Ręce Boga
Ręce Boga – rodzaj przedstawienia krzyża używany współcześnie przez część rodzimowierców słowiańskich, zwłaszcza przez członków Rodzimego Kościoła Polskiego. Wedle tych środowisk, symbol ten używany był w pierwotnych religiach prasłowiańskich. Ręce Boga stanowią według nich ideogram oznaczający pojęcie Boga Najwyższego.
Historia[edytuj | edytuj kod]
Symbol znany jako "Ręce Boga" pochodzi z odkrytej w 1936 roku na stanowisku archeologicznym w Białej w województwie łódzkim popielnicy[1], datowanej na III-IV wiek n.e. (kultura przeworska). W czasie II wojny światowej naczynie to, z powodu obecności na nim swastyk, było wykorzystywane przez nazistów do celów propagandowych. Jego wizerunek reprodukowano w licznych kopiach na plakatach, widokówkach i w gazetach, zaś dwuramienna swastyka stała się herbem okupowanego miasta. Popielnica zaginęła w trakcie wycofywania się Niemców z Łodzi i do dziś znana jest tylko jej gipsowa kopia[2].
W latach 90. XX wieku symbol ten pod nazwą Ręce Boga oficjalnie przyjęty został przez środowiska związane z Rodzimym Kościołem Polskim jako jeden z religijnych symboli Słowian. Pierwszy zaproponował taką interpretację Lech Emfazy Stefański m.in. w wydanej w 1993 roku książce Wyrocznia słowiańska oraz w statucie wyżej wymienionego związku wyznaniowego. Duży centralny krzyż, którego ramiona zakończone są palcami (grzebieniami), ma według niego symbolizować Boga Najwyższego, a także wszechświat i równowagę do której dąży natura. Swastyki umieszczone pomiędzy tymi ramionami stanowić mają atrybuty Swaroga i jego syna Swarożyca lub też boskiego pierwiastka sprawczego[3]. Ręce Boga za jeden z religijnych symboli uznaje również inny związek wyznaniowy nawiązujący do etnicznych wierzeń Słowian - zarejestrowana w 2009 roku Słowiańska Wiara[4].
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Ręce boga (zdjęcie popielnicy). [dostęp 2014-06-20].
- ↑ Łukasz Antosik: Popielnica ze starą swastyką. Rodowód wojennych symboli Litzmannstadt (pol.). uml.lodz.pl. [dostęp 15 lipca 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-02-18)].
- ↑ Statut RKP – Nazwa. Założenia programowe. Kult. Etyka. Liturgia i obrzędy..
- ↑ Święte symbole, Święte miejsca, relikty i prawa wiary Zachodniosłowiańskiego Związku Wyznaniowego Słowiańska Wiara. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-2012)].