The Sims 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Sims 2
Logo gry
Logo gry
Producent Maxis
Wydawca Electronic Arts
Seria gier The Sims
Silnik własny
Data wydania 14 września 2004
PL: 17 września 2004
Gatunek symulator życia
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: T
PEGI: 7+
OFLC: M
Wymagania sprzętowe
Platforma PC, GameCube, PlayStation 2, Xbox, Nintendo DS, Game Boy Advance, Sony PSP, telefony komórkowe, OS X
Nośniki CD (4), DVD (1)
Wymagania

Procesor 1 GHz, 256 MB RAM, karta graficzna 64 MB, Windows 98/98 SE/ME/2000/XP/Vista, 3.5 GB miejsca na dysku twardym

Kontrolery Klawiatura, mysz
Poprzednik The Sims (2000)
Kontynuacja The Sims 3 (2009)

The Sims 2komputerowa gra symulacyjna, będąca drugą częścią serii The Sims. Gra została opracowana przez firmę Maxis i jednego z jej założycieli, programistę oraz projektanta gier Willa Wrighta, a wydana przez Electronic Arts 14 września 2004 roku pod marką EA Games, już w ciągu dziesięciu dni od tej daty biła rekordy sprzedaży, oszacowano, że było to ponad milion kopii, tym samym stała się wówczas najbardziej dochodowym tytułem w historii firmy.

W lipcu 2014 roku Electronic Arts ogłosił, że kończy wsparcie dla gry The Sims 2. Z tej okazji do końca lipca 2014 roku można było za darmo pobrać z Origin Pełną Kolekcję, która zawiera grę podstawową oraz wszystkie dodatki i akcesoria do The Sims 2.

Tworzenie nowego Sima[edytuj]

Dzięki rozbudowanemu interfejsowi tworzenia Simów i mnogości przeróżnych opcji możemy:

 • w dowolny sposób zmieniać – jego rysy twarzy, fryzurę, kolor włosów i oczu, tuszę, karnację oraz makijaż i brwi
 • określić wiek – małe dziecko, dziecko w wieku szkolnym, nastolatek, student (z dodatkiem The Sims 2: Na Studiach), dorosły lub emeryt
 • wybrać ozdobne dodatki – okulary, a z dodatkiem The Sims 2: Podróże też kolczyki (nie tylko w uszach), bransoletki i ozdoby szyi
 • dobierać garderobę uzależnioną od pory dnia, czy też okazji – codzienna, wizytowa, sportowa, strój kąpielowy, bielizna, piżama, okrycia wierzchnie (z dodatkiem The Sims 2: Cztery pory roku)
 • określić priorytety życiowe – pragnienie bycia sławnym, dążenie do bogactwa, pragnienie tworzenia rodziny, chęć zdobywania wiedzy, pragnienie romansowania, pragnienie przyjemności oraz apetyt na smażony ser (z dodatkiem The Sims 2: Nocne Życie)
 • wybrać znak zodiaku
 • sprecyzować preferencje „chemii Simów” odpowiedzialne za relacje między Simami (z dodatkiem The Sims 2: Nocne Życie i nowszymi)

Etapy życia i rozwoju Sima[edytuj]

