Ekstradycja (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ekstradycja
Gatunek

sensacyjny, kryminalny

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

język polski

Główne role

Marek Kondrat
Małgorzata Pieczyńska
Witold Dębicki
Renata Dancewicz

Liczba odcinków

25

Liczba serii

3

Nagrody

1998: Telekamery w kategorii: serial

Produkcja
Produkcja

TVP
Artrama Sp.z o.o.

Reżyseria

Wojciech Wójcik

Scenariusz

Witold Horwath
Robert Brutter
Paweł Trzaska
Cezary Harasimowicz
Wojciech Wójcik

Muzyka

Jerzy Satanowski
Janusz Stokłosa

Scenografia

Anna Wunderlich

Czas trwania odcinka

55 min

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Polska

Data premiery

9 listopada 1995

Stacja telewizyjna

TVP1
TVP HD

Pierwsza emisja

9 listopada 199510 czerwca 1999

Lata emisji

1995–1999

Status

zakończony

Format obrazu

4:3 i 16:9

Format dźwięku

2.0 i 5.1

Ekstradycja – polski sensacyjny serial telewizyjny w reżyserii Wojciecha Wójcika, emitowany w telewizji TVP1 od 9 listopada 1995 do 10 czerwca 1999. Zdjęcia powstały m.in. na zamku w Oporowie oraz w Bedlnie (komisariat policji).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Wstęp[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem jest Olgierd Halski, nadkomisarz policji (Marek Kondrat), który tropi handlarzy narkotyków, rosyjską mafię i usiłuje walczyć z korupcją wśród polskich urzędników państwowych. Dodatkowo ścigani przez niego wkraczają w jego życie prywatne, zagrażając jego najbliższym. Olgierd jest policjantem bardzo skutecznym, jednak jego życie prywatne usłane jest problemami – jest rozwiedzionym alkoholikiem, a jego córka Basia wychowywana jest przez jego siostrę – bizneswoman Sabinę Borkowską (Małgorzata Pieczyńska). Jedynymi osobami, którym ufa są jego przyjaciel i przełożony – podinspektor Stefan Sawka (Witold Dębicki), oraz szef UOP-u Jerzy (Krzysztof Kolberger), kolega Olgierda z lat młodości występujący z nim na zawodach szermierczych. Ogólnie serial przedstawia całokształt problemów bezpieczeństwa państwa w latach 90. w ramach nowo ustanowionej III RP. Fabuła serialu, obok przedstawienia przestępczej działalności gangsterów, półświatka, zorganizowanych grup przestępczych, ujawnia także działalność organów ścigania: policji oraz Urzędu Ochrony Państwa, ukazując przy tym pozytywne i negatywne postaci funkcjonariuszy.

Sezon 1.[edytuj | edytuj kod]

Halski zajmujący się walką z dilerami narkotyków otrzymuje od Sawki sprawę wymuszania haraczy od restauratorów na warszawskiej Starówce będącego następstwem konfliktu między dwoma bossami narkotykowymi w mieście – Sytym i Cyrkiem. Sprzedawana przez Sytego heroina jest produkowana w Rosji, a następnie szmuglowana do Polski helikopterem przez granicę. Przemyt organizuje były pułkownik KGB Arkadij Zajcew, przedstawiciel rosyjskiej mafii współpracujący z oboma gangami. Halski śledzi spotkanie Sytego i Cyrka, podczas którego ten drugi ginie, zaś Halski zostaje przyłapany przez gangsterów, a następnie wrobiony w śmierć młodej narkomanki, po czym z ręki podwójnego agenta Struny ginie również Syty. Olgierd ucieka od pracy i popada w alkoholizm. Kilka miesięcy później w kraju wybucha afera związana z amerykańsko-polskim przedsiębiorcą Peterem Novotnym, właścicielem firmy Eco-Eatables, który ukrywa się przed ekstradycją do USA. Novotny współpracuje z mafią i Zajcewem organizując transport heroiny na Zachód w puszkach z produktami jego firmy. Za namową Sawki Halski postanawia wrócić do policji i pomóc wytropić mafię i Novotnego. Tymczasem Urząd Ochrony Państwa wysyła do tej sprawy młodego kapitana Kamila Zybertowicza, który staje się wspólnikiem Halskiego. Aby rozwiązać sprawę ekstradycji Zajcew postanawia wysłać do Stanów sobowtóra Novotnego, co następnie zostaje odkryte. Kamil odnajduje miejsce przechowywania puszek z rosyjską heroiną, jednak zostaje zabity przez ludzi Zajcewa, poinformowanego o akcji przez wtyczkę w UOP-ie – pułkownika Szawłowskiego. Halski postanawia ostatecznie rozprawić się z mafią i odnaleźć prawdziwego Novotnego.

