Rosnakowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Polana Rusnakowa)
Rosnakowa
Ilustracja
Państwo

 Polska

Położenie

województwo małopolskie

Pasmo

Gorce, Karpaty

Zagospodarowanie

łąka, zabudowania

Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Rosnakowa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Rosnakowa”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Rosnakowa”
Ziemia49°32′02″N 20°06′17″E/49,533889 20,104722

Rosnakowa[1], Rusnakowa[2]polana w Gorcach znajdująca się na grzbiecie odchodzącym od Turbacza w południowo-zachodnim kierunku[1]. Niegdyś była koszona i wypasana. Z polany w kierunku zachodnim widoczny jest wierzchołek i grzbiet Bukowiny Miejskiej, w północno-zachodnim – Średniego Wierchu, a w oddali szczyty Babiej Góry i Pasma Policy. Od północno-wschodniej strony horyzont zamykają zbocza Turbacza[2].

W górnej części polany znajduje się Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców, nazywana także Kaplicą Papieską, Partyzancką lub Pasterską. Wybudowano ją w 1979 z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, z inicjatywy Czesława Pajerskiego – właściciela polany i honorowego kustosza Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu. Powstała na miejscu wcześniej tu istniejącej niedużej kapliczki Matki Bożej Królowej Gorców. Obecnie kapliczka ta przeniesiona jest na północne obrzeża polany. Jest ona pomnikiem walki o wolną Polskę; wykonana jest z pnia z trzema wbitymi w niego bagnetami i oplecionego drutem kolczastym symbolizującym spętaną niewolą Polskę. W kapliczce znajduje się rzeźba Bogurodzicy, a ponad nią trzy hełmy różnych formacji armii polskiej[2].

Wykonana z drewna Kaplica Papieska ma konstrukcję zrębową. Jest przesycona symboliką patriotyczną, podobnie jak poprzednia kapliczka. Zbudowana jest na planie krzyża Virtuti Militari, belkowanie drzwi ma kształt orła, a zamykający je łańcuch symbolizuje Polskę w niewoli. Korona umieszczona powyżej głowy orła jest stylizowana na łódź, jest w niej portret Jana Pawła II i napis: „Pasterzowi pasterze”. Na oknach kaplicy znajdują się wizerunki 4 polskich orłów pochodzące z czasów biskupa Stanisława ze Szczepanowa, z czasów konfederacji barskiej, z okresu II Rzeczypospolitej oraz pozbawiony korony orzeł armii polskiej w ZSRR. Patriotyczny jest również wystrój wnętrza; znajdują się tutaj tablice pamiątkowe poległych żołnierzy IV batalionu 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Na znajdującym się obok kaplicy betonowym pomniku ofiar katyńskich trzy dłonie symbolizują ofiary Katynia, Ostaszkowa i Charkowa[2].

Obok kaplicy znajdują się ławki, dzwonnica i polowy ołtarz. Od maja do października codziennie odbywają się tutaj msze, w których biorą udział turyści, grupy oazowe, harcerze, myśliwi, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Blisko mają tylko mieszkający w schronisku PTTK na Turbaczu, wszyscy pozostali odbyć muszą w tym celu wielogodzinną wycieczkę i wspiąć się niemal pod szczyt Turbacza. Najbardziej uroczysta msza odbywa się w drugą niedzielę sierpnia. Dawniej wiązano ją z rocznicą wybuchu powstania warszawskiego, od 1982 jest to Święto Ludzi Gór organizowane przez Związek Podhalan. Podczas obchodów tego święta wielokrotnie kazania wygłaszał ksiądz Józef Tischner. Przeważnie były to kazania patriotyczne o „ślebodzie” (po góralsku wolności). „...widziołek jom i słysołek na zywo. Ka? Ocywiście na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem, podcas Tischnerowych msy .... Pamiętom, jak na te niezwykłe spotkonia z Tischnerem chodziły tłumy góroli i ceprów – w tym takik ceprów, którym zwykle nawet na małe pagórki nie fcioło sie wchodzić. – pisze anonimowo jeden z uczestników tych patriotycznych spotkań[3].

Rosnakowa znajduje się poza obszarem Gorczańskiego Parku Narodowego, w granicach wsi Klikuszowa w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Nowy Targ[1].

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty Kowaniec (Nowy Targ)DziubasówkiWszołowaMiejski WierchBukowina Miejska – polana Bukowina – Rosnakowa – ŚwiderowaDługie MłakiTurbacz. Odległość 6,3 km, suma podejść 550 m, suma zejść 50 m, czas przejścia 2 godz. 35 min, z powrotem 1 godz. 45 min[4].
  • Czas przejścia z Kowańca na polanę Rosnakową 2:20 h, ↓ 1:30 h
  • Czas przejścia z polany Rosnakowej na Turbacz 15 min., ↓ 15 min.
szlak turystyczny niebieski ŁopusznaNiżni ZarębekWyżni ZarębekBukowina Waksmundzka – polana ŚwiderowaTurbacz. Odległość 10,4 km, suma podejść 690 m, suma zejść 30 m, czas przejścia 3:15 h, ↓ 2:15 h[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Geoportal. Mapa lotnicza [dostęp 2022-01-06].
  2. a b c d M. Cieszkowski, P. Lubieński, Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty, P. Lubieński (red.), Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004, ISBN 83-89188-19-8.
  3. Słowo o ślebodzie. Kazania spod Turbacza (recenzje czytelników) [dostęp 2008-10-11].
  4. a b Gorce. Mapa turystyczna 1: 50 000, Kraków: Compass, 2007, ISBN 83-89472-59-7.