Polana Średnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polana Średnie
Tablica informacyjna

Średniepolana w Gorcach na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego. Znajduje się na grzbiecie łączącym Czoło Turbacza z Suchym Groniem na wysokości 1030–1070 m n.p.m.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Dużą część polany zajmują borówczyska i maliniska powstałe w wyniku naturalnej sukcesji ekologicznej w wyniku zaprzestania koszenia i wypasania polany w latach 70. XX wieku. Aby przeciwdziałać całkowitemu jej zarośnięciu przez las, Gorczański Park Narodowy rozpoczął jej koszenie w ramach programu ochrony ekosystemów nieleśnych. Na bujnych traworoślach w środkowej części polany rośnie ciemiężyca zielona, dziurawiec zwyczajny, bodziszek leśny, omieg górski i goryczka trojeściowa. Na północnej, bardziej jałowej części polany występuje łąka mieczykowo-mietlicowa, na której zakwitają m.in.: mieczyk dachówkowaty, dzwonek rozpierzchły, pięciornik złoty i kilka gatunków przywrotnika. Wiosną na polanie licznie zakwita szafran spiski (zwany potocznie krokusem).

Polana jest dobrym punktem widokowym na Beskid Wyspowy i wzniesienia środkowej części Gorców. Opracowana i zamontowana przez Gorczański Park Narodowy tablica zawiera panoramę widokową wraz z opisem szczytów.

Z polaną tą związana jest legenda o św. Mikołaju. Według niej co roku spotyka on się tutaj z wilkami i wyznacza im ile mogą zjeść dzikich zwierząt leśnych i hodowanych przez ludzi.

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski – niebieski z Koninek (od parkingu przy stacji wyciągu krzesełkowego) przez Suchy Groń, Polanę Średnie i Czoło Turbacza na Turbacz. Czas przejścia około 2.30 h, ↓ 1.50 h

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]