Plac Rady Europy w Katowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
plac Rady Europy
Osiedle Paderewskiego-Muchowiec
Ilustracja
gmach Biblioteki Śląskiej na Placu Rady Europy w Katowicach
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Katowice

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „plac Rady Europy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „plac Rady Europy”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „plac Rady Europy”
Ziemia50°15′07,4″N 19°01′50,4″E/50,252048 19,030659

Plac Rady Europy w Katowicachplac miejski usytuowany Katowicach, na terenie jednostki pomocniczej Osiedle Paderewskiego-Muchowiec, po południowej stronie torów kolejowych. Na wschód od placu znajduje się osiedle mieszkaniowe I. Paderewskiego. Położony jest na styku ulic Granicznej (od wschodu), Powstańców (od południa), księdza Konstantego Damrota (od zachodu) oraz Przemysłowej (od strony północnej). Od północy znajdują się wyloty krótkich ulic św. Jacka i Prostej.

Tablica pamiątkowa na pl. Rady Europy
Tablica z nazwą placu

Plac zaczęto nazywać w ten sposób w związku z planowaną przed kilkunastu laty budową nowoczesnego gmachu Biblioteki Śląskiej. Oficjalna nazwa funkcjonuje od 1998[1]. Bibliotekę otwarto 24 października 1998. Gmach zaprojektowało trzech architektów Marek Gierlotka, Jurand Jarecki i Stanisław Kwaśniewicz[2]. W południowo-wschodnim narożniku placu znajduje się stacja pogotowia ratunkowego[3].

Młot spadowy, zlokalizowany przed wejściem do Biblioteki Śląskiej, został objęty ochroną konserwatorską[4].

Na północ od pogotowia stoi zdewastowany budynek biurowy. Wejście znajduje się od ulicy Granicznej 32[5]. W gmachu tym działał m.in. Śląski Instytut Naukowy, prowadzący prace badawcze, dotyczące województwa śląskiego, zwłaszcza w dziedzinie nauk społecznych. Instytut zlikwidowano w latach 90. XX wieku.

Na północ od Placu Rady Europy znajduje się centrum handlowe "Belg". Odnowiony obiekt otwarto 15 września 2004. Skupia na dwóch kondygnacjach ponad 50 punktów handlowo-usługowych. W centrum otwarte są restauracja "Hellas Taverna", kawiarnia "Cafe Metro" oraz ciastkarnia "Bończyk"[6].

Na placu znajduje się tablica poświęcona pamięci spoczywających na byłym cmentarzu ewangelickim, w tym założycieli miasta i innych wybitnych obywateli Katowic[7]. Po stronie zachodniej placu, na miejscu byłego cmentarza niemieckiego, znajduje się zieleniec ze starodrzewem. Teren ten był porządkowany w latach 80. XX wieku w ramach prac społecznych przez mieszkańców miasta.

Z placem Rady Europy sąsiadują od zachodu zabytkowe cmentarze (ul. ks. Konstantego Damrota), od południa siedziby banków PKO oraz mBanku (przy ul. Powstańców), od północy skwer Richarda Holtzego[8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Urząd Miasta Katowice: Nadanie placowi w rej. ulic Damrota i Powstańców Śl. nazwy Plac Rady Europy (pol.) www.bip.um.katowice.pl [dostęp 2011-08-19]
  2. Historia, w: www.bs.katowice.pl, dn. 28 maja 2007.
  3. Chaos na katowickim placu Rady Europy, w: www.biznespolska.pl, dn. 28 maja 2007.
  4. Urząd Miasta Katowice: Wartości dziedzictwa kulturowego (załącznik 1.9). www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 2011-07-18]. (pol.).
  5. Nieruchomość na sprzedaż. kredyttrade.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-28)]., w: www.kredyttrade.pl, dn. 28 maja 2007.
  6. Belg Nasze Centrum Handlowe w Katowicach, w: www.belg.pl, dn. 28 maja 2007.
  7. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach: Ewidencja miejsc pamięci województwa śląskiego: miasto Katowice. www.katowice.uw.gov.pl. [dostęp 2011-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-10)]. (pol.).
  8. Skwer Richarda Holtzego (pol.) www.katowice.eu [dostęp 2011-07-18]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sztuka Górnego Śląska od średniowiecza do końca XX wieku, red. Ewa Chojecka, wydawca: Muzeum Śląskie, Katowice 2004, ISBN 83-87455-77-6, s. 474.