Strażnicy Galaktyki (film)

Artykuł na Medal
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Strażnicy Galaktyki
Guardians of the Galaxy
Ilustracja
logo filmu
Gatunek

superbohaterski
fantastyka naukowa
akcja

Rok produkcji

2014

Data premiery

21 lipca 2014
1 sierpnia 2014 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

122 minuty[1]

Reżyseria

James Gunn

Scenariusz

James Gunn
Nicole Perlman(inne języki)

Główne role

Chris Pratt
Dave Bautista
Bradley Cooper
Vin Diesel
Zoe Saldana
Lee Pace
Michael Rooker
Karen Gillan
Djimon Hounsou
John C. Reilly
Glenn Close
Benicio del Toro

Muzyka

Tyler Bates(inne języki)

Zdjęcia

Ben Davis

Scenografia

Charles Wood(inne języki)

Kostiumy

Alexandra Byrne

Montaż

Fred Raskin(inne języki)
Craig Wood(inne języki)
Hughes Winborne(inne języki)

Produkcja

Kevin Feige

Wytwórnia

Marvel Studios

Dystrybucja

Walt Disney Studios Motion Pictures

Budżet

232 300 000 USD

Przychody brutto

772 776 600 USD

Strona internetowa
Chronologia
Produkcja
Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
(2014)
Strażnicy Galaktyki
(2014)
Agenci T.A.R.C.Z.Y.
sezon 2

(2014–2015)
Wydarzenia
Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz[2]
(2014)
Strażnicy Galaktyki
(2014)
Strażnicy Galaktyki vol. 2[2]
(2017)
Seria Strażnicy Galaktyki
Strażnicy Galaktyki
(2014)
Strażnicy Galaktyki vol. 2
(2017)

Strażnicy Galaktyki (oryg. Guardians of the Galaxy) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji z 2014 roku na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadał James Gunn na podstawie scenariusza, który napisał wspólnie z Nicole Perlman(inne języki). W głównych rolach wystąpili: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close i Benicio del Toro.

Główny bohater, Peter Quill, w wyniku kradzieży artefaktu staje się celem Ronana. W sytuacji zagrożenia Quill sprzymierza się z czwórką outsiderów: zabójczynią Gamorą, drzewokształtnym Grootem, szopem Rocketem i żądnym zemsty Draxem. Od całej piątki zależą od tego momentu losy całej galaktyki.

Strażnicy Galaktyki wchodzą w skład II Fazy Filmowego Uniwersum Marvela. Jest to dziesiąty film należący do tej franczyzy i tworzy jej pierwszy rozdział, zatytułowany Saga Nieskończoności. Jego kontynuacja, Strażnicy Galaktyki vol. 2 miała premierę w 2017 roku. W 2022 roku zadebiutowały na Disney+ seria krótkometrażówek Ja jestem Groot i film krótkometrażowy Strażnicy Galaktyki: Coraz bliżej święta. Trzecia część, Strażnicy Galaktyki vol. 3, pojawiła się w 2023 roku.

Światowa premiera odbyła się 21 lipca 2014 roku w Los Angeles. W Polsce film zadebiutował 1 sierpnia tego samego roku. Przy budżecie ponad 230 milionów dolarów Strażnicy Galaktyki zarobili ponad 770 milionów dolarów i otrzymali pozytywne oceny od krytyków.

Streszczenie[edytuj | edytuj kod]

W 1988 roku, po śmierci matki, młody Peter Quill zostaje porwany przez Łowców, grupę kosmicznych piratów dowodzonych przez Yondu Udontę. Dwadzieścia sześć lat później Quill kradnie Glob na planecie Morag. Zostaje tam zaatakowany przez Koratha, podwładnego władcy Kree, Ronana. Peterowi udaje się uciec z Globem, jednak Yondu znając jego tożsamość ustanawia nagrodę za jego pojmanie, a Ronan wysyła zabójczynię Gamorę po Glob[3][4].

Kiedy Quill próbuje sprzedać Glob na Xandarze, Gamora kradnie mu go. Do bójki o Glob przyłączają się Rocket, genetycznie zmodyfikowany szop i jego towarzysz Groot, humanoidalne drzewo. Następnie na miejsce przybywa Nova Corp, aresztuje całą czwórkę i osadza w więzieniu na Kyln. Tam więzień Drax, który stracił swoją rodzinę z rąk Ronana, próbuje zabić Gamorę. Quill jednakże przekonuje Draxa, że może ona się przydać żywa i doprowadzić go do Ronana. Gamora ujawnia, że zdradziła Ronana, ponieważ chce on użyć Globu do podbicia i zniszczenia planet[3][4].

Ronan spotyka się z przybranym ojcem Gamory, Thanosem, i rozmawia z nim o jej zdradzie. Gamora, Quill, Rocket, Groot i Drax współpracując razem uciekają z więzienia przy pomocy statku Quilla do Knowhere. Drax upija się i wzywa Ronana, a reszta grupy w tym czasie udaje się na spotkanie z Kolekcjonerem, Taneleerem Tivanem. Tivan otwiera Glob i okazuje się, że zawiera on jeden z Kamieni Nieskończoności. Dręczona przez niego jego pomocniczka, Carina, zabiera Kamień, co wywołuje eksplozję, w której ginie[3][4].

Ronan przybywa i z łatwością pokonuje Draxa, a reszta ucieka statkiem ścigana przez poddanych Ronana i siostrę Gamory, Nebulę. Nebula niszczy statek, w którym znajduje się Gamora pozostawiając ją w przestrzeni kosmicznej, a Ronan zdobywa Glob. Quill ratuje Gamorę, a w tym czasie przybywa Yondu i zabiera parę na swój statek. Rocket, Drax i Groot chcą zaatakować statek Yondu, by uratować towarzyszy, ale Quill proponuje Yondu rozejm przekonując go, że mogą odzyskać Glob. Grupa Quilla jest zgodna, że stawienie czoła Ronanowi oznacza pewną śmierć, ale użycie przez niego Kamienia oznacza zagładę dla wielu planet. Ronan przybywa na swój statek i osadza Kamień w swoim młocie, zawłaszczając jego moc. Kontaktuje się z Thanosem i grozi mu, że go zabije jak tylko zniszczy Xandar. Sprzymierza się z nim Nebula, która nienawidzi swojego przybranego ojca[3][4].

W pobliżu Xandaru Ravengers, Nova Corps i grupa Quilla próbują powstrzymać statek Ronana. Ronan używa młota do zniszczenia floty Nova Corps. Na jego statku Gamora pokonuje Nebulę, która ucieka. Bohaterowie dostają się do komnaty Ronana, ale zostają obezwładnieni jego mocą do momentu, gdy Rocket rozbija statek. Uszkodzony statek Ronana rozbija się na Xandarze. Groot poświęca się, by uratować drużynę. Ronan uwalnia się z wraku i przymierza się do zniszczenia Xandaru, ale Quill rozprasza go swoim tańcem, dzięki czemu Drax i Rocket są w stanie zniszczyć młot Ronana. Quill łapie Kamień i razem z Gamorą, Draxem i Rocketem używają go do zniszczenia Ronana[3][4].

Quill oddaje Yondu Glob, który powinien zawierać Kamień, ale oszukuje go dając mu go bez zawartości, a sam Kamień przekazuje Nova Corps. Ravengers opuszczają Xandar. Yondu stwierdza, że dobrze, iż nie dotrzymał umowy i nie przekazał Petera jego ojcu. Quill i jego grupa zostają nazwani Strażnikami Galaktyki, a ich kartoteki karalności zostają skasowane. Quill dowiaduje się również, że jest półczłowiekiem, a jego ojciec należy do starożytnego, nieznanego gatunku. Strażnicy otrzymują naprawiony statek, a w nim sadzonkę w doniczce z małym Grootem[3][4].

