Habówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Habówka[1]
Ilustracja
Kościół katolicki
Państwo  Słowacja
Powiat Twardoszyn
Powierzchnia 29,414 km²
Wysokość 730 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

1347
Nr kierunkowy 043
Kod pocztowy 027-32 (poczta Zuberzec)
Tablice rejestracyjne TS
Położenie na mapie kraju żylińskiego
Mapa lokalizacyjna kraju żylińskiego
Habówka[1]
Habówka[1]
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Habówka[1]
Habówka[1]
Ziemia49°16′38″N 19°36′16″E/49,277222 19,604444
Strona internetowa

Habówka (słow. Habovka) – wieś i gmina w powiecie Twardoszyn, kraju żylińskim, w północnej Słowacji. Położona jest w Kotlinie Zuberskiej, pomiędzy Skoruszyńskimi Wierchami i Pogórzem Orawskim, u ujścia Błotnego Potoku (słow. Blatná, Blatný potok) do Zimnej Wody Orawskiej (słow. Studený potok).

Wieś była założona w końcu XVI wieku przez Jerzego Thurzona, władającego wówczas feudalnym "państwem orawskim". Lokowana na prawie wołoskim, była wzmiankowana po raz pierwszy w roku 1593. Pierwotnie osada miała tylko pięć domostw. Jej pierwszy sołtys Jan sprowadził prawdopodobnie pierwszych osadników z polskiej Chabówki. Stąd poszła nazwa wsi (pierwotnie: Chabovka) i nazwisko sołtysa, zwanego później już Habowskim. W 1605 r. wieś została spalona przez oddział Gregora Hajdy, pułkownika wojsk powstańczych Stefana Bocskaya. Zostały w niej tylko 3 domy. W 1683 r. zniszczyły ją znów litewskie oddziały posiłkowe Jana III Sobieskiego, spieszące pod Wiedeń. Z kolei w 1813 r. powódź zniszczyła znaczną część wsi, wraz z pierwszym, drewnianym kościołem.

Mieszkańcy wsi zajmowali się pierwotnie głównie hodowlą. Mieli obowiązek dostarczać na Zamek Orawski gonty i skórki kun. Z czasem do dużego znaczenia doszło rzemiosło: kowalstwo i garbarstwo. Rozwinęło się kożusznictwo: brązowo wyprawiane kożuchy znajdowały zbyt na całej Górnej Orawie. Od początku XIX w. tutejsi cieśle i murarze poszukiwali pracy na Węgrzech, wielu emigrowało do Ameryki. W okresie zimowym popularne były wyjazdy do prac w lesie aż na Szumawę.

Po II wojnie światowej wieś rozwijała się powoli, pozostając w cieniu sąsiedniego Zuberca. Szybszy rozwój nastąpił dopiero od początku lat 90. XX w. Dziś wieś jest popularną miejscowością turystyczną, praktycznie połączoną już z Zubercem. Położona na coraz ruchliwszym szlaku drogowym do Liptowskiego Mikulasza, dysponująca rozbudowaną bazą noclegową (liczne małe pensjonaty i kwatery prywatne), jest odwiedzana przez turystów, narciarzy i amatorów kąpieli w ciepłych źródłach w niedalekich Orawicach.

Szlaki turystyczne[edytuj]

Szlak niebieski – niebieski: Zuberzec – Habówka – przełęcz BiednaZábiedovo[2].
  • Czas przejścia z Zuberca do Habówki: 40 min w obie strony
  • Czas przejścia z Habówki na przełęcz: 1 h, ↓ 35 min
Szlak żółty – żółty: Twardoszyn – Habówka – Dolina BłotnaMuzeum Wsi Orawskiej. Czas przejścia z Habówki do skansenu: 1:45 h w obie strony[3]
Ogólny widok miejscowości

Przypisy

  1. Habówka w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. III: Haag – Kępy. Warszawa, 1882.
  2. Góry Orawy: Skorušina – przewodnik Onet.pl. [dostęp 2008-11-13].
  3. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Zachodnie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. ISBN 978-83-60120-89-7.