Przejdź do zawartości

The Sims 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Sims 2
Producent

Maxis

Wydawca

Electronic Arts

Seria gier

The Sims

Projektant

Will Wright

Wersja

1.0.0.1022 / 1.0 Rev C
(Brak daty wydania) [±]

Data wydania

PL: 17 września 2004[1]
Am.Płn.: 14 września 2004

Gatunek

symulator życia

Tryby gry

gra jednoosobowa

Kategorie wiekowe

ESRB: T
ACB: M
PEGI: 7[1]

Wymagania sprzętowe
Platforma

PC, GameCube, PlayStation 2, Xbox, Nintendo DS, Game Boy Advance, Sony PSP, telefony komórkowe, macOS

Nośniki

CD (4), DVD (1)

Wymagania

procesor 1 GHz, 256 MB RAM, karta graficzna 64 MB, Windows 98/98 SE/ME/2000/XP/Vista, 3,5 GB miejsca na dysku twardym

Kontrolery

Klawiatura, mysz

Poprzednia gra w serii

The Sims (2000)

Następna gra w serii

The Sims 3 (2009)

Strona internetowa

The Sims 2komputerowa gra symulacyjna, będąca sequelem gry The Sims, oraz drugim tytułem serii. Gra została stworzona przez Maxis. Jej głównym projektantem był Will Wright. Gra została wydana przez Electronic Arts 14 września 2004 roku w USA oraz 17 września 2004 roku w Polsce[2][3][4].

Gra jest symulatorem życia. Polega ona na sterowaniu wirtualnymi postaciami[3][4].

Nowości

[edytuj | edytuj kod]

Grafika

[edytuj | edytuj kod]

Graficznie The Sims 2 jest bardziej szczegółowe niż The Sims i pozwala graczom oglądać świat w pełnym 3D. Jest to zmiana w stosunku do wcześniejszych gier symulacyjnych, takich jak np. SimCity 2000, które wykorzystywały projekcję dimetryczną i stałą rozdzielczość, podobnie jak kamera w The Sims. W pierwszej części serii Simowie, w przeciwieństwie do otoczenia byli już modelami 3D, ale The Sims 2 wprowadza znacznie więcej szczegółów w zakresie jakości siatki, jakości tekstur i więcej animacji. Rysy twarzy Sima można dostosowywać i są unikalne, a Sim może się uśmiechać, marszczyć brwi i mrugać[3][4].

Tworzenie nowego Sima[3]

[edytuj | edytuj kod]

Dzięki rozbudowanemu interfejsowi tworzenia Simów i mnogości przeróżnych opcji w The Sims 2 możemy w przeciwieństwie do jej poprzedniczki:

 • w dowolny sposób zmieniać – rysy twarzy, fryzurę, kolor włosów i oczu, tuszę, karnację oraz makijaż i brwi postaci
 • określić wiek – małe dziecko, dziecko w wieku szkolnym, nastolatek, student (z dodatkiem The Sims 2: Na studiach), dorosły lub emeryt[5]
 • wybrać ozdobne dodatki – okulary, a z dodatkiem The Sims 2: Podróże też kolczyki (nie tylko w uszach), bransoletki i ozdoby szyi
 • dobierać garderobę uzależnioną od pory dnia, czy też okazji – codzienna, wizytowa, sportowa, strój kąpielowy, bielizna, piżama, okrycia wierzchnie (z dodatkiem The Sims 2: Cztery pory roku)
 • określić priorytety życiowe – pragnienie bycia sławnym, dążenie do bogactwa, pragnienie tworzenia rodziny, chęć zdobywania wiedzy, pragnienie romansowania, pragnienie przyjemności oraz apetyt na smażony ser (z dodatkiem The Sims 2: Nocne życie)[6]
 • wybrać znak zodiaku
 • sprecyzować preferencje „chemii Simów” odpowiedzialne za relacje między Simami (z dodatkiem The Sims 2: Nocne życie i nowszymi)
 • Dostosować charakter sima. Np. to na ile jest schludny a na ile jest niechlujem, czy też to czy jest leniwy, bądź aktywny.