W scenie po napisach Tivan siedzi w swoim zniszczonym archiwum z dwoma eksponatami: psem Cosmo i antropomorficzną kaczką, Kaczorem Howardem[3][4].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[5]
Paweł Małaszyński jako Peter Quill / Star-Lord
Paulina Holtz jako Gamora
Artur Dziurman jako Drax
Robert Jarociński jako Groot
Jacek Braciak jako Rocket
Ireneusz Czop jako Ronan
Paweł Wawrzecki jako Yondu Udonta
Julia Kijowska jako Nebula
Mirosław Zbrojewicz jako Korath
Olaf Lubaszenko jako Rhomann Dey
Maria Pakulnis jako Irani Rael / Nova Prime
Szymon Kuśmider jako Taneleer Tivan / Kolekcjoner

W filmie ponadto wystąpili: Laura Haddock jako Meredith Quill, matka Petera Quilla[18]; Gregg Henry jako jego dziadek[19]; Peter Serafinowicz jako Garthan Saal, pilot Nova Corps[18]; Rachel Cullen(inne języki) jako żona Deya[20]; Christopher Fairbank jako Broker[21]; Melia Kreiling jako Bereet, krylorianka, która umawiała się z Quillem[22]; Ophelia Lovibond jako Carina, pomocniczka Kolekcjonera[8]; Alexis Denisof jako Inny, sługa Thanosa[23]; Sean Gunn(inne języki) jako Kraglin[24] i Tom Proctor(inne języki) jako Horuz, członkowie Łowców[20]; Alexis Rodney(inne języki) jako Moloka Dar, więzień w Kyln, oraz Spencer Wilding(inne języki) jako strażnik w Kyln, który zarekwirował walkmana Quilla[20].

W rolach cameo pojawili się: Josh Brolin jako Thanos[25]; twórca komiksów Marvela, Stan Lee, jako xandariański kobieciarz; reżyser filmu, James Gunn, jako Sakaaran[13]; Lloyd Kaufman i Nathan Fillion jako więźniowie w Kyln[23]; Rob Zombie[23] i kompozytor Tyler Bates(inne języki) jako członkowie Ravengers[13] oraz w scenie po napisach Seth Green jako głos Kaczora Howarda[26]. W filmie pojawił się pies Fred jako Cosmo[13].

Chris Pratt
(Peter Quill / Star-Lord)
Zoe Saldana
(Gamora)
Dave Bautista
(Drax)
Vin Diesel
(Groot)
Bradley Cooper
(Rocket)
Lee Pace
(Ronan)
Michael Rooker
(Yondu Udonta)
Karen Gillan
(Nebula)
Djimon Hounsou
(Korath)
John C. Reilly
(Rhomann Dey)
Glenn Close
(Irani Rael / Nova Prime)
Benicio del Toro
(Taneleer Tivan / Kolekcjoner)

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

James Gunn, reżyser i współscenarzysta filmu

W 2009 roku Marvel Studios zaangażowało grupę scenarzystów do stworzenia scenariuszy do filmów na podstawie mniej znanych postaci z komiksów Marvel Comics. Wśród nich znalazła się Nicole Perlman(inne języki), która wybrała napisanie scenariusza do Strażników Galaktyki[27][28]. W 2010 roku Kevin Feige wymienił film wśród potencjalnych projektów studia[29]. Produkcja została oficjalnie zapowiedziana podczas San Diego Comic-Conu, a jego amerykańska data premiery została wyznaczona na 1 sierpnia 2014 roku. Feige poinformował wtedy, że w film jest na podstawie komiksowej wersji grupy z 2008 roku, w składzie: Star-Lord, Gamora, Drax, Groot i Rocket[30].

Na początku sierpnia poinformowano, że Chris McCoy(inne języki) został zatrudniony do prac nad scenariuszem[31]. W tym samym miesiącu ujawniono, że James Gunn rozpoczął negocjacje ze studiem na stanowisko reżysera. Studio brało pod uwagę również: Peytona Reeda(inne języki) oraz duet Annę Boden i Ryana Flecka(inne języki)[32]. Joss Whedon podpisał kontrakt ze studiem jako konsultant kreatywny[33]. We wrześniu studio zatrudniło Gunna na stanowisku reżysera oraz do prac nad scenariuszem[34][35].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2012 roku ujawniono, że Joel Edgerton, Jack Huston, Jim Sturgess, Eddie Redmayne i Lee Pace są brani pod uwagę do roli Petera Quilla[36]. Wśród kandydatów znaleźli się również: Zachary Levi[37], Joseph Gordon-Levitt[38] i Michael Rosenbaum[39]. W lutym 2013 roku poinformowano, że Chris Pratt otrzymał tę rolę[6]. W marcu ujawniono, że Dave Bautista zagra Draxa. Rozważano do tej roli również Isaiaha Mustafę(inne języki), Briana Patricka Wade’a(inne języki) i Jasona Momoę[9]. W kwietniu rozmowy w sprawie roli w filmie rozpoczęli Zoe Saldana[40] i Pace[41]. Jeszcze w tym samym miesiącu potwierdzono angaż Saldany w roli Gamory[8], a do obsady dołączyli Michael Rooker jako Yondu[15] oraz Ophelia Lovibond[8]. Rolę Gamory początkowo zaproponowano Amandzie Seyfried, jednak aktorka odmówiła ze względu na uciążliwą charakteryzację i nie wierzyła w sukces komercyjny filmu[42].

W maju do obsady dołączyły Glenn Close jako Nova Prime[17] i Karen Gillan[43]. W tym samym miesiącu negocjacje ze studiem rozpoczął John C. Reilly. Studio również rozważało angaż Hugh Lauriego, Alana Rickmana i Kena Watanabe[44]. W następnym miesiącu poinformowano, że w filmie wystąpią Reilly jako Rhomann Dey[16] i Benicio del Toro[45]. W lipcu ujawniono, że Pace zagra Ronana, del Toro wystąpi jako Kolekcjoner, a Gillan wcieli się w Nebulę. Do obsady dołączył również Djimon Hounsou jako Korath[14]. W sierpniu poinformowano, że Vin Diesel i Bradley Cooper użyczą głosów Grootowi i Rocketowi[10][12]. Diesel podłożył głos postaci w 6 językach[46].

Zdjęcia i postprodukcja[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 6 lipca 2013 roku[47] w Shepperton Studios w pobliżu Londynu pod roboczym tytułem Full Tilt[48]. W sierpniu zrealizowano sceny na Millennium Bridge w Londynie[49], który posłużył do części scen na Xandarze[50]. Produkcja pracowała również w Longcross Studios(inne języki) w hrabstwie Surrey[51]. Prace na planie zakończyły się 12 października[52]. Za zdjęcia odpowiadał Ben Davis. Scenografią zajął się Charles Wood(inne języki), a kostiumy zaprojektowała Alexandra Byrne[14].

Montażem zajęli się Fred Raskin(inne języki), Hughes Winborne(inne języki) i Craig Wood(inne języki)[53]. Efekty specjalne przygotowały studia: Moving Picture Company(inne języki), Framestore(inne języki), Luma Pictures(inne języki), Method Studios(inne języki), Lola VFX(inne języki), Cantina Creative, Sony Pictures Imageworks(inne języki), CoSA VFX, Secret Lab, Rise FX(inne języki), Technicolor VFX, Proof i The Third Floor(inne języki)[53], a odpowiadali za nie Stephane Ceretti(inne języki)[54] i Paul Corbould[53].

