Sojuz MS-05

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sojuz MS-05
Emblemat Sojuz MS-05
Dane misji
Zaangażowani  Rosja
Oznaczenie kodowe Borej
Pojazd
Statek kosmiczny Sojuz MS
Masa pojazdu ok. 7200 kg
Rakieta nośna Sojuz-FG
Załoga
Zdjęcie Sojuz MS-05
O lewej: P. Nespoli, S. Riazanskij i R. Bresnik
Dowódca Siergiej Riazanski
Załoga Randolph Bresnik,
Paolo Nespoli
Start
Miejsce startu Bajkonur
Początek misji 28 lipca 2017 15:41:12 UTC
Lądowanie
Miejsce lądowania Kazachstan
Lądowanie 14 grudnia 2017
Program Sojuz

Sojuz MS-05 – misja statku Sojuz do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która dostarczyła jej 52. i 53. stałą załogę. Start odbył się 28 lipca 2017 r., a lądowanie jest planowane w grudniu 2017 r.[1]

Załoga[edytuj]

Początkowo załogę misji mieli stanowić Rosjanin Fiodor Jurczichin (dowódca), Amerykanin Jack Fisher i Włoch Paolo Nespoli. Z kolei do załogi rezerwowej mianowani zostali: Siergiej Riazanski, Norishige Kanai i Randolph Bresnik. Jednak 13 września 2016 roku Roskosmos podjął decyzję o reorganizacji lotów załogowych na ISS. Począwszy od misji Sojuz MS-04 składy części załóg statków Sojuz zostaną zmniejszone do dwóch astronautów w celu usprawnienia funkcjonowania rosyjskiej części stacji[2]. Zmiana ma obowiązywać do uruchomienia modułu Nauka, co ma nastąpić pod koniec 2017 roku. Do tego czasu zmniejszona zostanie także liczba lotów statku transportowego Progress z 4 do 3 w ciągu roku. Takie ograniczenie w lotach zaopatrzeniowych na ISS zmniejszyło z kolei zdolność do utrzymania na stacji kosmicznej 6-osobowej załogi[3].

W związku z poczynioną reorganizacją Fiodor Jurczichin i Jack Fisher zostali przeniesieni do podstawowej załogi Sojuza MS-04, a w ich miejsce mianowano członków załogi rezerwowej. Natomiast do załogi rezerwowej przeniesiono astronautów, którzy początkowo zostali mianowani do załogi Sojuza MS-04.

Podstawowa[edytuj]

Rezerwowa[edytuj]

Galeria[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]