Bernd Alois Zimmermann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bernd Alois Zimmermann (ur. 20 marca 1918 w Bliesheim (w dzisiejszym Erftstadt), zm. 10 sierpnia 1970 w Königsdorf, dzielnicy Frechen) – niemiecki kompozytor.

Zimmermann studiował muzykę na kierunku pedagogicznym. W czasie II wojny światowej musiał odbyć służbę wojskową i pracę. Po wojnie kształcił się pod kierunkiem Heinricha Lemachera i Philippa Jarnacha. Brał także udział w Kursach Wakacyjnych w Darmstadt, gdzie zetknął się z Wolfgangiem Fortnerem i Rene Leibowitzem. Czynnie uczestniczył w życiu muzycznym Niemiec, za co otrzymał nagrodę artystyczną Północnej Nadrenii-Westfalii, a w roku 1966 Nagrodę Miasta Kolonii. W tym samym roku został przyjęty do berlińskiej Akademie der Künste. W 1970 roku z powodu nieuleczalnej choroby Zimmermann popełnił samobójstwo.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Najwybitniejszym dziełem Zimmermanna jest opera Die Soldaten (Żołnierze) do opracowanego tekstu Jakoba Michalela Reinholda Lenza. Opera powstawała w latach 1957–1959. Całe dzieło opiera się na jednej, symetrycznej serii (serializm). Seria ta determinuje inne parametry kompozycji (długość dźwięku, dynamika, metrum). Każda scena opery zbudowana jest nadto według ścisłej formy muzycznej np.: ciacona, ricercar, toccata). Zimmermann stosuje też technikę cytatu (m.in. jazz i Jana Sebastiana Bacha). Kompozytor wykorzystuje w operze bogaty skład perkusji, wstawki muzyki elektronicznej i projekcje filmowe. Użycie tych wszystkich technik wynika ze specyficznego pojmowania gatunku opery. Zimmermann nazywa operę "kulistą postacią czasu", z czego wynika chociażby symultaniczna prezentacja scen i wszystkie inne wspomniane techniki[1].

Inne kompozycje Zimmermanna to np.:

  • Balety: Alagoana, Kontraste, Perspektiven, Musique pour les soupers du Roi Ubu.
  • Utwory instrumentalne: Sinfonie in einem Satz, Photoptosis, Stille und Umkehr.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kompozycje Bernda Aloisa Zimmermanna zostały zaprezentowane podczas Warszawskiej Jesieni. Jego jedyna opera die Soldaten (Żołnierze) była wykonana przez Deutsche Oper am Rhein w Teatrze Wielkim w Warszawie 20 września 1971

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]