Sojuz TM-9

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sojuz TM-9
Dane misji
Indeks COSPAR 1990-014A
Zaangażowani  ZSRR
Oznaczenie kodowe Родни́к (Źródło)
Pojazd
Statek kosmiczny Sojuz
Masa pojazdu 7150 kg
Załoga
Załoga Anatolij Sołowiow (2)
Aleksandr Bałandin (1)
Start
Miejsce startu Bajkonur kompleks 1
Początek misji 11 lutego 1990; 06:16:00 UTC
Orbita okołoziemska
Liczba orbit ~2680
Apogeum 387 km
Perygeum 373 km
Inklinacja orbity 51,6°
Lądowanie
Miejsce lądowania 55 km NE od Arkałyku
Lądowanie 9 sierpnia 1990; 07:33:57 UTC
Czas trwania misji 179 d, 1 h, 17 min, 57 s
Program Sojuz

Sojuz TM-9radziecka załogowa misja kosmiczna, stanowiąca dziewiątą ekspedycję na stację kosmiczną Mir.

Podczas dokowania pojazdu, kosmonauci na pokładzie stacji zauważyli, że izolacja termiczna modułu lądownika zbliżającego się Sojuza TM-9 częściowo oderwała się. Obawiano się, że kapsuła może się ochłodzić, doprowadzając do skroplenia pary wodnej, które mogło doprowadzić do spięć w systemie elektrycznym. Poluzowane fragmenty izolacji mogły też zablokować czujnik podczerwieni, wykorzystywany do orientacji kapsuły przy wchodzeniu w atmosferę.

Obawiano się też, że ładunki wybuchowe służące do rozdzielenia modułu serwisowego i modułu lądownika mogą zawieść po bezpośrednim wystawieniu na otwartą przestrzeń, że osłona termiczna może stracić swoje właściwości po kontakcie z otwartą przestrzenią, i że spacer kosmiczny przeprowadzony w celu naprawy izolacji może doprowadzić do dodatkowych uszkodzeń. Rozważano wysłanie Sojuza TM-10 z jednym kosmonautą na pokładzie w misji ratunkowej.

Podczas spaceru kosmicznego kosmonauci złożyli dwa z trzech koców izolacyjnych, a trzeci pozostawili w spokoju. W drodze powrotnej na Ziemię kosmonauci odrzucili moduły serwisowy i orbitalny jednocześnie, aby zminimalizować szansę na zaplątanie się elementów izolacji. Moduł lądownika nie został w żaden sposób uszkodzony przez wystawienie na działanie próżni. Powrót przebiegł bezproblemowo.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]