Jaszczurówka (Zakopane)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Zakopanego Jaszczurówka
Dzielnica Zakopanego
Ilustracja
Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Powiat POL powiat tatrzański flag.svg tatrzański
Miasto Zakopane
SIMC 0964028
Wysokość 886 m n.p.m.
Położenie na mapie Zakopanego
Mapa lokalizacyjna Zakopanego
Jaszczurówka
Jaszczurówka
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Jaszczurówka
Jaszczurówka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jaszczurówka
Jaszczurówka
Ziemia49°17′08″N 19°59′47″E/49,285456 19,996361
Portal Portal Polska
Widok na witraż w Kaplicy Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce

Jaszczurówka – część Zakopanego położona w jego wschodniej części przy drodze Oswalda Balzera do Łysej Polany i Morskiego Oka, ok. 4 km od centrum miasta.

Jaszczurowka położona jest przy wylocie Doliny Olczyskiej, do której prowadzi zielony szlak turystyczny. Powstała w połowie XIX wieku dzięki naturalnym cieplicom o temperaturze ok. 20,5 °C, odkrytym w 1839 r. przez Ludwika Zejsznera. Przed włączeniem do Zakopanego Jaszczurówka należała do dóbr Poronina. Analizę chemiczną wód termalnych Jaszczurówki przeprowadził w 1861 r. krakowski chemik Adolf Aleksandrowicz. Pierwszy basen wybudował w Jaszczurówce w latach 1861–62 Adam Uznański, kolejne dwa powstały do 1891 r. W 1883 r. korzystał z nich Henryk Sienkiewicz. Temperatura cieplic spadła do ok. 18,5 °C w 1957 r. po działaniach wiertniczych, które doprowadziły do połączenia źródeł termalnych z wodami Olczyskiego Potoku. Dziś kąpieliska są zamknięte, a ich tereny zostały wykupione od miasta przez Tatrzański Park Narodowy, który tworzy na ich terenie ośrodek edukacyjny.

W Jaszczurówce przy drodze Oswalda Balzera stoi kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa, jedno z klasycznych dzieł stylu zakopiańskiego – zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, a zbudowana w latach 1905–07. W dzielnicy tej znajdują się też: tartak, domy wczasowe, pensjonaty, pole namiotowe i dom sióstr urszulanek.

Nazwa pochodzi od żyjących w rejonie wypływu cieplicy salamander plamistych nazywanych przez górali "jaszczurami".

W okresie międzywojennym w miejscowości stacjonowała placówka Straży Granicznej I linii „Jaszczurówka”[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny zielony – zielony z Jaszczurówki Doliną Olczyską na Olczyską Polanę, stąd dalej na Wielki Kopieniec i Toporową Cyrhlę. Czas przejścia na Olczysko: 40 min, ↓ 35 min

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Jabłonowski, Bogusław Polak: Polskie formacje graniczne 1918−1839. Dokumenty organizacyjne, wybór źródeł. T. II. Koszalin: Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, 1999, s. 28. ISBN 83-87424-77-3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]