Reprezentacja Polski na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011
Polska
Kod MKOl POL
Kod FIS POL
Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011
Oslo
Liczba zawodników 14 w 14 konkurencjach
Medale
Pozycja: 8.
Złoto
0
Srebro
2
Brąz
2
Razem
4

Reprezentacja Polski na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011 – grupa zawodników i zawodniczek, wybranych przez Polski Związek Narciarski do reprezentowania Polski w biegach, skokach i kombinacji norweskiej w ramach Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011 w Oslo.

W skład reprezentacji weszło czternaścioro zawodników – dziesięciu mężczyzn i cztery kobiety. Uczestniczyli oni w czternastu konkurencjach – w ośmiu w biegach narciarskich, w czterech w skokach i w dwóch w kombinacji norweskiej. Reprezentanci Polski zdobyli cztery medale – dwa srebrne i dwa brązowe, co pozwoliło na zajęcie ósmego miejsca w klasyfikacji medalowej mistrzostw. Trzykrotnie na podium mistrzostw świata stawała Justyna Kowalczyk, która zdobyła srebrne medale w biegu łączonym na 15 kilometrów i biegu na 15 kilometrów techniką klasyczną oraz brązowy w biegu na 30 kilometrów techniką dowolną. Ponadto brązowy medal wywalczył Adam Małysz w indywidualnym konkursie skoków na obiekcie normalnym. Po raz pierwszy w historii reprezentanci Polski zdobyli cztery medale mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w trakcie jednej edycji tej imprezy.

Poza pozycjami medalowymi, w pierwszej szóstce zawodów znaleźli się także: Justyna Kowalczyk w sprincie indywidualnym techniką dowolną (5. miejsce), Kamil Stoch w konkursie skoków na skoczni normalnej (6. miejsce) oraz dwukrotnie reprezentacja skoczków narciarskich (4. miejsce na skoczni normalnej i 5. na dużej), która wystąpiła w składzie: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Stefan Hula i Adam Małysz.

Przed mistrzostwami[edytuj | edytuj kod]

Przygotowania[edytuj | edytuj kod]

Kompleks Skalite w Szczyrku, na którym przed mistrzostwami świata trenowali polscy skoczkowie.

Mistrzostwa świata w Oslo były najważniejszą imprezą sezonu 2010/2011 dla narciarzy klasycznych. Biegacze, skoczkowie i dwuboiści za główny cel stawiali sobie starty w tych zawodach, w związku z czym plan przygotowawczy został opracowany w taki sposób, aby zawodnicy osiągnęli zwyżkę formy przed mistrzostwami świata.

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego zawodnicy uczestniczyli w licznych zgrupowaniach, mających na celu poprawienie kondycji i techniki. Kadra skoczków narciarskich tuż przed rozpoczęciem sezonu trenowała na igelicie w Innsbrucku, Bischofshofen i Szczyrku, a następnie na śniegu w Finlandii – w Oulu i Vuokatti. Zgrupowania treningowe pomogły zawodnikom w wyeliminowaniu błędów technicznych[1]. Poza mistrzostwami świata celem skoczków było osiągnięcie jak najlepszych rezultatów w Pucharze Świata, aby w Oslo móc startować z wysokimi numerami startowymi i mieć większe szanse na osiągnięcie sukcesu[2].

Bezpośrednio przed rozpoczęciem mistrzostw świata skoczkowie odbyli zgrupowania w Wiśle oraz w Szczyrku[3]. Ostatnim etapem przygotowawczym były mistrzostwa Polski w Szczyrku. Ze startu w tych zawodach zrezygnował Adam Małysz, który, z uwagi na indywidualny plan treningowy, skakał na skoczni w Wiśle pod okiem osobistego trenera – Hannu Lepistö[4].

Przygotowania biegaczy narciarskich do sezonu 2010/2011 rozpoczęły się od zgrupowania regeneracyjnego w Rosji. Jednym z etapów wyjazdu był start Justyny Kowalczyk w biegach maratońskich i sprinterskich na Kamczatce, w których Polka dwukrotnie zwyciężyła i raz była druga. W maju 2010, podobnie jak rok wcześniej, biegacze udali się na zgrupowania do Włoch i Hiszpanii[5]. Następnie kadra odbyła zgrupowania w Szczyrbskim Jeziorze, Ramsau i Oberhofie[6]. Podczas pobytu na lodowcu Dachstein, nieopodal Ramsau, zawodnicy i zawodniczki testowali sprzęt narciarski przed nowym sezonem[7].

Formą przygotowań do mistrzostw świata, poza zgrupowaniami, były także starty w zawodach Pucharu Świata, w którym zwycięstwo zapewniła sobie Justyna Kowalczyk[8]. W zawodach tej rangi punktowali także inni Polacy: Paulina Maciuszek, Mariusz Michałek, Maciej Kreczmer i Maciej Staręga[9][10].

Z powodu kontuzji nabytej podczas jednego z letnich treningów, indywidualny tok przygotowań do mistrzostw świata miała Sylwia Jaśkowiec[11]. Mimo przeprowadzanych zabiegów rehabilitacyjnych, kontuzja uniemożliwiła zawodniczce występ w mistrzostwach świata[12].