 • ciąża – Simowie mogą mieć swoich potomków, dziedziczących po rodzicach różne cechy wyglądu fizycznego lub osobowości. W okresie trwania ciąży u Simów występują przeróżne jej objawy zgodne z tymi pojawiającymi się w realnym życiu, czyli np.: biegunki, wymioty, uczucie ciągłego zmęczenia lub niekontrolowanego pochłaniania pokarmów.
 • niemowlę – Simowi rodzice muszą je karmić butelką i przewijać pieluszki, jeżeli zaniedbają te podstawowe obowiązki dziecko może im zostać odebrane przez opiekę społeczną, a jego odzyskanie jest możliwe tylko za pomocą kodów. Poza tym można też okazywać im miłość poprzez przytulanie, lub kłaść spać do kojca.
 • małe dziecko – należy je karmić, przewijać, zmieniać ubranka na stole do przewijania, kłaść spać, kąpać w wannie, pozwolić się bawić i rozwijać już swoje umiejętności (kreatywność, logika, charyzma) za pomocą przeznaczonych do tego zabawek.
 • dziecko w wieku szkolnym – „Sim junior” będzie co ranek, przed godziną 8:00 (z wykluczeniem sobót i niedziel) udawać się do szkoły specjalnym żółtym autobusem. Dzieci teraz zaczynają też nawiązywać swoje kontakty towarzyskie z rówieśnikami (w tym dziećmi w ich wieku zamieszkujących to samo miasteczko), więc od czasu do czasu i niezależnie od nas, przyprowadzają do domu kolegę/koleżankę z klasy.
 • nastolatek – nadal nakłada na młode Simy obowiązek chodzenia do szkoły i odrabiania lekcji, ale też pozwala już na wykonywanie wszystkich domowych obowiązków, samodzielne wyjazdy na parcele publiczne, posiadanie sympatii (partnerów), czy też znalezienie tymczasowej pracy.
 • młody dorosły (z dodatkiem: The Sims 2: Na studiach) – Młodzi dorośli opuszczają rodzinny dom i wyjeżdżają na studia do miasteczka studenckiego, gdzie mogą mieszkać w akademiku bądź w osobnym domu, gdy mają na to pieniądze. Oczywiście studia nie przeszkadzają młodym simom w sprawach miłosnych.
 • dorosły – Sim może teraz wyprowadzić się z domu (sam, z całą rodziną lub zabierając ze sobą tylko tych wybranych jej członków), poszukać stałej i bardziej dochodowej pracy z możliwościami awansów, zaręczyć się, a następnie zawrzeć związek małżeński. Dorosły Sim ma prawo starać się o dziecko z innym Simem lub za pomocą biura adopcyjnego (należy skorzystać z telefonu bądź komputera).
 • emeryt – wiek ten pozwala na zrezygnowanie z pracy i przejście na emeryturę, ale i kontynuację kariery.
 • zgon – większość ich rodzajów zaczerpnięto z The Sims np.: śmierć z głodu, starości, utopienie się, jeśli jest wampirem wystawienie na światło słoneczne, porażenie prądem, ze strachu, choroby lub zginięcie w pożarze, jeśli zaś w pokoju składuje się za dużo brudnych naczyń, przyciągają one żarłoczny rój much, który pożera jednego z członków rodziny. Nowością w The Sims 2 jest zgon z powodu przygniecenia przez satelitę. Sim może także zginąć, zjedzony przez roślinę – krowę (The Sims 2 : Na studiach). Zmarły Sim może zostać zombie lub duchem.

Nagrody aspiracji i za osiągnięcia zawodowe w The Sims 2[edytuj]