Moving Picture Company pracowało nad Grootem, scenami na planecie Morag i Xandar (w tym nad finałową sceną walki na Xandarze), oraz nad statkiem Ronana, Dark Aster. Framestore stworzyło postać Rocketa, sceny w więzieniu Kyln i na Knowhere. Luma Pictures pracowało nad postacią Thanosa. Mathod Studios przygotowało sceny z wykorzystaniem hologramów w centrum dowodzenia Nova Corps oraz sceną z Globem u Kolekcjonera. Sony Pictures Imageworks stworzyło Kaczora Howarda i współpracowało z MPC nad scenami na statku Dark Aster. Ujęcia z efektami specjalnymi stanowiły prawie 90% filmu[55]. Na początku lipca 2014 roku James Gunn poinformował, że prace nad filmem zostały zakończone[56].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2013 roku poinformowano, że Tyler Bates(inne języki) został zatrudniony do skomponowania muzyki do filmu[57]. Nagrania do ścieżki dźwiękowej odbyły się w Abbey Road Studios w Londynie. W nagraniach brali udział przeważnie muzycy z London Philharmonic Orchestra[58] pod kierownictwem Gavina Greenawaya[59]. Album z muzyką Batesa, Guardians of the Galaxy Original Score i Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol. 1 Original Motion Picture Soundtrack zostały wydane równocześnie 29 lipca 2014 roku przez Hollywood Records. Wydano wtedy również wersję zawierającą oba te albumy[59][60]. W sierpniu 2014 roku album, Awesome Mix Vol. 1 znalazł się na pierwszym miejscu zestawienia listy Billboard 200[61].

W lutym 2014 roku James Gunn poinformował, że w filmie zostaną wykorzystane przeboje z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych[62]. Wybierając piosenki, Gunn ujawnił, że prześledził listy przebojów „Billboardu” z tamtych lat i przesłuchał kilkaset utworów, zanim dokonał ostatecznego ich wyboru. Zdjęcia były realizowane przy wybranych utworach oraz częściach ścieżki dźwiękowej napisanej przez Batesa, aby pomóc „aktorom i operatorom kamer znaleźć idealny rytm do ujęcia”[57][63]. Jedynym wyjątkiem był „Moonage Daydream” Davida Bowiego, który Gunn dodał do filmu dopiero na etapie postprodukcji[63].

2014Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol. 1 Original Motion Picture Soundtrack
Nr Tytuł utworu WykonawcaDługość
1.„Hooked on a Feeling”Blue Swede2:52
2.„Go All the Way”Raspberries3:21
3.„Spirit in the Sky”Norman Greenbaum4:02
4.„Moonage Daydream”David Bowie4:41
5.„Fooled Around and Fell in Love”Elvin Bishop4:35
6.„I'm Not in Love”10cc6:03
7.I Want You BackThe Jackson 52:58
8.„Come and Get Your Love”Redbone3:26
9.Cherry BombThe Runaways2:17
10.„Escape (The Piña Colada Song)”Rupert Holmes4:37
11.„O-o-h Child”Five Stairsteps3:13
12.„Ain't No Mountain High Enough”Marvin Gaye i Tammi Terrell2:29
44:34
2014Guardians of the Galaxy Original Score
Nr Tytuł utworu MuzykaDługość
1.„Morag”T. Bates(inne języki)1:58
2.„The Final Battle Begins”T. Bates4:21
3.„Plasma Ball”T. Bates1:18
4.„Quill's Big Retreat”T. Bates1:38
5.„To the Stars”T. Bates2:52
6.„Ronan's Theme”T. Bates2:24
7.„Everyone's an Idiot”T. Bates1:26
8.„What a Bunch of A-Holes”T. Bates2:14
9.„Busted”T. Bates1:34
10.„The New Meat”T. Bates0:36
11.„The Destroyer”T. Bates1:27
12.„Sanctuary”T. Bates2:26
13.„The Kyln Escape”T. Bates7:23
14.„Don't Mess With My Walkman”T. Bates0:44
15.„The Great Companion”T. Bates0:51
16.„The Road to Knowhere”T. Bates0:37
17.„The Collector”T. Bates3:20
18.„Ronan's Arrival”T. Bates0:56
19.„The Pod Chase”T. Bates3:56
20.„Sacrifice”T. Bates3:20
21.„We All Got Dead People”T. Bates1:46
22.„The Ballad of the Nova Corps”T. Bates1:48
23.„Groot Spores”T. Bates1:11
24.„Guardians United”T. Bates2:46
25.„The Big Blast”T. Bates3:05
26.„Groot Cocoon”T. Bates2:29
27.„Black Tears”T. Bates2:43
28.„Citizens Unite”T. Bates1:15
29.„A Nova Upgrade”T. Bates2:10
1:04:34

Promocja[edytuj | edytuj kod]

Obsada i reżyser podczas San Diego Comic-Conu 2013

20 lipca 2013 roku James Gunn, Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou i Benicio del Toro pojawili się podczas panelu Marvel Studios na San Diego Comic-Conie, gdzie zaprezentowano fragmenty filmu[64]. Kevin Feige pokazał ten sam materiał na D23 Expo w następnym miesiącu[65]. 18 lutego 2014 roku pokazano pierwszy zwiastun filmu w Jimmy Kimmel Live![66]. Został on obejrzany 22,8 miliona razy w ciągu pierwszych 24 godzin[67]. W marcu ABC wyemitowała godzinny program specjalny zatytułowany Marvel Studios: Assembling a Universe, który zawierał zapowiedź filmu i szkice koncepcyjne nowych postaci[68]. 19 maja zaprezentowano drugi zwiastun[69].

12 lipca Gunn, Saldana i Bautista pojawili się na konwencie Lido 8 Cineplex w Singapurze[70]. W tym samym miesiącu studio rozpoczęło kampanię viralową, nazwaną Galaxy Getaways, stanowiącą fikcyjną stronę biura podróży, która pozwalała użytkownikom zarezerwować podróż na planety pokazane w filmie, w tym Xandar, Morag i Knowhere[71]. 17 lipca Disney Interactive(inne języki) wydało grę na urządzenia mobilne, zatytułowaną Guardians of the Galaxy: The Universal Weapon[72]. Za jej scenariusz odpowiadał Dan Abnett[73]. 29 lipca Pratt i Saldana uderzyli w dzwon obwieszczający otwarcie nowojorskiej giełdy na cześć kinowej premiery filmu[74].

Partnerami promocyjnymi filmu byli: Mad Engine, New Era, Hasbro, Disguise, Rubies, Lego, KIDdesigns, iHome, Funko, Freeze, Fast Forward, Innovative Designs[75], C-Life, Hybrid-Jem Sportswear, MZ Berger, Accutime, American Greetings, Jay Franco, Vandor, AME, Mattel, Her Universe, ThinkGeek, Just Play i Dragon Models[76].

Komiksy powiązane / Przewodniki

1 kwietnia 2014 roku Marvel Comics wydało komiks powiązany Guardians of the Galaxy Prequel – Dangerous Prey Infinite Comic, za którego scenariusz odpowiadali Dan Abnett i Andy Lanning(inne języki), a za rysunki Andrea Di Vito(inne języki)[77]. 2 kwietnia i 28 maja pojawił się kolejny, dwu-zeszytowy Guardians of the Galaxy Prelude ze scenariuszem Abnetta i Lanninga i rysunkami Wellintona Alvesa[78][79]. Natomiast 2 lipca wydano nieoficjalny komiks, Guardians of the Galaxy: Galaxy's Most Wanted, za którego scenariusz odpowiadał Will Corona Pilgrim(inne języki), a za rysunki Di Vito[80].

27 lipca 2016 roku został wydany cyfrowo Guidebook to the Marvel Cinematic Universe: Marvel’s Guardians Of The Galaxy, który zawiera fakty dotyczące filmu, porównania do komiksów oraz informacje produkcyjne[4]. 13 grudnia 2017 roku udostępniono drukiem wydanie zbiorcze, zatytułowane Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Good, The Bad, The Guardians, w którym znalazła się także treść tego przewodnika[81].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Karen Gillan podczas światowej premiery w Los Angeles

Światowa premiera filmu Strażnicy Galaktyki odbyła się 21 lipca 2014 roku w Dolby Theatre w Los Angeles[82]. Europejska premiera miała miejsce 24 lipca w Londynie[83]. Podczas obu tych wydarzeń uczestniczyła obsada i produkcja filmu oraz zaproszeni specjalni goście. Premierom tym towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[82][83]. 29 lipca film wyświetlono podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Fantasia w Montrealu[84].