Sztab szkoleniowy[edytuj | edytuj kod]

Dyscyplina Imię i nazwisko Pełniona funkcja Źródło
biegi narciarskie Wierietielny, AleksanderAleksander Wierietielny trener główny reprezentacji kobiet [13]
Cempa, WiesławWiesław Cempa trener kadry kobiet "Oslo 2011" [14]
Klimko, JánJán Klimko trener kadry mężczyzn "Oslo 2011" [14]
skoki narciarskie Kruczek, ŁukaszŁukasz Kruczek trener główny reprezentacji [15]
Klimowski, ZbigniewZbigniew Klimowski asystent trenera głównego [15]
Fijas, PiotrPiotr Fijas asystent trenera głównego [15]
Sobczyk, GrzegorzGrzegorz Sobczyk asystent trenera głównego [15]
Lepistö, HannuHannu Lepistö trener Adama Małysza [15]
Mateja, RobertRobert Mateja asystent trenera [15]
Maciusiak, MaciejMaciej Maciusiak asystent trenera [15]
kombinacja norweska Michalczuk, JakubJakub Michalczuk trener główny reprezentacji [16]

Szanse medalowe[edytuj | edytuj kod]

W historii mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym przed 2011 rokiem polscy zawodnicy piętnastokrotnie zdobywali medale tej imprezy[a]. Wśród medalistów znalazło się dwoje zawodników, którzy uczestniczyli w Mistrzostwach Świata 2011 – Adam Małysz i Justyna Kowalczyk. Małysz w latach 2001-2007 czterokrotnie zdobywał tytuł mistrza świata i raz tytuł wicemistrza świata, a Kowalczyk w 2009 roku wywalczyła dwa złote medale i jeden brązowy. Oznaczało to, że w 2011 roku Justyna Kowalczyk broniła tytułów mistrzyni świata w biegu łączonym i biegu na 30 kilometrów, wywalczonych podczas poprzedniej edycji MŚ[17].

Kowalczyk i Małysz byli głównymi polskimi faworytami do zdobycia medali. Tuż przed rozpoczęciem mistrzostw świata, w norweskim Drammen, Justyna Kowalczyk zapewniła sobie trzecią Kryształową Kulę za zwycięstwo w Pucharze Świata, natomiast Małysz na skoczniach w Oslo wygrywał w swojej karierze łącznie pięciokrotnie, dzięki czemu zyskał przydomek król Holmenkollen. Ponadto wśród zawodników mogących sprawić niespodziankę wymianiane było nazwisko Kamila Stocha, który w trakcie sezonu Pucharu Świata 2010/2011 dwukrotnie wygrał zawody tej rangi[18]. W klasyfikacji Pucharu Świata przed rozpoczęciem mistrzostw Małysz plasował się na trzeciej pozycji z dorobkiem 1045 punktów, a Stoch był dziesiąty z wynikiem 574 punktów. Ponadto w zawodach PŚ punktowali pozostali trzej skoczkowie powołani do reprezentacji: Stefan Hula zajmował 37. miejsce w klasyfikacji, Piotr Żyła był 55., a Tomasz Byrt – 77[19].

Po raz pierwszy od Mistrzostw Świata 2003 wśród reprezentantów Polski znaleźli się specjaliści kombinacji norweskiej. Jedynym ze startujących w Oslo polskich dwuboistów, który w swojej dotychczasowej karierze zdobył punkty Pucharu Świata, był Tomasz Pochwała[20].

Sponsorzy i nagrody finansowe[edytuj | edytuj kod]

Apoloniusz Tajner – prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Głównym sponsorem Justyny Kowalczyk oraz całej reprezentacji Polski w narciarstwie klasycznym była firma Polbank EFG, która w 2010 roku podpisała z Polskim Związkiem Narciarskim dwuletnią umowę w tym zakresie[21][22] oraz Grupa Lotos[23]. Dodatkowo, sponsorem Adama Małysza podczas mistrzostw świata w Oslo, jak i podczas większości jego startów, był Red Bull[24].

Przed rozpoczęciem mistrzostw świata polskie Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Związek Narciarski ogłosiły wartości premii pieniężnych dla polskich medalistów w Oslo. Za złoty medal zdobyty w zawodach indywidualnych przewidywana nagroda wynosiła 62 200 złotych, w tym 32 200 zł z funduszy ministerstwa i 30 000 zł ze związku. Za zdobycie srebrnego indywidualnego medalu przewidziano 45 300 złotych premii, w tym 25 300 zł z ministerstwa i 20 000 zł z PZN, natomiast za medal brązowy – 33 400 złotych (18 400 zł z ministerstwa i 15 000 zł ze związku). Za zdobycie medalu drużynowego dla każdego z członków zespołu Ministerstwo Sportu i Turystyki zaoferowało nagrody w wysokości 75% nagród za medale indywidualne, natomiast Polski Związek Narciarski przewidział nagrody w wysokości 40% premii indywidualnej. Oznaczało to, że każdy polski złoty medalista w drużynie miał otrzymać łącznie 36 150 złotych, srebrny – 26 975 złotych, a brązowy – 19 800 złotych.

Ogłoszone zostały także nagrody dla trenerów i innych członków kadry. Główny trener medalisty nagradzany był premią w wysokości do 40% wartości nagrody sportowca, asystent trenera – premią w wysokości do 30% nagrody zawodnika, natomiast serwismeni i lekarze – do 10% tej nagrody[25].

Poza nagrodami finansowymi za zdobyte medale, dla członków polskiej kadry narodowej, którzy uplasowali się w pierwszej ósemce zawodów, przewidziane były comiesięczne stypendia, uregulowane rozporządzeniem Ministerstwa Sportu z 20 września 2006 roku i przyznawane w wysokości: do 6670 zł za pierwsze miejsce, do 5750 zł za drugie miejsce, do 4830 zł za trzecie miejsce, do 4140 zł za czwarte miejsce, do 3680 zł za piąte miejsce, do 3220 zł za szóste miejsce, do 2760 zł za siódme miejsce i do 2300 zł za ósme miejsce. Dotyczyło to wszystkich startów na mistrzostwach świata seniorów – zarówno indywidualnych, jak i drużynowych[26].

