Fargow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Fargow i jego odmiany
Fargow
Fargow II
Fargow II odmienny
Wargowski

Fargow (Fargowen, Vargow, Wargowski, Księżyc odmienny, albo Leliwa odmienny, albo Szeliga odmienny)kaszubski herb szlachecki, w zależności od wariantu uznawany za odmianę herbów: Księżyc, Leliwa, bądź Szeliga.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Herb znany przynajmniej w czterech wariantach. Opisy z wykorzystaniem zasad blazonowania, zaproponowanych przez Alfreda Znamierowskiego[1]:

Fargow I (Vargow, Szeliga odmienny): W polu błękitnym półksiężyc z twarzą złoty w prawo, przed którym takiż krzyż kawalerski. Klejnot: Nad hełmem bez korony krzyż kawalerski z dolnym ramieniem dłuższym, złoty. Labry: błękitne, podbite złotem.

Fargow II (Vargow, Księżyc odmienny, albo Leliwa odmienny): Księżyc srebrny, w miejsce krzyża gwiazda złota, w klejnocie półksiężyc w pozycji naturalnej, z gwiazdą między rogami, labry podbite srebrem.

Fargow II odmienny (Fargowen, Księżyc odmienny, albo Leliwa odmienny): Z prawej księżyc srebrny, w lewo, z lewej gwiazda ośmiopromienna, złota, w klejnocie sama gwiazda, labry podbite złotem i srebrem.

Wargowski (Fargow, Fargow I odmienny, albo Szeliga odmienny): W polu błękitnym półksiężyc srebrny, nad którym krzyż kawalerski złoty. Klejnot: nad hełmem w koronie ogon pawi. Labry błękitne, podbite srebrem.

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Herb pojawił się po raz pierwszy na mapie Pomorza Lubinusa z 1618 (był to wariant II odmienny), a następnie w herbarzach Nowy Siebmachera (wariant I, II oraz Wargowski) i Bagmihla (Pommersches Wappenbuch, wariant I).

Rodzina Wargowskich[edytuj | edytuj kod]

Drobna, rzadko wzmiankowana rodzina z ziemi słupskiej, o nazwisku pochodzącym od wsi Wargowo. Wzmianki o własności lennej w Wargowie z lat 1575, 1601, 1605, 1608, 1618 nie wymieniają tej rodziny. Prawdopodobnie wyemigrowali z gniazda przed 1575. Bez siedziby Fargowowie wymieniani są w 1670 w spisie szlachty kaszubskiej. Mieli występować jeszcze w 1679 w ziemi bytowskiej. W czasach późniejszych wymieniani są Wargowscy albo von Wargowscy, mający pochodzić od Fargowów (poddani polonizacji). Mieli oni dział w Gostkowie w latach 1724 i 1727. Z rodziny tej pochodził też wymieniany w 1712 Michael von Wargowski.

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Wargowski (spolszczenie nazwiska Fargow, Vargow).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alfred Znamierowski, Paweł Dudziński: Wielka księga heraldyki. Warszawa: Świat Książki, 2008, s. 104–108. ISBN 978-83-247-0100-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Przemysław Pragert: Herbarz szlachty kaszubskiej T.2. Gdańsk: Wydawn. BiT, 2007, s. 194-195, 303-304. ISBN 978-83-924425-9-2.