Dla szerszej publiczności film zadebiutował 30 lipca na Islandii[85]. 31 lipca pojawił się między innymi w Izraelu, Danii, Argentynie[85], Brazylii, Korei Południowej, Rosji i Wielkiej Brytanii[86]. 1 sierpnia dostępny był między innymi dla widzów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie[30], Meksyku[86] i w Polsce[5]. 7 sierpnia pojawił się w Australii[87], Nowej Zelandii i Portugalii[85], a 8 sierpnia w Indiach[88]. 13 sierpnia zadebiutował w Belgii, Francji i Egipcie. 28 sierpnia dostępny był w Niemczech i Austrii[85]. W Japonii pojawił się 13 września[89], w Chinach zadebiutował 10 października, a we Włoszech dopiero dostępny był od 22 października[90].

Film został wydany cyfrowo w Stanach Zjednoczonych 18 listopada 2014 roku przez Walt Disney Studios Home Entertainment(inne języki), a 24 listopada tego samego roku na nośnikach DVD i Blu-ray[91]. W Polsce został on wydany 2 grudnia tego samego roku przez Galapagos[92].

8 grudnia 2015 roku został wydany również w 13-dyskowej wersji kolekcjonerskiej Marvel Cinematic Universe: Phase Two Collection, która zawiera 6 filmów Fazy Drugiej[93], a 15 listopada 2019 roku w specjalnej wersji zawierającej 23 filmy franczyzy tworzące The Infinity Saga[94].

Odbiór filmu[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Strażnicy Galaktyki miał budżet wynoszący ponad 230 milionów dolarów[95]. Początkowo szacowany był on na 170 milionów[96]. Film zarobili w weekend otwarcia na świecie ponad 66 milionów dolarów[86], natomiast w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie ponad 94 miliony[97]. Jego łączny przychód z biletów na świecie osiągnął prawie 773 miliony dolarów, z czego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zarobił ponad 333 miliony[85].

Do największych rynków należały: Chiny (86,3 miliona), Wielka Brytania (37,2 miliona), Niemcy (24,6 miliona), Rosja (23,5 miliona), Australia (23,3 miliona), Francja (19,9 miliona), Meksyk (19,7 miliona) i Brazylia (16,8 miliona). W Polsce w weekend otwarcia film zarobił prawie 470 tysięcy dolarów, a w sumie ponad 2,5 miliona[85].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

Cosplay Strażników z Galaktyki, Pyrkon, Poznań 2015

Film spotkał się z pozytywną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 92% z 330 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 7,8/10[98]. Na portalu Metacritic średnia ważona ocen z 53 recenzji wyniosła 76 punktów na 100[99]. Natomiast według serwisu CinemaScore(inne języki), zajmującego się mierzeniem atrakcyjności filmów w Stanach Zjednoczonych, publiczność przyznała mu ocenę A w skali od F do A+[97].

Richard Corliss(inne języki) z tygodnika „Time” napisał: „Jeśli szefowie studia uważają, że Strażnicy Galaktyki mają zarówno wagę, jak i lotność, które sprawiają, że niektóre filmy Marvela są doskonałą rozrywką, to żartują”[7]. Scott Foundas z „Variety” stwierdził, że „główne postacie są pięknie dopracowane przez aktorów, zwłaszcza Pratta, który wydaje się poruszać się do rytmu swojej prywatnej ścieżki dźwiękowej, nawet jeśli nie ma słuchawek w uszach, oraz Coopera i Diesela ... jako para zepsutych, ale nierozłącznych platonicznych bratnich dusz”[53]. Chris Nashawaty z „Entertainment Weekly” napisał: „Miałem dość mieszane odczucia co do filmów Marvela na przestrzeni ostatnich lat – niektóre z nich mnie olśniewały, inne wpędzały w depresję. Ale Strażnicy Galaktyki to pierwszy z nich, który jest podniecająco nieprzewidywalny”. Justin Lowe z „The Hollywood Reporter” stwierdził: „Pomimo sporadycznych momentów lekceważenia praw fizyki, wiele z obrazów wyświetlanych na ekranie jest tak realistycznych i wywołujących dreszcz, że fabuła staje się niemal zbędna podczas intensywnych wizualnych sekwencji”[100]. Dan Jolin z „Empire Magazine” napisał: „Kolorowa, żartobliwa zabawa, stworzona specjalnie dla dorosłych miłośników kiczu science-fiction z lat 80. Ale formuła Marvela zaczyna wydawać się, cóż, trochę zbyt formalna”[101]. Kenneth Turan z „Los Angeles Times” stwierdził: „ podobnie jak dzieciaki w sklepie ze słodyczami, Gunn i spółka nadali swojemu filmowi poczucie zabawy, jak figlarne połączenie akcji z hitami z lat 70.”[102]. Manohla Dargis z „The New York Times” napisała: „w Strażnikach Galaktyki jest wyczuwalna wrażliwość reżyserska wraz z innymi oznakami prawdziwego życia... Tutaj puls, dowcip, piękno i prawdziwa wrażliwość zostały wplątane w bój, obok mechanicznych śmiechów, wielkich wybuchów i ikon”[103]. Richard Roeper z „Chicago Sun-Times” stwierdził: „Najbardziej niesamowitą rzeczą w Strażnikach Galaktyki nie są popowe grafiki w cukierkowych kolorach, ujmujące występy Chrisa Pratta i Zoe Saldany, czy po prostu wystarczająco sprytne wykorzystanie tandetnych, świetnych klasyków z lat 70.”[104].

Łukasz Muszyński z portalu Filmweb napisał: „Po tym, jak niedawny Kapitan Ameryka zaproponował nieco doroślejsze podejście do ekranizacji komiksu, Strażnicy galaktyki wracają do formuły niezobowiązującej rozrywki dla widza w każdym wieku. Nawet jeśli jedyna refleksja po seansie będzie dotyczyć zakupu szopa w charakterze domowego zwierzątka, nikt nie powinien być zawiedziony”[105]. Jędrzej Bukowski z serwisu Stopklatka.pl stwierdził: „...to zarazem najmniej marvelowski film, jaki powstał. To po prostu kino awanturnicze w konwencji science-fiction z olbrzymią dawką humoru, które może zobaczyć każdy, nawet bez znajomości innych filmów z tego uniwersum. „Co za banda złamasów...”, pada w filmie zdanie o naszej wesołej ekipie. Apeluję więc – nie bądź złamasem, skocz do kina. Takim cudakom warto dać szansę!”[106]. Halina Jasonek z portalu Onet.pl napisała: „Może nie potrzebujemy kolejnej ekipy superbohaterów, a Strażnicy Galaktyki nie sprawią, że samoloty przestaną spadać z nieba. Ale przynajmniej na dwie godziny seansu skutecznie zapomnimy o świecie poza salą kinową. Kosmos wzywa!”[107]. Marek Kuprowski z Gazety Wyborczej stwierdził: „Gdyby mityczni Strażnicy Polskich Tytułów dostali w tym przypadku wolną rękę, film mógłby nazywać się "Patrz i ucz się George’u Lucasie, tak powinny wyglądać trzy pierwsze epizody Gwiezdnych Wojen". I byłby to wyśmienity tytuł”[108].

