Mary Alice Young

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Angela Forrest
Mary Alice Young
Postać z Gotowe na wszystko
Ilustracja
Brenda Lee Strong
Pierwsze wystąpienie 1.01 "Pilot"
Ostatnie wystąpienie 8.23 "Finishing the Hat"
Grany przez Brenda Strong
Liczba odcinków 17 (pojawiła się na ekranie)
178 (była słyszana jako narrator)
Dane biograficzne
Rodzina małżeństwo: Paul Young (wdowiec)
dzieci: Zachary Young (adoptowany syn)
Inne informacje
Wiek 24 (w momencie przyjazdu na Wisteria Lane)
27 (gdy poznała Susan)
28 (gdy zabiła Deirdre)
29 (gdy poznała Bree i Katherine)
30 (gdy Katherine wyjechała)
33 (gdy poznała Lynette)
38 (gdy poznała Gabi oraz Edie)
39 (niepełne w chwili samobójstwa)
Zajęcie Była pielęgniarka
Była gospodyni domowa
Była prezes związku właścicieli na Wisteria Lane[1]

Mary Alice Young, wcześniej Angela Forrest – postać fikcyjna, główna bohaterka i narratorka serialu Gotowe na wszystko. Grała ją Brenda Strong. Natomiast tylko w nieemitowanym, pierwszym pilocie serialu była to Sheryl Lee.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Nigdy nie mieliśmy mrówek, za to kiedyś pojawiły się muszki. Mary Alice pobiegła od razu do sklepu i kupiła truciznę. Wycelowała ją w muszki i zatrzymała się. Odłożyła puszkę i nie mogła tego zrobić. Powiedziała mi później, że to było zbyt osobiste. Dosłownie nie zabiła by muchy. Taka właśnie była.

— Paul Young do Marthy Huber (odc. 1x08)

Twoja żona zabiła się nie dlatego, że napisałam kartkę. Nie mogła żyć z tym, co zrobiła temu biednemu dziecku.

— Martha Huber do Paula (odc. 1x08)

Wiem, że nie możesz mieć dzieci. To Cię wykańcza.

Deirdre Taylor do Angeli (odc. 1x23)

Za życia[edytuj | edytuj kod]

1965-1990[edytuj | edytuj kod]

Mary Alice urodziła się jako Angela, 18 listopada 1965 roku[2]. Mieszkała w Salt Lake City w stanie Utah. Zdobyła wykształcenie medyczne i zatrudniono ją w miejscowym szpitalu jako pielęgniarkę. Pracowała tam też Felicia Tilman. W międzyczasie Angela wyszła za mąż za Todda Forresta. Wkrótce wyszło też na jaw, że kobieta była bezpłodna.

Nazywam się Mary Alice Young i zanim umarłam, w moim życiu było dużo miłości, szczęścia, przyjaźni i, niestety, tajemnic. Wszystko zaczęło się (...), kiedy nazywałam się Angela Forrest a moje życie wypełniała cicha rozpacz. Czułam ją każdego ranka, nawet wtedy, gdy robiłam śniadanie dla mojego męża, robiąc sprawunki po południu, nawet w pracy. Dla mnie każdy dzień był szary i pusty, aż pewnej nocy, niespodziewanie pojawił się kolor.

— Mary Alice Young (odc. 1x23)

1990-1993[edytuj | edytuj kod]

W roku 1990 do Angeli przyszła Deirdre Taylor z 10-miesięcznym Daną. Była to narkomanka, która wielokrotnie trafiała już na odwyk, dlatego znała pielęgniarkę. Deridre była też eks-dziewczyną Mike'a Delfino, który nieco wcześniej poszedł do więzienia na 5 lat. Dziewczyna potrzebowała pieniędzy, jak sama twierdziła, na dziecko. Źle wyglądała, tak jak by znowu zażywała narkotyki. Angela nie chciała jej dać pieniędzy i otworzyła drzwi aby wyszła. Nagle Deirdre zaproponowała sprzedaż własnego dziecka za wszystkie pieniądze w domu. Angela, po chwili wahania, zamknęła drzwi, co oznaczało jej zgodę, mimo sprzeciwu Todda. Krótko potem, w marcu 1990 roku, nieprzytomna Deirdre przyjechała do szpitala. Pielęgniarka Felicia z policjantem (Kevin E. West) chcieli wiedzieć gdzie jest dziecko. Funkcjonariusz nakazał innemu policjantowi czuwać przy Deirdre i gdy tylko się obudzi, wypytać o to co zrobiła z dzieckiem. Angela wpadła w panikę, ale spostrzegła na kalendarzu reklamę miasta Fairview. Zdecydowała się wyjechać. Rodzina zmieniła dane, by się zabezpieczyć:

 • Angela Forrest stała się Mary Alice Young,
 • Todd Forrest – Paulem Young,
 • a Dana Taylor/Forrest – Zacharym "Zachem" Young[3].

Pierwszą kobietą, która powitała ją na uliczce była Martha Huber, która chciała wiedzieć skąd przyjechali. Mary Alice unikała odpowiedzi i po chwili sama wiedziała, że sąsiadka domyśla się jakiegoś sekretu, który ukrywali. Martha postanowiła dowiedzieć się co to jest i to był początek końca ich, wydawało by się, spokojnego i nowego życia[4].

