Strażnicy Galaktyki (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnicy Galaktyki
Guardians of the Galaxy
Ilustracja
Gatunek fantastyka naukowa
akcja
Rok produkcji 2014
Data premiery 21 lipca 2014
1 sierpnia 2014 (Polska)
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 122 minuty
Reżyseria James Gunn
Scenariusz James Gunn
Nicole Perlman
Główne role Chris Pratt
Dave Bautista
Bradley Cooper
Vin Diesel
Zoe Saldana
Lee Pace
Michael Rooker
Karen Gillan
Djimon Hounsou
John C. Reilly
Glenn Close
Benicio del Toro
Muzyka Tyler Bates
Zdjęcia Ben Davis
Scenografia Charles Wood
Kostiumy Alexandra Byrne
Montaż Fred Raskin
Craig Wood
Hughes Winborne
Produkcja Kevin Feige
Wytwórnia Marvel Studios
Walt Disney Pictures
Dystrybucja Walt Disney Studios Motion Pictures
Budżet 170 000 000 USD
Przychody brutto 773 328 629 USD
Strona internetowa
Chronologia
Marvel Cinematic Universe
Produkcja
Wydarzenia
Seria Strażnicy Galaktyki

Strażnicy Galaktyki (ang. Guardians of the Galaxy) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji z 2014 roku oparty na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiada James Gunn, który wraz z Nicole Perlman napisał również scenariusz. W głównych rolach występują: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close i Benicio del Toro.

Główny bohater, Peter Quill w wyniku kradzieży artefaktu staje się celem Ronana. W sytuacji zagrożenia Peter sprzymierza się z czwórką outsiderów: zabójczą Gamorą, drzewokształtnym Grootem, szopem Rocketem i żądnym zemsty Draxem. Od całej piątki zależą od tego momentu losy całej galaktyki.

Film jest dziesiątym filmem franczyzy Marvel Cinematic Universe i należy do jej II Fazy. Jego kontynuacja Strażnicy Galaktyki vol. 2 miała premierę w 2017 roku. Studio zapowiedziało również trzecią część.

Jego światowa premiera odbyła się 21 lipca 2014 roku, natomiast polska 1 sierpnia tego samego roku. Film uzyskał przychód 773 miliony dolarów przy budżecie 170 milionów.

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

W 1988 roku, po śmierci matki, młody Peter Quill zostaje porwany przez Ravagers, grupę kosmicznych piratów dowodzonych przez Yondu Udontę. Dwadzieścia sześć lat później Quill, kradnie Glob na planecie Morag. Zostaje tam zaatakowany przez Koratha, podwładnego władcy Kree, Ronana. Peterowi udaje się uciec z Globem, jednak Yondu odkrywa jego kradzież i wystawia nagrodę za jego pojmanie, a Ronan wysyła zabójczynię, Gamorę po Glob.

Kiedy Quill próbuje sprzedać Glob na Xandarze, Gamora kradnie mu ją. Wynika z tego walka między nimi, do której przyłączają się Rocket, genetycznie zmodyfikowany szop i jego towarzysz, humanoidalne drzewo, Groot. Na miejsce bójki przybywa Nova Corp i aresztuje całą czwórkę po czym zostają osadzeni w więzieniu na Kyln. Tam, więzień Drax, który stracił swoją rodzinę z rąk Ronana, próbuje zabić Gamorę. Quill przekonuje Draxa, że może ona się przydać żywa i doprowadzić go do Ronana. Gamora ujawnia, że zdradziła Ronana, ponieważ chce on użyć Glob do podbicia i zniszczenia planet, rozpoczynając od Xandaru oraz że ma kupca na nią. Gamora, Quill, Rocket, Groot i Drax współpracują razem, aby uciec z Kyln.

Ronan spotyka się z przybranym ojcem Gamory, Thanosem i rozmawia z nim o jej zdradzie. Gamora, Quill, Rocket, Groot i Drax uciekają z więzienia przy pomocy statku Quilla do Knowhere, miejsca gdzie przebywają przestępcy. Drax upija się i wzywa Ronana, a reszta grupy w tym czasie udaje się na spotkanie z Kolekcjonerem, Taneleerem Tivanem. Tivan otwiera Glob i okazuje się on zawierać jeden z Kamieni Nieskończoności. Dręczona przez niego, jego pomocniczka, Carina, zabiera Glob i powoduje jej eksplozję, w której ginie.


Ronan przybywa i z łatwością pokonuje Draxa, a reszta ucieka statkiem ścigana przez poddanych Ronana i siostrę Gamory, Nebulę. Nebula niszczy statek, w którym znajduje się Gamora, pozostawiając ją w przestrzeni kosmicznej, a Ronan zdobywa Glob. Quill ratuje Gamorę, przybywa Yondu i zabiera parę na swój statek. Rocket, Drax i Groot chcą zaatakować statek Yondu, aby uratować towarzyszy, ale Quill proponuje Yondu rozejm, przekonując go, że mogą odzyskać Glob. Grupa Quilla jest zgodna, że stawienie czoła Ronanowi oznacza pewną śmierć, ale użycie przez niego Kamienia oznacza zagładę dla wielu planet. Ronan przybywa na swój statek i osadza Kamień w swoim młocie, biorąc jego moc dla siebie. Kontaktuje się z Thanosem i grozi mu, że go zabije jak tylko zniszczy Xandar. Sprzymierza się z nim Nebula, która nienawidzi swojego przybranego ojca.