Skład reprezentacji[edytuj | edytuj kod]

Reprezentanci Polski na Mistrzostwach Świata 2011
Justyna Kowalczyk
(biegi narciarskie)
Adam Małysz
(skoki narciarskie)
Kamil Stoch
(skoki narciarskie)
Stefan Hula
(skoki narciarskie)
Piotr Żyła
(skoki narciarskie)
Adam Cieślar
(kombinacja norweska)
Tomasz Pochwała
(kombinacja norweska)

Wstępny skład polskiej reprezentacji na mistrzostwa świata został ogłoszony 14 lutego 2011 przez Polski Związek Narciarski. Już wówczas pewni startu w zawodach byli: skoczkowie – Adam Małysz, Kamil Stoch, Stefan Hula i Piotr Żyła, biegaczki i biegacze – Justyna Kowalczyk, Paulina Maciuszek, Agnieszka Szymańczak, Ewelina Marcisz, Maciej Kreczmer i Maciej Staręga oraz dwuboiści – Tomasz Pochwała i Paweł Słowiok. Rozważano także włączenie do reprezentacji biegacza Mariusza Michałka[27], jednak ostatecznie nie znalazł się on w składzie[28].

Polska miała prawo zgłosić sześciu skoczków narciarskich do startu w MŚ, jednak szkoleniowiec kadry – Łukasz Kruczek – postanowił zabrać do Oslo pięciu swoich podopiecznych[29]. Dlatego też, do wcześniej powołanych czterech zawodników miał dołączyć jeszcze jeden skoczek – zgodnie z zapowiedzią trenera miał być to Tomasz Byrt lub Dawid Kubacki[27]. Ostatecznie w składzie znalazł się Byrt, a decyzja w tej sprawie zapadła po rozegraniu zawodów o mistrzostwo Polski, w których zdobył on srebrny medal, podczas gdy Kubacki zajął dziewiąte miejsce[30].

Według pierwotnego założenia, w reprezentacji Polski miało znaleźć się dwóch kombinatorów norweskich[31], jednak tuż przed rozpoczęciem mistrzostw trener reprezentacji w kombinacji norweskiej – Jakub Michalczuk – postanowił, że do Oslo pojedzie także Adam Cieślar. Bezpośredni wpływ na tę decyzję miała dobra postawa Cieślara w mistrzostwach Polski, w których zdobył srebrny medal[32].

W poniższym zestawieniu znajduje się ostateczny skład polskiej reprezentacji na MŚ w Oslo wraz z miejscami, zajętymi przez poszczególnych zawodników podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2009 w Libercu.

Biegi narciarskie kobiet (4)
Zawodniczka Data urodzenia
Miejsca na MŚ 2009
Źródło
ind. sprint
dowolna
druż. sprint
klasyczna
ind. 10 km
klasyczna
ind. 15 km
łączony
ind. 30 km
dowolna
sztafeta
4x5 km
Justyna Kowalczyk 23 stycznia 1983 3 1 1 6[b] [33]
Paulina Maciuszek 2 września 1985 61 58 50 6[b] [34]
Ewelina Marcisz 2 lutego 1991 [35]
Agnieszka Szymańczak 11 listopada 1984 [36]
Biegi narciarskie mężczyzn (2)
Zawodnik Data urodzenia
Miejsca na MŚ 2009
Źródło
ind. sprint
dowolna
druż. sprint
klasyczna
ind. 15 km
klasyczna
ind. 30 km
łączony
ind. 50 km
dowolna
sztafeta
4x10 km
Maciej Kreczmer 4 kwietnia 1981 50 14[c] 40 [37]
Maciej Staręga 31 stycznia 1990 [38]
Skoki narciarskie mężczyzn (5)
Zawodnik Data urodzenia
Miejsca na MŚ 2009
Źródło
ind. normalna ind. duża druż. duża
Tomasz Byrt 25 stycznia 1993 [39]
Stefan Hula 29 września 1986 26 4[d] [40]
Adam Małysz 3 grudnia 1977 22 12 4[d] [41]
Kamil Stoch 25 maja 1987 4 24 4[d] [42]
Piotr Żyła 16 stycznia 1987 [43]
Kombinacja norweska mężczyzn (3)
Zawodnik Data urodzenia
Miejsca na MŚ 2009
Źródło
ind. normalna
+ 10 km
masowy
ind. normalna
+ 10 km
Gundersen
druż. duża
+ 4x5 km
ind. duża
+ 10 km
Gundersen
Adam Cieślar 18 grudnia 1992 [44]
Tomasz Pochwała 7 maja 1983 [45]
Paweł Słowiok 31 marca 1992 [46]

Zdobyte medale[edytuj | edytuj kod]

Polscy reprezentanci zdobyli w 2011 roku cztery medale – dwa srebrne i dwa brązowe, a dokonali tego: Justyna Kowalczyk i Adam Małysz. Dzięki temu polski dorobek medalowy w klasyfikacji wszech czasów mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym zwiększył się do dziewiętnastu[a]. Po raz pierwszy od 2005 roku żadnemu polskiemu zawodnikowi nie udało się wywalczyć złotego medalu. Mimo to, pod względem liczby zdobytych medali dowolnego koloru, był to najlepszy występ reprezentacji Polski od początku rozgrywania mistrzostw świata. Nigdy wcześniej Polacy nie wywalczyli czterech medali w trakcie jednej edycji[17]. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła ósme miejsce, ex aequo z Rosją[47].