Genetyka

[edytuj | edytuj kod]

Simowie mogą zajść w ciążę i urodzić dzieci, które w przeciwieństwie do The Sims przyjmują cechy genetyczne swoich rodziców, takie jak kolor oczu i włosów, budowa twarzy i cechy osobowości , w którym dziecko przybiera przypadkowy wygląd i osobowość. Genetyka odgrywa główną rolę w grze i jako takie geny dominujące i recesywne odgrywają większą rolę niż w pierwszej części. Simowie mogą również pragnąć porwania Sima przez kosmitów. Samce mają wówczas szansę zapłodnić się i po trzech dniach urodzić dziecko, które będzie w połowie kosmitą[3].

Tryb budowania

[edytuj | edytuj kod]

W The Sims 2 zostało wprowadzonych wiele nowych opcji budowania. Np. manipulacja wysokością terenu lub możliwość tworzenia zbiorników wodnych[3].

Otoczenia

[edytuj | edytuj kod]

W The Sims mieliśmy jedno otoczenie 2D, które powiększało się wraz z nowymi dodatkami. Gra The Sims 2 zawiera trzy gotowe otoczenia. Dodatkowo otoczenia w grze stały się w pełni 3D.[3]

 • Miłowo (ang. Pleasantview) – miasto było kontynuacją otoczenia z pierwszej części serii. Występuje w nim wiele rodzin, które znamy z The Sims np. rodzina Ćwirów[7].
 • Dziwnowo (ang. Strangetown) – małe pustynne miasteczko o tematyce nadprzyrodzonej, z kosmitami, szalonymi naukowcami i nawiedzonymi cmentarzami[8].
 • Werona (ang. Veronaville) – miasto o tematyce europejskiej, oparte na dziełach Williama Szekspira, którego główną fabułą jest luźna interpretacja historii o Romeo i Julii[9].

Poza trzema otoczeniami, które były dostępne w podstawowej wersji gry mogliśmy poszerzyć ich ilość z niektórymi dodatkami

 • Kwitnące Wzgórza (ang. Riverblossom Hills) – wiejskie miasteczko, które dochodziło do gry wraz z dodatkiem Cztery Pory Roku[10].
 • Dolina Niezbędna (ang. Desiderata Valley) – miasto, którego tematyką było hobby, oraz spędzanie czasu wolnego. Dochodziło w dodatku Czas Wolny[11].
 • Jaskinia Pokrzyku/Zatoka Pokrzyku (ang. Belladonna Cove) – największe miasto w całej grze z apartamentami i wieżowcami. Inspirowane było Nowym Jorkiem. Dochodziło wraz z dodatkiem Osiedlowe Życie[12].

Dodatki dodawały nowy typ otoczenia jakim były dzielnice (mniejsze podotoczenia)

 • Miasta uniwersyteckie – dochodziły do gry wraz z dodatkiem Na studiach. Były to miejsca gdzie simowie mogli studiować[13][14][15].
 • Dzielnica handlowa – Lazurowa Promenada (ang. Bluewater Village) dochodziła do gry wraz z dodatkiem Własny Biznes. Było to miejsce pełne sklepów, restauracji oraz innych lokali komercyjnych[16].
 • Przedmieście (ang. DownTown) – dochodziło do gry wraz z dodatkiem Nocne życie. Było to miejsce pełne drapaczy chmur, barów, klubów, restauracji czy też kręgielni. Nazwa otoczenia została błędnie przetłumaczona. Po angielsku oznacza Śródmieście, bądź centrum[17].
 • Otoczenia wakacyjne – tropikalna Wyspa Twikkii (ang. Twikkii Island) , górskie miasteczko Trzy Jeziora (ang. Three Lakes) oraz dalekowschodnia Wioska Takemizu (ang. Takemizu Village) zostały dodane w dodatku Podróże. Były to miejsca, w które simowie mogli wybrać się na wakacje[18][19][20].
 • Magia – podotoczenie, w którym znajdują się dwa zamki czarownic. Otoczenie zostało dodane w dodatku Osiedlowe Życie[21].