Dwa lata później Mary Alice była pierwszą sąsiadką jaka zaprosiła Susan Mayer na kawę do swojego domu, tuż po tym jak otworzyła jej od zewnątrz ciężarówkę z rzeczami w której się zatrzasnęła[5].

Pewnego późnego wieczoru, w 1993 roku, Mary Alice usłyszała dzwonek do drzwi. Kroiła marchew ostrym nożem, ale wyszła z kuchni i położyła narzędzie na stoliku przy schodach. Otworzyła drzwi i zobaczyła Deirdre. Biologiczna matka Zacha wydała dużą ilość pieniędzy, żeby ich wytropić. Nie powiedziała o czymkolwiek policji, bo wiedziała, że odpowiednie służby umieściły by chłopczyka w rodzinie zastępczej, lub oddali go jej ojcu. Doszło do kłótni i wyzwisk ze strony Deridre. Angela próbowała sprawdzić przedramię Deirdre, czy nie było tam śladów igieł ale Paul je rozdzielił. Deirdre chciała iść po dziecko. Paul ją zatrzymał i rzucił koło kominka. Deirdre chwyciła pogrzebacz i dwa razy uderzyła nim Paula. Rzuciła narzędzie i znowu chciała iść na piętro, ale Mary Alice dobyła nóż kuchenny, który był obok. Pchnęła nim w brzuch gościa. Kobieta upadła i zmarła z wykrwawienia. Mary Alice pobiegła do pokoju Zachary'ego, po skrzynię z misiami. Obudziła tym dziecko, ale przytuliła je i delikatnym, cichym głosem, kazała iść spać. Po chwili zniosła skrzynię i na pytanie Paula zdecydowała, że zwłoki włożą do skrzyni i postarają się by się tam zmieściły. Całość wrzucą do małego dołu, wykopanego w dziurze, gdzie nazajutrz zostanie wylany beton pod basen. Mary Alice wiedziała, że tak ukrytego ciała nikt nigdy nie znajdzie. Sprawdziła też przedramię Deirdre i przekonała się, że już nie brała narkotyków. Żona Paula spojrzała na męża i gdy wstał, za jego plecami zobaczyła Zacha. Chłopczyk patrzył na wszystko ze schodów[3].

1994-1999[edytuj | edytuj kod]

W 1994 roku, nowa sąsiadka Bree Van De Kamp kazała swemu synowi Andrew przeprosić żonę Paula za to, że zabrał jej ceramiczną żabę. Rex, mąż Bree, musiał przy tym uczestniczyć[5]. W tym samym roku wprowadziła się Katherine Davis[6] z którą Susan i Mary Alice się zaprzyjaźniły.

Rok później[7] Katherine już im na tyle ufała, że powierzyła Mary Alice opiekę nad swą córką Dylan Davis. Pewnego dnia po zmroku, gdy Dylan była pod jej opieką, Kath wyszła z Lilian Simms na wieczorny spacer. Gdy wychodziła, pod drzwi akurat podeszły obydwie panie. Mary Alice powiedziała kobietom, że Wayne, były mąż Kath, był tutaj. Nie wiedziała, że to jej ojciec, dopóki sama Dylan nie krzyknęła "tata!". Wręczył on lalkę swej córce i odszedł. Kath zerwała się i w wraz z Lily pobiegły do domu, zostawiając Mary Alice przed domem[6]. Nazajutrz ona i Susan zauważyły ciężarówkę do przeprowadzek pod domem Katherine. Gdy ta im otworzyła, było widać, że jest niespokojna i się śpieszy. Katherine powiedziała kobietom, że miała zadzwonić do nich z wieścią o przeprowadzce. Dodała, że otrzymała nową pracę w Chicago. Gdy próbowała zamknąć drzwi, Susan przystopowała ją. Zaproponowała, by Julie przyszła i pożegnała się z Dylan. Katherine stanowczo odmówiła, argumentując to brakiem czasu. Nagle wszystkie trzy usłyszały głośny brzęk tłuczonego szkła, który dobiegł z piętra. Katherine powiedziała w tamtą stronę by nie przejmowali się drobiazgami. Mieli pakować dalej, a ona to posprząta. Na pytanie Susan, czy czuje się dobrze, odrzekła, że miała ciężką noc i musi jeszcze dużo zrobić. Dodała, że będzie jej brakować przyjaciółek, po czym zamknęła drzwi[8].

W 1998 roku do domu pod numerem 4355 sprowadzili się Tom Scavo z żoną Lynette, która była na niego wściekła, bo nie wspomniał o tym, że w rodzinie zdarzają się bliźniaki. Mary Alice uznała wtedy, że ona, Bree i Susan muszą się z nią zaprzyjaźnić, bo obawiały się jej jako wroga[9].

W tym samym czasie była pielęgniarka z Utah poznała 4-letniego Eddiego Orlofsky, oraz jego matkę Barbrę. Żona Paula próbowała jej pomóc w sytuacji kiedy mąż Barbry, Hank (Kevin Sizemore) ją opuścił. Zaoferowała dołączenie do jej przyjaciółek na Wisteria Lane, ale ona odrzuciła tą ofertę[10].

