Bukowina Waksmundzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bukowina Waksmundzka
Ilustracja
Szczyt Bukowiny Waksmundzkiej
Państwo  Polska
Pasmo Gorce, Karpaty
Wysokość 1103 m n.p.m.
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego, po lewej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Bukowina Waksmundzka”
Ziemia49°31′30,7″N 20°06′16,8″E/49,525194 20,104667

Bukowina Waksmundzka (1103 m) – niewybitny szczyt w Gorcach, położony na południe od Turbacza, na rozwidleniu grzbietów przebiegających w stronę Nowego Targu-Kowańca i Łopusznej[1]. Nazwa szczytu pochodzi od leżącej u jego podnóża miejscowości Waksmund. Bukowina Waksmundzka jest zwornikiem dla trzech grzbietów, wznosi się więc nad trzema dolinami: zbocza wschodnie opadają do doliny Łopuszanki zbocza północno-zachodnie do doliny potoku Wielki Kowaniec, południowe odwadniane są przez potok Mały Kowaniec (wszystkie w zlewni Dunajca)[2].

Szczyt Bukowiny Waksmundzkiej jest bezleśny, zajęty przez polanę Bukowina Waksmundzka. Jest to jedna z największych wśród wysoko położonych polan gorczańskich. Jest dobrym punktem widokowym. Z jej górnej części roztacza się widok na Tatry, Magurę Spiską, Kotlinę Nowotarską, Pieniny z Jeziorem Czorsztyńskim oraz dolinę Łopusznej z grzbietem Kiczory[3].

Również w partiach grzbietowych i na stokach Bukowiny Waksmundzkiej znajdują się rozległe polany. Znajdują się one poza obszarem Gorczańskiego Parku Narodowego i stanowią prywatną własność. Niegdyś tętniły życiem pasterskim, na niektórych były pola uprawne. Później po zaprzestaniu pasterstwa znajdujące się na nich pasterskie zabudowania zostały przerobione na domki letnie, powstają również nowe dacze, stąd też południowe, opadające w kierunku Kowańca stoki nazywane są przez miejscową ludność Daczowiskami[3].

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski Łopuszna – Zarębek Wyżni – Bukowina Waksmundzka – polana ŚwiderowaDługie Młaki – Turbacz. 3.45 h, ↓ 2.35 h
szlak turystyczny zielony Nowy Targ-KowaniecPolana Łukusowapolana Brożekpolana Sralówki – Bukowina Waksmundzka – Polana Świderowa – Długie Młaki – Turbacz. 2.30 h, ↓ 2 h.
Fragment polany Bukowina Waksmundzka

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2012-01-10].
  2. Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-39-8.
  3. a b Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004. ISBN 83-89188-19-8.