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Data
Silver medal world centered-2.svg Justyna Kowalczyk biegi narciarskie bieg łączony kobiet na 15 km
(7,5 km techniką klasyczną + 7,5 km techniką dowolną)
26.02.2011
Silver medal world centered-2.svg Justyna Kowalczyk biegi narciarskie bieg na 10 km kobiet techniką klasyczną 28.02.2011
Bronze medal world centered-2.svg Adam Małysz skoki narciarskie konkurs indywidualny na skoczni normalnej 26.02.2011
Bronze medal world centered-2.svg Justyna Kowalczyk biegi narciarskie bieg na 30 km kobiet techniką dowolną 05.03.2011

Klasyfikacja dyscyplin[edytuj | edytuj kod]

Dyscyplina Gold medal world centered-2.svg Silver medal world centered-2.svg Bronze medal world centered-2.svg Suma
Biegi narciarskie 2 1 3
Skoki narciarskie 1 1
Suma 2 2 4

Klasyfikacja zawodników[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Dyscyplina Gold medal world centered-2.svg Silver medal world centered-2.svg Bronze medal world centered-2.svg Suma
1. Kowalczyk, JustynaJustyna Kowalczyk biegi narciarskie 2 1 3
2. Małysz, AdamAdam Małysz skoki narciarskie 1 1

Wyniki reprezentantów Polski[edytuj | edytuj kod]

Biegi narciarskie[edytuj | edytuj kod]

W ramach mistrzostw świata w Oslo przeprowadzono dwanaście konkurencji biegowych[48]. Reprezentanci Polski wystartowali w ośmiu konkurencjach. Żaden polski sportowiec nie uczestniczył w biegu łączonym mężczyzn na 30 kilometrów, biegu mężczyzn na 50 kilometrów techniką dowolną, męskiej sztafecie 4 x 10 kilometrów ani w sprincie drużynowym kobiet techniką klasyczną.

Najlepsze wyniki wśród biegaczy i biegaczek narciarskich osiągnęła Justyna Kowalczyk, która zdobyła łącznie trzy medale – dwa srebrne i jeden brązowy. Ponadto, Kowalczyk zajęła piąte miejsce w sprincie i jako jedyna polska reprezentantka przebrnęła bieg kwalifikacyjny w tej konkurencji, pomimo że tuż przed mistrzostwami rozważała możliwość wycofania się z biegu i przygotowywania do kolejnych konkurencji[49]. Polskie biegaczki zajęły ósme miejsce w sztafecie, dzięki czemu zapewniły sobie stypendium z Ministerstwa Sportu[50].

Podczas mistrzostw świata w Oslo, podobnie jak rok wcześniej w trakcie igrzysk w Vancouver, wobec norweskich biegaczek narciarskich padły oskarżenia o stosowanie dopingu w postaci leków przeciwko astmie. Temat poruszyła Petra Majdič, a rację przyznała jej Justyna Kowalczyk[51]. W związku z tym, trener norweskich biegaczek – Egil Kristiansen – złożył zażalenie do Międzynarodowej Federacji Narciarskiej o ukaranie Kowalczyk za jej wypowiedzi[52].

Konkurencje indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Data Konkurencja Zawodnik Kwalifikacje Ćwierćfinał Półfinał Finał Źródła
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
24.02.2011 sprint kobiet
techniką dowolną
Justyna Kowalczyk 3:10,49 13. Q 3:07,1 2. Q 3:06,2 2. Q 3:05,7 5. [53][54]
Paulina Maciuszek 3:25,30 52. nq nq 52.
Ewelina Marcisz 3:22,54 47. nq nq 47.
Agnieszka Szymańczak 3:23,48 49. nq nq 49.
sprint mężczyzn
techniką dowolną
Maciej Kreczmer 3:08,48 49. nq nq 49. [55]
Maciej Staręga 3:04,85 33. nq nq 33.
26.02.2011 bieg łączony kobiet na 15 km
(7,5 km techniką klasyczną
+ 7,5 km techniką dowolną)
Justyna Kowalczyk 38:16,1 2. [56]
Paulina Maciuszek 41:51,2 32.
Agnieszka Szymańczak DNS
28.02.2011 bieg na 10 km kobiet
techniką klasyczną
Justyna Kowalczyk 27:43,4 2. [57]
Paulina Maciuszek 31:12,3 47.
Ewelina Marcisz 31:48,5 54.
Agnieszka Szymańczak 31:54,9 55.
01.03.2011 bieg na 15 km mężczyzn
techniką klasyczną
Maciej Kreczmer 42:23,8 55. [58]
Maciej Staręga 42:20,5 54.
05.03.2011 bieg na 30 km kobiet
techniką dowolną
Justyna Kowalczyk 1:25:19,1 3. [59]
Paulina Maciuszek 1:36:09,8 43.
Agnieszka Szymańczak 1:37:28,6 47.

Konkurencje drużynowe[edytuj | edytuj kod]

Data Konkurencja Zawodnik Półfinał Finał Miejsce Źródła
Czas zawodnika Czas łączny Miejsce Czas zawodnika Czas łączny
02.03.2011 sprint drużynowy mężczyzn
techniką klasyczną
Maciej Kreczmer 10:15,6 20:41,4 9. nq nq 18. [60][61]
Maciej Staręga 10:25,8
03.03.2011 sztafeta 4 x 5 km kobiet
(2 x 5 km techniką klasyczną
+ 2 x 5 km techniką dowolną)
Ewelina Marcisz 14:52,7 56:19,2 8. [62]
Justyna Kowalczyk 13:34,7
Paulina Maciuszek 13:46,0
Agnieszka Szymańczak 14:05,8

Skoki narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Na mistrzostwach w 2011 roku rozegrano pięć konkurencji w skokach narciarskich. Po raz trzeci w historii odbyły się dwa drużynowe konkursy mężczyzn oraz po raz drugi – zawody o mistrzostwo świata kobiet[63]. Polska reprezentacja uczestniczyła we wszystkich zawodach mężczyzn, natomiast żadna zawodniczka nie wzięła udziału w konkursie kobiet[64].