 • Nagrody aspiracji – otrzymuje się je za zdobyte punkty aspiracji. Używać ich można tylko w trakcie posiadania złotego lub platynowego statusu, w przeciwnym razie osiąga się zwykle odwrotny skutek.
 • Nagrody za osiągnięcia zawodowe dostępne są dopiero po osiągnięciu pewnego poziomu w danej karierze zawodowej, umożliwiają zdobywanie punktów umiejętności.
Nagrody aspiracji
Nazwa Zastosowanie
Drzewo pieniężne Rosną na nim simoleony
Czapka radochy Poprawia humor sima. W skutku ubocznym go psuje.
Pasteryzowane mleko mądrości HomoGeniusz Małe dzieci szybciej zdobywają punkty umiejętności
Modne lustrzanki Simom szybciej rosną paski znajomości
Karma życia (z dodatkiem The Sims 2 Zwierzaki) Odmładzanie zwierzęcia
Doskonały dopalacz działania Maszyna wypełniająca wszystkie paski Potrzeb. W skutku ubocznym ogromnie zmniejsza wszystkie paski.
Hełm mądrości Szybsze zdobywanie punktów umiejętności
Simowa pompa Wysysa z innych Simów punkty aspiracji lub umiejętności
Wanna dla dwojga Działa jak jacuzzi
Eliksir życia Odmładza sima. W skutku ubocznym go postarza.
Pogodomistrz 57X (z dodatkiem The Sims 2: Cztery pory roku) Pozwala sterować pogodą, a w skutku ubocznym często spadają płonące meteoryty
Kula NowyTySenso (z dodatkiem The Sims 2: Nocne życie lub The Sims 2: Czas wolny) Pozwala zmienić „chemię”, aspirację i znak zodiaku Simów. W skutku ubocznym sim otrzymuje aspirację „Apetyt na smażony ser"
Maszyna fałszerska (z dodatkiem The Sims 2: Na studiach) Produkcja simoleonów a w skutku ubocznym pożar maszyny lub przyjazd policji
Nagrody za osiągnięcia zawodowe
Kariera Nazwa Zastosowanie
Przestępcza Wykrywacz kłamstw „Czujnik” + kreatywność
Wojskowa Tor przeszkód „Samoumartwienie” + kondycja
Obibok Ogród hydroponiczny firmy AkwaMaryna + kreatywność
Policyjna Skaner odcisków palców „Czarowne odbitki” + sprzątanie
Kulinarna Domowa fabryka czekolady „Sreberko 890” + gotowanie i zarabianie pieniędzy poprzez robienie czekoladek
Nauka Stacja biotechniczna firmy Simsanto + logika
Sportowa Worek treningowy firmy Wysiłek + kondycja
Biznes Symulator golfa + charyzma
Lekarska Manekin do ćwiczeń chirurgicznych „Ostra precyzja” firmy „Czas Traumy” + technika
Dziennikarska (wersja podstawowa) Nagroda Publicera za wyjątkowe osiągnięcia w dziennikarstwie Wolniejszy spadek potrzeb
Polityczna Telegazeta firmy „Przedsiębiorcze Biuro” + charyzma
Paranormalna (z dodatkiem The Sims 2: Na studiach) Wskrzeszeniomat Wskrzesza simy. Niewłaściwie użyte zamienia Simy w zombie
Show–biznes Automatyczny automat Chirurgiczny Doktora „Wu” (z dodatkiem The Sims 2: Na studiach) Pozwala całkowicie zmienić wygląd twarzy Simów
Artysta Staromodny Aparat Fotograficzny Światłość Pro (z dodatkiem The Sims 2: Na studiach) Pozwala zrobić zdjęcia do powieszenia lub na sprzedaż. Jest jak szybkie malowanie.
Badacz natury Laganaphillis Simnovorii (roślina wyglądająca jak hybryda kwiatu z krową) (z dodatkiem The Sims 2: Na studiach) karmiona daje eliksir życia. Niekarmiona zjada Simów.
Prawo Podium sądowe „Sprzeciw” + charyzma, zarabianie
Poszukiwanie przygód Złota Czaszka Jumboka IV Zatrzymywanie opadania potrzeb Simów w pobliżu
Muzyka Rockowy Młot + kreatywność
Gracz Pinball „Plemienny płomień z kokosa” + 5$ co chwilkę
Edukacja Pierwsze książki do nauki: Podręcznik edukacji Możliwość rozwoju wszystkich umiejętności poprzez czytanie książki
Rozrywka Gwiazda na podłogę Podnosi wystrój
Tancerz/Tancerka Złota podpórka do tańca Ćwiczenia baletowe
Oceanograf Sztuczny ministaw do badań Pomaga rozwijać hobby Natura i podnosi rozrywkę
Wywiad Minipodsłuch Można zdobyć pieniądze albo ściągnąć na siebie rozwścieczonego podsłuchiwaniem sąsiada
Architekt Ława kreślarska Pozwala tworzyć własne szkice, które można albo sprzedać, albo powiesić na ścianie jak obrazy malowane na sztaludze.

Dodatki do gry[edytuj]

Do gry co pewien czas wydawane były dodatki mające na celu jej odświeżenie, a też dzięki nim The Sims 2 zdobywa coraz to nowych wielbicieli. Wyróżnia się 3 typy takich dodatków:

 • Expansion Pack – duże dodatki, wprowadzające wiele nowych przedmiotów, interakcji, postaci, mebli, ubrań itd.
 • Mini Pack – małe dodatki, są to zwykle tylko zbiory kilkunastu nowych przedmiotów i ubrań
 • Stuff Pack – akcesoria, wzbogaca grę o dużą ilość nowych obiektów i ubrań oraz (czasem) interakcje

Wydane dodatki do gry[edytuj]

