Jasionka (powiat krośnieński)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jasionka
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat krośnieński
Gmina Dukla
Liczba ludności (2016-12-31) 1184[1]
Strefa numeracyjna 13
Kod pocztowy 38-450[2]
Tablice rejestracyjne RKR
SIMC 0349330
Położenie na mapie gminy Dukla
Mapa lokalizacyjna gminy Dukla
Jasionka
Jasionka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jasionka
Jasionka
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Jasionka
Jasionka
Położenie na mapie powiatu krośnieńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu krośnieńskiego
Jasionka
Jasionka
Ziemia49°32′46″N 21°43′48″E/49,546111 21,730000

Jasionka (średnw. Bischofswalde, Biskupi Las) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla[3]. Leży u podnóża góry Cergowej. Przez wieś przepływa potok Jasionka dopływ Jasiołki.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa krośnieńskiego.

Części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Jasionka Bąkówka, Buławówka, Cesarzówka, Cichoniówka, Głodówka, Jakiełówka, Kubówka, Lisówka, Możdżanówka, Mroczkówka, Przedzienikówka, Przylasek, Szczepanikówka, Szczurkówka, Szyszlakówka, Szyszlakówka Druga, Turkówka, Wróblówka[4][3].

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

W roku 1384 królowa węgierska Maria żona cesarza Zygmunta Luksemburskiego nadała te ziemie biskupstwu przemyskiemu. Pierwszym właścicielem, który zarządzał wsią w imieniu Kurii był bp Eryk z Winsen. Jasionka lokowana na prawie niemieckim [5] jako wieś biskupstwa przemyskiego w 1386 była własnością kościelną do I wojny światowej. Dzierżawcą wsi był m.in. Zyndram z Maszkowic. W tych okolicach przebywał pustelnik św. Jan z Dukli. Miejscowość została znacznie zniszczona w 1474 i 1657 w czasie wojen polsko-węgierskich. W latach 1769-1772 działały tu oddziały Konfederatów barskich. W czasie II wojny światowej 9 września 1939 r. w walce z Niemcami, zginęło tu 17 polskich żołnierzy z wycofującego się plutonu WP. Zwłoki ich ekshumowano na cmentarz wojenny w Dukli.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dukla. Dukielski Przegląd Samorządowy Nr 2 luty 2017 s. 4
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  3. a b GUS. Rejestr TERYT
  4. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  5. "Spośród obcych narodowości zamieszkujących ziemię sanocką, najliczniejszą i najbardziej wpływową, była niemiecka. [...] nazwy takich miejscowości jak np. Frysztak, Zarszyn, Lobentanz (Nowotaniec), Zymbertowa, Kalbornia, Rytarowce, Brezen późniejszy Brzozów, Hochstadt (Jaśliska), Erenberg (Odrzykoń), Kunzendorf (Poraż), Bischofswalde (Jasionka) , Michilsdorf (Michałówka), nawet niwy w obrębie pewnych wsi (pratum Cornslag in Iwanczepole, eger Kothkenhaw pod Krosnem), aby poznać jak znaczną rolę odgrywał ten żywioł w dziejach naszej ziemi. Mieszkali Niemcy po zamkniętych miastach, i po otwartych wsiach, po chatach i dworach wiejskich, zajmowali się handlem, rzemiosłem, pługiem, szablą i słowem bożym. Pracowici, zapobiegliwi i oszczędni, tworzyli oni element twórczy w gospodarstwie społecznym i byli dla ludności tubylczej przykładem i wzorem. [...]. Opierając się na zestawieniach indeksowych, którym jednakże bezwzględnie zaufać nie można, możemy przyjąć jako bliski rzeczywistości, 30% Niemców w Sanoku w stosunku do reszty ludności. Przez cały ciąg XV stulecia, dokumenty miejski były wystawiane także w języku niemieckim. [..]"op. cit. AGZ, Janusz Samolewicz, Sąd wyższy prawa niemieckiego, Lwów, 1903. [w:] Przemysław Dąbkowski. Stosunki narodowościowe ziemi sanockiej w XV stuleciu: Niemcy. Lwów. (1921) strony 4-17

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]