Kempten (Allgäu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kempten (Allgäu)
ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy Bawaria
Rejencja Rejencja Szwabia
Zarządzający Thomas Kiechle
Powierzchnia 63,29 km²
Wysokość 646 m n.p.m.
Populacja (31 grudnia 2011)
• liczba ludności
• gęstość

62 240
983 os./km²
Nr kierunkowy 0831
Kod pocztowy 87435, 87435, 87437
Tablice rejestracyjne KE
Położenie na mapie Bawarii
Mapa lokalizacyjna Bawarii
Kempten (Allgäu)
Kempten (Allgäu)
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Kempten (Allgäu)
Kempten (Allgäu)
Ziemia47°44′N 10°19′E/47,733333 10,316667
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy
Ratusz z fragmentem rynku
Kościół św. Wawrzyńca (St. Lorenz)

Kempten (Allgäu) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu. Liczy 62 240 mieszkańców (2011). Znajduje się tutaj wyższa szkoła zawodowa, rozwinięty jest przemysł mleczarski o znaczeniu ponadregionalnym.

Położenie[edytuj]

Kempten (Allgäu) leży na wschodnich kresach historycznych ziem Alemanów, nad rzeką Iller, na przedpolu Alp, ok. 100 km na południowy zachód od Monachium i ok. 50 km na wschód od Jeziora Bodeńskiego. Najniższy punkt na terenie miasta leży na wysokości 646 m n.p.m., najwyższy zaś na wysokości 915 m n.p.m.

Historia[edytuj]

Starożytność[edytuj]

Kempten (Allgäu) należy do najstarszych miast na terenie Niemiec obok Wormacji, Trewiru i Augsburga. Wykopaliska archeologiczne potwierdziły istnienie rzymskiego miasta Cambodunum ok. 15 p.n.e., zaś pierwsza pisemna wzmianka o mieście znajduje się w zapiskach greckiego geografa Strabona z roku 18 n.e. Niewykluczone, iż Cambodunum pełniło funkcje stolicy rzymskiej prowincji Recja do czasu założenia Augsburga. Około II wieku miasto przeżywa okres rozkwitu, po którym następują lata stagnacji.

Średniowiecze[edytuj]

Około roku 740 w Kempten (Allgäu) powstaje placówka misyjna klasztoru w Sankt Gallen, w roku 774 podniesiona przez Karola Wielkiego do rangi samodzielnego opactwa, które od roku 1062 podlega bezpośrednio cesarzowi. W roku 1213 Fryderyk II Hohenstauf nadaje opatom klasztoru hrabstwo Kempten jako lenno, dzięki czemu stają się oni władcami samodzielnego terytorium Rzeszy. Za Karola IV terytorium to zostaje podniesione do rangi księstwa. Między klasztorem a podległym mu miastem dochodzi coraz częściej do sprzeczności. W roku 1289 Rudolf I Habsburg podnosi Kempten do rangi wolnego miasta Rzeszy wyłączając je tym samym spod władzy opactwa. Konflikty trwają jednak nadal i pogłębiają się po przejściu miasta na protestantyzm w roku 1527. Osada, która powstała w pobliżu miasta na terytorium podległym klasztorowi, pozostaje natomiast przy katolicyzmie.

Czasy nowożytne[edytuj]

Podczas wojny trzydziestoletniej mieszkańcy obydwu miast - katolickiego i ewangelickiego - pomagają nacierającym wojskom pustoszyć sąsiednią część miasta w zależności od tego, które wyznanie ma aktualnie przewagę militarną. Straty powiększa dodatkowo zaraza, która dwukrotnie dziesiątkuje miejscową ludność. W roku 1775 w Kempten ma miejsce ostatni proces o czary na terenie Niemiec. W wyniku mediatyzacji w roku 1802 zarówno klasztor jak i wolne miasto tracą swą terytorialną niezależność i przechodzą pod panowanie bawarskie. Stare miasto zrasta się z nowym, poklasztornym.

Podczas II wojny światowej w mieście znajdował się podobóz obozu koncentracyjnego Dachau.

Od roku 1949 w mieście organizowane są rokroczne targi regionalne pod nazwą Allgäuer Festwoche.

Zabytki i muzea[edytuj]

  • kościół pw. św. Wawrzyńca (St. Lorenz) - przykład wczesnobarokowego budownictwa sakralnego wysokiej rangi, od 1969 roku bazylika mniejsza
  • rezydencja opatów z wnętrzami barokowymi
  • oranżeria (obecnie biblioteka miejska)
  • Park Archeologiczny Cambodunum
  • Muzeum Alpejskie (Alpinmuseum)
  • spichlerz z muzeum regionalnym (Allgäu-Museum)
  • ratusz
  • kościół św. Magnusa (St. Magnus)
  • most kolejowy na rzece Iller z 1906 r. (największy na świecie most kolejowy zbudowany z ubijanego betonu)

Transport[edytuj]

Przez Kempten (Allgäu) przebiega autostrada A7 (Flensburg-Hamburg-Kassel-Würzburg-Ulm-Memmingen-Füssen) oraz drogi krajowe B12 (Lindau (Bodensee)-Monachium-Pasawa-Philippsreut) i B19 (Eisenach-Mellrichstadt-Würzburg-Ulm-Oberstdorf).

Od roku 1852 w mieście znajduje się dworzec kolejowy Kempten (Allgäu) Hauptbahnhof (linia Monachium-Lindau (Bodensee)).

W pobliżu miasta znajduje się lotnisko sportowe z pasem startowym o nawierzchni trawiastej. Najbliższe porty lotnicze znajdują się w Memmingen (40 km), Friedrichshafen (80 km), Innsbrucku (140 km) oraz Monachium i Stuttgart (obydwa w odległości 180 km).

Współpraca[edytuj]

Miejscowości partnerskie:

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]