Gocław (Warszawa): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Usunięcie "Adrii" jako komercyjnej nazwy projektu dewelopera nie mającej związku z nazwami czterech głównych części Gocławia pochodzącymi od nazw samolotów. Przyjmując logikę nazw komercyjnych należałoby przecież również dodać "Saską".
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Historia: drobne redakcyjne
Linia 66: Linia 66:
== Historia ==
== Historia ==
Wieś o ówczesnej nazwie Gościsław, bądź Gościesław, prawdopodobnie nazwana imieniem jej pierwszego właściciela, założona została w [[IX wiek|IX w.]], podobnie, jak i [[Kamion]], z którym stanowi najstarsze zamieszkałe tereny dzisiejszej [[Warszawa|Warszawy]]<ref>"Dzieje Pragi" Komitet redakcyjny: J. Kazimierski, R. Kołodziejczyk, Ż. Kormanowa, H. Rostkowska. - Warszawa 1970, PWN </ref>
Wieś o ówczesnej nazwie Gościsław, bądź Gościesław, prawdopodobnie nazwana imieniem jej pierwszego właściciela, założona została w [[IX wiek|IX w.]], podobnie, jak i [[Kamion]], z którym stanowi najstarsze zamieszkałe tereny dzisiejszej [[Warszawa|Warszawy]]<ref>"Dzieje Pragi" Komitet redakcyjny: J. Kazimierski, R. Kołodziejczyk, Ż. Kormanowa, H. Rostkowska. - Warszawa 1970, PWN </ref>
. Dokumenty historyczne z [[1155]] r. wymieniają ją, jako własność [[biskup]]a płockiego. W późniejszym okresie weszła ona w skład dóbr [[Kamionek (Warszawa)|Kamion]]. W [[1580]] r. powierzchnia rolna Gocławia wynosiła ok. 115 ha. W lipcu [[1655]] r. na tych terenach odbyła się trzydniowa bitwa ze [[Szwecja|Szwedami]]. Gocław w wyniku tych walk został zniszczony. Dopiero w [[1755]] r. Gocław i [[Kępa Gocławska]] liczyły 17 domów. W 1780 r. król [[Stanisław August Poniatowski]] nabył teren Gocławia i odstąpił swemu bratankowi [[Stanisław Poniatowski (podskarbi litewski)|Stanisławowi Poniatowskiemu]]. W [[1795]] r. po utracie niepodległości dobra te przeszły na własność [[Skarb Państwa|skarbu państwa]]. W [[1827]] r. Gocław liczył 22 domy i 168 mieszkańców, a w 1912 r. - 497 mieszkańców.
. Dokumenty historyczne z [[1155]] r. wymieniają ją, jako własność [[biskup]]a płockiego. W późniejszym okresie weszła ona w skład dóbr [[Kamionek (Warszawa)|Kamion]]. W [[1580]] r. powierzchnia rolna Gocławia wynosiła ok. 115 ha. W lipcu [[1655]] r. na tych terenach odbyła się trzydniowa bitwa ze [[Szwecja|Szwedami]]{{Fakt|data=2013-01}}. Gocław w wyniku tych walk został zniszczony. Dopiero w [[1755]] r. Gocław i [[Kępa Gocławska]] liczyły 17 domów. W 1780 r. król [[Stanisław August Poniatowski]] nabył teren Gocławia i odstąpił swemu bratankowi [[Stanisław Poniatowski (podskarbi litewski)|Stanisławowi Poniatowskiemu]]. W [[1795]] r. po utracie niepodległości dobra te przeszły na własność [[Skarb Państwa|skarbu państwa]]. W [[1827]] r. Gocław liczył 22 domy i 168 mieszkańców, a w 1912 r. - 497 mieszkańców.


Gocław przyłączono do [[Warszawa|Warszawy]] w kwietniu [[1916]] roku (wraz z Grochowem, Saską Kępą i Gocławkiem) tworząc Komisariat (Okręg) Grochowski (Nr XVII). W jego obrębie zamieszkiwało wówczas ok. 5500 mieszkańców w przeważnie parterowych i drewnianych budynkach pozbawionych większości urządzeń komunalnych. W okresie II RP na Gocławiu planowano drugie po Okęciu lotnisko międzynarodowe, zabezpieczono nawet teren pod budowę [[Lotnisko Gocław|Lotniska Gocław]].
Gocław przyłączono do [[Warszawa|Warszawy]] w kwietniu [[1916]] roku (wraz z Grochowem, Saską Kępą i Gocławkiem) tworząc Komisariat (Okręg) Grochowski (Nr XVII). W jego obrębie zamieszkiwało wówczas ok. 5500 mieszkańców w przeważnie parterowych i drewnianych budynkach pozbawionych większości urządzeń komunalnych. W okresie II RP na Gocławiu planowano drugie po Okęciu lotnisko międzynarodowe, zabezpieczono nawet teren pod budowę [[Lotnisko Gocław|Lotniska Gocław]].