2000-2003[edytuj | edytuj kod]

Cztery lata później do sąsiedztwa zawitał Eli Scruggs. Pani Young nie chciała go przyjąć ale gdy zobaczyła jego dziury w butach, po tym jak wizytówki spadły mu na ziemię, uznała, że musi mu pomóc. Zaprosiła go do domu by naprawił jej wazon, który stłukła. Tak on stał się zaufanym monterem "od wszystkiego" nie tylko jej ale i całego sąsiedztwa[11].

W roku 2003 do paczki przyjaciółek dołączyła Gabrielle Solis, eks-modelka z Nowego Jorku. Kobiety nakryły ją jak była w samym staniku, majtkach i męskiej koszuli a Carlos, jej mąż, z którym weszła w formalny związek trzy miesiące wcześniej, krzyczał, że jeszcze nie robili "tego" w kuchni[5]. By zatrzeć to złe wrażenie Eli zaprosił Bree, Susan, Lynette i Mary Alice ponownie do niej. Niestety jej arogancja i zarozumiałość pogłębiła negatywny odbiór Gabrielle przez kobiety. Gabi, upomniana przez Eli'ego, przeprosiła sąsiadki za swe zachowanie a one ostatecznie przyjęły ją do swego grona[11].

2004[edytuj | edytuj kod]

Jedynym tematem tabu w domu Young były zajścia straszliwej nocy, gdy zmarła Deirdre[12]. O pilnie strzeżonym sekrecie dowiedziała się Martha Huber[13], w domu swej siostry Felicii[14]. Podczas odwiedzin znalazła wspólne zdjęcie Mary Alice i Felicii jako pielęgniarek. Felicia zwierzyła się jej w jaki sposób "ta Mary Alice" zniknęła z Salt Lake a wtedy sama Martha powiązała fakty[13]. Wiedząc tylko o tym, że Mary Alice kupiła nielegalnie dziecko, 26 września 2004 roku[2] wysłała anonimowy list z szantażem do sąsiadki. Mary Alice nie mając pojęcia kto i ile zna prawdy, popełniła samobójstwo tego samego dnia w kuchni swojego domu[15].

Wiem, co zrobiłaś.
Robi mi się od tego niedobrze.
Zamierzam powiedzieć.

Po śmierci[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

26 września 2004[15] roku zaczął się dla Mary Alice tak jak zawsze:

 • ścięła kwiaty ze swego ogródka,
 • zjadła śniadanie z synem i mężem,
 • wstawiła pranie,
 • dokończyła swe zamierzenia, czyli m.in. pomalowała wreszcie krzesła ogrodowe,
 • odebrała (prawdopodobnie) garnitur z pralni,
 • i wzięła pocztę ze skrzynki przed domem (w tym list od Marthy).

Przeczytała list i usiadła. Ostatnią osobą jaka ją widziała żywą byli Lynette[16] a później Eli Scruggs[11]. Po rozmowie z nimi, wzięła rewolwer, który nie był przez nich używany i strzeliła sobie w prawą skroń[15].

Odkrycie tajemnicy

Tydzień po pogrzebie Mary Alice, jej przyjaciółki odkryły list, gdzie prześladowca wiedział o czymś odrażającym i chciał to powiedzieć innym. Nie wiedziały kto go przesłał[15].

Paul wyrzucił skrzynię z misiami do jeziora, wykopaną spod dna basenu za domem[17].

Skrzynia, z ludzkimi szczątkami, wypłynęła i znalazła ją policja, o czym usłyszał z relacji telewizyjnej syn Mary Alice, Zachary. Chłopak udawał, że śpi na kanapie. Paul, nieświadomy tego co Zach już wiedział, po zobaczeniu wiadomości, wystawił dom na sprzedaż. Tymczasem Bree znalazła u Alberta Goldfine'a kasetę magnetofonową z napisem "Mary Alice"[18].

Kaseta, którą przyjaciółki odsłuchały, zarejestrowała wyznanie sąsiadki, że jej prawdziwe imię to "Angela" i dręczą ją koszmary o pewnej dziewczynie spod tafli wody. Wkrótce pokazały kartkę z szantażem wdowcu po Mary Alice. Ten wynajął detektywa Shawa[19].

Zach, zaproszony na kolacje do Bree, powiedział jej tylko, że jego matka zabiła się bo on zrobił coś strasznego. Potem chłopak został wywieziony przez Paula poza Wisteria Lane, za to, że się włamał do Van De Kampów[20].

Paul zrobił wyprzedaż. Susan kupiła żółty kocyk dziecięcy. Zach tymczasem był w szpitalu psychiatrycznym ale Paul zakazał leczenia go psychoterapią. Susan wyśledziła Paula i dzięki Julie, która zakradła się do środka, dowiedziała się, że Zach pamiętał jakąś "Danę"[21].

Mayer powiedziała o tym przyjaciółkom i wkrótce odkryła na żółtym kocyku, kupiony na wyprzedaży garażowej Paula, napis "Dana". Pomyślały, że Youngowie mieli dziecko o tym imieniu. Tymczasem Shaw odkrył, że kartka pochodziła z okolicy, tak samo jak szantażysta. Wkrótce potem Paul znalazł identyczną kartkę u Edie Britt. Podejrzenia padły na nią a Paul zgodził się, by detektyw ją zabił[22].

