Rudyszwałd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rudyszwałd
Rudyszwałd
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat raciborski
Gmina Krzyżanowice
Wysokość ok. 200 m n.p.m.
Liczba ludności (2008) 771
Strefa numeracyjna (+48) 32
Kod pocztowy 47-460
Tablice rejestracyjne SRC
SIMC 0215574
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Rudyszwałd
Rudyszwałd
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rudyszwałd
Rudyszwałd
Ziemia49°56′21″N 18°17′25″E/49,939167 18,290278
Strona internetowa miejscowości

Rudyszwałd, cz. Rudyšvald, niem. Ruderswaldwieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Krzyżanowice, nad granicą z Czechami, w środkowej części Bramy Morawskiej. Przez wioskę przepływa potok Bełk, który uchodzi do płynącej nieopodal rzeki Odry.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego, zaś do 1975 do województwa opolskiego.

Pierwsza wzmianka pisana o wiosce została podana w dokumencie Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis, czyli księdze uposażeń biskupów wrocławskich, gdzie pod rokiem 1305 występuje nazwa Rudolfwald. Ówczesną nazwę tłumaczy się jako "Las Rudolfa", co może nam sugerować, że ten teren należał do nijakiego Rudolfa, na co jednak nie ma dowodów. Pisownia nazwy miejscowości ulegała przez wieku zmianom, np. Rudiswalde, Rudoschwaldt, Rudiswald, Rudosswaldt, Ruderswald.

Obecnie w Rudyszwałdzie działają: Ochotnicza Straż Pożarna, koło gospodyń wiejskich, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego. We wsi znajduje się przedszkole, szkoła podstawowa z klasami I-III oraz parafia rzymskokatolicka pw. Świętej Trójcy. Wiadomo, że szkoła istniała w Rudyszwałdzie już w roku 1676. Drewniany kościół stał we wsi już w roku 1447, w 1714 postawiono nowy, drewniany kościół, który służył do lat 30. XX wieku, kiedy to w roku 1935 zbudowano nową, murowaną świątynię.

W Rudyszwałdzie stoi kilka kapliczek:

  • ku czci św. Jana Nepomucena, wybudowana w XIX wieku,
  • ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa,
  • ku czci Matki Bożej Wniebowziętej,
  • średniowieczny krzyż pokutny typu łacińskiego wykonany z piaskowca,
  • a także inny przydrożny krzyż.

Przejście graniczne[edytuj | edytuj kod]

Do 2007 r. w wiosce znajdowało się polsko-czeskie drogowe przejście graniczne Rudyszwałd-Hať. Było to przejście dla małego ruchu granicznego, gdzie przemieszczać się mogli piesi, rowerzyści, motorowery o pojemności silnika do 50 cm³ i transport rolniczy w godzinach 6.00-22.00.