Sojuz TM-9

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sojuz TM-9
Dane misji
Indeks COSPAR

1990-014A

Zaangażowani

 ZSRR

Oznaczenie kodowe

Родни́к (Źródło)

Pojazd
Statek kosmiczny

Sojuz

Masa pojazdu

7150 kg

Załoga
Załoga

Anatolij Sołowiow (2)
Aleksandr Bałandin (1)

Start
Miejsce startu

Bajkonur kompleks 1

Początek misji

11 lutego 1990; 06:16:00 UTC

Orbita okołoziemska
Liczba orbit

~2680

Apogeum

387 km

Perygeum

373 km

Inklinacja orbity

51,6°

Lądowanie
Miejsce lądowania

55 km NE od Arkałyku

Lądowanie

9 sierpnia 1990; 07:33:57 UTC

Czas trwania misji

179 d, 1 h, 17 min, 57 s

Program Sojuz
Sojuz TM-9

Sojuz TM-9radziecka załogowa misja kosmiczna, stanowiąca dziewiątą ekspedycję na stację kosmiczną Mir.

Podczas dokowania pojazdu, kosmonauci na pokładzie stacji zauważyli, że izolacja termiczna modułu lądownika zbliżającego się Sojuza TM-9 częściowo oderwała się. Obawiano się, że kapsuła może się ochłodzić, doprowadzając do skroplenia pary wodnej, które mogło doprowadzić do spięć w systemie elektrycznym. Poluzowane fragmenty izolacji mogły też zablokować czujnik podczerwieni, wykorzystywany do orientacji kapsuły przy wchodzeniu w atmosferę.

Obawiano się też, że ładunki wybuchowe służące do rozdzielenia modułu serwisowego i modułu lądownika mogą zawieść po bezpośrednim wystawieniu na otwartą przestrzeń, że osłona termiczna może stracić swoje właściwości po kontakcie z otwartą przestrzenią, i że spacer kosmiczny przeprowadzony w celu naprawy izolacji może doprowadzić do dodatkowych uszkodzeń. Rozważano wysłanie Sojuza TM-10 z jednym kosmonautą na pokładzie w misji ratunkowej.

Podczas spaceru kosmicznego kosmonauci złożyli dwa z trzech koców izolacyjnych, a trzeci pozostawili w spokoju. W drodze powrotnej na Ziemię kosmonauci odrzucili moduły serwisowy i orbitalny jednocześnie, aby zminimalizować szansę na zaplątanie się elementów izolacji. Moduł lądownika nie został w żaden sposób uszkodzony przez wystawienie na działanie próżni. Powrót przebiegł bezproblemowo.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]