Paul zapłacił za morderstwo, ale Edie zdążyła wyjaśnić Jerry'emu, zanim do czegokolwiek doszło, że papier należał do Marthy Huber. Paul odprawił Shawa po tym jak to usłyszał i sam poszedł do sąsiadki zza płotu. Martha nie okazała żadnej skruchy, więc Paul ją udusił w jej kuchni[23].

Pochował ją w worku a później lekarz (Gregg Daniel), który nadzorował Zacha, odwiedził wdowca po Mary Alice z wieścią, że Zach uciekł. Chłopak przebywał w pokoju Julie. Wyznał jej, że prawdopodobnie zabił Danę, swą siostrzyczkę. Paul dowiedział się, że młodzi pisali ze sobą ale sama Julie nie pokazała sąsiadowi listów od chłopaka. Tymczasem do pana Lindera (Hamilton Camp) mężczyzny, który wykonał m.in. skrzynię wyrzuconą do jeziora, zawitali detektywi Burnett (Brett Cullen) i Beckerman (John Lacy). Zobowiązał się on dostarczyć im listę klientów. W środku wyłowionego z jeziora przedmiotu znajdowały się poćwiartowane zwłoki kobiety[24].

Mike z Susan odkryli kto ukrywał się u Julie i hydraulik odprowadził chłopaka do Paula. Później stary Young zauważył Edie z policjantem, którzy dobijali się do drzwi Marthy Huber[25].

Do Fairview przyjechała Felicia Tilman i zorganizowała poszukiwania Marthy. Gdy policja przesłuchiwała sąsiadów, Paul poszedł do ciała Marthy Huber. Zdjął z jej zwłok bransoletkę i pierścionek a następnie odrzucił je do garażu Mike'a Delfino. Nieco później ciało Marthy Huber odkrył pies podczas joggingu[26].

Wkrótce wieść o śmierci Marthy dotarła do wszystkich, bez wyjątku[27].

Paul sprzedał dom i dowiedział się od Zacha, że ten przekazał coś Julie o "Danie". Dlatego też wyjaśnił Susan, że Dana była ich córeczką, która zmarła z powodu Zacha. Wracając do domu, przedłożył Zachowi, że Dana żyje a on nikogo nie uśmiercił. Chłopak, w zamian za milczenie, zmusił ojca do zostania na Wisteria Lane. Młody Young poszedł do Susan i ogłosił jej, że się nie wyprowadzą. Gdy usłyszał od niej, że nie będzie się mógł spotykać z Julie, wpadł w szał i wyszedł[28].

Susan opowiedziała o tym przyjaciółkom, ale mama była podejrzliwa, bo nigdy nie widziała zdjęć Dany i nadal pozostawała kwestia imienia "Angela". Wkrótce otrzymała od Lynette, skradzioną przez Prestona i Portera, zakrwawioną i wygrawerowaną bransoletkę Marthy z garażu Mike'a, co przemawiało za tym, że on ją zabił. W międzyczasie Felicia dostarczyła kosz na walentynki do Paula. Był on zamówiony dla Mary Alice. Na zdjęciu, przyklejonym do lodówki za plecami Paula, rozpoznała Mary Alice jako Angelę Forrest. Pracowała z nią 15 lat wcześniej w Utah. Paul zaprzeczył wszystkiemu, ale Felicia przejrzała stare zdjęcia na których Mary Alice/Angela stała przed szpitalem[14].

Wkrótce Paul przekonał się, dzięki starej kasecie wideo, że Felicia znała jego żonę. Edie oddała mu dokumenty dotyczące sprzedaży domu ale nie załączyła do tego kluczy od budynku. Agentka nieruchomości zabrała też Susan, która zerwała z Mikiem, do baru gdzie zaczęły rozmawiać. Temat zszedł na Marthę Huber, podejrzenia na Paula jako mordercę, wiadomościach o Danie i szantażu Mary Alice. Włamały się do domu Paula, który chwilowo wyjechał z miasta. Włączyły kasetę z napisem "nagroda Angeli" ale nadjechał Paul. Susan nie zabrała kasety i Edie musiała pocałować Paula dzięki czemu odciągnęła jego uwagę od Mayer, która wyszła z budynku. Nazajutrz Paul znalazł kasetę na kanapie pod poduszkami[29].

Na podstawie listy klientów stolarza skrzyni, detektywi Burnett (Brett Cullen) i Beckerman (John Lacy) zawitali do domu Paula. Ten kłamał im w żywe oczy a Zach dodał do tego, że wyrzucili taką skrzynię, bo ją zniszczył. Zach dowiedział się przy okazji o zawartości skrzyni ale bez określenia płci ofiary. Gdy oboje mężczyzn znalazło się wewnątrz domu, chłopak miał pretensje do Paula, że został okłamany. Paul wytłumaczył synowi, że był to prywatny detektyw, który chciał im odebrać chłopca. Następnie Felicia zaprosiła Zachary'ego do siebie. Zdradziła mu sekret jego prawdziwego imienia, Dana. Pokazała mu też stare albumy ze zdjęciami[30].

Kobietą ze skrzyni na zabawki była Deirdre, córka bogatego Noah Taylora. Mike Delfino, sąsiad Paula, prowadził śledztwo w tej sprawie na zlecenie Noah. Dzięki opłaconemu przez starca detektywowi Sulivanowi, Mike dowiedział się, że jednym z klientów stolarza Lindera był Paul Young[31].

