Placki ziemniaczane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Placki ziemniaczane
Anglosaskie hash browns, marki Tater Tots

Placki ziemniaczane, regionalnie w Wielkopolsce, Warmii i Mazurach plindze (niem. Plinse)[1] – prosta potrawa przygotowywana z ziemniaków smażonych na tłuszczu. Głównymi składnikami są starte surowe ziemniaki z dodatkiem cebuli, oraz jajka. Na Podlasiu dodawana jest odrobina pieprzu i majeranku.

Placki ziemniaczane podawane być mogą z różnego rodzaju sosami, gulaszem, kwaśną śmietaną, cukrem oraz, zwłaszcza w Polsce, z konfiturą, przetartymi jabłkami lub z białym serem.

Istnieją także placki ziemniaczane wypiekane na blasze. Pochodzą one z terenów Śląska i Beskidów. Do tej prostej potrawy wystarczą odsączone, starte ziemniaki z dodatkiem soli. Tak przygotowaną masę układa się na blasze pieca kuchennego, bądź na specjalnej ułożonej na kuchence gazowej lub elektrycznej. Potrawa ta podawana jest zwykle z masłem (Żywiecczyzna), skwarkami (z boczku lub oddzielonej słoniny, Śląsk) lub kwaśną śmietaną.

Odmiany placków[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

  1. Zobacz hasło Reibekuchen w angielskojęzycznej wersji Wikipedii
  1. plyndz//plindz//plendz 'placek ziemniaczany' (niem. die Plinse, SGP PAN: Wielkopolska, Warmia i Mazury Konteksty dialektologii 2007. s. 91; plindz (w SGMP 1999 takze plyndz, plendz) 'placek ziemniaczany', niem.: die Plinse (Warmia, Mazury) Stanisłąw Cygan. Gwary dawniej i dziś. 2002. s. 77