W pobliżu Xandaru, Ravengers, Nova Corps i grupa Quilla próbują powstrzymać statek Ronana. Ronan używa młota do zniszczenia floty Nova Corps. Na jego statku Gamora pokonuje Nebulę, która ucieka. Dostają się do komnaty Ronana, ale zostają obezwładnieni jego mocą, do momentu kiedy Rocket robija statek Quilla. Uszkodzony statek Ronana rozbija się na Xandarze. Groot poświęca się, aby uratować drużynę. Ronan uwalnia się z wraku i przymierza się do zniszczenia Xandaru. Quill go rozprasza, dzięki czemu Drax i Rocket są w stanie zniszczyć młot Ronana. Quill łapie Kamień i razem z Gamorą, Draxem i Rocketem używają go do zniszczenia Ronana.

Quill, oddaje Yondu Glob, która powinna zawierać Kamień, ale podmienił je i dał mu pustą, a prawdziwą przekazuje Nova Corps. Ravengers opuszczają Xandar, a Yondu stwierdza, że dobrze, że nie dotrzymał umowy i nie przekazał Petera jego ojcu. Quill i jego grupa zostaje nazwana Strażnikami Galaktyki, a ich kartoteki karalności zostają wykreślone. Quill dowiaduje się również, że jest półczłowiekiem, a jego ojciec należy do starożytnych nieznanych gatunków. Strażnicy otrzymują naprawiony statek, a w nim sadzonkę z małym Grootem.

W scenie po napisach, Tivan siedzi w swoim zniszczonym archiwum z dwoma eksponatami psem Cosmo i antropomorficzną kaczką, Kaczorem Howardem.


Obsada[edytuj | edytuj kod]

Postać Aktor / aktorka Polski dubbing
Peter Quill / Star-Lord Chris Pratt[1] Paweł Małaszyński
Półczłowiek, przywódca Strażników, jako dziecko został porwany z Missouri w 1988 roku przez grupę kosmicznych przestępców, Ravengers. Wyatt Oleff zagrał Quilla jako dziecko[2].
Gamora Zoe Saldana[3] Paulina Holtz
Sierota wychowana przez Thanosa i wyszkolona przez niego na zabójczynię, która szuka odkupienia za swoje zbrodnie.
Drax Dave Bautista[4] Artur Dziurman
Wojownik, która szuka zemsty na Ronanie, który zamordował jego rodzinę.
Groot Vin Diesel[5] Robert Jarociński
Małomówne humanoidalne drzewo, które jest kompanem Rocketa.
Rocket Bradley Cooper[6] Jacek Braciak
Szop, który został poddany genetycznym modyfikacjom oraz wszczepiono mu implanty. Jest pilotem i ekspertem od broni. Jego kompanem jest Groot.
Ronan Lee Pace[7] Ireneusz Czop
Radykał Kree, który zgadza się odnaleźć artefakt dla Thanosa w zamian za likwidację jego wrogów, Xandarianów.
Yondu Udonta Michael Rooker[8] Paweł Wawrzecki
Przywódca Ravengers, który porwał z Ziemi Quilla i go wychowywał.
Nebula Karen Gillan[9] Julia Kijowska
Zabójczyni i adoptowana córka Thanosa.
Korath Djimon Hounsou[10] Mirosław Zbrojewicz
Najemnik pracujący dla Ronana.
Rhomann Dey John C. Reilly[11] Olaf Lubaszenko
Członek Nova Corps.
Irani Rael / Nova Prime Glenn Close[12] Maria Pakulnis
Przywódczyni Nova Corps.
Taneleer Tivan / Kolekcjoner Benicio del Toro[13] Szymon Kuśmider
Posiadacz największej kolekcji międzygwiezdnej fauny, zabytków i gatunków w galaktyce.
Chris Pratt
(Peter Quill / Star-Lord)
Zoe Saldana
(Gamora)
Dave Bautista
(Drax)
Vin Diesel
(Groot)
Bradley Cooper
(Rocket)
Lee Pace
(Ronan)
Michael Rooker
(Yondu Udonta)
Karen Gillan
(Nebula)
Djimon Hounsou
(Korath)
John C. Reilly
(Rhomann Dey)
Glenn Close
(Irani Rael / Nova Prime)
Benicio del Toro
(Taneleer Tivan / Kolekcjoner)

W filmie występują również: Laura Haddock jako Meredith Quill, matka Petera Quilla; Sean Gunn jako Kraglin, członek Ravengers; Peter Serafinowicz jako Garthan Saal, pilot Nova Corps; Melia Kreiling jako Bereet, krylorianką, która umawiała się z Quillem; Ophelia Lovibond jako Carina, pomocniczka Kolekcjonera; Alexis Denisof jako Inny, sługa Thanosa; Gregg Henry jako dziadek Quilla; Christopher Fairbank jako Broker; Alexis Rodney jako Moloka Dar, więzień w Kyln; Tom Proctor jako Horuz, członek Ravengers; Spencer Wilding jako strażnik, który zarekwirował walkmana Quilla oraz pies Fred jako Cosmo[14][15][16][17][18][19][20][21][21][22][23]. W rolach cameo występują: Josh Brolin jako Thanos; twórca komiksów Marvela, Stan Lee jako xandariański kobieciarz; reżyser filmu James Gunn jako Sakaaran; Lloyd Kaufman i Nathan Fillion jako więźniowie w Kyln; Rob Zombie i kompozytor Tyler Bates jako członkowie Ravengers oraz w scenie po napisach Seth Green jako głos Kaczora Howarda, antropomorficznej kaczki[24][25][26][27].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

