Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 – 100 m stylem dowolnym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olympic rings without rims.svg
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2004

pływanie
100 m stylem dowolnym mężczyzn
Złoty medal Holandia Pieter van den Hoogenband
Srebrny medal Południowa Afryka Roland Mark Schoeman
Brązowy medal Australia Ian Thorpe
Konkurencje pływackie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
50 m   mężczyźni   kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
800 m kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl klasyczny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl zmienny
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m mężczyźni kobiety

100 m stylem dowolnym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się podczas XXVIII Igrzysk Olimpijskich. Eliminacje i półfinał miały miejsce 17 sierpnia, a finał 18 sierpnia.

Uzyskawszy czas 48,17, tytuł mistrza olimpijskiego obronił Pieter van den Hoogenband z Holandii. Srebrny medal z czasem 48,23 wywalczył reprezentujący Republikę Południowej Afryki Roland Schoeman. Brąz zdobył Australijczyk Ian Thorpe, który w finale pobił swój rekord życiowy (48,56)[1].

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie godziny podane są w czasie greckim (UTC+03:00) oraz polskim (CEST).

Data Godzina rozpoczęcia
UTC+03:00 CEST
17 sierpnia 2004 10:00 09:00 Eliminacje[2]
19:30 18:30 Półfinały[3]
18 sierpnia 2004 20:20 19:20 Finał[4]

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco[2]:

Rekord Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata Holandia Pieter van den Hoogenband 47,84 Australia Sydney 19 września 2000
Rekord olimpijski Holandia Pieter van den Hoogenband 47,84 Australia Sydney 19 września 2000

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

[2]

Miejsce Wyścig Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 7 4 van den Hoogenband, PieterPieter van den Hoogenband  Holandia 48,70 Q
2. 5 4 Gimbutis, RolandasRolandas Gimbutis  Litwa 48,85 Q
7 5 Neethling, RykRyk Neethling  Południowa Afryka Q
4. 6 1 Draganja, DujeDuje Draganja  Chorwacja 49,07 Q
5. 7 2 Bousquet, FrédérickFrédérick Bousquet  Francja 49,08 Q
6. 8 5 Thorpe, IanIan Thorpe  Australia 49,17 Q
7. 9 1 Barnier, RomainRomain Barnier  Francja 49,49 Q
8. 9 5 Popow, AleksandrAleksandr Popow  Rosja 49,51 Q
9. 8 3 Kaprałow, AndriejAndriej Kaprałow  Rosja 49,52 Q
10. 7 7 Mankoč, PeterPeter Mankoč  Słowenia 49,54 Q
11. 9 3 Magnini, FilippoFilippo Magnini  Włochy 49,58 Q
12. 8 8 Bovell, GeorgeGeorge Bovell  Trynidad i Tobago 49,61 Q
13. 8 4 Schoeman, Roland MarkRoland Mark Schoeman  Południowa Afryka 49,68 Q
14. 6 2 Rojas, LuisLuis Rojas  Wenezuela 49,69 Q
15. 7 1 Spanneberg, TorstenTorsten Spanneberg  Niemcy 49,71 Q
16. 9 2 Iles, SalimSalim Iles  Algieria 49,72 Q
17. 6 6 Yegoshin, YuriyYuriy Yegoshin  Ukraina 49,73
7 3 Crocker, IanIan Crocker  Stany Zjednoczone
19. 8 1 Čavić, MiloradMilorad Čavić  Serbia i Czarnogóra 49,74
20. 6 8 Nystrand, StefanStefan Nystrand  Szwecja 49,75
21. 9 4 Lezak, JasonJason Lezak  Stany Zjednoczone 49,87
22. 6 4 Novy, KarelKarel Novy  Szwajcaria 49,93
23. 6 5 Kidd, MatthewMatthew Kidd  Wielka Brytania 49,97
24. 9 7 Meolans, JoséJosé Meolans  Argentyna 49,98
25. 8 2 Vismara, LorenzoLorenzo Vismara  Włochy 50,03
26. 9 8 Venâncio, TiagoTiago Venâncio  Portugalia 50,18
27. 5 8 Okumura, YoshihiroYoshihiro Okumura  Japonia 50,24
28. 6 3 Zubor, AttilaAttila Zubor  Węgry 50,26
29. 5 6 Neviarouski, StanislauStanislau Neviarouski  Białoruś 50,36
30. 8 7 Lorente, EduardoEduardo Lorente  Hiszpania 50,48
31. 8 6 Callus, AshleyAshley Callus  Australia 50,56
32. 5 5 Grigoriadis, AristidisAristidis Grigoriadis  Grecja 50,61
33. 6 7 Souza, JaderJader Souza  Brazylia 50,67
5 2 Rajakylä, MattiMatti Rajakylä  Finlandia
35. 4 6 Miloslavskis, RomānsRomāns Miloslavskis  Łotwa 50,94
36. 9 6 Kunzelmann, StephanStephan Kunzelmann  Niemcy 50,98
37. 5 3 Haustov, DanilDanil Haustov  Estonia 51,02
38. 4 2 Aresti, AlexandrosAlexandros Aresti  Cypr 51,10
39. 4 5 Pini, RyanRyan Pini  Papua-Nowa Gwinea 51,11
40. 3 3 Probert, CarlCarl Probert  Fidżi 51,42
41. 4 3 Kutscher, PaulPaul Kutscher  Urugwaj 51,45
42. 4 4 Tayla, KaanKaan Tayla  Turcja 51,52
43. 5 1 Gibson, CameronCameron Gibson  Nowa Zelandia 51,56
44. 4 1 Gleason, GeorgeGeorge Gleason  Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych 51,69
45. 3 4 Chung-hee, LeeLee Chung-hee  Korea Południowa 51,74
3 1 Ortiz, IsmaelIsmael Ortiz  Panama
47. 2 3 Guţu, OctavianOctavian Guţu  Mołdawia 51,84
48. 3 5 Alleyne, DamianDamian Alleyne  Barbados 51,89
49. 3 6 Schnettler, MaxMax Schnettler  Chile 51,91
50. 4 7 Ong, AllenAllen Ong  Malezja 52,04
51. 3 2 Titarenko, VyacheslavVyacheslav Titarenko  Kazachstan 52,09
52. 4 8 Antonov, RaichinRaichin Antonov  Bułgaria 52,33
53. 2 5 Becerra, CamiloCamilo Becerra  Kolumbia 52,57
54. 3 8 Wu, Nien-pinWu Nien-pin  Chińskie Tajpej 52,58
55. 2 6 Panić, ŽeljkoŽeljko Panić  Bośnia i Hercegowina 52,75
56. 3 7 Chay, MarkMark Chay  Singapur 52,83
57. 2 4 Agafonov, AleksandrAleksandr Agafonov  Uzbekistan 52,92
58. 2 1 Al Jasmi, ObaidObaid Al Jasmi  Zjednoczone Emiraty Arabskie 54,17
59. 2 7 Thom, Onan OrlandoOnan Orlando Thom  Gujana 55,24
60. 5 7 Shaohua, HuangHuang Shaohua  Chiny 55,46
61. 2 2 Farhoudi, BabakBabak Farhoudi  Iran 56,42
62. 2 8 Ravera, Jean LaurentJean Laurent Ravera  Monako 56,47
63. 1 2 Abbas, MohammedMohammed Abbas  Irak 56,81
64. 1 6 Andryei, TamirTamir Andryei  Mongolia 57,29
65. 1 7 Matonse, LeonelLeonel Matonse  Mozambik 57,79
66. 1 4 Shehab, HeshamHesham Shehab  Bahrajn 57,94
67. 1 3 Dyachkov, SergeySergey Dyachkov  Azerbejdżan 58,26
68. 1 5 Ahmed, MumtazMumtaz Ahmed  Pakistan 59,19
69. 1 1 Nziyunvira, EmeryEmery Nziyunvira  Burundi 1:09,40
7 6 Hayden, BrentBrent Hayden  Kanada DNS
7 8 Say, RickRick Say  Kanada DNS