Zach, przez incydent z uszkodzeniem oczu Susan poprzez rzucane kamyczki, musiał zerwać z Julie, co ucieszyło dziewczynę. Paul dowiedział się od Edie co Susan robiła w jego domu. Usłyszał to Mike, który jak najprędzej ostrzegł Susan przed sąsiadem. Zach próbował przeprosić matkę Julie, ale ona odrzuciła ten gest. Felicia przypomniała sobie dawną rozmowę z siostrą. Martha zauważyła kiedyś zdjęcie Angeli/Mary Alice jako pielęgniarki w domu swojej siostry. Felicia wyjaśniła skąd ją zna i spytała się czy ma dzieci. Dodała, że razem opiekowały się trudną młodą pacjentką − narkomanką, która powiła syna. Rok później Angela i jej mąż zniknęli wraz z dzieckiem. Felicia domyślała się, że Angela zabrała je i zapewniła mu wspaniały dom. Martha określiła to po prostu jako "kradzież dziecka". Tymczasem Paul nadal próbował przekonać syna do wyprowadzenia się. Gdy to nie dało rezultatu, poszedł do Susan i potwierdził, że Angela to było prawdziwe imię Mary Alice. Zmieniła je po tym jak się pokłóciła z ciotką, także Angelą. Wkrótce potem kuchnia Susan spłonęła. Gospodyni podejrzewała Paula i zgłosiła się z tym do detektywa Shaw[13].

Detektyw, po tajnej konsultacji z Paulem, potwierdził po prostu wersję sąsiada a Susan mu uwierzyła. Przy okazji, nowe dowody oczyściły Mike'a w oczach Susan i ta wkrótce się z nim znowu związała. Natomiast Felicia odkryła, że Paul spakował się i otumaniał Zacha proszkami by przeforsować przeprowadzkę. Zabrała chłopaka do swojego domu i zostawiła sąsiadowi kartkę z krótkim wyjaśnieniem. Kiedy Paul przyszedł do Zacha, Felicia ostrzegła go, że wie, na podstawie pamiętników siostry, że to on zabił Marthę bo miał motyw. Pokazała mu skserowane strony pamiętnika z zaznaczonymi fragmentami bo oryginały ukryła. Zażądała by Paul wyjechał z miasta i zmienił swe dane. Zach został by u niej. Nie dopuściła do tego by pożegnał się z chłopakiem, bo on nie dał jej pożegnać się z siostrą. Gdy wyszedł, wyjęła spod blatu ostry nóż i odetchnęła z wielką ulgą[32].

Paul zostawił karton dla Zacha z paroma drobiazgami. Zach nie był zachwycony i gdy odszedł, Felicia odkryła liścik w rękawicy baseballowej. Paul miał zamiar spotkać się z Zachem na boisku w czwartek o północy. Mike przyszedł do Felicii bo widział Paula przez chwilę przed jej domem. Felicia pokazała mężczyźnie pamiętnik siostry i opowiedziała mu całą historię. Razem połączyli wątki morderstwa Deirdry z rodziną Young. Felicia, choć nie zostało to otwarcie powiedziane, chciała kary śmierci dla Paula, która nie obowiązywała w stanie Eagle. Powierzyła Mike'owi pamiętnik siostry i informacje o najbliższym pobycie Paula. Dziennik Marthy odkryła Susan w samochodzie chłopaka a wkrótce potem Young został ogłuszony na boisku przez Delfino. Gdy Susan i Julie próbowały go śledzić, Julie przeczytała swej matce z pamiętnika, że Martha Huber szantażowała panią Young[33].

Zach poszedł do swojego domu. Chciał by sąsiadka przestałą go niańczyć. Po jego krótkim wybuchu gniewu, Felicia powiedziała mu, że Paul nie wróci oraz poprosiła chłopaka o powrót. Następnie pobił on kobietę kijem od hokeja. Paul został związany i zaklejony taśmą na ustach przez Mike'a. Przywiózł Younga do wapiennej kopalni odkrywkowej. Po dłuższym spacerze, Mike kazał mu uklęknąć i wycelował w niego broń. Rzucił mu zdjęcie Deirdre i spytał dlaczego ją zabił. Paul się złamał i opowiedział o genezie i samej śmierci Deirdre. Morderstwo popełnione przez Mary Alice było czystym przypadkiem ale z całej historii najbardziej zainteresował Mike'a tylko jeden szczegół. To, że zamordowana miała syna. Już miał zabić Paula, ale odszedł. Tymczasem Susan poszła do Mike'a nakarmić jego psa ale zastała tam Zacha z rewolwerem. Stała się jego zakładniczką a od krótkiej wizyty Edie w progu dowiedziała się, że pobił Felicię. Zach chciał zabić Mike'a, za to że ten zabije Paula. Susan próbowała go uspokoić, motywując jego zachowanie stratą matki i siostry. Zach krzykiem wyjaśnił, że "Dana" to on sam a jego biologiczna matka była narkomanką. Ukradziono go jej i zmieniono imię. Po chwili oboje zamilkli. Wieczorem Mike przyjechał do domu[3].

Pomimo przepychanki psa i trzech ludzi, wszyscy wyszli z tego cało, ale Zach uciekł[34].