Reżyser filmu, James Gunn

Pomysł na film został wspomniany przez szefa Marvel Studios, Kevina Feige'a w 2010 roku[28]. Film został zapowiedziany podczas San Diego Comic-Con International 2012 z podaną datą premiery na 1 sierpnia 2014 roku. Feige poinformował, że w składzie drużyny Strażników pojawią się Star-Lord, Gamora, Drax, Groot i Rocket[29]. W sierpniu 2012 roku James Gunn rozpoczął negocjacje ze studiem na stanowisku reżysera. Na tym stanowisku brani pod uwagę byli również Peyton Reed oraz duet Ryan Fleck i Anna Boden[30]. Joss Whedon podpisał kontrakt ze studiem jako konsultant kreatywny[31]. We wrześniu tego samego roku Gunn został zatrudniony jako reżyser filmu[32].

Za początkowe projekty scenariusza odpowiadała Nicole Perlman, która została zatrudniona wraz z grupą innych scenarzystów do stworzenia scenariuszy na podstawie mniej znanych komiksów Marvela w 2009 roku[33][34]. Do prac nad scenariuszem razem z Perlman został zaangażowany Gunn[35]. W sierpniu 2012 do prac nad scenariuszem został zatrudniony również Chris McCoy[36].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2012 roku ujawniono, że Joel Edgerton, Jack Huston, Jim Sturgess, Eddie Redmayne i Lee Pace są brani pod uwagę do roli Petera Quilla[37]. O rolę ubiegali się również Zachary Levi, Joseph Gordon-Levitt i Michael Rosenbaum[38][39][40]. Ostatecznie rolę otrzymał Chris Pratt w lutym 2013 roku. W marcu tego samego roku Dave Bautista dołączył do obsady jako Drax[1][4]. Do tej roli brani byli pod uwagę Isaiah Mustafa, Brian Patrick Wade i Jason Momoa[41]. W kwietniu 2013 roku poinformowano, że Zoe Saldana zagra Gamorę, Michael Rooker wcieli się w postać Yondu, Lee Pace będzie Ronanem oraz Ophelia Lovibond pojawi się w filmie jako Carina[3][7][8][10][17]. W maju 2013 roku do obsady dołączyła Glenn Close jako Nova Prime[12]. W czerwcu 2015 roku poinformowano, że Benicio del Toro zagra Kolekcjonera, Karen Gillan Nebulę, a John C. Reilly Rhomanna Deya[9][10][11][13]. W lipcu 2015 roku ujawniono, że Djimon Hounsou wystąpi jako Korath[10]. W sierpniu poinformowano, że Bradley Cooper udzieli głosu Rocketowi, a Groot będzie mówił głosem Vin Diesela[5][6]. Diesel użyczył głosu postaci w 6 językach[42].

Zdjęcia i postprodukcja[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 6 lipca 2013 roku pod roboczym tytułem Full Tilt[43][44]. Film był kręcony w studiach Shepperton Studios i Longcross Studios w Anglii[45][46]. W sierpniu 2013 roku kręcono sceny na Millennium Bridge w Londynie[47]. Zdjęcia zakończono 12 października 2013 roku[48].

Za zdjęcia do filmu odpowiadał Ben Davis, za scenografię – Charles Wood, a za kostiumy – Alexandra Byrne[10].

Za montaż odpowiadał Fred Raskin, Hughes Winborne i Craig Wood[10]. Efektami specjalnymi zajmowały się studia: Moving Picture Company, Framestore, Luma Pictures, Method Studios, Lola VFX, Cantina Creative, Sony Pictures Imageworks, CoSA VFX, Secret Lab, Rise Visual Effects Studios, Technicolor VFX, Proof i The Third Floor. Przy pracach nad filmem wykorzystano 2750 ujęć z efektami specjalnymi, które stanowią około 90% produkcji[49][50][51].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2013 roku poinformowano, że muzykę do filmu skomponuje Tyler Bates[52]. W lutym 2014 roku, James Gunn ogłosił, że w filmie będą wykorzystane przeboje z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych[53].

29 lipca 2014 roku nakładem Hollywood Records wydano Guardians of the Galaxy (Original Score) z muzyką skomponowaną przez Batesa oraz Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol. 1 (Original Motion Picture Soundtrack) z dwunastoma utworami, które znajdowały się na kasecie magnetofonowej Petera Quilla[54][55].

Promocja[edytuj | edytuj kod]

Obsada podczas San Diego Comic-Con International 2013: Chris Pratt, Zoe Saldana Dave Bautista.

18 lutego 2014 roku zaprezentowano pierwszy zwiastun podczas programu Jimmy Kimmel Live![53]. W lipcu 2014 roku Marvel rozpoczął kampanię viral marketingową pod tytułem „Galaxy Getaways”[56].

