Portal:Łódź/Ludzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamienica przy al. Kościuszki 69 w Łodzi – miejsce zamieszkania Mieczysława Hertza i jego syna Zygmunta (styczeń 2013)

Mieczysław Hertz (ur. 2 stycznia 1870 w Warszawie, zm. 18 stycznia 1943 tamże) – łódzki kupiec, historyk, literat, działacz gospodarczy, społeczny i samorządowy związany z Łodzią, autor wspomnień poświęconych wydarzeniom I wojny światowej w Łodzi. Ojciec Zygmunta Hertza, redaktora paryskiej „Kultury”. Ofiara Holokaustu.

Z Łodzią związał się w 1892 (lub 1894), kiedy przybył tu po studiach i założył biuro handlowe. W 1899 założył Towarzystwo Akcyjne „Warrant”, które prowadziło składy towarowe, finansowało zakup bawełny i organizowało spedycję towarów. Oprócz rozwijania działalności gospodarczej Hertz miał także zamiłowania artystyczne. Napisał baśń dramatyczną Ananke, którą w 1901 zgłosił do Konkursu Dramatycznego im. Henryka Sienkiewicza, ogłoszonego przez redakcję łódzkiego dziennika „Rozwój”. Premiera sztuki odbyła się w tym samym roku na deskach łódzkiego teatru „Victoria” przy ul. Piotrkowskiej 67.

W pierwszych latach XX w. Hertz należał do zespołu redagującego dziennik „Goniec Łódzki”. Od 1905 brał aktywny udział w pracach Towarzystwa Popierania Szkół Średnich „Uczelnia”, które w 1906 otworzyło Gimnazjum Polskie w Łodzi – pierwszą państwową polską szkołę średnią w mieście (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika). Wstąpił również do założonego przez Mieczysława Kaufmana w 1906 Towarzystwa Krzewienia Oświaty w Łodzi, które m.in. rozwijało w mieście sieć bezpłatnych bibliotek publicznych.

Po wybuchu I wojny światowej pomagał w organizacji powołanego 3 sierpnia 1914 Komitetu Obywatelskiego m. Łodzi (przekształconego 10 sierpnia w Główny Komitet Obywatelski m. Łodzi). 7 lipca 1915 znalazł się w składzie nowej, powołanej przez niemieckie władze okupacyjne, 36-osobowej Rady Miejskiej.

Należał do grupy radnych, która opracowała koncepcję ustanowienia Urzędu Statystycznego Miejskiego przy Zarządzie m. Łodzi. Memoriał i wniosek w tej sprawie został zgłoszony 19 września 1917 i przyjęty przez Radę Miejską w Łodzi. Hertz wszedł następnie w skład komisji powołanej do zorganizowania Wydziału Statystycznego. Wydział rozpoczął pracę z dniem 1 stycznia 1918, a Hertz został wówczas członkiem dokooptowanym delegacji nadzorującej jego pracę.

Pełny artykuł »

Ludzie związani z Łodzią
Honorowi Obywatele · Odznaczeni Honorową Odznaką · Łodzianie Roku
Administratorzy · Architekci · Duchowni · Dziennikarze · Fabrykanci · Ludzie kultury · Ludzie nauki · Ludzie sportu · Nauczyciele · Posłowie · Prezydenci · Radni · Wojewodowie