Przejdź do zawartości

Park Narodowy Eifel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy Eifel
Nationalpark Eifel
Logotyp Park Narodowy Eifel
Ilustracja
Widok na park
park narodowy
Państwo

 Niemcy

Położenie

Nadrenia Północna-Westfalia,

Siedziba

Urftseestraße 34
53937 Schleiden-Gemünd

Data utworzenia

1 stycznia 2004

Powierzchnia

107 km²

Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Eifel”
Ziemia50°37′N 6°26′E/50,616667 6,433333
Strona internetowa
Park z lotu ptaka

Park Narodowy Eifel (niem. Nationalpark Eifel) – jeden z 16 parków narodowych na terenie Niemiec i jedyny park w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Głównym zadaniem Parku Narodowego Eifel jest ochrona roślin, zwierząt i ich siedlisk, oraz działanie zgodne z określeniami Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Wymaganiami IUCN jest to, aby 75% powierzchni parku narodowego pozostało nienaruszone przez człowieka – w ciągu 30 lat od powstania parku narodowego.

Park o wielkości 107 km² obejmuje zbiornik Urft i sąsiadujący z nim dawny poligon wojskowy Vogelsang, który był wykorzystywany przez Siły Zbrojne Belgii i żołnierzy NATO. Obszar ten o wielkości około 33 km² został udostępniony publicznie 1 stycznia 2006.

Wydarzenia na terenie Parku

[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Parku Narodowego Eifel w dniach 26-29 Maja 2023 odbył się zlot harcerzy europy- Intercamp 2023 [1].

Położenie parku

[edytuj | edytuj kod]

Park narodowy położony jest w południowo-zachodniej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Pod względem geograficznym leży w północnej części regionu Eifel, pomiędzy Nideggen od północy, Gemünd na południu i granicą z Belgią na południowym zachodzie. Od północnego zachodu park jest ograniczony rzeką Rur.

Flora i fauna

[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy Eifel jest domem dla ponad 900 gatunków zwierząt i roślin zagrożonych na czerwonej liście.

Park Narodowym Eifel jest jednym z dwóch miejsc naturalnego występowania dzikich narcyzów w Niemczech[2]. Głównymi drzewami w Eifel są buki, graby i brzozy. Na terenie parku występuje również kilka gatunków kosmatek.

Najbardziej znanymi zwierzętami występującymi w parku są:

  • żbikipopulacja wynosi około 50 sztuk,
  • jelenie – około 1000 egzemplarzy,
  • bobry – wymarły w parku w latach osiemdziesiątych, w późniejszym czasie dokonano skutecznej reintrodukcji osobnikami przywiezionymi z Polski[3]. Obecnie bobry można spotkać prawie na całym terenie parku.
  • rysie – największe koty na terenie parku. Ryś potrzebuje obszaru większego niż cały park. Z tego powodu jeszcze nie osiadł na stałe, tylko sporadycznie wędruje po okolicy.

Prócz tego w parku jest ponad 1300 gatunków chrząszczy, 15 gatunków nietoperzy i prócz tego wiewiórki, żaby, czaple, salamandry, jaszczurki, itp.

Szlaki

[edytuj | edytuj kod]

W parku jest około 240 km szlaków. Rowerzyści mogą korzystać ze 104 km tej trasy, a jeźdźcy z 65 km. Przy wystarczającej ilości śniegu dochodzi do tego jeszcze 5 km trasy przygotowanej dla narciarzy biegowych. Wszystkie szlaki oznakowane są drewnianymi tablicami i naniesione na stale aktualizowane mapy przez stowarzyszenie Eifelvereins. Na szlakach w obrębie dawnego poligonu, drogi są dodatkowo zabezpieczone przed zboczeniem za pomocą słupków połączonych linami lub deskami i tablicami informacyjnymi o obecności niewybuchów z czasów istnienia poligonu i II wojny światowej.

Bramy Parku Narodowego i informacja turystyczna

[edytuj | edytuj kod]

Do parku prowadzi pięć bram będących jednocześnie centrami informacji. Bramy są otwarte codziennie w godzinach od 10:00 do 17:00, a wejście na teren parku jest bezpłatne. Oprócz podstawowych informacji, każde Centrum Informacji oferuje inny temat przewodni w formie wystawy. I tak:

  • brama w Rurberg posiada wystawę o nazwie Lebensadern der Natur, gdzie głównym tematem jest woda
  • brama w Gemünd znajduje się w parku zdrojowym. Odwiedzający mogą posłuchać opowieści o lasach w Parku Narodowym
  • brama w Heimbach mieści się w starym budynku dworca i posiada wystawę, której głównym tematem są sekrety lasu (niem. Waldgeheimnisse)
  • brama w Höfen, gdzie głównym tematem wystawy są łąki narcyzów
  • brama w Nideggen z wystawą poświęconą logistyce przyrody

Bramy w Höfen i Nideggen są przystosowane dla osób niepełnosprawnych dzięki systemowi kontroli, wypożyczalni sprzętu audio itp. Urządzenia sanitarne bez barier są dostępne na wszystkich pięciu bramach.

Zwiedzanie z przewodnikiem

[edytuj | edytuj kod]

Park oferuje regularne i darmowe wycieczki z wyszkolonym przewodnikiem. Goście mogą wybierać spośród co najmniej ośmiu różnych wycieczek w tygodniu. Rezerwacje nie są konieczne. Po drodze przewodnik nie tylko uczy różnych rzeczy, ale także opowiada anegdoty i swoje własne doświadczenia.

W 2005 roku nakręcono 45-minutowy film dokumentalny o parku.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Ksiąscy harcerze uczestniczyli w Intercamp 2023, Tydzien.net, 29 maja 2023 [dostęp 2024-09-15] (pol.).
  2. Nationalpark Eifel - Natur / Landschaft / Arten - Welcome [online], www.nationalpark-eifel.de [dostęp 2017-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-25] (niem.).
  3. Nationalpark Eifel - Natur / Landschaft / Arten - Welcome [online], www.nationalpark-eifel.de [dostęp 2017-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-25] (niem.).
  4. Carl Brenders: Ptaki drapieżne Europy. Paris: Hachette, 1979.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Zdzisław Preisner: Parki Narodowe Świata. Poznań: Wydawnictwo Kurpisz, 2008.
  • Magdalena Hildebrant: Szkolna Encyklopedia Geografii. Warszawa: Świat Książki, 2005.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]