Komiksy powiązane

W kwietniu 2014 roku Marvel Comics wydało komiksy powiązane Guardians of the Galaxy Prequel – Dangerous Prey Infinite Comic, za którego scenariusz odpowiadali Dan Abnett i Andy Lanning, a za rysunki Andrea DiVito oraz Guardians of the Galaxy Prelude ze scenariuszem Dana Abnetta i Andy’ego Lanninga i rysunkami Wellintona Alvesa[57]. Natomiast w lipcu 2014 roku nieoficjalny komiks Guardians of the Galaxy: Galaxy's Most Wanted, za którego scenariusz odpowiadał Will Corona Pilgrim, a za rysunki Andrea Divito[58].

Książka / Guidebook

27 lipca 2016 roku został wydany Guidebook to the Marvel Cinematic Universe: Marvel’s Guardians Of The Galaxy, który zawiera fakty dotyczące filmu, porównania do komiksów oraz informacje produkcyjne[59]. Fizycznie przewodnik zostanie wydany 26 grudnia 2017 roku w publikacji zbiorczej Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Good, The Bad, The Guardians[60].

Premiera i wydanie[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera odbyła się 21 lipca 2014 roku w Dolby Theatre w Hollywood, natomiast europejska w Londynie 24 lipca 2014 roku[61]. Podczas obu wydarzeń pojawiła się obsada i produkcja filmu oraz zaproszeni specjalni goście, między innymi aktorzy z innych produkcji Filmowego Uniwersum Marvela.

29 lipca 2014 roku film zaprezentowano podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Fantasia” w Montrealu.

Amerykańska i polska premiera odbyła się tego samego dnia – 1 sierpnia 2014 roku.

Film został wydany 18 listopada 2014 roku w formie cyfrowej. 24 listopada 2014 odbyła się premiera na nośnikach DVD i Blu-ray w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce 2 grudnia tego samego roku. 8 grudnia 2015 roku został wydany również w trzynastodyskowej wersji kolekcjonerskiej Marvel Cinematic Universe: Phase Two Collection, która zawiera wszystkie filmy II Fazy Filmowego Uniwersum Marvela[62][63].

Odbiór filmu[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Budżet filmu wyniósł 196 milionów dolarów[64].

W Ameryce film podczas weekendu otwarcia zarobił 94,3 miliona dolarów. W sumie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zarobił 333 miliony, a na Świecie 774 miliony dolarów[64].

W Polsce podczas weekendu otwarcia film zarobił niecałe pół miliona dolarów, łącznie zarobił 2,5 miliona[64].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

Cosplay Strażników z Galaktyki, Pyrkon, Poznań 2015

W serwisie Rotten Tomatoes krytycy przyznali wynik 91% ze średnią ocen 7,7/10[65]. Na portalu Metacritic film dostał od krytyków 76 punktów na 100[66]. Natomiast według serwisu CinemaScore publiczność przyznała mu najwyższą ocenę A+ w skali od F do A+[67].

Chris Nashawaty z Entertainment Weekly napisał: „Miałem dość mieszane odczucia co do filmów Marvela na przestrzeni ostatnich lat – niektóre z nich mnie olśniewały, inne wpędzały w depresję. Ale Strażnicy Galaktyki to pierwszy z nich, który jest podniecająco nieprzewidywalny.”. Justin Lowe z The Hollywood Reporter stwierdził: „Pomimo sporadycznych momentów lekceważenia praw fizyki, wiele z obrazów wyświetlanych na ekranie jest tak realistycznych i wywołujących dreszcz, że fabuła staje się niemal zbędna podczas intensywnych wizualnych sekwencji”[68].

Łukasz Muszyński z portalu Filmweb napisał: „Po tym, jak niedawny Kapitan Ameryka zaproponował nieco doroślejsze podejście do ekranizacji komiksu, Strażnicy galaktyki wracają do formuły niezobowiązującej rozrywki dla widza w każdym wieku. Nawet jeśli jedyna refleksja po seansie będzie dotyczyć zakupu szopa w charakterze domowego zwierzątka, nikt nie powinien być zawiedziony.”[69]. Jędrzej Bukowski z serwisu Stopklatka.pl stwierdził: „... to zarazem najmniej marvelowski film, jaki powstał. To po prostu kino awanturnicze w konwencji science-fiction z olbrzymią dawką humoru, które może zobaczyć każdy, nawet bez znajomości innych filmów z tego uniwersum. „Co za banda złamasów...”, pada w filmie zdanie o naszej wesołej ekipie. Apeluję więc – nie bądź złamasem, skocz do kina. Takim cudakom warto dać szansę!”[70]. Halina Jasonek z portalu Onet.pl napisała: „Może nie potrzebujemy kolejnej ekipy superbohaterów, a Strażnicy Galaktyki nie sprawią, że samoloty przestaną spadać z nieba. Ale przynajmniej na dwie godziny seansu skutecznie zapomnimy o świecie poza salą kinową. Kosmos wzywa!”[71].