Sezon 2[edytuj | edytuj kod]

Rola Mary Alice zostaje jakby "uszczuplona". Nadal jest jednak ona narratorem serialu, obserwującym każdego z bohaterów. Dwa lata po śmierci, na podstawie retrospekcji jej przyjaciółek, dowiedzieliśmy się kiedy dana gospodyni przyjechała na to przedmieście. Co ciekawe, pierwszą osobą, z którą miały przyjemność się spotkać panie, była właśnie sympatyczna Mary Alice[5][9].

Sezon 3[edytuj | edytuj kod]

Mija 6 miesięcy o ostatnich wydarzeń drugiej serii.
Lynette Scavo od dwóch lat dręczył ten sam koszmar: ostatni raz rozmawiała z Mary Alice, przed jej samobójstwem. Nie zaoferowała jej żadnej pomocy, mimo że widziała iż coś niepokoiło przyjaciółkę. Po wydarzeniach w supermarkecie, kiedy zginęły Nora Huntington i Carolyn Bigsby, Lynette doświadczyła takiego snu po raz ostatni. Tym razem Lynette nie chciała tylko patrzeć, ale zaoferowała jej pomoc. Ta odpowiedziała, że nie można zapobiec temu czego nie można przewidzieć ale stać ją na coś innego. Może się cieszyć się tym pięknym dniem, bo jest ich tak niewiele. Lynette odwróciła się na chwilę a sąsiadka zniknęła. Już jako narrator, Mary Alice powiedziała, że był to ostatni raz kiedy Lynette śniła o niej i uznała, że to dobre dla jej imienia[16].

W trzecim sezonie Mary Alice kontynuowała swą rolę mentora i przewodnika po zawiłych przygodach mieszkańców Wisteria Lane. Raz zastąpił ją w tym Rex Van De Kamp, gdy opowiadał on o życiu Carlosa Solis, Toma Scavo, Mike'a Delfino, Orsona Hodge i Iana Hainswortha[35].

Sezon 4[edytuj | edytuj kod]

Mija miesiąc od ostatnich wydarzeń trzeciej serii.
Na Wisteria Lane wróciła Katherine Mayfair, niegdyś znana pod nazwiskiem Davis. Rozpoznała Susan Delfino i powitała się z nią radośnie. Zaprosiła resztę gospodyń do siebie i przedstawiła rodzinę, męża Adama i córkę Dylan, ale nic nie wspomniała o Mary Alice.

Żona Paula pojawiła się we wspomnieniach Susan Delfino, dotyczących dziwnego zachowania Katherine podczas wyprowadzania się z Wisteria Lane, które miało miejsce 12 lat wcześniej. Zapytała o pracę z Chicago, Katherine początkowo nie pamiętała o tym. Kiedy Susan jej przypomniała sytuację, wymówiła się krótko i zwięźle, że było dobrze. Prawdopodobnie skłamała, że ma coś na gazie w kuchni i zamknęła szybko drzwi[8].

Rok później, kolejną scenę z Mary Alice przypomniała sobie sama Katherine. Była to noc przed opuszczeniem Wisteria Lane i wspomnieniem Susan a Katherine nie chciała wyjaśnić ary Alice, która skończyła się opiekować Dylan, co oznacza wizyta jej byłego męża na tej uliczce[6].

Sezon 5[edytuj | edytuj kod]

Mija 5 lat od odkrycia sekretu Katherine.
W życiu przyjaciółek Mary Alice z Wisteria Lane zaszły olbrzymie zmiany. Bree została bogatą bizneswoman, Susan i Katherine się rozwiodły, dzieci Lynette dorosły, Edie wróciła z pięcioletniego wygnania wraz z tajemniczym mężem Dave'em a Gabi urodziła dwie córeczki z Carlosem.

Mary Alice pojawiła się w swoich wspomnieniach, podczas pogrzebu "złotej rączki" z Wisteria Lane, Eliego Scruggsa. Była to dobra dusza gospodyń i ich oparcie, służące im od dwunastu lat w wielu trudnych, życiowych sytuacjach[11].

W piątej serii Mary Alice kontynuowała swą rolę mentora i przewodnika po zawiłych przygodach mieszkańców Wisteria Lane. Edie Britt – Williams zastąpiła ją w roli narratora tylko w odcinku poświęconym jej przeszłemu życiu[36].

Sezon 6[edytuj | edytuj kod]

Mary Alice wróciła myślami do momentu sprzed 17 lat, kiedy to spotkała 4 − letniego Eddiego Orlofsky i jego matkę Barbrę. Na podstawie 11-letnich obserwacji jego oraz matki chłopca zza swego grobu, stwierdziła, że Barbra była potworem i przez swe zachowanie, jej dziecko także stało się potworem[10].

Sezon 7[edytuj | edytuj kod]

Był taki czas, kiedy mój mąż i ja byliśmy bardzo szczęśliwi. Pamiętam ciepłe letnie popołudnia, barbecue na podwórkach i śmiech wśród przyjaciół. Nasze życie było pewnym rodzajem snu na przedmieściach. Przyszedł jednak taki dzień, w którym każdy musiał się obudzić. Dla mnie był to dzień, kiedy przyszedł list. Jak to groźba, była zwięzła i na temat. Zrobiłam to co musiałam, by chronić moją rodzinę. Mój mąż dowiedział się, kto napisał list. Dał jej poznać, jak bardzo to go zdenerwowało. Jej siostra odkryła, co zrobił mój mąż. Zdecydowała się wrobić go w morderstwo. Jej morderstwo, dokładnie mówiąc. I tak sen Paula Younga, stał jego koszmarem. Wiele lat później, kobieta została zatrzymana za przekroczenie prędkości. Ta kobieta nie miała żadnego dowodu tożsamości, więc została aresztowana. I tak ludzie poznali, że Felicia Tilman żyje.(...) Tym Sposobem mój mąż wrócił na Wisteria Lane. Sąsiedzi byli zaskoczeni jego widokiem. Od lat nie myśleli o Paulu, lecz on myślał o nich. Miał zamiar upewnić się, że nigdy o nim nie zapomną.