W 2011 roku czterokrotnie wystąpili: Adam Małysz, Kamil Stoch i Piotr Żyła, trzy występy zaliczył Stefan Hula, a jeden – Tomasz Byrt. W czołówce większości rozegranych serii treningowych plasował się Adam Małysz, co czyniło go jednym z głównych faworytów do zwycięstwa[65][66][67][68][69][70]. W konkursach głównych to właśnie ten zawodnik jako jedyny reprezentant Polski zdobył medal – miało to miejsce 26 lutego na skoczni normalnej, gdzie zajął trzecie miejsce. Szóste miejsce w tych zawodach zajął drugi z Polaków – Kamil Stoch[71].

W zawodach drużynowych polska reprezentacja zajęła czwarte i piąte miejsce. Wokół drugiego drużynowego startu pojawiło się sporo kontrowersji związanych z odwołaniem serii finałowej. Po konkursie polscy zawodnicy wyrazili swoje niezadowolenie z tej decyzji, gdyż pozbawiła ich ona szans na zdobycie pierwszego w historii drużynowego medalu mistrzostw świata dla reprezentacji Polski[72].

Po przeprowadzeniu konkursu indywidualnego na skoczni dużej, w wywiadzie dla Telewizji Polskiej, Adam Małysz ogłosił koniec kariery zawodniczej po zakończeniu trwającego sezonu 2010/2011. Swoją decyzję uargumentował stwierdzeniem, że zawsze planował zakończyć karierę po osiągnięciu sukcesu[73].

Konkursy indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Data Konkurencja Zawodnik Kwalifikacje Seria 1 Seria 2 Nota łączna Miejsce Źródła
Odległość Nota Miejsce Odległość Nota Odległość Nota
26.02.2011 konkurs indywidualny
na skoczni normalnej
Tomasz Byrt 94,0 102,9 24. Q 80,5 76,9 nq 76,9 50. [74][75]
Adam Małysz 100,5 pq[e] 97,5 120,7 102,0 131,5 252,2 3.
Kamil Stoch DNS pq[e] 94,0 113,9 101,0 126,6 240,5 6.
Piotr Żyła 101,0 119,9 4. Q 93,5 108,0 96,0 116,0 224,0 19.
03.03.2011 konkurs indywidualny
na skoczni dużej
Stefan Hula 118,0 106,6 25. Q 118,0 104,8 nq 104,8 33. [76][77]
Adam Małysz 129,0 pq[e] 126,0 128,1 130,5 129,5 257,6 11.
Kamil Stoch 126,5 pq[e] 131,0 134,7 124,5 101,0 235,7 19.
Piotr Żyła 122,0 115,1 19. Q 121,0 113,9 124,5 119,0 232,9 21.

Konkursy drużynowe[edytuj | edytuj kod]

Data Konkurencja Zawodnik Seria 1 Seria 2 Nota łączna Miejsce Źródła
Odległość Nota Nota drużyny Odległość Nota Nota drużyny
27.02.2011 konkurs drużynowy
na skoczni normalnej
Kamil Stoch 113,5 100,6 476,4 102,5 123,0 476,6 953,0 4. [78]
Piotr Żyła 98,0 115,2 101,0 120,4
Stefan Hula 97,5 110,2 93,0 102,7
Adam Małysz 104,5 126,7 106,5 130,5
05.03.2011 konkurs drużynowy
na skoczni dużej
Kamil Stoch 113,5 100,6 435,6 435,6 5. [79]
Piotr Żyła 127,0 118,0
Stefan Hula 113,5 93,8
Adam Małysz 135,5 123,2

Kombinacja norweska[edytuj | edytuj kod]

W ramach mistrzostw świata w 2011 roku rozegrano cztery konkurencje w kombinacji norweskiej – dwie indywidualne i dwie drużynowe[80]. W reprezentacji Polski znalazło się trzech dwuboistów, którzy wystąpili w obu zawodach indywidualnych. Trener kadry – Jakub Michalczuk – postanowił zrezygnować z możliwości wystawienia zespołu w konkursach drużynowych, gdyż nie było czwartego, wystarczającego dobrego zawodnika, który mógłby dołączyć do polskiej ekipy. Michalczuk obiecał jednak, że na kolejnych mistrzostwach, w 2013 w Val di Fiemme, Polska wystawi drużynę[16]. Start polskich kombinatorów był pierwszym od 2003 roku występem polskich dwuboistów na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym[81].

Polscy zawodnicy w obu konkursach zajęli odległe lokaty. W pierwszych indywidualnych zawodach najwyższe, 42. miejsce zajął Adam Cieślar, a w drugim konkursie takie samo miejsce uzyskał Paweł Słowiok. W trakcie serii treningowej przed zawodami na skoczni dużej, skok na 131,5 metra oddał Adam Cieślar, co pozwoliło mu zająć trzecie miejsce w serii[82]. Dalej od Polaka skoczyli tylko Wilhelm Denifl i Janne Ryynänen[83]. W konkursie Cieślar nie powtórzył jednak swojej próby i zajął 46. miejsce.

Konkursy indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Data Konkurencja Zawodnik Skok Nota Strata czasowa Bieg Łącznie Miejsce Źródła
26.02.2011 konkurs indywidualny
metoda Gundersena
(skocznia normalna
+ bieg na 10 km)
Adam Cieślar 97,5 111,0 1:23 28:00,2 29:23,2 42. [84][85]
Tomasz Pochwała 81,5 77,8 3:36 27:46,3 31:22,3 52.
Paweł Słowiok 93,0 97,3 2:18 28:08,9 30:26,9 48.
02.03.2011 konkurs indywidualny
metoda Gundersena
(skocznia duża
+ bieg na 10 km)
Adam Cieślar 113,5 96,2 2:04 28:41,2 30:45,2 46. [86][87]
Tomasz Pochwała 111,0 92,9 2:17 28:05,0 30:22,0 44.
Paweł Słowiok 111,5 87,0 2:40 27:37,4 30:17,4 42.