Oprócz gotowych otoczeń gracze mogą tworzyć i zaludniać własne miasta, korzystając ze schematów ulic wgranych w grę, lub tworzyć całkowicie własne za pomocą SimCity 4, ponieważ mapy SimCity 4 są kompatybilne z The Sims 2. W grze jest także możliwość edycji już istniejących otoczeń[3].

Przerywniki filmowe

[edytuj | edytuj kod]

Przerywniki filmowe to kolejna nowość w The Sims 2. W grze mamy przerywniki przedstawiające np. pierwszy pocałunek, "bara-bara", narodziny dziecka, porwanie przez kosmitów czy pójście na studia w The Sims 2: Na studiach[3].

Kariera

[edytuj | edytuj kod]

W grze dostępnych jest 25 ścieżek kariery (licząc te, które doszły z dodatkami). Każda kariera wymaga innych umiejętności i określonej liczby przyjaciół w celu zyskania awansu. Każda ścieżka kariery ma dziesięć poziomów. Sukces w tych karierach odblokowuje nagrody zawodowe, stroje, wyższe pensje oraz premie. Simowie otrzymują także karty szans. Prawidłowe odpowiedzi na te karty szans zapewniają nagrody dla Simów, natomiast nieprawidłowe odpowiedzi mogą spowodować niepowodzenie takie jak np. utrata pracy[3].

Wspomnienia

[edytuj | edytuj kod]

Nowością w grze były wspomnienia. Od teraz niektóre wydarzenia czy interakcje społeczne zapisywały się w pamięci naszych simów. Mieliśmy do nich dostęp w specjalnym albumie. Wspomnienia były w pewnej części zależne od wieku sima[3].

Pragnienia i lęki

[edytuj | edytuj kod]

W grze otrzymaliśmy specjalny panel z pragnieniami i lękami naszych simów. Poza kilkoma podstawowymi wszystkie pragnienia i lęki były zależne od aspiracji jaką posiadał nasz sim. Simowie o określonych osobowościach mogą chcieć bądź nie chcieć nawiązywać pewnych interakcji społecznych, wykonywać pewnych czynności itd.[3]

Wpływ

[edytuj | edytuj kod]

Wpływanie na interakcje społeczne zostało wprowadzone w dodatku Na studiach. Sim może wpłynąć na innego Sima, aby np. wykonał jakieś zadanie. Simowie zdobywają punkty wpływu, wypełniając Pragnienia, i mogą je tracić gdy spełniają się ich lęki. Rozmiar paska wpływów zależy od liczby przyjaciół, których Sim ma. Może także rosnąć dzięki korzyściom biznesowym z pakietu rozszerzeń z dodatku Własny Biznes[3].

Chemia

[edytuj | edytuj kod]

Gracze mogą wybierać, co podnieca i co denerwuje ich simów. Ten oraz inne czynniki, takie jak aspiracje i osobowość, determinują chemię między jednym Simem a drugim. Chemia ukazuje się w postaci błyskawic. Simowie mogą mieć maksymalnie 3 błyskawice z innym Simem. Im większa chemia między Simem a innym Simem, tym większa szansa na akceptację interakcji społecznych[3].

Złość

[edytuj | edytuj kod]

Złość pojawiła się w dodatku Nocne życie i pojawia się, gdy jeden Sim złości się na drugiego. W tym czasie trudniej jest budować relacje z wściekłym Simem. Ponadto wściekły Sim może wszcząć bójkę na którego jest wściekły. Wściekłość może być spowodowana włamaniem się do domu Sima przez innego Sima, ukaraniem grzywną po wezwaniu służb ratunkowych, gdy nie było sytuacji awaryjnej, bójką lub zdradą[3].

