Pat Toomey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pat Toomey
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 listopada 1961
Providence, Rhode Island
Senator Stanów Zjednoczonych ze stanu Pensylwania
Okres od 3 stycznia 2011
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Arlen Specter
Kongresmen Stanów Zjednoczonych z 15. okręgu wyborczego w Pensylwanii
Okres od 3 stycznia 1999
do 3 stycznia 2005
Poprzednik Paul McHale
Następca Charlie Dent
podpis

Patrick Joseph "Pat" Toomey (ur. 17 listopada 1961) – amerykański polityk, działacz Partii Republikańskiej. Od 2011 roku pełni funkcję senatora Stanów Zjednoczonych 3. klasy z Pensylwanii. Wcześniej przez 6 lat reprezentował w Izbie Reprezentantów 15. okręg wyborczy tego stanu.

W 2004 roku Toomey wystartował w republikańskich prawyborach przeciwko Arlenowi Specterowi, który uchodził za jednego z najbardziej centrowych, a nawet lewicowych senatorów należących do Partii Republikańskiej. Toomey zarzucał mu, że nie jest wystarczająco konserwatywny. Prawybory zakończyły się minimalnym zwycięstwem Spectera 51%-49%.

Toomey po raz kolejny wystartował do Senatu w 2010 roku. W międzyczasie Specter zmienił przynależność partyjną i został demokratą. Dla Demokratów był on z kolei za mało lewicowy i przegrał prawybory tej partii z kongresmenem Joe Sestakiem. Toomey z kolei bez problemu wygrał prawybory republikanów. Po długiej i zaciętej kampanii kandydat republikanów wygrał 51%-49%. Kadencja Toomey'a kończy się w 2017 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]