Sytuacja po zawodach[edytuj | edytuj kod]

Wypowiedzi medalistów[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy medal dla reprezentacji Polski wywalczyła Justyna Kowalczyk, która 26 lutego 2011 była druga w biegu łączonym na 15 kilometrów. Po biegu zapowiedziała, że w kolejnych startach będzie starała się pokonać nową mistrzynię świata – Marit Bjørgen. Przytoczyła wówczas słowa z „Terminatora”: I’ll be back (ang. Jeszcze tu wrócę). Ponadto w wywiadzie dla Polskiego Radia powiedziała:

Jestem bardzo szczęśliwa. To trzecia wielka impreza z rzędu, na której zdobyłam medal. W dodatku odczarowałam Oslo, bo nigdy nawet w zawodach Pucharu Świata nie udało mi się tu stanąć na podium. To kolejne miejsce, w którym w tym sezonie, po raz pierwszy, udało mi się znaleźć w pierwszej trójce.

— Justyna Kowalczyk, 26 lutego 2011[88]

Tego samego dnia brązowy medal wywalczył Adam Małysz, dla którego był to szósty medal mistrzostw świata w karierze i pierwszy brązowy. W jednym z wywiadów po zawodach skoczek powiedział:

Cieszę się ogromnie, medal to jest medal. Oczywiście oczekiwania były ogromne, sam sobie wyznaczyłem bardzo wysoki cel. Myślę, że zrealizowałem go w stu procentach, bo wiem jak ciężko jest zdobyć każdy medal, czy to na mistrzostwach świata czy na olimpiadzie, ile to kosztuje wysiłku, treningów, wyrzeczeń. To ogromny wysiłek, ogromny trud. Ciężko przepracowałem całe lato, zaczęły mnie dopadać różne kontuzje, potem upadek w Zakopanem, który mógł mi pokrzyżować plany. Na szczęście nie pokrzyżował. Cały czas byłem wytrwały i robiłem to, co Hannu zaplanował. Wykonaliśmy swoją robotę i taki mamy teraz skutek.

— Adam Małysz, 26 lutego 2011[89]

Trzeci medal dla reprezentacji Polski wywalczyła Justyna Kowalczyk, która w biegu na 10 kilometrów uplasowała się na drugim miejscu, za Marit Bjørgen. W wywiadzie dla Przeglądu Sportowego polska biegaczka powiedziała:

To był na pewno mój najlepszy bieg w tym sezonie. I taki, w którym walczyłam najmocniej w życiu. Zmusiłam się do tego. Szkoda, że nie wystarczyło i jest mi z tego powodu smutno. W pewnym momencie pomyślałam, że wygram albo przyjedzie po mnie pogotowie. Już raz zwozili mnie z trasy. Przykro mi, że nie dobiegłam pierwsza, ale drugie srebro to dla mnie i tak olbrzymi sukces.

— Justyna Kowalczyk, 28 lutego 2011[90]

W ostatnim starcie Justyny Kowalczyk na mistrzostwach w Oslo – w biegu na 30 kilometrów techniką klasyczną – Polka wywalczyła brązowy medal. Po zakończeniu rywalizacji udzieliła wywiadu, w którym powiedziała:

W pewnej chwili Marit Bjoergen dała mi znak, żebym jechała pierwsza i jej pomogła. Zrozumiałam, że obie nie mamy sił i odpuszczamy walkę o złoto. (...) Chciałam, żeby to był szybki bieg. I był. Na trasie było mi bardzo, bardzo ciężko. Od samego startu mówiłam trenerowi, że źle się czuję. Nie przegrałam jednak z powodu złego samopoczucia, po prostu rywalki okazały się mocniejsze. W swoim życiu przebiegłam może dwie, może trzy trzydziestki, w których było tak szybkie tempo.

— Justyna Kowalczyk, 6 marca 2011[91]

Powrót medalistów[edytuj | edytuj kod]

