Placki ziemniaczane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placki ziemniaczane
Anglosaskie hash browns marki Tater Tots
Zobacz też: kotlety ziemniaczane oraz racuchy ziemniaczane.

Placki ziemniaczane, placki kartoflane – prosta potrawa przygotowywana z ziemniaków, placki smażone na tłuszczu (oleju lub smalcu[1]).

Głównymi składnikami są starte na tarce surowe ziemniaki z dodatkiem cebuli (niekiedy składnik ten pomija się, jeśli placki podaje się na słodko[1]), jajek, niewielkiej ilości mąki[1][2][3] i soli.

Według niektórych przepisów starte ziemniaki z cebulą zalewa się wrzącym mlekiem[1]. Na Podlasiu dodawana jest odrobina pieprzu i majeranku.

Placki ziemniaczane podaje się zaraz po usmażeniu, aby pozostały chrupkie[1]. W wersji na słono mogą być podawane z gulaszem lub z różnego rodzaju sosami, kwaśną śmietaną, pokruszoną bryndzą[2], z gzikiem, itd. Na słodko podaje się je z cukrem i śmietaną lub twarogiem, a także z konfiturami, zagotowanymi z cukrem kiszonymi brusznicami[3] (kuchnia białoruska[3]), musem jabłkowym, etc.

Regionalnie w Wielkopolsce, na Warmii i Mazurach potrawa ta nosi nazwę plendze, plindze lub plyndze (niem. Plinse)[a].

Odmiany placków[edytuj | edytuj kod]

Placki wypiekane na blasze pieca kuchennego[edytuj | edytuj kod]

Beskidy i Podhale

Placki ziemniaczane wypiekane na blasze pochodzą z terenów zamieszkałych przez Górali z terenów Beskidów m.in. Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego i Podhala. Masę z odsączonych, startych ziemniaków z dodatkiem soli układa się na blasze pieca kuchennego, bądź na specjalnej ułożonej na kuchence gazowej lub elektrycznej. Potrawa ta podawana jest zwykle z masłem (Żywiecczyzna), skwarkami z boczku, oddzielonej słoniny, z tzw. wyrzostkami lub z kwaśną śmietaną.[potrzebny przypis]. Natomiast moskole, czyli placki pieczone na blasze, to potrawa regionalnej kuchni podhalańskiej.

 Osobny artykuł: Moskole.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. plyndz//plindz//plendz 'placek ziemniaczany' (niem. die Plinse, SGP PAN: Wielkopolska, Warmia i Mazury Konteksty dialektologii 2007. s. 91; plindz (w SGMP 1999 także plyndz, plendz) 'placek ziemniaczany', niem.: die Plinse (Warmia, Mazury) Stanisław Cygan. Gwary dawniej i dziś. 2002. s. 77

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e inż. Krystyna Wolf: „Potrawy z warzyw”, podrozdział „Warzywa smażone i zapiekane”, przepis pt. „Placki ziemniaczane”. W: praca zbiorowa (koordynator: doc. dr Maria Szczygłowa): Dobra kuchnia: żywienie w rodzinie. Wyd. V. Warszawa: Wydawnictwo „Watra”, 1976, s. 380.
  2. a b „Potrawy z ziemniaków w kuchni narodów ZSRR i w innych krajach”, podrozdział „Ziemniaki smażone”. W: W.A. Bołotnikowa, L. M. Wapielnik: 500 potraw z ziemniaków. Wyd. IV. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1987, s. 159-160 („Placki ziemniaczane z bryndzą”). ISBN 83-09-00797-3.
  3. a b c „Białoruskie potrawy narodowe”. W: W. A. Bołotnikowa, L. M. Wapielnik: 500 potraw z ziemniaków. Wyd. IV. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1987, s. 197 („Placki ziemniaczane ze śmietaną”, „Placki ziemniaczane z kiszonymi brusznicami”). ISBN 83-09-00797-3.