Quito

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Quito
San Francisco de Quito
Ilustracja
Historyczne centrum miasta
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Ekwador

Prowincja

 Pichincha

Kanton

Quito

Data założenia

6 grudnia 1534

Burmistrz

Pabel Muñoz

Powierzchnia

372,39 km²

Wysokość

2850 m n.p.m.

Populacja (2019)
• liczba ludności
• gęstość


1 978 376
7,173 os./km²

Nr kierunkowy

(0)2

Kod pocztowy

EC1701

Położenie na mapie Ekwadoru
Mapa konturowa Ekwadoru, u góry znajduje się punkt z opisem „Quito”
Ziemia0°15′S 78°35′W/-0,250000 -78,583333
Strona internetowa
Miasto Quito[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Ekwador

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

II, IV

Numer ref.

2

Region[b]

Ameryka Łacińska i Karaiby

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1978
na 2. sesji

San Francisco de Quito (Quito) – stolica Ekwadoru, drugie co do wielkości miasto kraju (po Guayaquil). Położone w północnej części Ekwadoru w Andach na wysokości ok. 2700-2850 m n.p.m. (druga najwyżej położona stolica państwowa) na wschodnich stokach czynnego wulkanu Pichincha. Miasto położone jest ok. 40 km na południe od równika. Nazwa Quito pojawiła się w 1533 od wymarłego dzisiaj plemienia Kwitu.

Zachowało się tutaj wiele zabytków architektury kolonialnej, a zabudowa staromiejska została w 1978 wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Historia[edytuj | edytuj kod]

Strategiczne położenie Quito stwarzało znakomite warunki do założenia miasta. W 1534 r. zdał sobie z tego sprawę hiszpański konkwistador Sebastián de Belalcázar. Strome ściany skalne po obu stronach doliny były naturalnymi, potężnymi murami obronnymi, a lodowiec Pichincha gwarantował dostatek wody. Ponadto teren był dobrze nasłoneczniony i osłonięty przed wiatrami. W krótkim czasie Quito stało się jedną z najwspanialszych metropolii hiszpańskich w Ameryce Południowej.

W XIX wieku Quito zaczęło w szybkim tempie rosnąć: od 1780 r. obszar miasta zwiększył się 50-krotnie.

W latach 50. i 60. budowano szerokie ulice łączące nowe dzielnice z zabytkowym centrum.

Panorama miasta
San Francisco Plaza w Quito

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Widok Quito z International Space Station. Quito znajduje się na wschodniej ścianie wulkanu Pichincha, którego krater jest widoczny na zdjęciu.

Quito jest położone na północnych wyżynach Ekwadoru, w dorzeczu rzeki Guayllabamba. Miasto zbudowane jest na długim płaskowyżu, leżącym na wschodnich zboczach wulkanu Pichincha. Dolina rzeki Guayllabamba, gdzie leży Quito, otoczona jest przez wulkany. Niektóre z nich, pokryte śniegiem widoczne są z miasta przy dobrej widoczności. Quito jest najbliższą równikowi stolicą na świecie.

Sąsiedztwo wulkanów[edytuj | edytuj kod]

Najbliżej Quito jest wulkan Pichinicha, grożący zachodniej stronie miasta. Quito jest jedyną stolicą na świecie, która bezpośrednio zagrożona jest przez czynny wulkan[1]. Pichincha

Pichincha ma kilka szczytów, wśród nich Ruku Pichincha wysokości 4700 m n.p.m. i Wawa Pichincha – 4794 m. Wawa Pichincha jest aktywny i monitorowany przez wulkanologów na instytucie geofizycznym Narodowej Politechniki. Największy wybuch nastąpił w 1660 roku, gdy więcej niż 25 cm popiołu pokryło miasto[2]. Trzy niewielkie wybuchy miały miejsce jeszcze w XIX wieku. Najnowszy wybuch odnotowano w dniu 5 października 1999 roku, kiedy kilka kłębów dymu i duża ilość popiołu pokryły miasto[2].

Aktywność innych pobliskich wulkanów może mieć również wpływ na miasto. W listopadzie 2002 roku, po erupcji wulkanu w Reventador, miasto obsypane zostało warstwą drobnych cząstek popiołu do grubości kilku centymetrów.

Wulkany na Cordillera Central (Królewskim Cordillera), na wschód od Quito, otaczające dolinę Guayllabamba, obejmują Cotopaxi, Sincholagua, Antisana i Cayambe. Niektóre z wulkanów zachodniego Cordillera, na zachodzie doliny Guayllabamba to Illiniza, Atacazo i Pululahua[3].

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z klasyfikacją klimatów Köppena, Quito ma klimat oceaniczny (Cfb)[4]. Ze względu na swoją wysokość oraz bliskość równika, Quito ma dość stały klimat. Średnia temperatura w południe wynosi 18,7 °C (65,7 °F) przy niskiej nocnej 9,3 °C (48,7 °F). Średnia roczna temperatura wynosi 14 °C (57 °F). Miasto ma tylko dwie pory roku: suchą i mokrą. Pora sucha, od czerwca do września (4 miesiące), jest określana jako lato; pora deszczowa, od października do maja (8 miesięcy), jest określany jako zima. Roczna suma opadów, w zależności od lokalizacji, wynosi około 1000 mm.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Jest to liczba ludności miasta określona przez ostatni spis powszechny, przeprowadzony w 2001 roku. Liczba ta nie odzwierciedla populacji całego kantonu, która obejmuje również okoliczne parafie wiejskie, które są oddzielone od miasta.

 • Populacja: 1 397 698
 • Liczba gospodarstw domowych: 419 845
 • Wskaźnik analfabetyzmu: 3,6%
 • Stopa bezrobocia: 9%

Obszary topograficzne[edytuj | edytuj kod]

Przedmieścia na wzgórzach Quito.
Ulica La Ronda, jedno z popularniejszych miejsc spotkań.

Quito składa się z trzech części, oddzielonych wzgórzami:

 • centralna: kolonialne stare miasto
 • południowa: jest głównie przemysłowa i mieszkalna
 • północna: to nowoczesne Quito, złożone z wieżowców, centrów handlowych, dzielnicy finansowej i wyższej klasy dzielnic mieszkaniowych oraz niektórych osiedli robotniczych.

Guápulo, Quito[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ecuador’s top 10 volcanic experiences. [dostęp 2016-09-11]. (ang.).
 2. a b En Naumova, H Yepes: Guagua Pichincha. National Environmental Satellite, Data, and Information Service, 2011-11-22, s. 21. (ang.).
 3. Ecuador’s Geography. [dostęp 2016-09-11]. (ang.).
 4. Updated world map of the Koppen-Geiger climate classification. [dostęp 2016-09-11]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]