Reputacja

[edytuj | edytuj kod]

Reputacja, którą można było znaleźć w poprzedniej grze serii The SimsThe Urbz: Simowie w Mieście, została ponownie wprowadzona w dodatku Osiedlowe Życie. Sim zyskuje reputację poprzez interakcję z innymi Simami na parcelach publicznych. Simowie o wyższej reputacji mają większe szanse na zdobycie korzyści, takich jak prezenty czy awanse zawodowe[3].

Postacie nadnaturalne

[edytuj | edytuj kod]

W grze nowością były postacie nadnaturalne, które dochodziły w dodatkach (poza kosmitami).

W The Sims 2 występują kosmici, wampiry, zombie, sługusy (roboty), wilkołaki, simorośle(hybrydy simów i roślin), wielka stopa, dżinny i czarodzieje[3][22].

Rozszerzenia do gry

[edytuj | edytuj kod]

Do gry co pewien czas wydawane były dodatki mające na celu odświeżenie rozgrywki. Wyróżnia się trzy typy takich dodatków:

 • duże rozszerzenia, wprowadzające wiele nowych przedmiotów, interakcji, postaci, mebli, ubrań itd.
 • małe dodatki (ang. mini packs), są to zwykle tylko zbiory kilkunastu nowych przedmiotów i ubrań
 • akcesoria, wzbogacające grę o dużą liczbę nowych obiektów i ubrań oraz (czasem) interakcje

Dodatki do gry[3]

[edytuj | edytuj kod]
Dodatek Data wydania Opis
Na studiach 11 marca 2005 Simy mogą pójść na studia i także zdobywając wysokie oceny w nauce otrzymywać dodatkowe miejsce na pragnienie albo zmianę życiowej aspiracji. Zmiany w rozgrywce to wprowadzenie wskaźnika reputacji, 4 nowe kariery (artysta, show-biznes, badacz nauk przyrodniczych, kariera paranormalna) i inne[23].
Nocne życie 13 września 2005 wprowadza nowe sposoby budowania i ozdabiania domów Simów, nowe stroje, umożliwia Simom spędzanie czasu w mieście na tańcach, karaoke, grze w kręgle czy randkach. Pojawił się nowy rodzaj aspiracji – przyjemność. Możliwe stało się także kupno samochodów i jeżdżenie nimi (wymagane jest dobudowanie garażu lub podjazdu). Rozszerzony został zasięg widoczności otoczenia. Dołączone do dodatku są też przedmieścia[24].
Własny biznes 14 marca 2006 Simy mają możliwość założenia własnego biznesu – od sieci restauracji przez high-endowe sklepy elektroniczne po centra handlowe i butiki. Wprowadzono wiele udoskonaleń, między innymi windy, miejsce do tworzenia produktów ręcznie robionych, kierowanie grupą podwładnych w sklepie itd.[25]
Zwierzaki 17 października 2006 Simy mogą mieć własne zwierzaki: psy i koty. Świnki morskie, papugi i rybki można pozyskać w trybie kupowania. Zwierzęta mogą mieć własną pracę. Poszerzone zostały możliwości w trybie kupowania i w trybie budowy[26].
Cztery pory roku 2 marca 2007 Do gry dodano cztery pory roku – każda trwa ok. 5 dni, jednak jak w rzeczywistym świecie, może trwać dłużej lub krócej. Dodano ogrodnictwo pozwalające tworzyć eliksiry – rośliny muszą być sadzone i zbierane w odpowiednich porach roku, jednak można również zbudować szklarnię. W dodatku pojawia się również ubranie wierzchnie, które musi być odpowiednie do danej pogody. Można również przypisać fryzury do ubrań (np. rozpuszczone włosy w ubraniu codziennym, a ładnie spięte w stroju wizytowym). Do tego wszystkie dochodzi jeszcze parę pomniejszych opcji jak np. schładzanie czy rozgrzewanie Simów napojami[27].
Podróże 7 września 2007 ten dodatek bazuje na dodatku „Wakacje” z poprzedniej części gry. W grze dostępne są trzy warianty zabawy: luksusowy apartament na rozległej, tropikalnej wyspie, biwakowanie na szczycie dziewiczej góry oraz poznawanie kultury Dalekiego Wschodu[28].
Czas wolny 29 lutego 2008 w tym dodatku zwrócimy uwagę na różnego rodzaju zajęcia, które Simowie będą mogli wykonywać w wolnym czasie. Zajęcia te to przede wszystkim: gra na instrumentach muzycznych, uprawianie sportu, taniec, pielęgnowanie samochodu, szukanie życia pozaziemskiego, lepienie garnków i wiele innych czynności[29].
Osiedlowe życie 26 sierpnia 2008 dzięki dużej liczbie okolicznych mieszkańców łatwiej jest nawiązywać znajomości. Dostępne są nowe atrakcje jak chociażby plac zabaw dla dzieci, kawiarnia, pokazy breakdance w parku. Dodatek pozwala na zetknięcie się z nowymi grupami społecznymi, m.in.: wielbiciele technicznych gadżetów, sportsmeni oraz artystycznie zorientowani członkowie lokalnej bohemy. Simy mogą żyć w bardzo zróżnicowanych mieszkaniach – począwszy od kwater wynajętych w kilka osób, a skończywszy na luksusowych apartamentach z własnym lokajem. Do gry zostały wprowadzone także triki magiczne[30].

