Polana Rusnakowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polana Rusnakowa
Kaplica Matki Bożej Królowej Gorców
Kaplica Matki Bożej Królowej Gorców

Polana Rusnakowapolana w Gorcach znajdująca się na grzbiecie odchodzącym od Turbacza w południowo-zachodnim kierunku, już poza obszarem Gorczańskiego Parku Narodowego. Niegdyś była koszona i wypasana. Z polany w kierunku zachodnim widoczny jest wierzchołek i grzbiet Bukowiny Miejskiej, w północno-zachodnim – Średniego Wierchu, a w oddali szczyty Babiej Góry i Pasma Policy. Od północno-wschodniej strony horyzont zamykają zbocza Turbacza.

W górnej części polany znajduje się Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców, nazywana także Kaplicą Papieską, Partyzancką lub Pasterską. Wybudowano ją w 1979 z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, z inicjatywy Czesława Pajerskiego – właściciela polany i honorowego kustosza Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu. Powstała na miejscu wcześniej tu istniejącej niedużej kapliczki Matki Bożej Królowej Gorców. Obecnie kapliczka ta przeniesiona jest na północne obrzeża polany. Jest ona pomnikiem walki o wolną Polskę; wykonana jest z pnia z trzema wbitymi w niego bagnetami i oplecionego drutem kolczastym symbolizującym spętaną niewolą Polskę. W kapliczce znajduje się rzeźba Bogurodzicy, a ponad nią trzy hełmy różnych formacji armii polskiej.

Wykonana z drewna Kaplica Papieska ma konstrukcję zrębową. Jest przesycona symboliką patriotyczną, podobnie jak poprzednia kapliczka. Zbudowana jest na planie krzyża Virtuti Militari, belkowanie drzwi ma kształt orła, a zamykający je łańcuch symbolizuje Polskę w niewoli. Korona umieszczona powyżej głowy orła jest stylizowana na łódź, jest w niej portret Jana Pawła II i napis: „Pasterzowi pasterze”. Na oknach kaplicy znajdują się wizerunki 4 polskich orłów pochodzące z czasów biskupa Stanisława ze Szczepanowa, z czasów konfederacji barskiej, z okresu II Rzeczypospolitej oraz pozbawiony korony orzeł armii polskiej w ZSRR. Patriotyczny jest również wystrój wnętrza; znajdują się tutaj tablice pamiątkowe poległych żołnierzy IV batalionu 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Na znajdującym się obok kaplicy betonowym pomniku ofiar katyńskich trzy dłonie symbolizują ofiary Katynia, Ostaszkowa i Charkowa.

Obok kaplicy znajdują się ławki, dzwonnica i polowy ołtarz. Od maja do października codziennie odbywają się tutaj msze, w których biorą udział turyści, grupy oazowe, harcerze, myśliwi, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Blisko mają tylko mieszkający w schronisku PTTK na Turbaczu, wszyscy pozostali odbyć muszą w tym celu wielogodzinną wycieczkę i wspiąć się niemal pod szczyt Turbacza. Najbardziej uroczysta msza odbywa się w drugą niedzielę sierpnia. Dawniej wiązano ją z rocznicą wybuchu powstania warszawskiego, od 1982 jest to Święto Ludzi Gór organizowane przez Związek Podhalan. Podczas obchodów tego święta wielokrotnie kazania wygłaszał ksiądz Józef Tischner. Przeważnie były to kazania patriotyczne o „ślebodzie” (po góralsku wolności). ”...widziołek jom i słysołek na zywo. Ka? Ocywiście na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem, podcas Tischnerowych msy .... Pamiętom, jak na te niezwykłe spotkonia z Tischnerem chodziły tłumy góroli i ceprów – w tym takik ceprów, którym zwykle nawet na małe pagórki nie fcioło sie wchodzić. – pisze anonimowo jeden z uczestników tych patriotycznych spotkań[1].

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółtyNowy Targ-KowaniecDziubasówkiBukowina Miejskapolana Bukowina – Polana Rusnakowa – polana ŚwiderowaDługie MłakiTurbacz:
  • Czas przejścia z Kowańca na Polanę Rusnakową 2.20 h, ↓ 1.30 h
  • Czas przejścia z polany Rusnakowej na Turbacz 15 min., ↓ 15 min.
szlak turystyczny niebieski ŁopusznaZarębek WyżniBukowina Waksmundzka – Polana Świderowa – Turbacz. Krzyżuje się ze szlakiem żółtym nieco powyżej Kaplicy Papieskiej. Czas przejścia z Łopusznej do Kaplicy Papieskiej 3 h, ↓ 2.10 h

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]