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

[3]

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 8 Salim Iles  Algieria 49,13 Q
2. 5 Duje Draganja  Chorwacja 49,14 Q
3. 3 Ian Thorpe  Australia 49,21 Q
4. 6 Aleksandr Popow  Rosja 49,23
5. 7 George Bovell  Trynidad i Tobago 49,53
6. 2 Peter Mankoč  Słowenia 49,71
7. 4 Rolandas Gimbutis  Litwa 49,75
8. 1 Luis Rojas  Wenezuela 49,85

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 1 Roland Mark Schoeman  Południowa Afryka 48,39 Q
2. 4 Pieter van den Hoogenband  Holandia 48,55 Q
3. 7 Filippo Magnini  Włochy 48,91 Q
4. 2 Andriej Kaprałow  Rosja 49,12 Q
5. 5 Ryk Neethling  Południowa Afryka 49,18 Q
6. 3 Frédérick Bousquet  Francja 49,25
7. 6 Romain Barnier  Francja 49,63
8. 8 Torsten Spanneberg  Niemcy 49,88

Finał[edytuj | edytuj kod]

[4]

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg 5 Pieter van den Hoogenband  Holandia 48,17
Silver medal icon.svg 4 Roland Mark Schoeman  Południowa Afryka 48,23
Bronze medal icon.svg 8 Ian Thorpe  Australia 48,56
4. 1 Ryk Neethling  Południowa Afryka 48,63
5. 3 Filippo Magnini  Włochy 48,99
6. 7 Duje Draganja  Chorwacja 49,23
7. 2 Salim Iles  Algieria 49,30
6 Andriej Kaprałow  Rosja

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Van den Hoogenband wins 100 meters (ang.). CNN, 2016-08-19. [dostęp 2016-09-18].
  2. a b c Ateny 2004 – 100 m stylem dowolnym mężczyzn (eliminacje) – wyniki (ang.). 2004-08-17. [dostęp 2016-09-18].
  3. a b Ateny 2004 – 100 m stylem dowolnym mężczyzn (półfinały) – wyniki (ang.). 2004-08-17. [dostęp 2016-09-18].
  4. a b Ateny 2004 – 100 m stylem dowolnym mężczyzn (finał) – wyniki (ang.). 2004-08-18. [dostęp 2016-09-18].