Sohn Kee-chung

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej koreańskie nazwisko Sohn.
Sohn Kee-chung
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 29 sierpnia 1914
Sinŭiju
Data i miejsce śmierci 15 listopada 2002
Daejeon
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Japonia
Igrzyska olimpijskie
złoto Berlin 1936 lekkoatletyka
(maraton)

Sohn Kee-chung (hangul 손기정, hancha 孫基禎, ur. 29 sierpnia 1914[1][2] w Sinŭiju, zm. 15 listopada 2002 w Daejeon[3]) – koreański lekkoatleta maratończyk, mistrz olimpijski z Berlina w barwach Japonii.

Między 1933 a 1936 przebiegł 13 biegów maratońskich, z których wygrał 10. 3 listopada 1935 ustanowił najlepszy wynik na świecie – 2:26.42, który przetrwał do 1947.

Na igrzyskach olimpijskich w 1936 w Berlinie startował w reprezentacji Japonii, ponieważ Korea od 1910 była zajęta przez to państwo. Sohn Kee-chung wystąpił pod nazwiskiem Son Kitei, które było zjaponizowaną wersją koreańskiego nazwiska. Sohn odmawiał podpisywania się wersją japońską, a przy podpisie często szkicował kontury Korei. Podczas biegu maratońskiego początkowo prowadził obrońca tytułu Juan Carlos Zabala z Argentyny. Sohn i Brytyjczyk Ernest Harper prześcignęli Zabalę, gdy ten potknął się i upadł na 28 kilometrze. Po 33 km Sohn objął samotne prowadzenie, którego nie oddał do mety. Jego wynik 2:29.19,2 był najlepszym wynikiem olimpijskim. Wyprzedził Harpera o ponad 2 minuty. Brązowy medal zdobył rodak Sohna Nam Sung-yong startujący jako Nan Shoryu.

Podczas ceremonii dekoracji medalami olimpijskimi Sohn nie mógł ukryć smutku i łez na widok japońskiej flagi oraz słysząc japoński hymn. Koreańska gazeta Dong-a Ilbo wydrukowała zdjęcie Sohna na podium zwycięzców, ale usunęła japońską flagę z jego stroju. Władze japońskie w odpowiedzi aresztowały osiem osób z redakcji i zawiesiły wydawanie gazety na 9 miesięcy.

Sohn ukończył Uniwersytet Meiji w Tokio w 1940. Przez wiele lat trenował koreańskich długodystansowców. Jego podopiecznym był m.in. Hwang Young-cho, który został mistrzem igrzysk olimpijskich w 1992 w Barcelonie w maratonie. Sohn został uhonorowany przez organizatorów igrzysk olimpijskich w 1988 w Seulu. Pochodnia z ogniem olimpijskim została wniesiona na stadion przez Sohna, który tym razem mógł biec pod flagą Korei.

Hełm koryncki ofiarowany Sohnowi

Zwycięzca olimpijskiego maratonu w Berlinie miał otrzymać starogrecki hełm koryncki pochodzący z VIII w. p.n.e., odkryty przez niemieckiego archeologa Ernsta Curtiusa w Olimpii. Sohn nie otrzymał hełmu, prawdopodobnie wskutek interwencji władz japońskich. W 1986 hełm, który do tej pory znajdował się w berlińskim muzeum, został przekazany Sohnowi. Od 1987 jest wpisany na listę skarbów narodowych Korei Południowej i znajduje się w Muzeum Narodowym w Seulu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Son Gi-Jeong. sports-reference.com.
  2. Obituary: Sohn Kee-chung (ang.). 2002-11-30.
  3. 마라톤 영웅' 손기정옹, 노환으로 별세 (kor.). domin.co.kr. [dostęp 2002-11-15].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]