 • Na studiach (ang. University) – dzięki temu dodatkowi Simy mogą pójść na studia i także zdobywając wysokie oceny w nauce otrzymywać dodatkowe miejsce na pragnienie albo zmianę życiowej aspiracji. Zmiany w rozgrywce to wprowadzenie wskaźnika reputacji, 4 nowe kariery (artysta, show-biznes, badacz nauk przyrodniczych, kariera paranormalna) i inne. Dodatek trafił na sklepowe półki 11 marca 2005 roku.
 • Nocne życie (ang. Nightlife) – wprowadza nowe sposoby budowania i ozdabiania domów Simów, nowe stroje, umożliwia Simom spędzanie czasu w mieście na tańcach, karaoke, grze w kręgle czy randkach. Pojawił się nowy rodzaj aspiracji – przyjemność. Możliwe stało się także kupno samochodów i jeżdżenie nimi (wymagane jest dobudowanie garażu lub podjazdu). Rozszerzony został zasięg widoczności otoczenia. Dołączone do dodatku są też przedmieścia. Dodatek jest dostępny od 13 września 2005 roku.
 • Własny biznes (ang. Open for Business) – w tym dodatku Simy mają możliwość założenia własnego biznesu – od sieci restauracji przez high-endowe sklepy elektroniczne po centra handlowe i butiki. Wprowadzono wiele udoskonaleń, między innymi windy, miejsce do tworzenia produktów ręcznie robionych, kierowanie grupą podwładnych w sklepie itd. W sklepach od 14 marca 2006 roku.
 • Zwierzaki (ang. Pets) – w tym dodatku Simy mogą mieć własne zwierzaki: psy i koty. Świnki morskie, papugi i rybki można pozyskać w trybie kupowania. Zwierzęta mogą mieć własną pracę. Poszerzone zostały możliwości w trybie kupowania i w trybie budowy. Data premiery to 17 października 2006.
 • Cztery pory roku (ang. Seasons) – Do gry dodano cztery pory roku – każda trwa ok. 5 dni, jednak jak w rzeczywistym świecie, może trwać dłużej lub krócej. Dodano ogrodnictwo pozwalające tworzyć eliksiry – rośliny muszą być sadzone i zbierane w odpowiednich porach roku, jednak można również zbudować szklarnię. W dodatku pojawia się również ubranie wierzchnie, które musi być odpowiednie do danej pogody. Można również przypisać fryzury do ubrań (np. rozpuszczone włosy w ubraniu codziennym, a ładnie spięte w stroju wizytowym). Do tego wszystkie dochodzi jeszcze parę pomniejszych opcji jak np. schładzanie czy rozgrzewanie Simów napojami. Premiera odbyła się 2 marca 2007.
 • Podróże (ang. Bon Voyage) – ten dodatek bazuje na dodatku „Wakacje” z poprzedniej części gry, co było już wspominane. Jego premiera odbyła się 7 września 2007. W grze dostępne są trzy warianty zabawy: luksusowy apartament na rozległej, tropikalnej wyspie, biwakowanie na szczycie dziewiczej góry oraz poznawanie kultury Dalekiego Wschodu.
 • Czas wolny (ang. Free Time) – w tym dodatku zwrócimy uwagę na różnego rodzaju zajęcia, które Simowie będą mogli wykonywać w wolnym czasie. Zajęcia te to przede wszystkim: gra na instrumentach muzycznych, uprawianie sportu, taniec, pielęgnowanie samochodu, szukanie życia pozaziemskiego, lepienie garnków i wiele innych czynności. Premiera odbyła się 29 lutego 2008 r.
 • Osiedlowe życie (ang. Apartment Life) – dzięki dużej ilości okolicznych mieszkańców łatwiej jest nawiązywać znajomości. Dostępne są nowe atrakcje jak chociażby plac zabaw dla dzieci, kawiarnia, pokazy breakdance w parku. Dodatek pozwala na zetknięcie się z nowymi grupami społecznymi, m.in.: wielbiciele technicznych gadżetów, sportsmeni oraz artystycznie zorientowani członkowie lokalnej bohemy. Simy mogą żyć w bardzo zróżnicowanych mieszkaniach – począwszy od kwater wynajętych w kilka osób, a skończywszy na luksusowych apartamentach z własnym lokajem. Do gry zostały wprowadzone także triki magiczne. Premiera odbyła się 26 sierpnia 2008.