Marcin Zwierzchowski w tygodniku „Polityka” określił film jako „cudownie pokręcony” i stanowiący przykład tego, jak reżyser jest w stanie przeforsować autorską wizję filmu, mimo dyktatu wytwórni filmowych w wysokobudżetowych produkcjach[72]. W swojej recenzji stwierdził, że pomimo wyboru nieznanych wcześniej bohaterów, mało znanego reżysera i braku gwiazd w obsadzie, „podobnie jak Lucas w latach 70. James Gunn odgadł, za czym tęskni współczesny fan kinowych widowisk fantastycznych. (...) Nagrał film niezbyt poważny, częściej raczej radośnie głupkowaty, co gryzie się z podejściem, jakiemu hołduje wielu twórców kina komiksowego, silących się na powagę i pragnących uznania w oczach krytyków starszej daty. (...) Największym sukcesem Jamesa Gunna był właśnie fakt, że uchwycił radość tzw. Kina Nowej Przygody – filmów George’a Lucasa czy Stevena Spielberga z początku ich karier”[73].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Nagroda Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2014 Nagroda CinemaCon Przełomowy występ roku Chris Pratt Wygrana [74]
Nagroda krytyków filmowych Detroit Najlepsza drużyna Strażnicy Galaktyki Wygrana [75]
Hollywood Film Awards Najlepszy hollywoodzki blockbuster Strażnicy Galaktyki Wygrana [76]
Young Hollywood Awards Najlepszy superbohater Chris Pratt Nominacja [77]
2015 Critics’ Choice Movie Awards Najlepszy film akcji Strażnicy Galaktyki Wygrana [78]
Najlepsza aktor w filmie akcji Chris Pratt Nominacja
Najlepsza aktorka w filmie akcji Zoe Saldana Nominacja
Najlepsza charakteryzacja David White Wygrana
Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti Nominacja
Empire Awards Najlepsza debiutująca aktorka Karen Gillan Wygrana [79]
Najlepszy film science fiction / fantasy Strażnicy Galaktyki Nominacja
Nagroda Grammy Najlepsza kompilacyjna ścieżka muzyczna w formach wizualnych Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol. 1 Nominacja [80]
Amerykańska Gildia Charakteryzatorów i Stylistów fryzur Najlepsza współczesna stylizacja fryzur w filmie Elizabeth Yianni-Georgiou Nominacja [81]
Najlepsza współczesna charakteryzacja w filmie Elizabeth Yianni-Georgiou Wygrana
Najlepszy efekt charakteryzacji w filmie David White Wygrana
People’s Choice Awards Ulubiony film Strażnicy Galaktyki Nominacja [82]
Ulubiony film akcji Strażnicy Galaktyki Nominacja
Ulubiona aktorka w filmie akcji Zoe Saldana Nominacja
MTV Movie Awards Najlepszy film Strażnicy Galaktyki Nominacja [83]
Najlepszy aktor Chris Pratt Nominacja
Najlepszy duet Bradley Cooper i Vin Diesel Nominacja
Najlepszy występ bez koszuli Chris Pratt Nominacja
Najlepszy moment muzyczny Chris Pratt Nominacja
Najlepsza rola komediowa Chris Pratt Nominacja
Najlepsza przemiana na ekranie Zoe Saldana Nominacja
Najlepszy bohater Chris Pratt Nominacja
Nagroda Satelita Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti Nominacja [84]
Amerykańska Gildia Scenografów Najlepsza scenografia w filmie fantasy Charles Wood Wygrana [85]
Amerykańska Gildia Scenarzystów Najlepszy scenariusz adaptowany James Gunn i Nicole Perlman Nominacja [86]
Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner i Nicolas Aithadi Nominacja [87]
Najlepsza charakteryzacja i fryzury Elizabeth Yianni-Georgiou i David White Nominacja
Nagroda Akademii Filmowej Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner i Nicolas Aithadi Nominacja [88]
Najlepsza charakteryzacja i fryzury Elizabeth Yianni-Georgiou i David White Nominacja
Saturn Najlepsza adaptacja komiksu Strażnicy Galaktyki Wygrana [89]
Najlepsza reżyseria James Gunn Wygrana
Najlepszy scenariusz James Gunn i Nicole Perlman Nominacja
Najlepszy aktor Chris Pratt Wygrana
Najlepszy montaż Fred Raskin, Craig Woodi Hughes Winborne Nominacja
Najlepsza scenografia Charles Wood Nominacja
Najlepsze kostiumy Alexandra Byrne Nominacja
Najlepsza charakteryzacja David White i Elizabeth Yianni-Georgiou Wygrana
Najlepsze efekty specjalne Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner i Paul Corbould Nominacja
Nagroda Hugo Najlepsza prezentacja dramatyczna (długa forma) Strażnicy Galaktyki Wygrana [90]

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

Strażnicy Galaktyki vol. 2[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Strażnicy Galaktyki vol. 2.

Strażnicy Galaktyki vol. 2 (ang. Guardians of the Galaxy Vol. 2) – amerykański film science fiction, za którego reżyserię i scenariusz ponownie odpowiedzialny jest James Gunn[91]. W rolach głównych występują: Chris Pratt, Dave Bautista, Bradley Cooper, Vin Diesel, Zoe Saldana, Karen Gillan, Pom Klementieff i Michael Rooker.

Polska i amerykańska premiera odbyła się 5 maja 2017 roku[92][93].

