SimAnt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SimAnt
Producent Maxis
Wydawca Maxis
Data wydania DOS/Macintosh:
1991
Amiga:
1992
SNES:
1993
Gatunek symulator życia
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Kids to Adults
ELSPA: 3+
Wymagania sprzętowe
Platforma Amiga, DOS, Mac OS, SNES
Kontrolery myszka

SimAntsymulacyjna gra komputerowa wydana przez firmę Maxis, twórcę SimCity i The Sims.

Wersja gry dla systemu operacyjnego MS-DOS ukazała się w 1991, a działająca na komputerach Amiga w 1992.

Gra jest symulacją kolonii czarnych mrówek (stąd nazwa sim - skrót od ang. simulation - symulacja i ang. ant czyli mrówka).

Akcja rozgrywa się w ogródku oraz mieszkaniu pewnej rodziny. Gracz może wcielić się w dowolną mrówkę z własnej kolonii (czyli w czarną) - robotnicę, strażnika, królową oraz uskrzydlonego samczyka lub samiczkę. Można brać udział w życiu kolonii - budować podziemne tunele, zbierać pożywienie, wychowywać larwy, organizować najazdy na wrogą kolonię czerwonych mrówek oraz ustalać podział prac w kolonii. Na mrówki czeka wiele zagrożeń - poczynając od naturalnych jak mrówkolew, pająk czy czerwone mrówki - po ludzkie jak kosiarka, środki owadobójcze czy wreszcie groźba rozdeptania. Uwzględniono także system komunikacji tych owadów - czyli znaki zapachowe. Są one oznaczane po uruchomieniu specjalnego trybu kolorami w zależności od ich siły. Gra jest dwuwymiarowa i odbywa się w dwóch płaszczyznach - danej kolonii (mapa kolonii) oraz całości gatunku (mapa ogródka i mieszkania). Gracz ma możliwość obserwowania życia poszczególnych kolonii i pomagania w ich rozwoju. Celem gry jest wypędzenie ludzi z ich mieszkania, co można osiągnąć poprzez zakładanie nowych kolonii.

Gra posiada także opcję edytowania własnej kolonii oraz czynników naturalnych.

Mimo iż gra nie cieszyła się dużą popularnością w porównaniu do innych produktów firmy Maxis, oddała ona dość wiernie życie mrówczej kolonii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]