Joseph Christian Hohenlohe-Bartenstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joseph Christian Franz Ignaz Karl Prinz zu Hohenlohe-Bartenstein
Biskup ordynariusz wrocławski
ilustracja
Herb duchownego
Data i miejsce urodzenia 6 listopada 1740
Bartenstein
Data i miejsce śmierci 21 stycznia 1817
Javorník
Wyznanie katolicyzm
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 17 maja 1788
Nominacja biskupia 3 sierpnia 1789
Sakra biskupia 27 września 1789
Odznaczenia
Order Feniksa (Hohenlohe) Order Orła Czarnego (Prusy) Krzyż Wielki Orderu Orła Czerwonego (Prusy) Krzyż Wielki Orderu Karola III (Hiszpania)
Grób biskupa Hohenlohe na cmentarzu w Javorníku

Joseph Christian Franz Ignaz Karl Prinz zu Hohenlohe-Waldenburg-Bartenstein (ur. 6 listopada 1740 w Bartenstein koło Wittenbergi, zm. 21 stycznia 1817 w Javorníku) – książę, niemiecki duchowny katolicki, biskup ordynariusz wrocławski w latach 1795-1817.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Już w wieku 8 lat przyjął tonsurę. W 1749 roku został kanonikiem w Kolonii. W 1771 był kanonikiem w Strasburgu, Salzburgu i prepozytem w Kolonii. Następnie, w 1776 należał do loży masońskiej w Bonn. W roku 1781 został kanonikiem wrocławskim, a 7 lat później prepozytem. Starał się o biskupstwo kolońskie. Król pruski ściągnął go jednak na Śląsk i pod naciskiem władz świeckich kapituła wybrała go 3 sierpnia 1789 roku na koadiutora. Zgodnie z życzeniem władz rządy miał objąć dopiero po śmierci biskupa Philippa Gottharda von Schaffgotscha. Po objęciu rządów w diecezji odniósł pewne sukcesy w sprawach organizacyjnych i ekonomicznych. Był słabo zainteresowany sprawami religijno-kościelnymi i nadal działał w masonerii. Po sekularyzacji dóbr kościelnych w 1810 na znak protestu zamieszkał w austriackiej części diecezji. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany na cmentarzu w Javorníku. Jego grób zachował się. W latach 1945-1991 spoczywał w nim także kardynał Adolf Bertram.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Syn Karola Filipa księcia Hohenlohe-Waldenburg-Bartenstein i Zofii Fryderyki hrabianki Hesko-Homburskiej. Brat Ludwika Leopolda, Klemensa Armanda i Krystiana Ernesta[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Archiv für Hohenlohische Geschichte. Oehringen: 1860, s. 64. (niem.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]