Oboje polscy medaliści opuścili Oslo w niedzielę, 6 marca 2011. Adam Małysz powrócił do kraju, gdzie na lotnisku w Balicach przywitało go około dwustu kibiców. Na miejscu podsumował swój występ w mistrzostwach świata i uzasadnił swoją decyzję o zakończeniu kariery[92]. W przeciwieństwie do Małysza, do kraju nie powróciła natomiast Justyna Kowalczyk, która z Norwegii wyruszyła do Lahti, gdzie na 12 marca zaplanowano zawody Pucharu Świata[93].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Dwukrotnie Polacy zdobywali medale mistrzostw świata na zasadzie „podwójnego mistrzostwa”, zgodnie z którą do 1980 roku każdy medalista olimpijski automatycznie zostawał medalistą mistrzostw świata. W 1956 roku brązowy medal olimpijski zdobył Franciszek Gąsienica Groń, a w 1972 roku złoto wywalczył Wojciech Fortuna.
 2. a b Skład polskiej sztafety biegowej kobiet podczas Mistrzostw Świata 2009: Justyna Kowalczyk, Kornelia Marek, Sylwia Jaśkowiec, Paulina Maciuszek.
 3. W drużynie z Januszem Krężelokiem.
 4. a b c Skład polskiego zespołu w konkursie drużynowym w skokach narciarskich podczas Mistrzostw Świata 2009: Kamil Stoch, Łukasz Rutkowski, Stefan Hula, Adam Małysz.
 5. a b c d Dzięki pozycji w pierwszej dziesiątce klasyfikacji Pucharu Świata 2010/2011, Adam Małysz i Kamil Stoch byli zwolnieni z obowiązku kwalifikowania się do konkursów indywidualnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Alicja Kosman: Ł.Kruczek: „Nie spodziewaliśmy się aż tak udanych treningów” (pol.). pzn.pl, 30 października 2010. [dostęp 2012-05-05].
 2. Marcin Hetnał: Skoki Narciarskie: Adam Małysz: „Polskich skoczków stać na wiele” (pol.). skijumping.pl, 1 listopada 2010. [dostęp 2012-05-05].
 3. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Łukasz Kruczek: „Skład na MŚ podamy jutro” (pol.). skijumping.pl, 13 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 4. Marcin Hetnał: Skoki Narciarskie: Mistrzostwa Polski w Szczyrku - bez Małysza (pol.). skijumping.pl, 17 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 5. Alicja Kosman: Justyna Kowalczyk: „Szukałam guza na Kamczatce” (pol.). pzn.pl, 29 kwietnia 2010. [dostęp 2012-05-05].
 6. Alicja Kosman: Kadra biegaczy i biegaczek rusza do Ramsau i Oberhofu (pol.). pzn.pl, 6 października 2010. [dostęp 2012-05-05].
 7. Justyna Kowalczyk: jest zdrowie, jest dobrze. , 28 października 2010. Warszawa: justyna-kowalczyk.pl (pol.). [dostęp 2012-05-05]. 
 8. Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w Oslo (Norwegia). . Warszawa: justyna-kowalczyk.pl (pol.). [dostęp 2012-05-05]. 
 9. FIS-Ski - Cup Standings: World Cup 2011, Gender: L (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 10. FIS-Ski - Cup Standings: World Cup 2011, Gender: M (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 11. Alicja Kosman: W. Cempa: „Forma powinna powoli zwyżkować” (pol.). pzn.pl, 20 listopada 2011. [dostęp 2012-05-05].
 12. Jaśkowiec nie pojedzie na mistrzostwa (pol.). wp.pl, 20 stycznia 2011. [dostęp 2012-05-05].
 13. Trenerzy Wierietielny i Kruczek zostają w PZN (pol.). gazeta.pl, 30 marca 2010. [dostęp 2012-05-05].
 14. a b Kadry na sezon 2010/2011 - biegi narciarskie. (pol.). skipol.pl, 30 kwietnia 2010. [dostęp 2012-05-05].
 15. a b c d e f g Skoki Narciarskie: Znamy składy kadr polskich skoczków na nowy sezon (pol.). skijumping.pl, 13 maja 2010. [dostęp 2012-05-05].
 16. a b Alicja Kosman: J. Michalczuk: „Przez ten tydzień wiele się zmieniło” (pol.). pzn.pl, 20 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 17. a b MŚ w Oslo. Polskie medale MŚ (pol.). sport.pl, 20 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 18. Robert Błoński: Ruszają MŚ w narciarstwie klasycznym. Kowalczyk, Małysz i Stoch na medal? (pol.). sport.pl, 22 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 19. Skoki narciarskie - Puchar Świata 2010/2011: Klasyfikacja po konkursie: 13.02.2011, Vikersund K-195 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2012-05-05].
 20. Alicja Kosman: T. Pochwała: „Skok będzie kluczowy na mistrzostwach” (pol.). pzn.pl, 25 lutego 2012. [dostęp 2012-05-05].
 21. Kowalczyk i PZN z nowym sponsorem (pol.). onet.pl, 5 sierpnia 2010. [dostęp 2012-05-05].
 22. Justyna Kowalczyk i Polbank: Ciężka praca i konsekwentne dążenie do celu (pol.). przegladsportowy.pl, 3 marca 2011. [dostęp 2012-05-05].
 23. Lotos: Raport roczny (pol.). lotos.pl. s. 7. [dostęp 2012-05-05].
 24. Przykleją wąsy i pożegnają Małysza (pol.). gazetakrakowska.pl, 4 marca 2011. [dostęp 2012-05-05].
 25. Narciarskie MŚ. Ponad 60 tys. złotych za złoty medal dla Polaków (pol.). sport.pl, 22 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 26. Rozporządzenie Ministra Sportu z dnia 20 września 2006 r. w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej (pol.). nettax.pl. [dostęp 2012-05-05].
 27. a b MŚ w Oslo. Dwie niewiadome w składzie reprezentacji Polski (pol.). sport.pl, 14 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 28. Adam Cieślar w kadrze (pol.). eurosport.pl, 20 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 29. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Łukasz Kruczek: „Walczy cała szóstka” (pol.). skijumping.pl, 15 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 30. Marta Mysiak: Skoki Narciarskie - Kamil Stoch mistrzem Polski, Byrt srebrny jedzie do Oslo (filmy i zdjęcia) (pol.). skokinarciarskie.pl, 19 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 31. Alicja Kosman: Rozmowa z trenerem kadry kombinacji Jakubem Michalczukiem (pol.). pzn.pl, 14 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 32. Alicja Kosman: Adam Cieślar dołącza do ekipy Polaków na MŚ w Oslo! (pol.). pzn.pl, 19 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 33. FIS-Ski - biographie: KOWALCZYK Justyna (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 34. FIS-Ski - biographie: MACIUSZEK Paulina (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 35. FIS-Ski - biographie: MARCISZ Ewelina (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 36. FIS-Ski - biographie: SZYMANCZAK Agnieszka (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 37. FIS-Ski - biographie: KRECZMER Maciej (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 38. FIS-Ski - biographie: STAREGA Maciej (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 39. FIS-Ski - biographie: BYRT Tomasz (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 40. FIS-Ski - biographie: HULA Stefan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 41. FIS-Ski - biographie: MALYSZ Adam (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 42. FIS-Ski - biographie: STOCH Kamil (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 43. FIS-Ski - biographie: ZYLA Piotr (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 44. FIS-Ski - biographie: CIESLAR Adam (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 45. FIS-Ski - biographie: POCHWALA Tomasz (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 46. FIS-Ski - biographie: SLOWIOK Pawel (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 47. Norway Tops in Nordic World Ski Championships (ang.). norway.org, 6 marca 2011. [dostęp 2012-05-05].
