Piotr Kulawy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piotr Kulawy ze swoim synem

Piotr V Kulawy (rum. Petru al V-lea Şchiopul) – hospodar mołdawski 1574-1577, 1578-1579 i 1582-1591 z dynastii Basarabów.

Był synem hospodara wołoskiego Mirczy V Pastucha. Osadzony został na tronie hospodarskim Mołdawii przez Imperium osmańskie po pokonaniu przez Turków Jana III Srogiego. Uległy bojarom i poddający się wpływom polskim i katolickim (m.in. odnowił szkołę łacińską w Cotnari), musiał stawić czoło wystąpieniom chłopskim, inspirowanym przez domniemanych dziedziców Jana Srogiego oraz Kozaków. W 1577 musiał nawet ustąpić z Jassów, uległszy Janowi IV Podkowie. Dwukrotnie powracał na tron, ostatecznie został obalony w 1591 wskutek rozruchów ludowych. Zbiegł do Polski, a następnie do Austrii.

Na dworze Piotra Kulawego powstały dwie kroniki, jedna w języku słowiańskim (mnicha Azarie) i jedna w języku greckim. W powstałej w połowie XVII w. kronice bojara Grzegorza Ureche Piotr Kulawy został zaprezentowany jako ideał władcy (z uwagi na swoją uległość wobec bojarów).

Jest pochowany w cerkwi ufundowanego przez siebie monastyru Galata pod Jassami[1].

Przypisy

  1. Łukasz Galusek, Michał Jurecki, Alexandru Dumitru: Rumunia: Mozaika w żywych kolorach. Kraków: Wydawnictwo Bezdroża, 2004, s. 244. ISBN 83-89676-03-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • J. Demel, Historia Rumunii, Wrocław 1970.