Wersja z 16:27, 18 sty 2013

[[Plik:{{{herb miasta}}}| 30x40px| link=| alt=]]
{{{nazwa}}}
{{{nazwa oryginalna}}}
osiedle {{{dopełniacz nazwy miasta}}}
Ilustracja
{{{opis zdjęcia}}}
[[Plik:{{{herb}}}|100px| Herb]] [[Plik:{{{flaga}}}|100px| border|Flaga]]
[[Herb {{{dopełniacz nazwy}}}|Herb]] [[Flaga {{{dopełniacz nazwy}}}|Flaga]]
Państwo {{{państwo}}}
Miasto

Warszawa

Powierzchnia

4,1 km²

Populacja 
• liczba ludności


{{{liczba ludności}}}

• gęstość

{{{gęstość zaludnienia}}} os./km²

Strefa numeracyjna

{{{numer kierunkowy}}}

Kod pocztowy

{{{kod pocztowy}}}

Tablice rejestracyjne

{{{tablice rejestracyjne}}}

Plan {{{dopełniacz nazwy}}}
[[Plik:{{{plan}}}|240x240px|alt=Plan {{{dopełniacz nazwy}}}|]]
Położenie na mapie {{{dopełniacz nazwy miasta}}}
[[Plik:{{{mapa}}}|240x240px|alt=Położenie na mapie|]]
Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: {{państwo dane {{{państwo}}} | mapa/core | wariant = {{{państwo}}} }}
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:town}
Widok na Gocław
Gocław - Lotnisko, osiedle Orlik
Dzienna panorama Gocławia z bloku przy ul. Gen. Romana Abrahama
Nocna panorama Gocławia z bloku przy ul. Gen. Romana Abrahama
Park nad Balatonem
Park nad Balatonem
Rzeźba Kota Niezależnego Cyryla
Rejon MSI Gocław

Gocław – jedna z części dzielnicy Praga Południe w Warszawie. Składa się on z osiedli:

Gocław jest położony w odległości ok. 6 km od centralnej części Warszawy.

Osiedle zamieszkuje około 50 000 mieszkańców.

Historia

Wieś o ówczesnej nazwie Gościsław, bądź Gościesław, prawdopodobnie nazwana imieniem jej pierwszego właściciela, założona została w IX w., podobnie, jak i Kamion, z którym stanowi najstarsze zamieszkałe tereny dzisiejszej Warszawy[1] . Dokumenty historyczne z 1155 r. wymieniają ją, jako własność biskupa płockiego. W późniejszym okresie weszła ona w skład dóbr Kamion. W 1580 r. powierzchnia rolna Gocławia wynosiła ok. 115 ha. W lipcu 1655 r. na tych terenach odbyła się trzydniowa bitwa ze Szwedami[potrzebny przypis]. Gocław w wyniku tych walk został zniszczony. Dopiero w 1755 r. Gocław i Kępa Gocławska liczyły 17 domów. W 1780 r. król Stanisław August Poniatowski nabył teren Gocławia i odstąpił swemu bratankowi Stanisławowi Poniatowskiemu. W 1795 r. po utracie niepodległości dobra te przeszły na własność skarbu państwa. W 1827 r. Gocław liczył 22 domy i 168 mieszkańców, a w 1912 r. - 497 mieszkańców.

Gocław przyłączono do Warszawy w kwietniu 1916 roku (wraz z Grochowem, Saską Kępą i Gocławkiem) tworząc Komisariat (Okręg) Grochowski (Nr XVII). W jego obrębie zamieszkiwało wówczas ok. 5500 mieszkańców w przeważnie parterowych i drewnianych budynkach pozbawionych większości urządzeń komunalnych. W okresie II RP na Gocławiu planowano drugie po Okęciu lotnisko międzynarodowe, zabezpieczono nawet teren pod budowę Lotniska Gocław.