Mini packi[3]

[edytuj | edytuj kod]
Mini Pack Data Wydania Opis
Zestaw świąteczny 18 listopada 2005 dzięki temu dodatkowi simowie mają teraz możliwość urządzenia prawdziwych świąt. Mogą w salonie postawić wielką choinkę lub przyozdobić okna witrażami. Jeśli zostawisz na noc ciastka, odwiedzi cię Święty Mikołaj, który podaruje twoim Simom prezent[31].

Akcesoria[3]

[edytuj | edytuj kod]
Akcesoria Data Wydania Opis
Rozrywka rodzinna 14 kwietnia 2006 nowa kolekcja ubrań, mebli, dekoracji i akcesoriów dla Simów. W dodatku są np. nowe zestawy do dekoracji domu – morski, podwodny i baśniowy, kostiumy dla dzieci i dorosłych, oraz ponad 60 nowych obiektów, w tym zamkowe łóżka, przebrania na lato, tropikalne ozdoby na ściany i wiele innych[3].
Szyk i elegancja 1 września 2006 kolekcja luksusowych mebli, modnych ubrań i wystawnych elementów dekoracyjnych, dzięki nim Simy mogą spełniać swoje zachcianki i prowadzić wykwintne życie. Pozwala tworzyć pełne przepychu wnętrza, urządzać sypialnie, salony i jadalnie meblami najwyższej jakości. Zestaw akcesoriów oferuje 60 nowych przedmiotów[3].
Na święta 10 listopada 2006 akcesoria na potrzeby świąt Bożego Narodzenia, zabawy sylwestrowej, Halloween czy Wielkanocy. „Na święta” zawiera minipak „Zestaw Świąteczny” (z 40 przedmiotami) oraz 20 nowych przedmiotów[3].
Impreza! 9 kwietnia 2007 akcesoria bazujące na imprezach takich jak: ślub, piknik, urodziny itp. Dojdzie 60 nowych ubrań, ozdób i innych rzeczy kojarzących się z imprezą[3].
Moda z H&M 8 czerwca 2007 znajdują się tu ubrania, które zaprojektował sklep odzieżowy H&M.[3]
Młodzieżowy styl 9 listopada 2007 zestaw akcesoriów dla nastoletnich simów, mających podkreślić ich styl i indywidualność[3].
Kuchnia i łazienka. Wystrój Wnętrz 15 kwietnia 2008 daje możliwość wystrojenia kuchni i łazienki w dwóch stylach: romantycznym i nowoczesnym[3].
IKEA urządza dom 24 czerwca 2008 meble i dekoracje zaprojektowane przez firmę IKEA, na wzór dodatku zaoferowanego przez H&M[3].
Rezydencje i ogrody 14 listopada 2008 ostatnie akcesoria do gry The Sims 2. Wprowadzają nowe obiekty do ogrodu, a także wyjątkowo nowe narzędzie budowy i interakcje. Nowością jest możliwość zmieniania kąta nachylenia dachu, panel słoneczny czy zjeżdżanie po poręczy[3].

