René Leibowitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rene Leibowitz)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
René Leibowitz
Data i miejsce urodzenia 17 lutego 1913
Warszawa
Data i miejsce śmierci 28 sierpnia 1972
Paryż
Gatunki dodekafonia
Zawód kompozytor, dyrygent, pedagog muzyczny, teoretyk muzyki
Aktywność 19221972

René Leibowitz (ur. 17 lutego 1913 w Warszawie, zm. 28 sierpnia 1972 w Paryżu) – francuski kompozytor, dyrygent, teoretyk muzyki i pedagog, ogromnie zasłużony dla spopularyzowania dodekafonii.

René Leibowitz urodził się w Warszawie. Od czwartego roku życia uczył się gry na skrzypcach, pierwszy występ miał w wieku 9 lat. W 1926 roku przeniósł się do Francji. W latach 1930–1933 studiował harmonię i kontrapunkt w Wiedniu u Antona Weberna. Edukację kontynuował w Berlinie u Arnolda Schönberga w zakresie muzyki współczesnej oraz w Paryżu dyrygenturę pod okiem Pierre’a Monteux i instrumentację u Maurice’a Ravela.

Od 1937 roku działał jako kompozytor, prowadził również badania nad twórczością Arnolda Schönberga, których efektem była wydana w 1946 roku książka pt. Schönberg i jego szkoła. Drugim kompozytorem z kręgu drugiej szkoły wiedeńskiej, którego popularyzacją zajął się Leibowitz, był Anton Webern.

René Leibowitz spopularyzował we Francji dodekafonię, gdyż jego fascynację tą techniką przejęli uczniowie, zwłaszcza Pierre Boulez, Michel Philippot, Maurice Le Roux. Popularyzował również tę technikę kompozycji w Stanach Zjednoczonych przedstawiając tam, jako kompozytor, dodekafoniczne utwory w latach 1947–1948. W 1950 roku ukazała się jego praca pt. L’artiste et sa conscience: esquisse d’une dialectique de la conscience artistique z przedmową Jean-Paul Sartre’a, w której wypowiedział się na temat społecznej roli artysty. Kontynuował swoją pracę badawczą wydając m.in. Historię opery w 1957 roku, biografię Ericha Itora Kahna wspólnie z Konradem Wolffem oraz podręcznik instrumentacji wraz z Jan Maguire. W 1966 ukazało się jego dzieło poświęcone klasykowi dodekafonii i nauczycielowi Leibowitza pt. Schönberg.

Leibowitz jako kompozytor był wiernym naśladowcą Schönberga. W swojej praktyce stosował klasyczną dla dodekafonistów technikę dwunastotonową tworząc takie utwory jak Symfonia kameralna, Sześć utworów orkiestrowych, Sonata fortepianowa. Jednakże wkład Leibowitza w rozwój współczesnej muzyki opiera się w większym stopniu na jego działalności teoretycznej i pedagogicznej niż na wtórnych kompozycjach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]