 48. FIS-Ski - event: World Ski Championships 2011, Calendar (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 49. Paweł Burlewicz: Powody do radości (pol.). przegladsportowy.pl, 25 lutego 2011.
 50. MŚ Oslo 2011: Zgrzyty w polskiej ekipie (pol.). przegladsportowy.pl, 4 marca 2011. [dostęp 2012-05-05].
 51. Kamil Wolnicki: Kowalczyk: Cała norweska sztafeta to astmatyczki (pol.). przegladsportowy.pl, 2 marca 2011. [dostęp 2012-05-05].
 52. Norwegowie chcą ukarania Kowalczyk (pol.). rp.pl, 8 marca 2011. [dostęp 2012-05-05].
 53. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Cross Country Ladies' Sprint Free Qualification Results - Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 54. Tomasz Bysiewicz: MŚ Oslo 2011: „złoto” Bjoergen w sprincie, Kowalczyk piąta (pol.). sport1.pl, 24 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 55. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Cross Country Men's Sprint Free Qualification Results - Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 56. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Cross Country Ladies' Pursuit 7.5 km Classic + 7.5 km Free Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-01)].
 57. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Cross Country Ladies' 10 km Individual Classic Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 58. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Cross Country Men's 15 km Individual Classic Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-04)].
 59. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Cross Country Ladies' 30 km Mass Start Free Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-13)].
 60. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Cross Country Men's Team Sprint Classic Semifinal 1 Results (ang.). oslo2011.no. [dostęp 2012-05-05].
 61. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Cross Country Men's Team Sprint Classic Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-12)].
 62. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Cross Country Ladies' Relay 4x5 km Classic/Free Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 63. Skoki narciarskie - Zwycięzcy mistrzostw świata (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2012-05-05].
 64. Skoki narciarskie - Mistrzostwa Świata 2011: 25.02.2011 - Oslo (Norwegia) K-95 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2012-05-05].
 65. Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie: MŚ Oslo: Małysz i Hautamaeki najlepsi na treningach (pol.). skokinarciarskie.pl, 23 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 66. Agata Mysiak: Skoki Narciarskie: MŚ Oslo: Morgenstern i Małysz najlepsi na treningach (pol.). skokinarciarskie.pl, 24 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 67. Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie: MŚ: Małysz najlepszy w pierwszym treningu (pol.). skokinarciarskie.pl, 28 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 68. Andrzej Mysiak: Skoki Narciarskie: MŚ Oslo: Romoeren najlepszy w II treningu (pol.). skokinarciarskie.pl, 28 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 69. Andrzej Mysiak: Skoki Narciarskie: MŚ Oslo: Kolejny trening dla Małysza (pol.). skokinarciarskie.pl, 28 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 70. Skoki Narciarskie: MŚ Oslo: Morgenstern przed Małyszem w I treningu (pol.). skokinarciarskie.pl, 1 marca 2011. [dostęp 2012-05-05].
 71. Andrzej Mysiak: Skoki Narciarskie: MŚ Oslo: Złoty Morgenstern, srebrny Kofler, brązowy Małysz (pol.). skokinarciarskie.pl, 26 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 72. Paulina-Pina Bielawska: Skoki Narciarskie: Stoch: To nie jest niedosyt, ale czysta złość (pol.). skokinarciarskie.pl, 5 marca 2011. [dostęp 2012-05-05].
 73. Adam Małysz kończy karierę (pol.). rp.pl, 3 marca 2011. [dostęp 2012-05-05].
 74. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Ski Jumping Normal Hill Individual Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-03)].
 75. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Ski Jumping Normal Hill Individual Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 76. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Ski Jumping Large Hill Individual Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 77. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Ski Jumping Large Hill Individual Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 78. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Ski Jumping Normal Hill Team Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-03)].
 79. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Ski Jumping Large Hill Team Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 80. FIS-Ski - event: World Ski Championships 2011, Calendar (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 81. Alicja Kosman: A. Cieślar: „Cieszę się, że jednak mogłem tu wystąpić” (pol.). pzn.pl, 27 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 82. Alicja Kosman: Fantastyczny skok Adama Cieślara na treningu kombinatorów (pol.). pzn.pl, 1 marca 2011. [dostęp 2012-05-05].
 83. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Nordic Combined LH Individual Gundersen Result List Official Training 5 (ang.). fis-ski.com, 1 marca 2011. [dostęp 2012-05-05].
 84. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Nordic Combined NH Individual Gundersen Intermediate Results Ski Jumping (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-01)].
 85. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Nordic Combined NH Individual Gundersen 10.0 km Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-03)].
 86. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Nordic Combined LH Individual Gundersen Intermediate Results Ski Jumping (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-12)].
 87. FIS Nordic World Ski Championships 2011 Oslo (NOR) Nordic Combined LH Individual Gundersen 10.0 km Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-05-05].
 88. Aneta Hołówek: Kowalczyk niczym Terminator: „I’ll be back” (pol.). polskieradio.pl, 26 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 89. Marcin Hetnał: Skoki Narciarskie: Adam Małysz: „Z wiekiem jest coraz trudniej” cz. 1 (pol.). skijumping.pl, 26 lutego 2011. [dostęp 2012-05-05].
 90. Kamil Wolnicki: Kowalczyk: Walczyłam najmocniej w życiu (pol.). przegladsportowy.pl, 1 marca 2011. [dostęp 2012-05-05].
 91. Robert Błoński: Justyna Kowalczyk: W pewnej chwili Marit dała mi znak... (pol.). sport.pl, 6 marca 2011. [dostęp 2012-05-05].
 92. Narciarskie MŚ. Na lotnisku czekało na Małysza 200 kibiców, a w domu kaczka (pol.). sport.pl, 6 marca 2011. [dostęp 2012-05-05].
 93. Podróż do Finlandii (pol.). justyna-kowalczyk.pl, 6 marca 2011. [dostęp 2012-05-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]