Nagroda Karola Wielkiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Międzynarodowa Nagroda
Karola Wielkiego
Ilustracja
Ratusz w Akwizgranie – miejsce przyznawania nagród
Nagroda za

promocję pokoju i jedności w Europie

Przyznający

rada miasta Akwizgranu oraz członkowie kapituły

Państwo

 Niemcy

Lokalizacja

ratusz w Akwizgranie

Pierwsze rozdanie

1 maja 1950

Strona internetowa

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego (niem. Karlspreis, od 1988 niem. Internationaler Karlspreis zu Aachen) – międzynarodowa nagroda ustanowiona w 1950 roku, przyznawana corocznie w Akwizgranie osobom lub instytucjom za wkład w rozwój jedności i demokracji w Europie[1].

Nagroda Karola Wielkiego jest najbardziej znaną polityczną nagrodą w Niemczech. Jej pierwszym laureatem był twórca idei Paneuropy, hrabia Coudenhove-Kalergi. Otrzymali ją również Winston Churchill, Jean Monnet, Robert Schuman, Helmut Kohl, Bronisław Geremek, Jan Paweł II, Donald Tusk, Tony Blair, Jacques Delors oraz Bill Clinton.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Idea utworzenia nagrody im. Karola Wielkiego zrodziła się w 1949 r. w warunkach zimnej wojny i podzielonego świata w Akwizgranie, bowiem Akwizgran związany jest nierozłącznie z dziełem Karola Wielkiego, uważanego za prekursora integracji europejskiej. W grudniu 1949 roku dwunastoosobowy komitet założycielski ogłosił akt proklamujący, który legł u podwalin nagrody. Założeniem nagrody było promowanie dialogu pomiędzy narodami na rzecz pokoju i jedności. Pod koniec lat osiemdziesiątych po rozpadzie Związku Radzieckiego i zjednoczeniu Niemiec rada miasta Akwizgranu oraz członkowie kapituły przyznającej nagrodę dokonali zmian w tekście dokumentu proklamującego nagrodę. Polegały one m.in. na włączeniu państw Europy Wschodniej w proces integracji europejskiej i podkreśleniu roli, jaką Europa ma do odegrania w dziedzinie pojednania i zbliżenia Wschodu z Zachodem.

Ceremonia wręczania nagrody ma miejsce co roku w dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, święto to jest w Niemczech dniem wolnym od pracy. Odbywa się ona w Sali Cesarskiej akwizgrańskiego ratusza zbudowanego na fundamentach pałacu Karola Wielkiego. Oprócz dyplomu i medalu, na którym wybita jest XII-wieczna pieczęć miejska Akwizgranu z wizerunkiem Karola Wielkiego, laureaci otrzymują czek na 5 tysięcy euro.

Juan Carlos I
Gyula Horn
Roman Herzog
Bill Clinton
Pat Cox
Javier Solana
Angela Merkel
Donald Tusk
Jean-Claude Trichet
Wolfgang Schäuble

Laureaci Nagrody Karola Wielkiego[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Laureaci Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Karola Wielkiego, Międzynarodowa Nagroda, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2023-12-01].
  2. a b Agnieszka Jarosz: Będzie ministerstwo finansów strefy euro?. UniaEuropejska.org, 2011-06-03. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-04)]. (pol.).
  3. Dr. Wolfgang Schäuble: Karlspreisträger 2012. aachen.de. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-21)].
  4. Der Karlspreisträger 2014 Herman van Rompuy. karlspreis.de. [dostęp 2014-08-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-03)]. (niem.).
  5. Berenika Lemańczyk: Niemcy: Nagroda Karola Wielkiego m.in. dla Swiatłany Cichanouskiej. Gazeta Prawna, 17 grudnia 2021. [dostęp 2022-04-10]. (pol.).
  6. Le prix Charlemagne 2023 décerné au peuple ukrainien et à son président. i24news.tv, 16 grudnia 2022. [dostęp 2022-12-16]. (fr.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]