Guardians of the Galaxy Vol. 3‎[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2014 roku, Gunn przyznał, że pracując nad pierwszym filmem miał już zarys historii na drugą część i pomysł na trzecią[94]. W czerwcu 2015 roku, reżyser poinformował, że nie wie, czy zajmie się trzecią częścią[95]. Natomiast w marcu 2016 roku poinformował, że studio rozpoczęło z nim negocjacje odnośnie dalszej kontynuacji[96]. W kwietniu 2016 roku Kevin Feige poinformował, że film wejdzie w skład Fazy IV[97]. Rok później Gunn ujawnił, że zajmie się scenariuszem i reżyserią trzeciej części[98]. Jednak w lipcu 2018 roku poinformowano, że Gunn został zwolniony z prac nad filmem[99]. W połowie marca 2019 roku został on przywrócony na stanowisku reżysera. Ma on rozpocząć prace nad filmem po zakończeniu zobowiązań związanych z filmem z uniwersum DC Extended Universe[100].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Marcin Pietrzyk: Polował na Bin Ladena, teraz zostanie wodzem Strażników Galaktyki (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-02-06].
 2. Abhimanyu Das: Guardians of the Galaxy (ang.). Slant Magazine. [dostęp 2014-07-30].
 3. a b Marcin Pietrzyk: Zoe Saldana po „Star Treku” zostanie „Strażniczką galaktyki” (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-04-04].
 4. a b Marcin Pietrzyk: Mięśniak z „Riddicka” został „Strażnikiem galaktyki” (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-03-15].
 5. a b Marcin Pietrzyk: Vin Diesel będzie nie tylko głosem „Strażnika galaktyki” (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-08-28].
 6. a b Marcin Pietrzyk: Bradley Cooper oficjalnie galaktycznym szopem (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-08-31].
 7. a b Jacek Popielecki: Lee Pace będzie wrogiem „Strażników Galaktyki” (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-04-23].
 8. a b Łukasz Muszyński: Walczył z zombie, a teraz będzie strażnikiem galaktyki (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-04-17].
 9. a b Marcin Pietrzyk: Towarzyszka Doktora dybie na Strażników Galaktyki (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-06-01].
 10. a b c d e f Marvel: Marvel Studios Begins Production on Guardians of the Galaxy (ang.). marvel.com. [dostęp 2013-07-20].
 11. a b Łukasz Muszyński: John C. Reilly oficjalnie szefem Strażników Galaktyki (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-06-15].
 12. a b Marcin Pietrzyk: Glenn Close wraca do widowiskowego kina za sprawą Marvela (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-05-30].
 13. a b Marcin Pietrzyk: Benicio del Toro kolejną gwiazdą Marvela (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-06-04].
 14. Edward Douglas: Guardians of the Galaxy (ang.). ComingSoon. [dostęp 2014-07-24].
 15. TJ Dietsch: James Gunn Reveals His Brother’s Roles in ‘Guardians of the Galaxy’ (ang.). ComicBookResources. [dostęp 2014-06-26].
 16. James Gunn: #gotgpicoftheday Posting this one as I land in Singapore. It's @meliakreiling as Bereet and @prattprattpratt as I think you know by now. Thanks for all your kind messages about the 17 minute preview. Glad you all enjoyed it! #guardiansofthegalaxy #gotg (ang.). Instagram. [dostęp 2014-08-02].
 17. a b Michał Walkiewicz: Ophelia Lovibond spotka „Strażników galaktyki” (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-04-23].
 18. Gwynne Watkins: Alyssa Milano, Famous Cameos, and Other Secrets of 'Guardians of the Galaxy' (ang.). yahoo.com. [dostęp 2014-08-01].
 19. Gregg Henry: OK UK hold on, I'm comin'. Joining @JamesGunn again-#Slither #Super- this time for @Marvel #GuardiansOfTheGalaxy. Gonnabegreat! (ang.). Twitter. [dostęp 2013-08-18].
 20. Chris Knight: Guardians of the Galaxy, reviewed: Marvel’s new film franchise is off to a promising start (ang.). nationalpost.com. [dostęp 2014-07-29].
 21. a b Alexis Rodney: Great unseen image from Guardians of the Galaxy featuring myself as (Moloka Dar). From the dude himself (ang.). Twitter. [dostęp 2014-08-30].
 22. Guardians Tom Headshot (ang.). tomproctor.com. [dostęp 2016-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 23. James Gunn Teases Deleted Guardians Of The Galaxy Musical Scene (ang.). Yahoo!. [dostęp 2014-09-12].
 24. Steve Weintraub: Kevin Feige Talks GUARDIANS OF THE GALAXY, THOR 3, CAPTAIN AMERICA 3, DOCTOR STRANGE, Casting Josh Brolin as Thanos, Comic-Con Plans, and More (ang.). collider.com. [dostęp 2014-07-21].
 25. Charles Webb: WHO WAS THAT VOICE IN THE GUARDIANS OF THE GALAXY END CREDITS SCENE? [MASSIVE SPOILERS] (ang.). Nerdist. [dostęp 2014-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 26. ‘Guardians of the Galaxy’ Cameos, Hints at MCU’s Future (Heavy Spoilers) – UPDATED (ang.). stitchkingdom.com. [dostęp 2014-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 27. All the Secret Cameos in ‘Guardians of the Galaxy’ (ang.). hollywood.com. [dostęp 2016-12-03].