Jim Starlin(inne języki), twórca postaci Draxa, Gamory i Thanosa uznał, że „może jest to najlepszy film Marvela do tej pory”[109]. Natomiast reżyser Steven Spielberg stwierdził, że film zrobił na nim wrażenie i powiedział: „Kiedy jego projekcja dobiegła końca, wyszedłem z poczuciem, że widziałem coś nowego w filmach, bez żadnego cynizmu czy strachu”[110].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2014 CinemaCon Awards Przełomowy występ roku Chris Pratt Wygrana [111]
Detroit Film Critics Society Awards(inne języki) Najlepsza drużyna Strażnicy Galaktyki Wygrana [112]
Hollywood Film Awards(inne języki) Najlepszy hollywoodzki blockbuster Strażnicy Galaktyki Wygrana [113]
Young Hollywood Awards(inne języki) Najlepszy superbohater Chris Pratt Nominacja [114]
2015 Critics’ Choice Movie Awards(inne języki) Najlepszy film akcji Strażnicy Galaktyki Wygrana [115]
Najlepsza aktor w filmie akcji Chris Pratt Nominacja
Najlepsza aktorka w filmie akcji Zoe Saldana Nominacja
Najlepsza charakteryzacja David White(inne języki) Wygrana
Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti(inne języki) Nominacja
Empire Awards(inne języki) Najlepsza debiutująca aktorka Karen Gillan Wygrana [116]
Najlepszy film fantastycznonaukowy / fantasy Strażnicy Galaktyki Nominacja
Grammy Awards Najlepsza kompilacyjna ścieżka muzyczna w formach wizualnych Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol. 1 Nominacja [117]
Nagrody Amerykańskiej Gildii Charakteryzatorów i Stylistów fryzur(inne języki) Najlepsza współczesna stylizacja fryzur w filmie Elizabeth Yianni-Georgiou(inne języki) Nominacja [118]
Najlepsza współczesna charakteryzacja w filmie Elizabeth Yianni-Georgiou Wygrana
Najlepszy efekt charakteryzacji w filmie David White Wygrana
People’s Choice Awards Ulubiony film Strażnicy Galaktyki Nominacja [119]
Ulubiony film akcji Strażnicy Galaktyki Nominacja
Ulubiona aktorka w filmie akcji Zoe Saldana Nominacja
MTV Movie Awards(inne języki) Najlepszy film Strażnicy Galaktyki Nominacja [120]
Najlepszy aktor Chris Pratt Nominacja
Najlepszy duet Bradley Cooper i Vin Diesel Nominacja
Najlepszy występ bez koszuli Chris Pratt Nominacja
Najlepszy moment muzyczny Chris Pratt Nominacja
Najlepsza rola komediowa Chris Pratt Nominacja
Najlepsza przemiana na ekranie Zoe Saldana Nominacja
Najlepszy bohater Chris Pratt Nominacja
Satellite Awards Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti Nominacja [121]
Houston Film Critics Society Awards(inne języki) Najepszy film Strażnicy Galaktyki Nominacja [122]
Najlepszy plakat filmowy Strażnicy Galaktyki Nominacja
Nagrody Amerykańskiej Gildii Scenografów(inne języki) Najlepsza scenografia w filmie fantasy Charles Wood(inne języki) Wygrana [123]
Nagrody Amerykańskiej Gildii Scenarzystów(inne języki) Najlepszy scenariusz adaptowany James Gunn i Nicole Perlman(inne języki) Nominacja [124]
Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej Najlepsze efekty specjalne(inne języki) Stephane Ceretti, Paul Corbould(inne języki), Jonathan Fawkner(inne języki) i Nicolas Aithadi(inne języki) Nominacja [125]
Najlepsza charakteryzacja i fryzury Elizabeth Yianni-Georgiou i David White Nominacja
Nagroda Akademii Filmowej Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner i Nicolas Aithadi Nominacja [126]
Najlepsza charakteryzacja i fryzury Elizabeth Yianni-Georgiou i David White Nominacja
VES Awards(inne języki) Najlepsze efekty specjalne w fotorealistycznym filmie Stephane Ceretti, Susan Pickett(inne języki), Jonathan Fawkner, Nicolas Aithadi, Paul Corbould Nominacja [127]
Najlepsza animacja postaci w fotorealistycznym filmie Kevin Spruce, Rachel Williams, Laurie Brugger, Mark Wilson Nominacja
Saturn Awards Najlepsza adaptacja komiksu Strażnicy Galaktyki Wygrana [128][129]
Najlepsza reżyseria James Gunn Wygrana
Najlepszy scenariusz James Gunn i Nicole Perlman Nominacja
Najlepszy aktor Chris Pratt Wygrana
Najlepszy montaż Fred Raskin(inne języki), Hughes Winborne(inne języki) i Craig Wood(inne języki) Nominacja
Najlepsza scenografia Charles Wood Nominacja
Najlepsze kostiumy Alexandra Byrne Nominacja
Najlepsza charakteryzacja(inne języki) David White i Elizabeth Yianni-Georgiou Wygrana
Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner i Paul Corbould Nominacja
Hugo Awards Najlepsza prezentacja dramatyczna (długa forma) Strażnicy Galaktyki Wygrana [130]

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2014 roku studio zapowiedziało sequel. Poinformowano wtedy również, że James Gunn powróci na stanowisko reżysera i napisze scenariusz[131]. Strażnicy Galaktyki vol. 2 zadebiutowali w 2017 roku. W głównych rolach powrócili: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Michael Rooker, Karen Gillan i Sean Gunn(inne języki), a dołączyli do nich: Pom Klementieff, Elizabeth Debicki, Chris Sullivan(inne języki), Sylvester Stallone i Kurt Russell[132].

W kwietniu 2016 roku Kevin Feige potwierdził, że powstanie trzeci film[133]. Rok później poinformowano, że Gunn ponownie zajmie się reżyserią i napisze scenariusz[134]. W lipcu 2018 roku Gunn został zwolniony przez Disneya z powodu kontrowersyjnych wpisów na Twitterze w przeszłości[135]. Jednak w marcu 2019 roku studio zdecydowało się przywrócić Gunna na to stanowisko[136]. Premiera Strażników Galaktyki vol. 3 miała miejsce w 2023 roku. Swoje role powtórzyli: Pratt, Saldana, Bautista, Diesel, Cooper, Gillian, Klementieff, Debicki i Sean Gunn[137].

W grudniu 2020 roku, podczas Disney Investor Day, zapowiedziano również dla Disney+ serię krótkometrażówek, Ja jestem Groot, która zadebiutowała w 2022 roku oraz film krótkometrażowy, Strażnicy Galaktyki: Coraz bliżej święta, w reżyserii i ze scenariuszem Gunna, który pojawił się w tym samym roku[138].

