Liliowy Karb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liliowy Karb
Ilustracja
Liliowy Karb na skrzyżowaniu ścieżek, na prawo od Siwego Zwornika. W głębi szczyty Ciemniaka, Tomanowego Wierchu Polskiego, Kamienistej
Państwo

 Polska
 Słowacja

Wysokość

1959 m n.p.m.

Pasmo

Karpaty, Tatry

Sąsiednie szczyty

Siwy Zwornik, Liliowe Turnie

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Liliowy Karb”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Liliowy Karb”
Ziemia49°12′04,1″N 19°49′47,8″E/49,201139 19,829944
Na środku Siwy Zwornik, po jego prawej stronie Liliowy Karb

Liliowy Karb lub Gaborowa Przełęcz Wyżnia – niewielka przełęcz w Tatrach Zachodnich pomiędzy Siwym Zwornikiem a Liliowymi Turniami[1]. Znajduje się na wysokości 1959 m[2] w grani głównej Tatr, stanowiąc część grani pomiędzy Starorobociańskim Wierchem a Błyszczem. Biegnie nią granica polsko-słowacka. Zbudowana jest ze skał krystalicznych[3]. Ma stosunkowo łagodne zbocza porośnięte niską murawą z sitem skuciną. Od polskiej strony wznosi się ponad Doliną Pyszniańską (górne odgałęzienie Doliny Kościeliskiej), od słowackiej strony ponad Doliną Gaborową[2]. Miejsce jest nieco mylne orientacyjnie.

Co do nazewnictwa tej przełęczy istniało wiele nieporozumień. W dawnych przewodnikach i mapach nosi nazwę Raczkowa Przełęcz[3] i jako taka figuruje ona (lipiec 2015) w państwowym rejestrze nazw geograficznych[4][a]. Według Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej nazwa ta może odnosić się do kilku przełęczy w Tatrach i lepiej jej nie używać, gdyż jest dwuznaczna i przez to myląca[1]. Na niektórych późniejszych mapach nazywana była Gaborową Przełęczą Wyżnią, dla odróżnienia od Gaborowej Przełęczy Niżniej pomiędzy Siwym Zwornikiem a Starorobociańskim Wierchem[5]. Na większości współczesnych map opisywana jest jako Liliowy Karb[b].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

W okolicy przełęczy skrzyżowanie szlaków[2]:

szlak turystyczny czerwony – czerwony szlak prowadzący główną granią ze Starorobociańskiego Wierchu przez Gaborową Przełęcz Niżnią na Liliowy Karb, a stąd przez Liliowe Turnie, Banistą Przełęcz i Błyszcz do Pyszniańskiej Przełęczy. Odcinek udostępniony dla turystów tylko w okresie od 15 VI do 1 XI.
 • Czas przejścia ze Starorobociańskiego Wierchu na Liliowy Karb: 25 min, ↑ 35 min
 • Czas przejścia z Liliowego Karbu na Błyszcz: 45 min, ↓ 30 min
szlak turystyczny zielony – zielony szlak z Iwaniackiej Przełęczy grzbietem Ornaku przez Siwą Przełęcz i Siwe Turnie na Liliowy Karb, stąd dalej po stronie słowackiej (ten odcinek udostępniony dla turystów tylko w okresie od 15 VI do 1 XI) do Doliny Gaborowej.
 • Czas przejścia z Siwej Przełęczy na Liliowy Karb: 20 min, ↓ 15 min Polska
 • Czas przejścia z Liliowego Karbu na Polanę pod Klinem: 1:10 h, ↑ 1:40 h Słowacja

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Słowacy nazwą „Raczkowa Przełęcz” (słow. Račkovo sedlo) określają Starorobociańską Przełęcz pomiędzy Starorobociańskim Wierchem i Kończystym Wierchem
 2. Nazwa „Liliowy Karb” figuruje też w rejestrze PRNG, jako nazwa poboczna Raczkowej Przełęczy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
 2. a b c Tatry polskie. Mapa turystyczna 1:20 000. Piwniczna: Agencja Wyd. „WiT” s.c., 2006. ISBN 83-89580-00-4.
 3. a b Józef Nyka: Tatry polskie. Przewodnik. Wyd. XIII. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2003. ISBN 83-915859-1-3.
 4. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – nazwy obiektów fizjograficznych – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 1 stycznia 2022
 5. Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/06. ISBN 83-87873-36-5.