 28. Josh Wigler: Marvel Considering 'Iron Fist' & 'S.H.I.E.L.D.' Movies, 'Black Panther' & 'Guardians Of The Galaxy,' Too! (ang.). MTV. [dostęp 2010-08-06].
 29. Łukasz Muszyński: Marvel ujawnia logo i tytuły nadchodzących filmów (pol.). Filmweb. [dostęp 2012-07-15].
 30. Borys Kit: James Gunn In Talks to Direct Marvel’s 'Guardians of the Galaxy' (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2012-08-18].
 31. Marc Graser: Joss Whedon to write, direct ‘Avengers’ sequel (ang.). Variety. [dostęp 2012-08-07].
 32. Łukasz Muszyński: Joss Whedon zachwala reżysera „Guardians of Galaxy” (pol.). Filmweb. [dostęp 2012-09-11].
 33. Sharan Shetty: Who Deserves Credit for Guardians of the Galaxy’s Great Script? (ang.). slate.com. [dostęp 2014-08-04].
 34. Marc Storm: NICOLE PERLMAN WRITES THE GALAXY (ang.). marvel.com. [dostęp 2014-08-19].
 35. Devin Feraci: The Badass Interview: James Gunn On GUARDIANS OF THE GALAXY (ang.). birthmoviesdeath.com. [dostęp 2014-07-29].
 36. Borys Kit: Marvel Hires Three-Time Black List Writer for 'Guardians of the Galaxy' (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2012-08-04].
 37. Mike Fleming Jr: Marvel Testing Short List Of Actors For ‘Guardians Of The Galaxy’ Leader (ang.). Deadline. [dostęp 2012-11-28].
 38. Jeff Sneider: ‘Guardians of the Galaxy’ tests male leads (ang.). Variety. [dostęp 2012-12-21].
 39. Mike Fleming Jr: Joseph Gordon-Levitt Joins ‘Guardians Of The Galaxy’ Race (ang.). Deadline. [dostęp 2013-01-02].
 40. Max Nicholson: SMALLVILLE'S MICHAEL ROSENBAUM UP FOR GUARDIANS OF THE GALAXY (ang.). IGN. [dostęp 2013-01-03].
 41. Borys Kit: Marvel Signs WWE's Dave Bautista for 'Guardians of the Galaxy' (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2013-03-14].
 42. Matt Wood: How Many More Languages Vin Diesel May Voice For Guardians Of The Galaxy 2 (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2016-11-23].
 43. Lucas Siegel: SDCC '13: Marvel Reveals AVENGERS: AGE OF ULTRON, Guardians Cast, More (ang.). newsarama.com. [dostęp 2013-07-20].
 44. Spencer Perry: Guardians of the Galaxy: From the Set of the Marvel Studios Adaptation (ang.). superherohype.com. [dostęp 2014-07-08].
 45. Andreas Wiseman: Guardians of the Galaxy due to land at Shepperton (ang.). screendaily.com. [dostęp 2013-01-11].
 46. Douglas Bankston: Ben Davis, BSC, blasts off for the space adventure Guardians of the Galaxy. (ang.). theasc.com. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 47. Sharnaz Shahid: PHOTOS: Guardians Of The Galaxy Cast Get Physical In London Shoot (ang.). entertainmentwise.com. [dostęp 2013-08-11].
 48. James Gunn: And after our last shot with @DaveBautista that’s a full wrap on #GotG! It’s been a long strange wonderful trip! (ang.). Twitter. [dostęp 2013-10-12].
 49. Ian Failes: The VFX of Guardians of the Galaxy (ang.). FX Guide. [dostęp 2014-08-13].
 50. Carolyn Giardina: Marvel Exec Talks 'Avengers 2' and Why the Studio „Wants to Make Movies in L.A.” (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2014-10-08].
 51. Jordyn Holman: Method Studios Taps VFX Veteran Marc Weigert to Spearhead Growth (ang.). Variety. [dostęp 2014-07-07].
 52. Jacek Popielecki: Wiemy, kto napisze muzykę do „Strażników galaktyki”. A Rakietowym Szopem będzie... (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-08-22].
 53. a b Sam Ashurst: Guardians Of The Galaxy: James Gunn's Trailer Breakdown (ang.). Total Film. [dostęp 2014-02-19].
 54. Guardians of the Galaxy: Original Score (ang.). Soundtrack. [dostęp 2015-07-13].
 55. Hollywood Records And Marvel Set To Release Marvel’s Guardians Of The Galaxy Deluxe Soundtrack, Marvel’s Guardians Of The Galaxy Awesome Mix Vol. 1 And Marvel’s Guardians Of The Galaxy Digital Score Soundtrack (ang.). Digital Journal. [dostęp 2014-07-29].
 56. Jason Hughes: ‘Guardians of the Galaxy’ Offers Fans Interstellar Travel Via Galaxy Getaways (ang.). The Wrap. [dostęp 2014-07-03].
 57. Chris Arrant: Abnett & Lanning Put the Band Back Together for GUARDIANS OF THE GALAXY Movie Prequel (ang.). NewsaRama. [dostęp 2014-03-18].
 58. Guardians Of The Galaxy: Galaxy's Most Wanted (pol.). Avalon. [dostęp 2014-10-10].
 59. Guidebook to the Marvel Cinematic Universe - Marvel’s Guardians Of The Galaxy #1 (ang.). marvel.com. [dostęp 2016-12-23].
 60. Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Good, The Bad, The Guardians Hardcover (ang.). Amazon.com. [dostęp 2017-08-27].
