Nowa Polanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nowa Polanka, w tle Tępa, Kończysta i Batyżowiecki Szczyt
Sanatorium wojskowe, w tle Gerlach

Nowa Polanka (słow. Nová Polianka, niem. Neuweszterheim, węg. Újszéplak) – osiedle u południowych podnóży Tatr Wysokich na Słowacji, położone przy Drodze Wolności między Tatrzańską Polanką a Wyżnimi Hagami. Administracyjnie należy do miasta Wysokie Tatry.

Nowa Polanka znajduje się na wysokości 1060 m n.p.m. przy wylocie walnej Doliny Batyżowieckiej oraz Doliny Stos, nieco na wschód od Batyżowieckiego Potoku spływającego tą pierwszą. Nad miejscowością wznoszą się szczyty Gerlachu i Kończystej.

Miejscowość powstała po II wojnie światowej, w 1946 r. Projektodawcą był bratysławski architekt Milan Harminec. W osiedlu powstało sanatorium wojskowe, które otwarto w 1956 r.

Oprócz Drogi Wolności (przy której znajduje się przystanek autobusowy) przez Nową Polankę przebiega linia kolei elektrycznej ("elektriczki") ze Szczyrbskiego Jeziora do Tatrzańskiej Łomnicy i Popradu. W miejscowości znajduje się poczta i leśniczówka. Ok. 1 km na wschód od Nowej Polanki położony jest Danielowy Dom.

Nazwa Nowej Polanki nawiązuje do sąsiedniego osiedla, Tatrzańskiej Polanki.

Bibliografia[edytuj]

  1. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Wysokie i Bielskie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. ISBN 978-83-60120-88-0.
  2. Wielka encyklopedia tatrzańska, hasło "Nowa Polanka". [dostęp 2012-09-06].
  3. Nowa Polanka na vysoketatry.com. [dostęp 2012-09-06].