Przejdź do zawartości

Reisewitz Hrabia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Reisewitz Hrabia − śląski herb hrabiowski z nadania elektora saskiego.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Herb można blazonować następująco:

Tarcza czterodzielna w krzyż z polem sercowym. Na sercowym, złotym polu, ukoronowanym koroną hrabiowską, czarny orzeł w pozycji stojącej w prawo. W polach I i IV: na niebieskim tle złoty półksiężyc rogami do góry, na końcach każdego rogu półksiężyca sześciopromienna gwiazda złota. W polach II i III: w polu srebrnym muszla. Nad tarczą korona hrabiowska, nad którą trzy ukoronowane hełmy. Na hełmie środkowym orzeł z pola sercowego, na hełmie prawym półksiężyc z gwiazdami z I i IV pola, na hełmie lewym srebrne skrzydło orle na którym muszla z II i III pola. Tarczę i hełmy otacza niebieski płaszcz herbowy, którego prawa część podbita złotem, lewa srebrem[1].

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Tytuł hrabiowski nadany został 29 czerwca 1792 roku przez elektora saskiego Johannowi baronowi von Reisewitz (Reisswitz), który miał się pisać z Schammerwitz koło Raciborza na Górnym Śląsku[1].

Rodzina Reisewitz miała w 1653 roku otrzymać tytuł baronowski (patrz herb Reisewitz Baron). Niektórzy niemieccy heraldycy (Zedlitz-Neukirch, Kneschke) zaliczają ten śląski ród rycerski do Leliwitów.

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Herb ten był herbem własnym, więc przysługiwał tylko jednemu rodowi herbownych:

Hrabiowie von Reisewitz (Reissewitz, Reisswitz).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]