Maciej Damięcki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maciej Damięcki
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 11 stycznia 1944
Podszkodzie
Zawód aktor
Współmałżonek 1) Anita Dymszówna
(rozwód)
2) Joanna Damięcka
Lata aktywności od 1956 film, od 1967 teatr

Maciej Damięcki (ur. 11 stycznia 1944 w Podszkodziu) – polski aktor filmowy i teatralny.

Życiorys[edytuj]

W 1966 ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W latach 1966–1984 i 1985–1996 aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie[1].

Rodzina[edytuj]

Maciej Damięcki pochodzi ze znanej rodziny aktorskiej, wywodzącej się z drobnej szlachty herbu Dąbrowa. Syn aktorów Ireny Górskiej-Damięckiej i Dobiesława Damięckiego, młodszy brat aktora Damiana Damięckiego (często uznawano ich za bliźniaków), ojciec aktorów Mateusza Damięckiego i Matyldy Damięckiej, stryj aktora Grzegorza Damięckiego.

Był mężem aktorki Anity Dymszówny (I związek, rozwód), córki aktora Adolfa Dymszy, a obecnie jest mężem Joanny Damięckiej (II związek), matki Mateusza i Matyldy.

Współpraca ze Służbą Bezpieczeństwa PRL[edytuj]

Maciej Damięcki, jako TW "Bliźniak", współpracował w latach 1973–1989 z SB. Miał w tym czasie odbyć 76 spotkań z funkcjonariuszami bezpieki, przekazując im 70 informacji mających wartość operacyjną[2]. Maciej Damięcki informował SB głównie o środowisku pracowników i współpracowników Teatru Dramatycznego w Warszawie[3].

Maciej Damięcki przyznał się do podpisania zobowiązania do współpracy, jednak czas jej trwania określił na 2 lata, podczas których napisał dwie notatki dla SB. Zapewnił, że nie zaszkodził osobom ze środowiska aktorskiego[4][5].

Filmografia (wybór)[edytuj]

Programy TV[edytuj]

Dubbing[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]