— Mary Alice Young

Mary Alice pojawiła się w swoich wspomnieniach. Tłumaczyła jak to była szczęśliwa zanim dostała list z szantażem. Dodała też od siebie jak potoczyła się historia głównych uczestników jej historii[37].

Sezon 8[edytuj | edytuj kod]

Dokładnie 12 lat po śmierci Mary Alice, Bree Van De Kamp otrzymała taki sam list jak jej sąsiadka spod 4352 Wisteria Lane[38]. List brzmiał:

Wiem, co zrobiłaś
Robi mi się od tego niedobrze
Zamierzam powiedzieć

Mary Alice wyjawiła też, że chciała zadzwonić do przyjaciółek, ale po chwili zrezygnowała z tego planu. Nie chciała je zwyczajnie mieszać w tak palący problem i burzyć ich spokojnego życia[39]. Wkrótce też życie Bree dosłownie się rozpadło na kawałki. Tajemnica, którą razem trzymały w ukryciu przed światem i która teoretycznie powinna je związać grubymi więzami, wbiła między nie kołki. Powód był wieloraki, od różnego podejścia do problemu, ukrywania przez Bree niektórych jego dwóch znaczących aspektów i depczeniu im po piętach przez detektywa Vance'a. Dlatego też Bree, opuszczona przez przyjaciół, przełamała swą trzeźwość i sięgnęła po kieliszek wina. Postanowiła pojechać do motelu z winem i rewolwerem. Wtem ukazała jej się Mary Alice. Bree wspominała dawne czasy, kiedy to była naprawdę szczęśliwa, z Rexem, niepełnoletnimi dziećmi i przyjaciółmi. Spytała się zmarłej przyjaciółce jak to się stało i czy jest szczęśliwa. Mary Alice odpowiedziała "czasy się zmieniły" oraz "nie jestem nieszczęśliwa", zostawiając jednocześnie zapłakaną Bree trzymającą rewolwer w dłoniach[40]. Mary Alice później już się nie pojawiła przy przyjaciółce, ale Bree została ocalona przed losem Mary Alice dzięki Renee Perry a Chuck zmarł od potrącenia samochodem[41].

Pół roku później, w skutek życiowych zawirowań w życiu Susan, najstarsza przyjaciółka Mary Alice postanowiła się wyprowadzić. Sprzedała swój dom kobiecie o imieniu Jennifer i wraz z dziećmi odjechała spod 4353 Wisteria Lane. Mary Alice była jednym z duchów ubranych biel, milczących i obserwujących wdowę Susan na jej nowej drodze życiowej.

Bree, Lynette, Susan i Gabi obiecały sobie, tuż przed wyprowadzeniem się Susan z Wisteria Lane, że poker, w którego grały, nie będzie ich ostatnim takim spotkaniem[4].

Choć obietnica była złożona szczerze, nie dane im było jej wypełnić. Lynette i Tom Scavo wyprowadzili się miesiąc później. Przenieśli się do Nowego Jorku a Lynette odkryła uroki prezesury. Wkrótce kupili apartament z widokiem na Central Park, dokąd lata później Lynette zabierała szóstkę wnucząt i wrzeszczała na nie.
Gabrielle i Carlos Solis przeprowadzili się rok później. Carlos pomógł założyć żonie własny sklep internetowy, dzięki któremu Gabrielle dostała propozycję prowadzenia własnego programu w telewizji poświęconej modzie. Kupili posiadłość w Kalifornii, gdzie żyli szczęśliwie, kłócąc się do woli.
Dwa lata później Bree i jej nowy mąż opuścili Fairview. Osiedli w Louisville a Bree wstąpiła do Stowarzyszenia Konserwatystek. Trip namówił ją, by zaangażowała się w politykę. W listopadzie wybrano ją do władz stanu Kentucky[4].

Żegnając Susan, wypowiedziała swoją ostatnią narrację, która dotyczyła też Jennifer.

