Kuba Sienkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jakub Sienkiewicz)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kuba Sienkiewicz
Ilustracja
2015
Imię i nazwisko Jakub Sienkiewicz
Data i miejsce urodzenia 24 listopada 1961
Warszawa
Instrumenty gitara
Gatunki rock, pop rock, piosenka autorska,
Zawód muzyk, lekarz
Wytwórnie płytowe Zic Zac, PolyGram Polska, Universal Music Polska, Warner Music Poland
Zespoły
Elektryczne Gitary
Odznaczenia
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Strona internetowa

Kuba Sienkiewicz, właśc. Jakub Sienkiewicz (ur. 24 listopada 1961[1] w Warszawie) – polski muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta, autor tekstów, lider zespołu Elektryczne Gitary, z wykształcenia lekarz neurolog, posiadający stopień doktora nauk medycznych[2], pracujący w swoim zawodzie. W latach 80. był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Przewodniczący Rady Polskiej Fundacji Muzycznej[3].

Życiorys[edytuj]

W 1977 roku, razem z przyjacielem Piotrem Łojkiem, sformował akustyczną grupę pod prześmiewczą nazwą SPIARDL (Stowarzyszenie Piosenkarzy i Artystów Robotniczych Działaczy Ludowych). Muzycy grali prawie wyłącznie w domu i nagrywali na magnetofon szpulowy. Z tego okresu (1978) pochodzi Dziki – najstarsza piosenka Elektrycznych Gitar, napisana przez Piotra Łojka, Tatusia (1979), Piosenka polityczna i Trzecia Macocha, najstarsze piosenki Kuby Sienkiewicza i Głowy Lenina (1982).

Kuba Sienkiewicz na koncercie zespołu Zuch Kozioł, reaktywowanego w 2009 roku

W latach osiemdziesiątych do Kuby Sienkiewicza i Piotra Łojka dołączył Mirosław Jędras, a zespół został przemianowany na Zuch Kozioł. Zaprezentował się on na przeglądzie piosenek w klubie Medyk. W tym czasie Kuba Sienkiewicz występował również gościnnie jako gitarzysta solowy w zespole Niepodległość Trójkątów Andrzeja Zeńczewskiego oraz w Orkiestrze Na Zdrowie Jacka Kleyffa. Ponadto występował on samodzielnie w tzw. drugim obiegu – w mieszkaniach oraz na strajkach studenckich. Z tamtych wykonań pozostały nagrania.

W roku 1987 założył z Krzysztofem Bieniem, Piotrem Łojkiem i innymi zespół Miasto o stylistyce rockowej i ska, który wykonywał m.in. takie utwory jak Widmo, Człowiek z liściem. Zespół ten dał dwa koncerty i przetrwał do 1989 roku.

Od 1990 roku Jakub Sienkiewicz związany jest z Elektrycznymi Gitarami, z którymi nagrywa płyty i koncertuje. Jak sam przyznaje, do muzykowania na szerszą skalę skłoniły go problemy finansowe[4]. Co ciekawe, myśl o założeniu tego zespołu zrodziła się u Rafała Kwaśniewskiego, około 1989, kiedy grał jeszcze w zespole Kult[5]. Ten wraz z Piotrkiem Łojkiem przekonał Sienkiewicza do założenia kapeli. Pomysł zrealizowano rok później, zespół funkcjonuje do dziś, wyprodukował kilkadziesiąt przebojów, sprzedał ponad milion płyt[6].

Kuba Sienkiewicz występuje czasem pod własnym nazwiskiem, pod takim szyldem występował akustycznie wraz z Jackiem Wąsowskim, Zbigniewem Łapińskim i innymi; nagrał tak pięć płyt studyjnych. Czasem układa też muzykę i piosenki do polskich filmów i produkcji telewizyjnych.

Kuba Sienkiewicz zagrał dwie role w filmach Olafa Lubaszenki. Wystąpił w krótkim filmie na podstawie opowiadania Janusza Andermanna, gdzie grał samobójcę, który wchodzi na 30. piętro Pałacu Kultury i skacze. Grał następnie epizodyczne role lekarzy w komediach Chłopaki nie płaczą i Poranek kojota.

W 1994 roku nakładem wydawnictwa RAK ukazała się krótka książka zatytułowana Jestem z drowy. Zawierała one teksty piosenek, które były opatrzone komentarzami autora, a również wywiady z nim na tematy muzyki, medycyny czy życia prywatnego (choć tego ostatniego było najmniej). Teksty piosenek były również ilustrowane pracami plastyka Jarka Koziary.