Rozwój gry

[edytuj | edytuj kod]

Wstępne prace nad The Sims 2 rozpoczęły się pod koniec 2000 roku, po wydaniu The Sims. 5 maja 2003 roku EA Games ogłosiło, że studio Maxis rozpoczęło prace nad The Sims 2. Pierwszy zwiastun znalazł się na płycie CD The Sims Abrakadabra wydanej w październiku 2003 roku. Zwiastum została później zamieszczony na stronach internetowych w całym Internecie. Gra została po raz pierwszy pokazana na targach E3 w Los Angeles w Kalifornii 13 maja 2003 roku.

Gra ukazała się 14 września 2004 roku w USA. W Polsce swoją premierę miała 17 września 2004 roku.

15 grudnia 2012 r. firma Electronic Arts ogłosiła, że oficjalna witryna internetowa zostanie zamknięta 14 stycznia 2013 r. Obecnie nie jest już możliwe pobieranie zawartości z oficjalnej witryny, tworzenie wymian ani uczestnictwo w oficjalnych społecznościach na forach.

16 lipca 2014 roku firma Electronic Arts ogłosiła zakończenie wsparcia dla The Sims 2. W odpowiedzi The Sims 2: Ultimate Collection zostało wydane w tym samym czasie. Gra stała się dostępna do bezpłatnego pobrania z Origin. Oferta zakończyła się 31 lipca 2014 r.[32]

Muzyka

[edytuj | edytuj kod]

Ścieżkę dźwiękową do gry skomponował Mark Mothersbaugh.

W grze znalazło się także wiele oryginalnych piosenek, lecz wykonanych w fikcyjnym języku „simlish”, którym posługują się simowie

W grze np. możemy usłyszeć Depeche Mode, Kajagoogoo, Lily Allen, Datarock, Plain White T's i Katy Perry.

Odbiór gry

[edytuj | edytuj kod]

Gra spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród recenzentów, uzyskując według agregatora Metacritic średnią ocen wynoszącą 90/100 punktów[33] oraz 90,76% według serwisu GameRankings[34]. The Sims 2 odniosła też duży sukces komercyjny – sprzedano ponad 6 mln egzemplarzy gry w wersji PC przez co gra stała się najbardziej dochodowym tytułem w historii EA[35].

Kontrowersje

[edytuj | edytuj kod]

Elastyczna zawartość The Sims 2 i nieograniczone możliwości dostosowywania gry oraz jej zawartości doprowadziły do kontrowersji na temat płatnych witryn. Treści niestandardowe tworzone przez graczy są dystrybuowane za pośrednictwem niezależnych witryn internetowych, z których niektóre pobierają opłaty za pobieranie materiałów. Pobieranie pieniędzy za niestandardową zawartość jest uważane za naruszenie umowy EULA gry, która zabrania komercyjnego wykorzystania własności intelektualnej Electronic Arts.

