Rezerwat przyrody Ostra Góra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostra Góra
Ilustracja
Ruiny starych murów ochronnych
rezerwat leśny
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Mezoregion Wyżyna Olkuska
Data utworzenia 1959
Akt prawny M.P. z 1960 r. nr 10, poz. 45
Powierzchnia 7,22 ha
Ochrona ścisła
Położenie na mapie gminy Trzebinia
Mapa lokalizacyjna gminy Trzebinia
Ostra Góra
Ostra Góra
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ostra Góra
Ostra Góra
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Ostra Góra
Ostra Góra
Położenie na mapie powiatu chrzanowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu chrzanowskiego
Ostra Góra
Ostra Góra
Ziemia50°10′31″N 19°30′24″E/50,175278 19,506667

Rezerwat przyrody Ostra Góra – ścisły leśny rezerwat przyrody położony w gminie Trzebinia w zachodniej części województwa małopolskiego, na południe od drogi łączącej wsie Myślachowice i Psary, na obszarze Nadleśnictwa Chrzanów. Leży w obrębie otuliny Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie[1].

Rezerwat, ustanowiony w roku 1959 w celu ochrony naturalnego fragmentu buczyny karpackiej, znajduje się na triasowym, zalesionym wzgórzu Ostra Góra o wysokości 438 m n.p.m. charakteryzującym się ostrą granią (stąd nazwa), a obejmuje powierzchnię 7,22 ha. Przebiegająca równoleżnikowo grań rozdziela obszar występowania dolomitów na południu od gleb wapiennych po stronie północnej. Jest to także obszar występowania zlepieńca myślachowickiego. Do końca XIX wieku pozyskiwano z tego obszaru kamień.

Skład gatunkowy chronionej buczyny karpackiej, otoczonej borem, charakteryzuje się występowaniem żywca gruczołowatego, przylaszczki, czworolistu, fiołka leśnego, kopytnika, dąbrówki rozłogowej, bluszczu, orlika, kruszczyka szerokolistnego, buławnika czerwonego i mieczolistnego, a także wilczej jagody, podagrycznika i szczyru trwałego[2].

Ekosystem występujący na obszarze rezerwatu powstawał w wyniku wielokrotnej regeneracji po zaniechaniach różnych form działalności człowieka (wyręby, wywóz ściółki, wypas owiec i innych zwierząt).

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Na podstawie interaktywnej mapy na stronie Geoserwisu
  2. Kostuch R., Misztal A., Jagla S., Roślinność kserotermiczna występująca na wzniesieniu Ostra Góra, „Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej w Krakowie. Inżynieria Środowiska”, 25, 2004, ISSN 1233-569X [dostęp 2016-12-23] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]