Sezon 2.[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci Zajcewa, ekstradycji Novotnego i przechwyceniu heroiny przez policję, boss rosyjskiej mafii – Iwanow, powierza władzę Nadieżdzie Tumskiej. Jej żołnierzem numer jeden, i kochankiem zarazem, jest Jurij. Tumska, Jurij i przybyły z Turcji „Struna” planują przemycić na zachód 100 kg narkotyków. Na ten towar ma ochotę również Gundis – szef łotewskiego gangu, który jest zagorzałym wrogiem Nadieżdy. Nadieżda zaprzyjaźnia się z Sabiną, z którą to ma mieć wspólny biznes. Przechwycona przez Halskiego heroina została przeznaczona do spalenia. Aby odzyskać narkotyki, gangsterzy Nadieżdy postanawiają zaszantażować Olgierda i Sabinę, porywając Basię na Mazurach. Zrozpaczony Halski rozpoczyna wojnę z gangsterami i robi co może, aby odzyskać córkę, naginając także prawo. Nadieżda zaś wrabia Sabinę w aferę zdefraudowania pieniędzy przez powiązany z mafią Geobank. Halskiemu udaje się odzyskać Basię oraz narkotyki, jednak doczekuje się ostracyzmu od mediów. W efekcie Halski i zdymisjonowany Jerzy postanawiają samowolnie spalić skradzione narkotyki w wyniku czego Olgierd zostaje wyrzucony z policji. Niezadowolony z Nadieżdy Iwanow postanawia pozbyć się jej, czego udowadniając wierność szefowi, dokonać ma Jurij, który po tym fakcie zostaje nowym wiceprezesem Geobanku. Iwanow ulatnia się z kraju, a na swoje miejsce wstawia tajemniczego Jana Tuwarę.

Sezon 3.[edytuj | edytuj kod]

Po utracie pracy w policji Halski przy pomocy Sawki zatrudnia się w Biurze Ochrony Rządu. Będąc blisko szczytów władzy, odkrywa on gigantyczną aferę korupcyjną. Życiu bliskich mu osób znowu zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo.

Postać policjanta Olgierda Halskiego jest także główną w niemieckim filmie kryminalnym Podróż do śmierci (niem. Reise in den Tod) z 1996.

Przegląd serii[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Emisja premierowa Emisja wersji
zrekonstruowanej cyfrowo
Premiera serii Finał serii Stacja Premiera serii Finał serii Stacja
1 1–6 (6) 9 listopada 1995 14 grudnia 1995 TVP1 11 maja 2018[1] 15 czerwca 2018 TVP HD
2 7–15 (9) 4 września 1997 30 października 1997 9 listopada 2018[2] 4 stycznia 2019
3 16–25 (10) 8 kwietnia 1999[a] 10 czerwca 1999 20 września 2019 18 października 2019

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Obsada dubbingu[edytuj | edytuj kod]

Narratorzy[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pilot trzeciej serii serialu został wyemitowany w sobotę 17 października 1998.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zrekonstruowany cyfrowo kultowy serial „Ekstradycja” od 11 maja w TVP HD i internecie [online], Wirtualnemedia.pl, 4 marca 2021 [dostęp 2018-04-30] (pol.).
  2. Ekstradycja 2 po rekonstrukcji w TVP HD [online], naziemna.info, 4 marca 2021 [dostęp 2018-10-25] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]