Sojuz MS-05

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sojuz MS-05
Dane misji
Zaangażowani

 Rosja

Oznaczenie kodowe

Borej

Pojazd
Statek kosmiczny

Sojuz MS

Masa pojazdu

ok. 7200 kg

Rakieta nośna

Sojuz-FG

Załoga
Zdjęcie Sojuz MS-05
O lewej: P. Nespoli, S. Riazanskij i R. Bresnik
Dowódca

Siergiej Riazanski

Załoga

Randolph Bresnik,
Paolo Nespoli

Start
Miejsce startu

Bajkonur

Początek misji

28 lipca 2017 15:41:12 UTC

Lądowanie
Miejsce lądowania

Kazachstan

Lądowanie

14 grudnia 2017

Program Sojuz

Sojuz MS-05 – misja statku Sojuz do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która dostarczyła połowę jej 52. i 53. stałej załogi. Start odbył się 28 lipca 2017 r., a lądowanie 14 grudnia 2017 r.[1] i była to 134. misja kapsuły z rodziny Sojuz, 51. na MSK.

Lądowanie nastąpiło o 8:37 UTC w Kazachstanie.

Załoga[edytuj | edytuj kod]

Początkowo załogę misji mieli stanowić Rosjanin Fiodor Jurczichin (dowódca), Amerykanin Jack Fisher i Włoch Paolo Nespoli, kosmonauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Z kolei do załogi rezerwowej mianowani zostali: Siergiej Riazanski, Norishige Kanai i Randolph Bresnik. Jednak 13 września 2016 roku Roskosmos podjął decyzję o reorganizacji lotów załogowych na ISS. Począwszy od misji Sojuz MS-04 składy części załóg statków Sojuz zostały zmniejszone do dwóch astronautów w celu usprawnienia funkcjonowania rosyjskiej części stacji[2]. Zmiana ma obowiązywać do uruchomienia modułu Nauka, którego dostarczenie przesuwano na koniec 2017 roku i dalej. Do tego czasu zmniejszona zostanie także liczba lotów statku transportowego Progress z 4 do 3 w ciągu roku. Takie ograniczenie w lotach zaopatrzeniowych na ISS zmniejszyło z kolei zdolność do utrzymania na stacji kosmicznej 6-osobowej załogi[3].

W związku z poczynioną reorganizacją Fiodor Jurczichin i Jack Fisher zostali przeniesieni do podstawowej załogi Sojuza MS-04, a w ich miejsce mianowano członków załogi rezerwowej. Natomiast do załogi rezerwowej przeniesiono astronautów, którzy początkowo zostali mianowani do załogi Sojuza MS-04.

Podstawowa[edytuj | edytuj kod]

Rezerwowa[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]