22 lipca 2005 roku prawnik z Florydy Jack Thompson zarzucił, że Electronic Arts i The Sims 2 promowały nagość za pomocą moda lub kodu. Twierdzono, że włosy łonowe, wargi sromowe i inne szczegóły narządów płciowych były widoczne po usunięciu „cenzury” (pikselacji występującej, gdy Sim korzysta z toalety lub jest nagi w grze). Dyrektor wykonawczy Electronic Arts, Jeff Brown, powiedział w wywiadzie dla GameSpot:

"To nonsens. Sprawdziliśmy 100 procent treści. Nie ma treści nieodpowiednich dla nieletnich odbiorców. Gracze nigdy nie widzą nagiego Sima. Gdyby ktoś z ogromną wiedzą i czasem usunął piksele, zobaczyłby, że simowie nie mają genitaliów. Wyglądają jak Ken i Barbie."

Przed wypowiedzią Thompsona istniał możliwy do wprowadzenia kod, który pozwalał modyfikować rozmiar (w tym do zera) pikselizacji dostępny z menu konsoli. Wkrótce po tym kolejne łatki i dodatki usuwały kod „intProp censorGridSize” kod ten pozostał po fazie testów beta oryginalnej gry i nie był przeznaczony dla użytku graczy.

Inne wydania gry

[edytuj | edytuj kod]

Wiele gier The Sims zostało przeniesionych na system Mac OS X przez firmę Aspyr. Gra The Sims 2 została przeniesiona na konsole do gier, w tym PlayStation 2, Xbox, Nintendo DS i GameCube[3].

Mac OS X

[edytuj | edytuj kod]

Gra podstawowa, pierwsze sześć dodatków i pierwsze trzy akcesoria na system Mac OS X zostały wydane przez firmę Aspyr[3].

Konsole

[edytuj | edytuj kod]

Wersje konsolowe The Sims 2 zawierały lokalny tryb wieloosobowy na podzielonym ekranie, tryb fabularny i opcję bezpośredniego sterowania postaciami w grze. Jednak w tej grze wideo, w przeciwieństwie do wersji na komputery PC i Mac OS X, nie można mieć dzieci ani starzeć się. Dostępnych mamy tylko dorosłych simów (z wyjątkiem osób starszych), mimo że możesz zawrzeć związek małżeński. Musisz zdobyć punkty aspiracji, aby odblokować nagrody, wypełniając swoje „cele”, które będą również potrzebne do ukończenia trybu fabularnego. Tryb fabularny to sekwencja wielu poziomów wraz z rozbudowaną fabułą, w której każda postać prosi cię o spełnienie pragnień związanych z jej historią. Dostępny jest również tryb piaskownicy, w którym możesz mieszkać w gotowej rodzinie lub stworzyć własną[3].

Urządzenia przenośne

[edytuj | edytuj kod]

Trzy wersje gry na urządzenia przenośne różnią się między sobą całkowicie, w przeciwieństwie do wersji gry na konsole, które są praktycznie identyczne. Wszystkie trzy wersje na urządzenia przenośne mają bardziej liniową fabułę[3].

GameBoy Advance

[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry The Sims 2 na Game Boy Advance rozgrywa się w Dziwnowie i ma podobny interfejs graficzny jak jej poprzednicy (The Sims Bustin’ Out i The Urbz). W grze gracze mają konkretny cel. Grę oparta jest na koncepcji telewizyjnego reality show, w której fragmenty gry podzielone są na „odcinki”. Pojawiły się także postacie z poprzednich gier.[3]

Nintendo DS

[edytuj | edytuj kod]

Wersja gry The Sims 2 na Nintendo DS rozpoczyna się od awarii samochodu gracza w Dziwnowie. Po przybyciu na miejsce anonimowy darczyńca przekazuje graczowi akt własności hotelu, którym gracz może zarządzać i dostosowywać według własnego uznania. Zadaniem gracza jest przywrócenie życia w Dziwnowie poprzez zachęcanie ludzi do przyjazdu do hotelu, co gracze mogą zrobić, ulepszając go i uszczęśliwiając gości. Gracz może uczynić Dziwnowo ładniejszym miejscem na kilka sposobów, ale od gracza zależy, czy je odnajdzie. W przeciwieństwie do większości gier z serii Sim, ta rozgrywa trwa w czasie rzeczywistym[3].