Pratt, Saldana, Bautista, Diesel, Cooper, Gillan i Klementieff powtórzyli swoje role w filmach Avengers: Wojna bez granic z 2018[139] i Avengers: Koniec gry z 2019 roku[140].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Guardians of the Galaxy [IMAX]. British Board of Film Classification. [dostęp 2014-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-08)]. (ang.).
 2. a b New MCU Timelines Arrive on Disney+. marvel.com, 2024-02-08. [dostęp 2024-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-02-11)]. (ang.).
 3. a b c d e f g James Gunn, Strażnicy Galaktyki, Walt Disney Studios Motion Pictures.
 4. a b c d e f g h O’Sullivan2016 ↓, s. 1-25.
 5. a b „Strażnicy Galaktyki”: obsada polskiego dubbingu. polski-dubbing.pl. [dostęp 2014-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-10)]. (pol.).
 6. a b Mike Fleming Jr: Chris Pratt Getting ‘Guardians Of The Galaxy’ Lead. Deadline Hollywood. [dostęp 2013-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-05)]. (ang.).
 7. a b Richard Corliss: Review: Marvel’s Guardians of the Galaxy: The Expendables In Outer Space. Time. [dostęp 2014-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-26)]. (ang.).
 8. a b c d Borys Kit: 'Guardians of the Galaxy' Adds One More to Cast (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2013-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-03)]. (ang.).
 9. a b Borys Kit: Marvel Signs WWE's Dave Bautista for 'Guardians of the Galaxy' (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2013-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-03)]. (ang.).
 10. a b Eric Eisenberg: Vin Diesel Confirms He's Voicing Groot In Marvel’s Guardians Of The Galaxy. Cinema Blend. [dostęp 2013-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-23)]. (ang.).
 11. a b Kirsten Acuna: Here’s How Groot And Rocket Raccoon Look Without Visual Effects In 'Guardians Of The Galaxy'. Business Insider. [dostęp 2014-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-19)]. (ang.).
 12. a b Official: Bradley Cooper to Voice Rocket Raccoon in Marvel’s Guardians of the Galaxy. marvel.com. [dostęp 2013-08-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-28)]. (ang.).
 13. a b c d Peter Sciretta: Guardians of the Galaxy Easter Eggs: Over 50 Trivia, References, Callbacks, Cameos and More. /Film. [dostęp 2014-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-02)]. (ang.).
 14. a b c d e f Marvel Studios Begins Production on Guardians of the Galaxy. marvel.com. [dostęp 2013-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-11)]. (ang.).
 15. a b Michael Rooker Joins ‘Guardians Of The Galaxy’. Deadline Hollywood. [dostęp 2013-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-28)]. (ang.).
 16. a b Mike Fleming Jr: John C. Reilly Firmed For ‘Guardians Of The Galaxy’ As Rhomann Dey. Deadline Hollywood. [dostęp 2013-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-05)]. (ang.).
 17. a b Mike Fleming Jr: Glenn Close Is Head Cop In Marvel’s ‘Guardians Of The Galaxy’. Deadline Hollywood. [dostęp 2013-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-01)]. (ang.).
 18. a b Edward Douglas: Guardians of the Galaxy. Coming Soon. [dostęp 2014-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-05)]. (ang.).
 19. Gregory Wakeman: The Original Guardians Of The Galaxy Ending Was Removed For Being Too Sad. Cinema Blend. [dostęp 2014-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-02)]. (ang.).
 20. a b c Guardians of the Galaxy. Brytyjski Instytut Filmowy. [dostęp 2021-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-11)]. (ang.).
 21. Chris Knight: Guardians of the Galaxy, reviewed: Marvel’s new film franchise is off to a promising start. National Post. [dostęp 2014-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 22. Collier Jennings: A Guardians of the Galaxy Actor Hid a Broken Tooth With Chewing Gum. CBR.com. [dostęp 2020-04-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-18)]. (ang.).
 23. a b c Gwynne Watkins: Alyssa Milano, Famous Cameos, and Other Secrets of 'Guardians of the Galaxy'. Yahoo!. [dostęp 2014-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-06)]. (ang.).
 24. TJ Dietsch: James Gunn Reveals His Brother’s Roles in ‘Guardians of the Galaxy’. CBR.com. [dostęp 2014-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-06)]. (ang.).
 25. Justin Kroll: Josh Brolin to Play Thanos in Marvel’s ‘Guardians of the Galaxy,’ ‘Avengers’ Sequel. Variety. [dostęp 2014-05-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)]. (ang.).
 26. Charles Webb: Who Was That Voice In The Guardians of The Galaxy End Credits Scene? [Massive Spoilers]. Nerdist. [dostęp 2014-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-12)]. (ang.).
 27. Sharan Shetty: Who Deserves Credit for Guardians of the Galaxy’s Great Script?. Slate. [dostęp 2014-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-05)]. (ang.).
 28. Marc Storm: Nicole Perlman writes the Galaxy. marvel.com. [dostęp 2014-08-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-05)]. (ang.).
 29. Josh Wigler: Marvel Considering 'Iron Fist' & 'S.H.I.E.L.D.' Movies, 'Black Panther' & 'Guardians Of The Galaxy,' Too!. MTV. [dostęp 2010-08-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-18)]. (ang.).
 30. a b Borys Kit: Comic-Con 2012: Marvel Names 'Avengers' Follow-Ups; Robert Downey Jr. Makes Surprise Appearance. The Hollywood Reporter. [dostęp 2012-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-27)]. (ang.).
 31. Borys Kit: Marvel Hires Three-Time Black List Writer for 'Guardians of the Galaxy' (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2012-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-03)]. (ang.).
 32. Borys Kit: James Gunn In Talks to Direct Marvel’s 'Guardians of the Galaxy' (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-20)]. (ang.).
 33. Marc Graser: Joss Whedon to write, direct ‘Avengers’ sequel. Variety. [dostęp 2012-08-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-01)]. (ang.).
 34. Silas Lesnick: James Gunn Confirmed to Direct and Rewrite Guardians of the Galaxy. Superhero Hype. [dostęp 2012-09-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)]. (ang.).
 35. Lily Rothman: How Nicole Perlman Became the First Woman to Write a Marvel Movie. Time. [dostęp 2014-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)]. (ang.).
 36. Mike Fleming Jr: Marvel Testing Short List Of Actors For ‘Guardians Of The Galaxy’ Leader. Deadline Hollywood. [dostęp 2012-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-07)]. (ang.).
 37. Jeff Sneider: Guardians of the Galaxy’ tests male leads. Variety. [dostęp 2012-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-11)]. (ang.).
 38. Mike Fleming Jr: Joseph Gordon-Levitt Joins ‘Guardians Of The Galaxy’ Race. Deadline Hollywood. [dostęp 2013-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-28)]. (ang.).
 39. Max Nicholson: Smallville's Michael Rosenbaum Up for Guardians of the Galaxy. IGN. [dostęp 2013-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-30)]. (ang.).
 40. Borys Kit: Zoe Saldana in Talks to Star in Marvel’s 'Guardians of the Galaxy' (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2013-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-11)]. (ang.).
 41. Jeff Sneider: Lee Pace in Final Negotiations to Play Villain in ‘Guardians of the Galaxy’ (Exclusive). The Wrap. [dostęp 2013-04-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-13)]. (ang.).
 42. Adam White: Amanda Seyfried turned down Guardians of the Galaxy because ‘who wants to see a movie with a talking raccoon?’. The Independent. [dostęp 2020-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-05)]. (ang.).
 43. Borys Kit: 'Doctor Who' Star Joins Marvel’s 'Guardians of the Galaxy' (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2013-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-26)]. (ang.).
 44. Drew McWeeny: Will John C. Reilly join the Marvel Universe for 'Guardians Of The Galaxy'?. HitFix. [dostęp 2014-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-08)]. (ang.).
 45. Mike Fleming Jr: Benicio Del Toro Takes Lead Role In Marvel’s ‘Guardians Of The Galaxy’. Deadline Hollywood. [dostęp 2013-06-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-22)]. (ang.).