W 1998 roku, we współpracy z reżyserem Mirosławem Dembińskim powstał film A ty co?, w którym piosenki Elektrycznych Gitar zostały zilustrowane dokumentalnymi obrazami współczesnej Polski. W ten sposób powstał film, który w zamierzeniu reżysera miał skłaniać do refleksji o Polsce końca XX wieku. W filmie wykorzystano piosenki zespołu Elektryczne Gitary z różnych lat – Przewróciło się, Żądze, Koniec, A ty co, Dzieci wybiegły, Cyrk, Nie wiem co to sen, Basen i my. W kilku scenach wystąpił sam Kuba Sienkiewicz. Film otrzymał Nagrodę Specjalną Festiwalu Mediów w Łodzi Człowiek w zagrożeniu.

W 1999 roku jego utwór znalazł się na drugiej składance Muzyka przeciwko rasizmowi, firmowanej przez Stowarzyszenie Nigdy Więcej[7].

Współpracuje ze sceną kabaretowo-muzyczną, Śmietanką Łowicką i Sceną Kabaretową Marka Majewskiego. Wielokrotnie występował na festiwalu OPPA. Pisuje felietony – jego teksty ukazywały się w miesięcznikach Charaktery, Sukces, Muza, kwartalniku Primum homo. Od 2002 do 2006 był wiceprezesem Rady Programowej rozgłośni Radio dla Ciebie.

W 2007 roku ograniczył swoją solową działalność koncertową, pracuje jednak z Elektrycznymi Gitarami i tworzy nowe piosenki.

2 października 2010 zagrał z Elektrycznymi Gitarami na XXX-leciu Niezależnego Zrzeszenia Studentów, w którym działał w latach 80-tych.

W 2013 został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[8].

Kariera medyczna[edytuj]

Jakub Sienkiewicz w 1986 roku ukończył Akademię Medyczną w Warszawie. Następnie uzyskał specjalizację drugiego stopnia z neurologii.

W roku 1995 uzyskał stopień doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy pt. Zaburzenia gałkoruchowe w chorobie Parkinsona; jego promotorem był prof. nadzw. dr hab. Hubert Kwieciński. Pracuje jako adiunkt w Klinice Neurologii WUM[9].

Jest autorem Poradnika dla osób z chorobą Parkinsona[10].

Jest członkiem Movement Disorder Society.

Życie prywatne[edytuj]

Jakub Sienkiewicz jest żonaty i ma pięcioro dzieci[11].

Jest bratankiem aktorki Krystyny Sienkiewicz[12].

Dyskografia[edytuj]

 Zobacz więcej w artykule Elektryczne Gitary, w sekcji Dyskografia.

Albumy solowe[edytuj]

Wraz z grupą Trawnik[edytuj]

Publikacje[edytuj]

 • 1994 – Kuba Sienkiewicz – Jestem z drowy (Wydawnictwo RAK)
 • 2004 – Jakub Sienkiewicz – Piosenki (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)

Filmografia[edytuj]

Kompozytor[edytuj]

Aktor (gościnnie)[edytuj]

Przypisy

 1. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997, str. 150. ISBN 83-7129-570-7
 2. Kuba Sienkiewicz w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2016-06-04]
 3. Polska Fundacja Społeczna: Zespół (pol.). polskafundacjamuzyczna.blogspot.com. [dostęp 2013-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-02)].
 4. Wypowiedzi w wywiadach, np. w rozmowie z Wojciechem Gąssowskim w programie Aleja Gwiazd, w TVP1, w 1995 r.
 5. Wiadomości na temat działalności Rafała Kwaśniewskiego, zgromadzone przez Leszka Gnoińskiego, w książce Kult Kazika (wyd. In Rock, 2001 r.).
 6. Porównanie ilości przyznanych grupie Złotych i Platynowych Płyt z ówczesnym progiem ich przyznawania, na podstawie danych ZPAV, opublikowanych na jego stronach internetowych.
 7. Marcin Kornak: Nigdy Więcej (pol.). [dostęp 2011-05-12].
 8. ZAiKS ma 95 lat. mkidn.gov.pl, 24 kwietnia 2013. [dostęp 2013-04-29].
 9. Kuba Sienkiewicz w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2016-03-21]
 10. Jakub Sienkiewicz: Poradnik dla osób z chorobą Parkinsona. Fundacja „Żyć z chorobą Parkinsona”, 2007. ISBN 978-83-925-855-4-1.
 11. Tomasz Barański: Doktor z (elektryczną) gitarą. zyjdlugo.pl. [dostęp 2013-04-29].
 12. Jerzy Zawisak: Krystyna Sienkiewicz ma co robić [WYWIAD] (ang.). ksiazki.onet.pl. [dostęp 2016-10-29].
 13. Studio Szum - Piosenki na zamówienie - Kuba Sienkiewicz (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2016-10-29].
 14. Kuba Sienkiewicz - „Kup pan cegłę (dla Amnesty)” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2016-10-29].
 15. Powrót brata - Kuba Sienkiewicz (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2016-10-29].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]