараб миц̄и, ros. тиндинский язык) – jeden z niewielkich języków kaukaskich, używany przez Tindów. Należy do języków andyjskich w zespole awaro-didojskim, tworzącym podgrupę wśród języków dagestańskich w grupie północno-wschodniej (nachsko-dagestańskiej) języków kaukaskich. Jest blisko spokrewniony z językiem bagulalskim.

Dane, mówiące o liczbie osób posługujących się tym językiem są bardzo rozbieżne i niepewne. Według statystyk w 1926 r. języka tego używało 3812 osób. W późniejszym czasie Tindowie uznawani byli za odłam Awarów i tak też zapisywani podczas kolejnych spisów powszechnych. Szacunki z roku 1958 mówiły o ok. 5 tys. użytkowników języka, natomiast późniejsze źródła podają bardzo się od siebie różniące dane, począwszy od liczby 10 tys. osób w niektórych encyklopediach, przez cyfrę 6693 osób (2000 r.), aż po niemal niewiarygodną liczbę... 44 osób (!), która to liczba została ustalona podczas spisu powszechnego, przeprowadzonego na terenie Federacji Rosyjskiej w 2000 r. Wyniki tego spisu są kwestionowane, przypuszcza się, iż Tindowie stali się ofiarami manipulacji władz Dagestanu i że prawdziwe dane zostały z jakichś powodów sfałszowane. Porównanie danych statystycznych z różnych lat pozwala stwierdzić, iż użytkownicy tindyjskiego zostali najprawdopodobniej uznani za użytkowników innego języka kaukaskiego (andyjskiego, bądź też awarskiego), o ile, statystyki zostały przekłamane. Możliwe jest bowiem, iż w ciągu ostatnich lat doszło do pełnej asymilacji Tindów.

Język tindyjski nie wykształcił piśmiennictwa. Jest używany wyłącznie w sytuacjach nieformalnych, w domu, wśród przyjaciół. W charakterze języka literackiego używany jest język awarski, jako największy język literacki Dagestanu. Niektórzy Tindowie znają także rosyjski, jako język urzędowy Federacji Rosyjskiej.

Studia nad językiem tindyjskim zapoczątkował niemiecki kaukazolog, Adolf Dirr (1867–1930), publikując pod koniec XIX w. niewielką rozprawę, zawierającą m.in. przykłady tekstów tindyjskich.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]