Park Narodowy Eifel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park Narodowy Eifel
Kermeter.jpg
Widok na park
Położenie Nadrenia Północna-Westfalia, Niemcy
Data utworzenia 1 stycznia 2004
Powierzchnia 107 km²
Długość szlaków turystycznych 240 km
Siedziba Schleiden-Gemünd
Położenie na mapie Nadrenii Północnej-Westfalii
Mapa lokalizacyjna Nadrenii Północnej-Westfalii
Park Narodowy Eifel
Park Narodowy Eifel
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Park Narodowy Eifel
Park Narodowy Eifel
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Park Narodowy Eifel
Park Narodowy Eifel
Ziemia 50°37′00″N 6°26′00″E/50,616667 6,433333
Strona internetowa parku
Park z lotu ptaka

Park Narodowy Eifel (niem. Nationalpark Eifel) – jeden z 14 parków narodowych na terenie Niemiec i jedyny park w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Głównym zadaniem Parku Narodowego Eifel jest ochrona roślin, zwierząt i ich siedlisk, oraz działanie zgodne z określeniami Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (w skrócie IUCN). Wymaganiami IUCN jest to, aby 75% powierzchni parku narodowego pozostało nienaruszone przez człowieka – w ciągu 30 lat od powstania parku narodowego.

Ponad 10 000 hektarowy park obejmuje zbiornik Urft sąsiadujący z dawnym terenem wojskowym do szkolenia Dreiborn Plateau, który był wykorzystywany przez Belgijskie Siły Zbrojne i żołnierzy NATO. Obszar ten stanowi około 3300 hektarów całej powierzchni parku i został udostępniony publiczności 1 stycznia 2006.

Położenie parku[edytuj]

Park narodowy leży pod względem administracyjnym w południowo-zachodniej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Pod względem geograficznym leży w północnej części regionu Eifel, pomiędzy Nideggen od północy, Gemünd na południu i belgijską granicą na południowym zachodzie. Od północnego zachodu Eifel jest ograniczony rzeką Rur.

Flora i fauna[edytuj]

Park Narodowy Eifel jest domem dla ponad 900 gatunków zwierząt i roślin zagrożonych na czerwonej liście.

Flora[edytuj]

W kwietniu i na początku maja, łąki narcyzów toną w żółci. Naturalne występowanie dzikich narcyzów jest rzadkie. Narcyzy w naturalnych warunkach rosną w dolinach rzecznych, w tym w Parku Narodowym Eifel, który jest większym z dwóch złóż narcyzów w Niemczech. Głównymi drzewami w Eifel są buki, graby i brzozy. Na terenie parku występują również kosmatki i inne rośliny zielone.

Fauna[edytuj]

Najbardziej znanymi zwierzętami występującymi w parku są:

  • żbiki w parku populacja parku wynosi około 50 sztuk żbików,
  • jelenie są największymi zwierzętami parku, który jest domem dla około 1000 egzemplarzy,
  • bobry w Eifel wymarły w latach 80., lecz po jakimś czasie kilka egzemplarzy bobra europejskiego zostało przywiezione tam z Polski. Teraz bobry można spotkać prawie na całym terenie parku,
  • rysie są największymi kotami na terenie parku. Jednak turyści nie muszą się niczego obawiać, ponieważ rysie są bardzo nieśmiałe i trzeba mieć wielkie szczęście aby spotkać rysia w środowisku naturalnym[styl do poprawy],
Grupa perłoródek rzecznych – jedynych małży występujących w parku

Prócz tego w parku jest ponad 1300 gatunków chrząszczy, 15 gatunków nietoperzy i prócz tego wiewiórki, żaby, czaple, salamandry, jaszczurki, itp.

Szlaki[edytuj]

W parku jest około 240 km szlaków. Rowerzyści mogą korzystać ze 104 kilometrów tej trasy. Jeżeli w zimie jest wystarczająco śniegu, 5 kilometrów trasy jest odcięta dla narciarzy biegowych.

Na szlakach w dawnym Plateau Dreiborn istnieje niebezpieczeństwo spowodowane minami pozostałymi po dawnym terenie wojskowym.

Wrota Parku i informacja turystyczna[edytuj]

W celu zwiększenia się liczby odwiedzających i zapewnienia lepszej informacji turystycznej, krajowe systemy zarządzania parkiem, zbudowały cztery bramy do parku. Bramy są otwarte codziennie, a wejście jest bezpłatne. Oprócz podstawowych informacji każde Centrum Informacji oferuje inny motyw. Przy bramie Rurberg w Eiserbachdamm mottem jest żyła życia przyrody (niem.Lebensadern der Natur) i woda jest głównym tematem wystawy stałej. W Gemünd odwiedzający przeżywa historię lasu przy Bramie Kurgarten. W Heimbach głównym tematem są tajemnice lasu (Waldgeheimnisse). Przy bramie w Höfen centralnym punktem są łąki narcyza.

Zwiedzanie z przewodnikiem[edytuj]

Park oferuje regularne i darmowe wycieczki z wyszkolonym przewodnikiem. Goście mogą wybierać spośród co najmniej ośmiu różnych wycieczek w każdym tygodniu. Rezerwacje nie są konieczne. Po drodze przewodnik nie tylko uczy różnych rzeczy, ale także opowiada anegdoty i swoje własne doświadczenia.

Filmy[edytuj]

W 2005 roku o parku nakręcono 45-minutowy film dokumentalny.

Galeria[edytuj]

Przypisy

  1. Carl Brenders: Ptaki drapieżne Europy. Paris: Hachette, 1979.

Bibliografia[edytuj]

  • Zdzisław Preisner: Parki Narodowe Świata. Poznań: Wydawnictwo Kurpisz, 2008.
  • Magdalena Hildebrant: Szkolna Encyklopedia Geografii. Warszawa: Świat Książki, 2005.

Linki zewnętrzne[edytuj]