Przenośna konsola PlayStation

[edytuj | edytuj kod]

W wersję gry na PlayStation Portable gra się z perspektywy trzeciej osoby, podobnie jak w wersji na Nintendo DS. Gra zawiera elementy gier RPG i ma bardziej solidną fabułę, po której gracz musi się poruszać, aby odblokować większość rzeczy dostępnych w pozostałych wersjach. Możliwość zbudowania własnego domu zostaje zastąpiona domem gotowym, w którym można dostosować meble i wystrój. Rozmowy i zadania odbywają się za pomocą funkcji mini-gry. Postać gracza nie starzeje się, nie może wyjść za mąż ani mieć dzieci, ale może mieć drugą połówkę. Relacje służą głównie do rozwiązywania celów, chociaż bliski przyjaciel może zamieszkać z graczem po postępach w grze. Kiedy gracz osiągnie cel, jego wskaźnik poczytalności, reprezentowany jako Plumbob, nieznacznie się zapełni, a jeśli gracz aktywnie nie osiągnie swoich celów, wskaźnik poczytalności szybko się wyczerpie, dopóki gracz nie trafi do szpitala lub nie zostanie porwany przez kosmitów. Gracz może także zdobywać „Punkty Poczytalności”, realizując cele, których może użyć do odblokowania specjalnych korzyści. Kolejną cechą unikalną dla tej wersji oraz wersji na Nintendo DS są „Sekrety”, które gracz może znaleźć rozsiane po Dziwnowie lub spotykając się z postaciami[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. a b The Sims 2 (PC). Gry-Online. [dostęp 2017-08-14].
 2. The Sims 2. IGN. [dostęp 2017-08-14]. (ang.).
 3. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj The Sims 2 [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 4. a b c The Sims 2 [online], Komputer Świat, 8 marca 2018 [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 5. Etapy życia Simów [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 6. Aspiracja życiowa [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 7. Miłowo [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 8. Dziwnowo [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 9. Werona [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 10. Kwitnące Wzgórza [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 11. Dolina Niezbędna [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 12. Zatoka Pokrzyku [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 13. Akademia Klasyczna [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 14. Nowa Politechnika [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 15. Uniwersytet Simowy (The Sims 2: Na studiach) [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 16. Lazurowa Promenada [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 17. Przedmieście [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 18. Trzy Jeziora [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 19. Wioska Takemizu [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 20. Wyspa Twikkii [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 21. Magia (otoczenie) [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 22. Rasa [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 23. The Sims 2: Na studiach [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 24. The Sims 2: Nocne życie [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 25. The Sims 2: Własny biznes [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 26. The Sims 2: Zwierzaki [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 27. The Sims 2: Cztery pory roku [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 28. The Sims 2: Podróże [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 29. The Sims 2: Czas wolny [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 30. The Sims 2: Osiedlowe życie [online], Simspedia [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 31. The Sims 2: Zestaw świąteczny [online], Simspedia [dostęp 2023-12-21] (pol.).
 32. Electronic Arts kończy wsparcie dla The Sims 2 [online], Komputer Świat, 16 lipca 2014 [dostęp 2023-11-29] (pol.).
 33. The Sims 2 for PC Reviews. Metacritic. [dostęp 2015-12-18]. (ang.).
 34. The Sims 2 for PC. GameRankings. [dostęp 2015-12-18]. (ang.).
 35. The Top 15 Best-Selling PC Games Of All Time: #4: The Sims 2. Tom’s Hardware, 2012-03-21. [dostęp 2015-12-18]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]