 46. Matt Wood: How Many More Languages Vin Diesel May Voice For Guardians Of The Galaxy 2. Cinema Blend. [dostęp 2016-11-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-08)]. (ang.).
 47. Lucas Siegel: SDCC '13: Marvel Reveals Avengers: Age of Ultron, Guardians Cast, More. Newsarama. [dostęp 2013-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-18)]. (ang.).
 48. Spencer Perry: Guardians of the Galaxy: From the Set of the Marvel Studios Adaptation. Superhero Hype. [dostęp 2014-07-08]. (ang.).
 49. Sharnaz Shahid: Photos: Guardians Of The Galaxy Cast Get Physical In London Shoot. Entertainmentwise. [dostęp 2013-08-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-10)]. (ang.).
 50. James Hunt: "Guardians of the Galaxy" Set Visit Puts Concerns to Rest. CBR.com. [dostęp 2014-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)]. (ang.).
 51. Douglas Bankston: Ben Davis, BSC, blasts off for the space adventure Guardians of the Galaxy. American Society of Cinematographers. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-17)]. (ang.).
 52. Sean O’Connell: Comic Strip: Thor Goes Lego, ‘Guardians’ Wraps and ‘Amazing Spider-Man 2′ Video Game. Screen Crush. [dostęp 2013-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-08)]. (ang.).
 53. a b c d Scott Foundas: Film Review: ‘Guardians of the Galaxy’. Variety. [dostęp 2014-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)]. (ang.).
 54. Vincent Frei: Guardians of the Galaxy. Art of VFX. [dostęp 2014-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-11)]. (ang.).
 55. Ian Failes: The VFX of Guardians of the Galaxy. FX Guide. [dostęp 2014-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)]. (ang.).
 56. Maane Khatchatourian: James Gunn Just Finished Work on ‘Guardians of the Galaxy’. Variety. [dostęp 2014-07-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-01)]. (ang.).
 57. a b Sandy Schaefer: James Gunn On 'Guardians of the Galaxy' Composer Tyler Bates' Approach. Screen Rant. [dostęp 2013-08-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-26)]. (ang.).
 58. Michelle Hannett: Interview – WAMG Talks To Guardians of the Galaxy Composer Tyler Bates. We Are Movie Geeks. [dostęp 2014-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-20)]. (ang.).
 59. a b Guardians of the Galaxy: Original Score. Soundtrack.net. [dostęp 2015-07-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-03)]. (ang.).
 60. Hollywood Records And Marvel Set To Release Marvel’s Guardians Of The Galaxy Deluxe Soundtrack, Marvel’s Guardians Of The Galaxy Awesome Mix Vol. 1 And Marvel’s Guardians Of The Galaxy Digital Score Soundtrack. Digital Journal. [dostęp 2014-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-25)]. (ang.).
 61. Greg Gilman: ‘Guardians of the Galaxy’ Becomes First Soundtrack in History Without New Songs to Land No. 1 Spot. The Wrap. [dostęp 2014-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-05)]. (ang.).
 62. Sam Ashurst: Guardians Of The Galaxy: James Gunn's Trailer Breakdown. Total Film. [dostęp 2014-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-02)]. (ang.).
 63. a b Alex Suskind: Director James Gunn on How He Chose the Music in Guardians of the Galaxy. Vulture. [dostęp 2014-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-01)]. (ang.).
 64. Adam Chitwood: Comic-Con: Marvel Surprises with Guardians of the Galaxy Panel; James Gunn and His Cast Introduce Promising First Footage; New Concept Art Revealed. Collider. [dostęp 2013-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-11)]. (ang.).
 65. Rebecca Ford: D23: Disney Brings Out Angelina Jolie for 'Maleficent,' Screens New Footage of 'Saving Mr. Banks'. The Hollywood Reporter. [dostęp 2013-08-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-28)]. (ang.).
 66. Brian Truitt: 'Guardians of the Galaxy' crew comes down to Earth. Art of VFX. [dostęp 2014-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-05)]. (ang.).
 67. Anthony Breznican: Despite leak, 'Avengers: Age of Ultron' trailer breaks Marvel record. Entertainment Weekly. [dostęp 2014-10-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-25)]. (ang.).
 68. James Hibberd: ABC to air Marvel special with 'Avengers: Age of Ultron' sneak peek. Entertainment Weekly. [dostęp 2014-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-04)]. (ang.).
 69. Josh Wilding: Second Full-Length Trailer for James Gunn’s Guardians of the Galaxy Debuts. HeyUGuys. [dostęp 2014-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-21)]. (ang.).
 70. John Leong: “Guardians of the Galaxy" cast thrill fans in Singapore. Channel NewsAsia. [dostęp 2014-07-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-18)]. (ang.).
 71. Jason Hughes: ‘Guardians of the Galaxy’ Offers Fans Interstellar Travel Via Galaxy Getaways. The Wrap. [dostęp 2014-07-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-14)]. (ang.).
 72. Play Guardians of the Galaxy: The Universal Weapon. marvel.com. [dostęp 2014-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-19)]. (ang.).
 73. Alex Zalben: 'Guardians of the Galaxy' mobile game? You're welcome. MTV. [dostęp 2014-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)]. (ang.).
 74. Chris Pratt and Zoe Saldana Join Marvel Entertainment Executives To Ring The Opening Bell at the NYSE to Promote the Highly-Anticipated Summer Film, Marvel s Guardians of the Galaxy. New York Stock Exchange. [dostęp 2014-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-17)]. (ang.).
 75. Marc Graser: Marvel’s ‘Guardians of the Galaxy’ Doesn’t Scare Licensing Partners. Variety. [dostęp 2014-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-11)]. (ang.).
 76. Marc Graser: New Wave of ‘Guardians of the Galaxy’ Merchandise Launches Around Homevideo Release. Variety. [dostęp 2014-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-11)]. (ang.).
 77. Marvel’s Guardians Of The Galaxy Prequel Infinite Comic. marvel.com. [dostęp 2014-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-06)]. (ang.).
 78. Marvel’s Guardians of the Galaxy Prelude (2014) #1. marvel.com. [dostęp 2014-04-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-22)]. (ang.).
 79. Marvel’s Guardians of the Galaxy Prelude (2014) #2. marvel.com. [dostęp 2014-05-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-19)]. (ang.).
 80. Guardians of the Galaxy: Galaxy's Most Wanted #1. Comixology. [dostęp 2014-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-22)]. (ang.).
 81. Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Good, The Bad, The Guardians HC (Hardcover). marvel.com. [dostęp 2020-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-26)]. (ang.).
 82. a b Taryn Ryder: On the Red Carpet at the 'Guardians of the Galaxy' Premiere. Yahoo!. [dostęp 2014-07-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-23)]. (ang.).
 83. a b Naomi Gordon: See Vin Diesel attend Guardians of the Galaxy premiere... on stilts. Digital Spy. [dostęp 2014-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-11)]. (ang.).
 84. 2014 Fantasia Film Festival: Boyhood, Guardians of the Galaxy and Thursday's screening of Ghost in the Shell are among sold-out films. Montreal Gazette. [dostęp 2014-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-13)]. (ang.).
 85. a b c d e f Guardians of the Galaxy. Box Office Mojo. [dostęp 2021-02-12]. (ang.).
 86. a b c Nancy Tartaglione: Intl Box Office Final: Milestones For ‘Godzilla’, ’22 Jump Street’, ‘Transformers’ + ‘Guardians Of The Galaxy’ Rockets To $67.4M; Local Pics Make Waves In Asia; Mor. Deadline Hollywood. [dostęp 2014-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-18)]. (ang.).
 87. Lucy O’Brien: AU: Win a Marvel’s Guardians of The Galaxy Signed Poster. IGN. [dostęp 2014-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-13)]. (ang.).
 88. ‘Guardians of Galaxy’ to release in India on August 8. The Indian Express. [dostęp 2014-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-16)]. (ang.).
 89. Alec Jordan: September Previews: Japan Catches Up with the Blockbusters. Tokyo Weekender. [dostęp 2014-09-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-19)]. (ang.).
 90. Guardians Of The Galaxy Hits $305.9 Million At U.S. Box Office, $611.5 Million At Worldwide Box Office. Comic Book. [dostęp 2014-09-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-13)]. (ang.).
 91. Sam Maggs: The Guardians of the Galaxy DVD & Blu-ray Have An Avengers 2 Sneak Peek. The Mary Sue. [dostęp 2014-10-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-11)]. (ang.).
