Aleksandra Konieczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aleksandra Konieczna
Ilustracja
Aleksandra Konieczna
Data i miejsce urodzenia 13 października 1965
Prudnik
Zawód aktorka, reżyserka teatralna
Lata aktywności od 1988
Zespół artystyczny
Teatr Rozmaitości w Warszawie

Aleksandra Konieczna (ur. 13 października 1965 w Prudniku) – polska aktorka i reżyserka teatralna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Prudniku. W 1988 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.

W latach 1988–1990 była aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie grała w latach 1990–2000 a od 2000 roku występuje w Teatrze Rozmaitości. W 2000 podczas Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia w Rzeszowie została nagrodzona za rolę w słuchowisku Dorra w reżyserii Adama Piszczatowskiego. W 2006 otrzymała wyróżnienie aktorskie podczas Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie za rolę w spektaklu telewizyjnym Skaza w reżyserii Marcina Wrony, opartym na dramacie Marzeny Brody o tym samym tytule.

Popularność przyniosła jej rola Honoraty w serialu Na Wspólnej (od 2008). Za rolę Zofii Beksińskiej w filmie Ostatnia rodzina (2016) otrzymała Orła za najlepszą główną rolę kobiecą oraz nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą i nagrodę Onetu „Odkrycie Festiwalu” na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

filmy, seriale
dubbing

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]