Wydane Mini Packi[edytuj]

 • Zestaw świąteczny – akcesoria (ang. Christmas Party Pack) – dzięki temu dodatku simy maja teraz możliwość urządzenia prawdziwych świąt. Mogą w salonie postawić wielką choinkę lub przyozdobić okna witrażami. Jeśli zostawisz na noc ciastka, odwiedzi cię Święty Mikołaj.

Wydane Akcesoria[edytuj]

 • Rozrywka rodzinna – akcesoria (ang. Family Fun Stuff) – nowa kolekcja ubrań, mebli, dekoracji i akcesoriów dla Simów. W dodatku są np. nowe zestawy do dekoracji domu – morski, podwodny i baśniowy, kostiumy dla dzieci i dorosłych, oraz ponad 60 nowych obiektów, w tym zamkowe łóżka, przebrania na lato, tropikalne ozdoby na ściany i wiele innych. Dodatek trafił do sklepów 14 kwietnia 2006 r.
 • Szyk i elegancja – akcesoria (ang. Glamour Life Stuff) – kolekcja luksusowych mebli, modnych ubrań i wystawnych elementów dekoracyjnych, dzięki nim Simy mogą spełniać swoje zachcianki i prowadzić wykwintne życie. Pozwala tworzyć pełne przepychu wnętrza, urządzać sypialnie, salony i jadalnie meblami najwyższej jakości. Zestaw akcesoriów oferuje 60 nowych przedmiotów. Trafił do sklepów 1 września 2006 r.
 • Na święta – akcesoria (ang. Happy Holiday Stuff) – akcesoria na potrzeby świąt Bożego Narodzenia, zabawy sylwestrowej, Halloween czy Wielkanocy. „Na święta” zawiera minipak „Zestaw Świąteczny” (z 40 przedmiotami) oraz 20 nowych przedmiotów. Dostępne w sklepach od 10 listopada 2006 r.
 • Impreza! – akcesoria (ang. Celebration Stuff) – dodatek bazujący na imprezach takich jak: ślub, piknik, urodziny itp. Dojdzie 60 nowych ubrań, ozdób i innych rzeczy kojarzących się z imprezą. Polska premiera 9 kwietnia 2007, a światowa 6 kwietnia 2007
 • Moda z H&M – akcesoria (ang. H&M Fashion Stuff) – znajdują się tu ubrania, które zaprojektował sklep odzieżowy H&M. Premiera odbyła się 8 czerwca 2007 roku
 • Młodzieżowy styl – akcesoria (ang. Teen Style Stuff) – zestaw akcesoriów dla nastoletnich simów, mających podkreślić ich styl i indywidualność. W sklepach od 9 listopada 2007.
 • Kuchnia i łazienka. Wystrój Wnętrz – akcesoria (ang.Kitchen and Bath Interior Design Stuff) – daje możliwość wystrojenia kuchni i łazienki w dwóch stylach: romantycznym i nowoczesnym. Pojawił się 15 kwietnia 2008.
 • IKEA urządza dom – akcesoria (ang. IKEA Home Stuff) – meble i dekoracje zaprojektowane przez firmę IKEA, na wzór dodatku zaoferowanego przez H&M. Dodatek wydany 24 czerwca 2008.
 • Rezydencje i ogrody – akcesoria (ang. Mansion and Garden Stuff) – ostatnie akcesoria do gry The Sims 2. Wprowadzają nowe obiekty do ogrodu, a także wyjątkowo nowe narzędzie budowy i interakcje. Nowością jest możliwość zmieniania kąta nachylenia dachu, panel słoneczny czy zjeżdżanie po poręczy. Polska premiera 14 listopada 2008.

Odbiór gry[edytuj]

Gra spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród recenzentów, uzyskując według agregatora Metacritic średnią ocen wynoszącą 90/100 punktów[1] oraz 90,76% według serwisu GameRankings[2]. The Sims 2 odniosła też duży sukces komercyjny – sprzedano ponad 6 mln egzemplarzy gry w wersji PC[3].

Przypisy

 1. The Sims 2 for PC Reviews (ang.). Metacritic. [dostęp 2015-12-18].
 2. The Sims 2 for PC (ang.). GameRankings. [dostęp 2015-12-18].
 3. The Top 15 Best-Selling PC Games Of All Time: #4: The Sims 2 (ang.). Tom’s Hardware, 2012-03-21. [dostęp 2015-12-18].

Linki zewnętrzne[edytuj]