Kodeks 055

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kodeks 055
Data powstania

XI wiek

Rodzaj

Kodeks majuskułowy

Numer

055

Zawartość

cztery Ewangelie

Język

grecki

Rozmiary

26 × 19,5 cm

Typ tekstu

tekst bizantyjski

Kategoria

nieokreślona

Miejsce przechowywania

Francuska Biblioteka Narodowa

Kodeks 055 (Gregory-Aland no. 055) – grecki kodeks uncjalny Nowego Testamentu, paleograficznie datowany na XI wiek, co sprawia że, jest to jeden z najpóźniejszych kodeksów uncjalnych[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pisany jest bardzo specyficzną, piękną semi-uncjałą, określaną przez jednych jako pismo majuskułowe, przez innych natomiast, jako pismo minuskułowe. Jest znakomitym przykładem przechodzenia z majuskuły na minuskułę. Kształt liter jest niepowtarzalny. Kodeks stanowiony jest przez 303 pergaminowych kart (26 na 19,5 cm), z tekstem czterech Ewangelii.

Tekst pisany jest jedną kolumną na stronę, 37 linijek w kolumnie. Tekst ewangelii jest niepełny, opatrzony komentarzem. Kolejność komentarzy następuje według porządku zachodniego: Mateusz, Jan, Łukasz, Marek. Komentarze do dwóch pierwszych ewangelii są autorstwa Chryzostoma, komentarz do Marka jest autorstwa Wiktoryna, komentarz do Łukasza jest autorstwa Tytusa z Bostry[2].

Pierwotnie był klasyfikowany jako minuskuł 309. W istocie jest to komentarz. Traktowanie go jako rękopisu biblijnego jest dyskusyjne. Hermann von Soden nie włączył go do swego katalogu. Został jednak uwzględniony przez Gregory'ego, jako majuskułowy rękopis Nowego Testamentu, pod numerem 055[3] i dlatego pod takim symbolem pozostaje na liście rękopisów biblijnych INTF-u.

Grecki tekst kodeksu reprezentuje tekst bizantyjski, jednak Aland nie zaklasyfikował go do żadnej z pięciu kategorii[1]. Nie był też badany metodą Claremont Profile Method.

Obecnie kodeks przechowywany jest we Francuskiej Bibliotece Narodowej (Gr. 201)[1][4].

Jest jednym z nielicznych majuskułowych kodeksów NT nie cytowanych w wydaniach Novum Testamentum Graece Nestle-Alanda.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c K. Aland, B. Aland: The Text of the New Testament: An Introduction to the Critical Editions and to the Theory and Practice of Modern Textual Criticism. przeł. Erroll F. Rhodes. Michigan: William B. Eerdmans Publishing Company, 1995, s. 119. ISBN 978-0-8028-4098-1. (ang.).
  2. C. R. Gregory: Textkritik des Neuen Testaments. T. 1. Leipzig: J.C. Hinrichs, 1900, s. 178.
  3. Caspar René Gregory: Die griechischen Handschriften des Neuen Testament. Leipzig: J. C. Hinrichs'sche Buchhandlung, 1908, s. 37.
  4. INTF: Kodeks 055 (GA). [w:] Liste Handschriften [on-line]. Münster Institute. [dostęp 2012-04-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • J. Burgon, The last TwelVe Verses of Mark (London, 1871), pp. 282–287.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Codex 055: at the Encyclopedia of Textual Criticism.