Strach na Wróble

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Scarecrow)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Scarecrow
Kostium filmowego Scarecrowa

Kostium filmowego Scarecrowa

Wydawnictwo DC Comics
Pierwszy występ World's Finest Comics vol. 1 #3 (zima 1941)
Twórca postaci Bob Kane
Bill Finger
Świat przedstawiony
Prawdziwa tożsamość Jonathan Crane
Przydomek Scarebeast
Narodowość amerykańska
Teren działania Gotham City
Przynależność Injustice Gang, Secret Society of Super Villains, Sinestro Corps
Specjalność psycholog i kryminalista
Moce i umiejętności • ekspert z dziedziny psychologii i chemii
walka wręcz
• gaz wywołujący strach

Strach na Wróble (ang. Scarecrow; właśc. Jonathan Crane) – fikcyjna postać (złoczyńca) z komiksów z udziałem Batmana, wydawanych przez DC Comics. Jego autorami był duet twórców Batmana: rysownik Bob Kane i scenarzysta Bill Finger. Zadebiutował on w komiksie World's Finest Comics vol. 1 #3 (zima 1941)[1].

Doktor Jonathan Crane jest byłym psychologiem, który stał się przestępcą w Gotham City. Używa on specjalnego środka chemicznego wywołującego u ofiary strach i fobie. Należy do grona najbardziej znanych przeciwników Batmana i jego sojuszników.

Strach na Wróble gościł również w różnych adaptacjach przygód Batmana. W trylogii Mrocznego Rycerza (wszystkie w reżyserii Christophera Nolana), w postać doktora Jonathana Crane’a wcielił się Cillian Murphy[2]. W grze Batman: Arkham Asylum głosu postaci Stracha na Wróble użycza Dino Andrade.

W zestawieniu 100 największych komiksowych złoczyńców portalu internetowego IGN zajął 58. miejsce[3].

Życiorys[edytuj]

Jonathan Crane był dziwnym dzieckiem. Jego pasją było straszenie zwierząt, a zamiast przebywać z rówieśnikami, wolał czytać książki, przez co nie był lubiany przez rówieśników. Dodatkowo jego wygląd – był bardzo chudy i wysoki – czynił go obiektem drwin. Gdy Crane dorósł, studiował psychiatrię i chemię, następnie został wykładowcą na uniwersytecie w Gotham. Napisał wiele stron na temat swojego ulubionego zagadnienia – strachu. Przeprowadzał wątpliwe eksperymenty, aż wreszcie został wydalony z uczelni po tym, jak podczas lekcji użył broni, by zademonstrować działanie strachu[4]. Stworzył postać Stracha na Wróble, po czym użył swojego halucynogennego gazu wywołującego strach, aby zemścić się na dawnych kolegach i osobach, które przyczyniły się do usunięcia go z uniwersytetu. Przykuło to uwagę Batmana, który pokonał go i osadził w Azylu Arkham. Gdy Bane uwolnił więźniów szpitala psychiatrycznego[5], sprzymierzył się z Jokerem. W wyniku skłócenia dwóch superprzestępców Batman zdołał ująć tego ostatniego, Strach na Wróble jednak zbiegł. Został schwytany jakiś czas później przez Batmana II (Jeana Paula Valley), który działał w Gotham w okresie rekonwalescencji Wayne’a oraz przestępcę Anarky’ego. Kiedy starał się wykonać portrety psychologiczne wrogów Batmana, by wiedzieć jak ich wykorzystać przeciwko herosowi, Mroczny Rycerz o wszystkim się dowiedział. Gdy Crane starał się ukryć, Pingwin zaoferował mu współpracę. Po wypadku z asystentką, Strach na Wróble przemienił się w Bestię Strachu, silnego potwora zdolnego do samodzielnego wydzielania gazu strachu.

Na krótko dołączył też do Korpusu Sinestro.

Filmy[edytuj]

Strach na Wróble pojawił się w filmach Batman: Początek (Batman Begins), Mroczny rycerz (The Dark Knight) oraz Mroczny rycerz powstaje (The Dark Knight Rises) gdzie grał go Cillian Murphy.

Pojawił się również w serialu Gotham jako młodzieniec.

Przypisy

  1. Phil Jimenez: The DC Comics Encyclopedia The Definitive Guide to the Characters of the DC Universe. Dougall Alastair (red.). Nowy Jork: DK Publishing, 2004, s. 268. ISBN 0-7566-4119-5. (ang.)
  2. Marcin Kamiński: Cillian Murphy przeciwnikiem Batmana (pol.). Filmweb, 11 grudnia 2003. [dostęp 23 września 2014].
  3. Top 100 Comic Book Villains – 58. Scarecrow (ang.). IGN. [dostęp 23 września 2014].
  4. Kryzys tożsamości w Batman 2/1992
  5. Uwolnione szaleństwo w Batman 7/1995

Zobacz też[edytuj]