 61. Taryn Ryder: On the Red Carpet at the 'Guardians of the Galaxy' Premiere (ang.). Yahoo. [dostęp 2014-07-22].
 62. Andrea Towers: Marvel’s Cinematic Universe gets the DVD collector's treatment for Phase Two (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2015-07-17].
 63. Marvel: Marvel Cinematic Universe Phase Two Box Set Coming Exclusively to Amazon December 8 (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-10-23].
 64. a b c Guardians of the Galaxy (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2015-01-30].
 65. Rotten Tomatoes: Guardians of the Galaxy (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2015-07-02].
 66. Metacritic: Guardians of the Galaxy (ang.). Metacritic. [dostęp 2015-07-02].
 67. Scott Mendelson: Box Office: 'Guardians Of The Galaxy' Zooms To $94M Weekend (ang.). Forbes. [dostęp 2014-08-03].
 68. „Strażnicy Galaktyki” przybyli, podbili i zarobili. A jeszcze zbierają świetne recenzje! (pol.). Dziennik.pl. [dostęp 2014-08-04].
 69. Łukasz Muszyński: Był sobie kosmos (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-08-01].
 70. Jędrzej Bukowski: „Strażnicy Galaktyki”: Najmniej marvelowski film, jak dotąd. Ale to świetnie! (pol.). Stopklatka.pl. [dostęp 2014-08-01].
 71. Halina Jasonek: „Strażnicy Galaktyki”: oldschoolowi herosi na nowe czasy – recenzja (pol.). Onet.pl. [dostęp 2014-07-28].
 72. Marcin Zwierzchowski. Kto kim kręci. „Polityka”. Nr 21(3161)/2018, s. 82-84, 23 maja 2018. 
 73. Marcin Zwierzchowski. Przebój z innej galaktyki. „Polityka”. Nr 17(3108)/2017, s. 124-126, 26 kwietnia 2017. 
 74. CinemaCon honour for Chris Pratt (ang.). Screen Daily. [dostęp 2014-03-20].
 75. The 2014 Detroit Film Critics Society Awards (ang.). Detroit Film Critics Society. [dostęp 2014-12-15].
 76. Emily Blake: Hollywood Film Awards 2014: And the winners are... (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2014-11-14].
 77. YHA Nominees list (ang.). Young Hollywood Awards. [dostęp 2014-06-28].
 78. Eric Pedersen: Critics’ Choice Awards: 'Boyhood' Wins Best Picture; 'Birdman' Leads With 7 Nods (ang.). Deadline. [dostęp 2014-01-15].
 79. The Jameson Empire Awards 2015 Live Blog (ang.). Empire. [dostęp 2015-03-29]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 80. Zach O'Mally: Grammy Nominees 2015: The Full List (ang.). Forbes. [dostęp 2014-12-05].
 81. 'Grand Budapest', 'Guardians', 'AHS: Freak Show' Top Make-Up & Hair Stylists Awards (ang.). Deadline. [dostęp 2015-02-14].
 82. Lauren Moraski: People’s Choice Awards 2015 hosts, nominees announced (ang.). CBS News. [dostęp 2014-11-04].
 83. Here Are Your 2015 MTV Movie Awards Nominees (ang.). MTV. [dostęp 2015-03-04].
 84. Steve Pond: ‘Birdman’ Leads Satellite Awards Nominations (ang.). The Wrap. [dostęp 2014-12-01].
 85. 'Birdman', 'Foxcatcher' Among Art Directors Guild Nominees (ang.). Deadline. [dostęp 2015-01-05].
 86. Writers Guild Awards Nominations: 'Whiplash', 'Gone Girl', 'Guardians' On Diverse List (ang.). Deadline. [dostęp 2015-01-07].
 87. BAFTA Nominations: ‘Grand Budapest Hotel’ Leads With 11 – Full List (ang.). Deadline. [dostęp 2015-01-08].
 88. Oscar Nominations Unveiled – Full List (ang.). Deadline. [dostęp 2015-01-15].
 89. Saturn Awards: List of 2015 nominations (ang.). [dostęp 2015-03-03].
 90. 2015 Hugo Award Winners Announced (ang.). Hugo Awards, 2015-08-22. [dostęp 2016-04-24].
 91. Marvel: SDCC 2014: Guardians of the Galaxy Sequel Coming in 2017 (ang.). marvel.com. [dostęp 2014-08-26].
 92. Marcin Pietrzyk: Oto pełna Faza Trzecia kinowego uniwersum Marvela (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-10-29].
 93. Strażnicy Galaktyki vol. 2 - James Gun ukazał sesję nagraniową muzyki do filmu! (pol.). moviesroom.pl. [dostęp 2017-01-25].
 94. Jessica Kiang: Interview: James Gunn Talks ‘Guardians 2,’ Small Vs Big Budgets And Being “Betrayed” By ‘Lost’ (ang.). IndieWire. [dostęp 2014-11-06].
 95. Rob Keyes: ‘Guardians of the Galaxy 2′ Has Fewer Characters, One New (ang.). ScreenRant. [dostęp 2015-06-03].
 96. Adam Siennica: Strażnicy Galaktyki 3 są w planach (pol.). NaEkranie.pl. [dostęp 2016-03-30].
 97. Germain Lussier: Avengers: Infinity War Parts 1 and 2 Will Be Very Different Movies (ang.). IO9. [dostęp 2016-04-11].
 98. Aaron Couch: 'Guardians of the Galaxy 3': James Gunn Returning to Write and Direct (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-04-17].
 99. Brent Lang: James Gunn Fired From ‘Guardians of the Galaxy Vol. 3’ (ang.). Variety. [dostęp 2018-07-20].
 100. Borys Kit, Aaron Couch: James Gunn Back On as 'Guardians of the Galaxy 3' Director (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2019-03-15].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]