Kiedy Susan odjeżdżała, miała wrażenie, że ktoś ją obserwuje. I tak było. Duchy ludzi, którzy byli częścią Wisteria Lane, wpatrywały się w nią, gdy ich mijała. Obserwowały ją tak jak wszystkich, zawsze mając nadzieję, że życie potrafi ich nauczyć, jak odłożyć na bok wściekłość i smutek, gorycz i żal. Te duchy czuwają, bo chcą, by ludzie pamiętali, że nawet najbardziej rozpaczliwe, życie jest cudem.
Ale tylko nieliczni zdają sobie sprawę z daru, jaki otrzymali. Większość ludzi żyje po prostu z dnia na dzień, próbując na próżno zachować sekrety... które i tak wyjdą na jaw[4].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Nigdy nie nakręcono wspólnych scen między aktorkami Sheridan i Strong, służących pokazaniu relacji Edie i Mary Alice. Jednakże w odcinku "Back in Business" (sezon 5 odcinek 4) Edie określiła Mary Alice jako przyjaciółkę.
 • Brenda Strong zastąpiła w roli Mary Alice Sheryl Lee. Występowała ona w pierwszym pilocie serialu. Twórcy serialu wymienili aktorkę, ponieważ sądzili, że głos narratorki powinien zawierać więcej komizmu i być przedstawiany jako osoba bardziej przyziemna oraz mniej uduchowiona. Jednakże twórcy mieli niespełnioną nadzieję, że Lee pojawi się w serialu gościnnie.
 • Mary Alice miała początkowo posiadać nazwisko Scott[42].
 • Odcinek 14 serii 5. był setnym, w którym Mary Alice była narratorką. Były jednak dwa wyjątki:
 • Postać nosiła ubrania w amerykańskim rozmiarze 8, co odpowiada polskiemu rozmiarowi 38. Dziewczynom wmawiała, że nosi rozmiar 6[43].
 • Mary Alice była pierwszą pokazaną w serialu postacią, która zmarła. W trakcie trwania produkcji wyszło na jaw, że jest chronologicznie ósmą martwą bohaterką w historii serialu, po matce Bree, ojcu Orsona, biologicznej matce Zacha, biologicznej córce Katherine, matce Edie, synu Karen oraz jej pierwszemu mężu.
 • Pomijając pilot serialu (gdzie Mary Alice popełniła samobójstwo i występuje jeszcze jako żywa osoba), postać tej desperatki pojawia się po raz kolejny we wspomnieniach jej przyjaciółek w:
  • trzecim, ósmym i dwudziestym trzecim odcinku pierwszego sezonu,
  • szesnastym, dwudziestym trzecim i dwudziestym czwartym odcinku drugiego sezonu,
  • siódmym odcinku trzeciego sezonu,
   • W epizodzie dwunastym trzeciego sezonu pt. "Not While I'm Around" była scena Gabrielle z Mary Alice (dowód rzeczony), która z niewiadomych powodów została wycięta w trakcie produkcji.
  • drugim i siedemnastym odcinku czwartego sezonu,
  • trzynastym odcinku piątego sezonu,
  • dwudziestym odcinku szóstego sezonu,
  • pierwszym odcinku siódmego sezonu,
  • drugim, dziewiątym i dwudziestym trzecim odcinku ósmego sezonu.
 • Bohaterka nie wystąpiła w finałach sezonów trzeciego, piątego, szóstego i siódmego.
 • Mary Alice, w związku ze swą datą urodzin[2], była astrologicznym skorpionem. Wraz z Edie Britt i Karen McCluskey były jedynymi głównymi bohaterkami, które zmarły podczas trwania serialu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Sezon 4 odcinek 5: wspomniane przy Katherine przez Bree.
 2. a b c Seria 1 odcinek 2: data urodzin i śmierci na nagrobku.
 3. a b c Sezon 1 odcinek 23
 4. a b c d Sezon 8 odcinek 23
 5. a b c d Sezon 2 odcinek 23
 6. a b c Sezon 4 odcinek 17: Mary Alice powiedziała, że w 2008 roku minęło 14 lat od momentu jak uciekła od męża do ciotki na Wisteria Lane.
 7. Sezon 4 odcinek 1: Susan w roku 2007 powiedziała swym przyjaciółkom, że Katherine nie było na uliczce od 12 lat.
 8. a b Sezon 4 odcinek 2
 9. a b Sezon 2 odcinek 24
 10. a b Sezon 6 odciek 20
 11. a b c d Sezon 5 odcinek 13
 12. Sezon 1 odcinek 9: słowa Zacha do Julie, że rodzice bardzo się denerwowali, gdy wymawiałem imię "Dana" i nie wolno mi było o niej mówić.
 13. a b c Sezon 1 odcinek 20
 14. a b Sezon 1 odcinek 14
 15. a b c d Sezon 1 odcinek 1
 16. a b Sezon 3 odcinek 7
 17. Sezon 1 odcinek 2
 18. Sezon 1 odcinek 3
 19. Sezon 1 odcinek 4
 20. Sezon 1 odcinek 5
 21. Sezon 1 odcinek 6
 22. Sezon 1 odcinek 7
 23. Sezon 1 odcinek 8
 24. Sezon 1 odcinek 9
 25. Sezon 1 odcinek 10
 26. Sezon 1 odcinek 11
 27. Sezon 1 odcinek 12
 28. Sezon 1 odcinek 13
 29. Sezon 1 odcinek 16
 30. Sezon 1 odcinek 18
 31. Sezon 1 odcinek 19
 32. Sezon 1 odcinek 21
 33. Sezon 1 odcinek 22
 34. Sezon 2 odcinek 1
 35. Sezon 3 odcinek 16
 36. Sezon 5 odcinek 19
 37. Sezon 7 odcinek 1
 38. Sezon 8 odcinek 1
 39. Sezon 8 odcinek 2
 40. Sezon 8 odcinek 9
 41. Sezon 9 odcinek 10
 42. DailyScript, 4 czerwca 2011 rok
 43. Sezon 1 odcinek 1