Ekstradycja (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ekstradycja
Gatunek sensacyjny, kryminalny
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język język polski
Główne role Marek Kondrat
Małgorzata Pieczyńska
Witold Dębicki
Renata Dancewicz
Liczba odcinków 25
Liczba serii 3
Nagrody 1998: Telekamery w kategorii: serial
Produkcja
Produkcja TVP
Artrama Sp.z o.o.
Reżyseria Wojciech Wójcik
Scenariusz Witold Horwath
Robert Brutter
Paweł Trzaska
Cezary Harasimowicz
Wojciech Wójcik
Muzyka Jerzy Satanowski
Janusz Stokłosa
Scenografia Anna Wunderlich
Czas trwania odcinka 55 minut
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Polska TVP1
Pierwsza emisja 9 listopada 199510 czerwca 1999
Status zakończony

Ekstradycja – polski sensacyjny serial telewizyjny w reżyserii Wojciecha Wójcika, emitowany w telewizji TVP1 od 9 listopada 1995 do 10 czerwca 1999.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Wstęp[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem jest Olgierd Halski, komisarz policji (Marek Kondrat), który tropi handlarzy narkotyków, rosyjską mafię i usiłuje walczyć z korupcją wśród polskich urzędników państwowych. Dodatkowo ścigani przez niego wkraczają w jego życie prywatne, zagrażając jego najbliższym. Ogólnie serial przedstawia całokształt problemów bezpieczeństwa państwa w latach 90. w ramach nowoustanowionej tzw. III RP. Fabuła serialu, obok przedstawienia przestępczej działalności gangsterów, półświatka, zorganizowanych grup przestępczych, ujawnia także działalność organów ścigania: policji oraz Urzędu Ochrony Państwa, ukazując przy tym pozytywne i negatywne postaci funkcjonariuszy.

Seria 1.[edytuj | edytuj kod]

Zdolny, chociaż nie pozbawiony wad, komisarz Olgierd Halski prowadzi nieustępliwą walkę z warszawskim podziemiem gangsterskim. Tropi handlarzy narkotyków, zwalcza grupy terroryzujące staromiejskich restauratorów. Wreszcie, gdy w krajobrazie przestępczego świata pojawia się rosyjska mafia, wypowiada jej wojnę. Kwestią czasu okazują się konsekwencje osobiste działań komisarza. Piękna i bezwzględna Nadieżda robi wszystko, by udaremnić niekonwencjonalne, krzyżujące jej plany operacje Halskiego. Jednak bez rezultatu. Płoną przemycane przez mafię narkotyki. Tym samym znika też dowód rzeczowy skutecznej akcji policji. Zwolniony z pracy Halski pojawia się w szeregach Biura Ochrony Rządu. Szybko odkrywa gigantyczną aferę korupcyjną, w którą zamieszane są prominentne osobistości życia publicznego. Jego bliskim znowu zaczyna zagrażać niebezpieczeństwo.

Seria 2.[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci Zajcewa, boss rosyjskiej mafii – Iwanow, powierza władzę Nadjeżdzie Tumskiej. Jej żołnierzem numer jeden i kochankiem, zarazem, jest Jurij. Tumska, Jurij i przybyły z Turcji „Struna” planują przemycić na zachód 100 kg narkotyków. Na ten towar ma ochotę również Gundis – szef łotewskiego gangu, który jest zagorzałym wrogiem Nadjeżdy. W obawie przed Halskim rosyjscy gangsterzy decydują się porwać mu córeczkę Basię. Halski jest zrozpaczony. Postanawia wypowiedzieć wojnę gangsterom. By odzyskać dziecko często nagina prawo. Gdy w stolicy robi się gorąco, Iwanow decyduje się „posprzątać” warszawskie podwórko i wyjechać z kraju, jednak najpierw sprowadza na swoje miejsce następcę. W międzyczasie gangsterzy porywają córkę Halskiego – Basię (Aleksandra Rosińska), aby zmusić Sabinę do współpracy, a komisarza do oddania im zarekwirowanych przez niego narkotyków, znajdujących się w silnie strzeżonym policyjnym skarbcu.

Seria 3.[edytuj | edytuj kod]

Komisarz Halski został zwolniony z pracy w policji za zniszczenie dowodów rzeczowych – narkotyków wartości 100 milionów dolarów, należących do organizacji przestępczej powiązanej ze służbami specjalnymi byłego ZSRR. Nowym rezydentem syndykatu w Polsce zostaje tajemniczy Tuwara, a jego prawą ręką zawodowy morderca Jurij. Sawka załatwia Halskiemu pracę w Biurze Ochrony Rządu. Będąc blisko szczytów władzy, Halski odkrywa gigantyczną aferę korupcyjną. Życiu bliskich mu osób znowu zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo.

Postać policjanta Olgierda Halskiego jest także główną w niemieckim filmie kryminalnym Podróż do śmierci (niem. Reise in den Tod) z 1996.

Emisja[edytuj | edytuj kod]

Zrealizowano 3 serie Ekstradycji (po 6, 9 i 10 odcinków z 1995, 1996 i 1998).

Serial zawsze był emitowany w czwartki o 20.10 na TVP1. Wyjątkiem był pilotażowy odcinek 3. serii, który miał emisję w sobotę 17 października 1998.

  • Seria 1.: 9 listopada 1995 – 14 grudnia 1995
  • Seria 2.: 4 września 1997 – 30 października 1997
  • Seria 3.: 8 kwietnia 1999 – 10 czerwca 1999

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Role główne[edytuj | edytuj kod]

Czarne charaktery[edytuj | edytuj kod]

Sprzymierzeńcy Halskiego[edytuj | edytuj kod]

Inni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Obsada dubbingu[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]