Piotr Stołypin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Stołypin
Пётр Столыпин
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko Piotr Arkadiewicz Stołypin
Data i miejsce urodzenia 14 kwietnia 1862
Drezno, Królestwo Saksonii
Data i miejsce śmierci 18 września 1911
Kijów, Imperium Rosyjskie
Przewodniczący Rady Ministrów Imperium Rosyjskiego
Okres od 21 lipca 1906
do 18 września 1911
Poprzednik Iwan Goriemykin
Następca Władimir Kokowcow
Minister Spraw Wewnętrznych
Okres od 26 kwietnia 1906
do 18 września 1911
Poprzednik Piotr Durnowo
Następca Alekander Makarow
Gubernator saratowski
Okres od 15 lutego 1903
do 26 kwietnia 1906
Poprzednik Aleksander Engelhardt
Następca Siergiej Tatiszczew
Gubernator grodzieński
Okres od 30 maja 1902
do 15 lutego 1903
Poprzednik Nikołaj Urusow
Następca Michaił Osorgin
Odznaczenia
Order Świętego Aleksandra Newskiego (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Orła Białego (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza I klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny I klasy (Imperium Rosyjskie) Order Królewski Serafinów (Szwecja) Wielka Wstęga Orderu Wschodzącego Słońca (Japonia) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Królestwo Włoch) Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Krzyż Wielki Orderu Daniły I (Czarnogóra) Krzyż Wielki Orderu Orła Białego (Serbia) UK Royal Victorian Order ribbon.svg

Piotr Arkadiewicz Stołypin (ros. Пётр Аркадьевич Столыпин; ur. 2 kwietnia?/ 14 kwietnia 1862 w Dreźnie, zm. 5 września?/ 18 września 1911 w Kijowie) – działacz państwowy i polityk rosyjski, 1906–1911 premier i minister spraw wewnętrznych w okresie rządów Mikołaja II.

Pochodził ze starej rodziny szlacheckiej. Ukończył studia na Uniwersytecie Petersburskim w 1884, po czym rozpoczął służbę państwową w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Od 1902 gubernator guberni grodzieńskiej, w latach 1903–1906 guberni saratowskiej.

Od 26 kwietnia 1906 minister spraw wewnętrznych, a od 21 lipca jednocześnie przewodniczący Rady Ministrów. Kierował tłumieniem rewolucji 1905–1907, stosował sądy wojskowe w stosunku do rewolucjonistów ze skazywaniem na karę śmierci. Stosował terror w walce z ruchem rewolucyjnym (sznur do wieszania skazanych nazywano „krawatem Stołypina”). Okres jego władzy określany jest jako „reakcja stołypinowska”. W 1907 r. rozwiązał Dumę, zmienił ordynację wyborczą i znacznie ograniczył uprawnienia parlamentu sprowadzając go do instytucji fasadowej.

Jednocześnie Stołypin dążył do modernizacji państwa. Wspólnie ze swoimi współpracownikami takimi jak Aleksandr Kriwoszein czy Andrzej Andrzejewicz Køfød, przeprowadził zakrojoną na szeroką skalę reformę rolną (pozwolenie na opuszczanie wspólnot wiejskich), w celu utworzenia socjalnego oparcia dla caratu na wsi.

W 1910 wysunął projekt wprowadzenia ziemstw w 6 guberniach (witebskiej, wołyńskiej, kijowskiej, mińskiej, mohylewskiej i podolskiej) przewidujący kurie narodowościowe dla uniknięcia uprzywilejowania polskich ziemian. Wskutek oporu Rady Państwa (przeciwko wystąpił zwłaszcza były minister spraw wewnętrznych Piotr Durnowo) premier nakłonił cara do wprowadzenia projektu w drodze ukazu wydanego na podstawie art. 87 Ustaw Zasadniczych z 1906. Mikołaj II postąpił zgodnie z radą Stołypina 14 marca?/ 27 marca 1911, lecz premier utracił monarsze zaufanie.

Stołypin został śmiertelnie raniony w zamachu 1 września?/ 14 września 1911 przez eserowca mającego powiązania z Ochraną Dmitrija Bogrowa w Kijowie i zmarł 18 września (5 września według kalendarza juliańskiego).

W 2006 r. na podstawie dziejów Stołypina nakręcono 14-odcinkowy serial historyczny pt. Stołypin (Столыпин... Невыученные уроки) w reż. Jurija Kuzina.

Grób Piotra Stołypina w Ławrze Peczerskiej w Kijowie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ludwik Bazylow: Ostatnie lata Rosji Carskiej. Rządy Stołypina, 1972
  • Jarosław Nieścioruk Piotr Stołypin. Życie i działalność polityczna