 92. "Strażnicy Galaktyki" na Blu-ray 3D, Blu-ray i DVD już od 2 grudnia. Filmweb. [dostęp 2014-12-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-28)]. (pol.).
 93. Marvel Cinematic Universe Phase Two Box Set Coming Exclusively to Amazon December 8. marvel.com. [dostęp 2015-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-04)]. (ang.).
 94. Gina Carbone: MCU Infinity Saga Box Sets Quickly Sold Out, And Fans Complain They're Damaged. Cinema Blend. [dostęp 2019-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-16)]. (ang.).
 95. Christian Sylt: Disney Reveals Guardians Of The Galaxy Was Over Budget At $232 Million. Forbes. [dostęp 2015-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-30)]. (ang.).
 96. Todd Cunningham: ‘Guardians of the Galaxy’ Tracking for $60 Million Opening. The Wrap. [dostęp 2014-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-15)]. (ang.).
 97. a b Scott Mendelson: Box Office: 'Guardians Of The Galaxy' Zooms To $94M Weekend. Forbes. [dostęp 2014-08-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-11)]. (ang.).
 98. Guardians of the Galaxy. Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-02-12]. (ang.).
 99. Guardians of the Galaxy. Metacritic. [dostęp 2021-02-12]. (ang.).
 100. „Strażnicy Galaktyki” przybyli, podbili i zarobili. A jeszcze zbierają świetne recenzje!. Dziennik.pl. [dostęp 2014-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-24)]. (pol.).
 101. Dan Jolin: Guardians Of The Galaxy Review. Empire Magazine. [dostęp 2015-07-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-24)]. (ang.).
 102. Kenneth Turan: Review: ‘Guardians of the Galaxy’s’ heroes aren’t what you’d expect. Los Angeles Times. [dostęp 2014-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-19)]. (ang.).
 103. Manohla Dargis: Yee-Ha! Space Cowboy Rides to the Rescue. The New York Times. [dostęp 2014-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-13)]. (ang.).
 104. Richard Roeper: ‘Guardians of the Galaxy’: A giddy space oddity makes the summer sunnier. Chicago Sun-Times. [dostęp 2014-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-07)]. (ang.).
 105. Łukasz Muszyński: Był sobie kosmos. Filmweb. [dostęp 2014-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-05)]. (pol.).
 106. Jędrzej Bukowski: „Strażnicy Galaktyki”: Najmniej marvelowski film, jak dotąd. Ale to świetnie!. Stopklatka.pl. [dostęp 2014-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-02)]. (pol.).
 107. Halina Jasonek: „Strażnicy Galaktyki”: oldschoolowi herosi na nowe czasy – recenzja. Onet.pl. [dostęp 2014-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-20)]. (pol.).
 108. Marek Kuprowski: Strażnicy Galaktyki *****. Gazeta Wyborcza. [dostęp 2014-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-12)]. (pol.).
 109. Gregory Wakeman: Guardians Of The Galaxy Is Marvel’s Best Movie Yet. Yahoo!. [dostęp 2014-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-29)]. (ang.).
 110. Nick Romano: Steven Spielberg Names ‘Guardians of the Galaxy’ His Favorite Superhero Movie. Collider. [dostęp 2016-05-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-11)]. (ang.).
 111. CinemaCon honour for Chris Pratt. Screen Daily. [dostęp 2014-03-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-14)]. (ang.).
 112. The 2014 Detroit Film Critics Society Awards. Detroit Film Critics Society. [dostęp 2014-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-26)]. (ang.).
 113. Emily Blake: Hollywood Film Awards 2014: And the winners are.... Entertainment Weekly. [dostęp 2014-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-11)]. (ang.).
 114. 2014 Young Hollywood Awards Nominees Include ‘Pretty Little Liars,’ ‘Fault in Our Stars’. Variety. [dostęp 2014-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)]. (ang.).
 115. Eric Pedersen: Critics’ Choice Awards: 'Boyhood' Wins Best Picture; 'Birdman' Leads With 7 Nods. Deadline Hollywood. [dostęp 2014-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-21)]. (ang.).
 116. The Jameson Empire Awards 2015 Live Blog. Empire Magazine. [dostęp 2015-03-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-09)]. (ang.).
 117. Zach O’Mally: Grammy Nominees 2015: The Full List. Forbes. [dostęp 2014-12-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-05)]. (ang.).
 118. David Robb: 'Grand Budapest', 'Guardians', 'AHS: Freak Show' Top Make-Up & Hair Stylists Awards. Deadline Hollywood. [dostęp 2015-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-14)]. (ang.).
 119. Lauren Moraski: People’s Choice Awards 2015 hosts, nominees announced. CBS News. [dostęp 2014-11-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-30)]. (ang.).
 120. Kase Wickman: Here Are Your 2015 MTV Movie Awards Nominees. MTV. [dostęp 2015-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-05)]. (ang.).
 121. Steve Pond: ‘Birdman’ Leads Satellite Awards Nominations. The Wrap. [dostęp 2014-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-02)]. (ang.).
 122. "Birdman" leads Houston Film Critics nominations for 8th Annual Awards. Houston Chronicle. [dostęp 2014-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-07)]. (ang.).
 123. 'Birdman', 'Foxcatcher' Among Art Directors Guild Nominees. Deadline Hollywood. [dostęp 2015-01-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-23)]. (ang.).
 124. Writers Guild Awards Nominations: 'Whiplash', 'Gone Girl', 'Guardians' On Diverse List. Deadline Hollywood. [dostęp 2015-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-21)]. (ang.).
 125. BAFTA Nominations: ‘Grand Budapest Hotel’ Leads With 11 – Full List. Deadline Hollywood. [dostęp 2015-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-28)]. (ang.).
 126. Oscar Nominations Unveiled – Full List. Deadline Hollywood. [dostęp 2015-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-21)]. (ang.).
 127. Spencer Perry: Visual Effects Society Nominates Guardians of the Galaxy, X-Men, and More. Superhero Hype. [dostęp 2015-01-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-25)]. (ang.).
 128. Haleigh Foutch: Interstellar and The Winter Soldier Lead Saturn Award Nominations. Collider. [dostęp 2015-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-23)]. (ang.).
 129. The Flash & Guardians of the Galaxy win big at the Saturn Awards. Comic Book Movie. [dostęp 2015-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-08)]. (ang.).
 130. Megan Davies: Guardians of the Galaxy and Orphan Black triumph at the 2015 Hugo Awards. Digital Spy. [dostęp 2015-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-13)]. (ang.).
 131. Marc Storm: SDCC 2014: Guardians of the Galaxy Sequel Coming in 2017. marvel.com. [dostęp 2014-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-25)]. (ang.).
 132. Owen Gleiberman: Film Review: ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’. Variety. [dostęp 2017-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-11)]. (ang.).
 133. Germain Lussier: Avengers: Infinity War Parts 1 and 2 Will Be Very Different Movies. Gizmodo. [dostęp 2016-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-26)]. (ang.).
 134. Aaron Couch: 'Guardians of the Galaxy 3': James Gunn Returning to Write and Direct. The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)]. (ang.).
 135. Borys Kit, Aaron Couch: James Gunn Fired as Director of 'Guardians of the Galaxy Vol. 3'. The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-24)]. (ang.).
 136. Mike Fleming Jr: Disney Reinstates Director James Gunn For ‘Guardians Of The Galaxy 3’. Deadline Hollywood. [dostęp 2017-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-12)]. (ang.).
 137. Eammon Jacobs: James Gunn’s ‘Guardians Of The Galaxy Vol. 3’ Gets 2023 Release. Heroic Hollywood. [dostęp 2020-12-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-11)]. (ang.).
 138. Erik Pedersen: Disney+ Programming: Here’s What Was Announced Or Confirmed For Streamer During Disney Investor Day. Deadline Hollywood. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-25)]. (ang.).
 139. Owen Gleiberman: Film Review: ‘Avengers: Infinity War’. Variety. [dostęp 2018-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-30)]. (ang.).
 140. Peter Debruge: Film Review: ‘Avengers: Endgame’. Variety. [dostęp 2019-04-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]