Po II wojnie światowej w 1946 na terenach Gocławia założono lotnisko sportowe Aeroklubu Warszawskiego, które istniało do połowy lat 70. XX wieku.

W 1977 roku Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Młodych" rozpoczęła na jego miejscu budowę największego na prawym brzegu Wisły zespołu mieszkaniowego Gocław-Lotnisko. Generalnym projektantem przedsięwzięcia został Tadeusz Mrówczyński.

Dziś znajduje się tu m.in. C.H. Promenada, Kościół św. apostołów Jana i Pawła, Kościół św. Patryka, Kościół św. Ojca Pio, Basen Wodnik oraz Park Nad Balatonem (otwarty w 2010).

Geografia

Granice Gocławia

Gocław według podziału Miejskiego Systemu Informacji (tzw. Obszar "Gocław" tego systemu; nie jest to jednak jednostka administracyjna), obejmuje tereny ograniczone[2][3]:

W tak wyznaczonych granicach osiedle ma 410,5 ha (4,1 km²) powierzchni.

Podział wytyczony przez Miejski System Informacji wzbudza jednak kontrowersje, gdyż w wielu przypadkach nie uwzględnia uwarunkowań historycznych. Podobnie jest również w przypadku Gocławia - wyłączono z niego Kępę Gocławską (wg MSI jest to część Saskiej Kępy), a włączono Przyczółek Grochowski (historycznie to część Grochowa) oraz zabudowania wzdłuż ul. Ostrobramskiej (obydwa te obszary nie są traktowane jako część Gocławia w podziale na pomocnicze jednostki samorządowe Pragi Południe).

Ukształtowanie powierzchni

Gocław położony jest w całości na obszarze Doliny Środkowej Wisły. Jego najniższe punkty znajdują się na południu wzdłuż brzegu Wisły i osiagają wysokość 79,8 m n.p.m. Teren łagodnie wznosi się ku północy, by w okolicach ul. Ostrobramskiej osiągnąć 86,0 m n.p.m. Jedynie sztuczne nasypy osiągają większe wysokości, np. korona Wału Miedzeszyńskiego ma 88,1 m n.p.m. [4]

Hydrografia

Głównym ciekiem wodnym Gocławia jest Wisła, stanowiąca jego południową granicę na długości 800 m. Na obszarze zalewowym, pomiędzy brzegiem Wisły a wałem przeciwpowodziowym, znajdują się okresowe i stałe zalewy zmieniające swoje kształty po każdym wylewie Wisły. Granicę południowo-wschodnią wyznacza Kanał Nowa Ulga (2520 m z całkowitej długości kanału wynoszącej 5600 m stanowi odcinek graniczny Gocławia) oraz, przy samej ul. Ostrobramskiej na odcinku długości ok. 40 m, bezimienny kanał wpadający do Kanału Nowa Ulga. Równoleżnikowo przez Gocław przepływa Kanał Gocławski, mający 2320 m długości, wypływający z Jeziora Gocławskiego (powierzchnia jego wynosi 1,65 ha) i wpadający do Kanału Nowa Ulga. Górny bieg tego kanału, powyżej Jeziora Gocławskiego, nosi nazwę Kanału Wystawowego (na mapach czasami nazywany Kanałem Kamionkowskim) i na niewielkim odcinku (ok. 50 m) również znajduje się na terenie Gocławia. W środkowej części od Kanału Gocławskiego odchodzi niewielka odnoga, na której utworzony jest sztuczny zbiornik niemający nazwy oficjalnej, a nieoficjalnie nazywany Balatonem lub Jeziorkiem Balatońskim[5]. Jezioro to ma powierzchnię 2,64 ha i łączy się z Kanałem Gocławskim dwoma kanałami łącznikowymi - zachodnim o długości 60 m i wschodnim o długości 55 m.

Komunikacja

Na osiedlu znajduje się pętla autobusowa ZTM. Dojazd na osiedle umożliwiają autobusy linii: 111, 117, 123, 147, 148, 151, 168, 213, 311, 401, 407, 411, 507, 509, N02, N22, N72, N75. Na terenie Gocławia planowane jest metro.

Główną sieć ulic tworzą: ul. Abrahama, Umińskiego, Jugosłowiańska, Meissnera (te ulice tworzą elipsę), ul. Fieldorfa (północ - południe) i Bora-Komorowskiego (wschód - zachód).

Węzeł komunikacyjny "Bora Komorowskiego" umożliwia łatwe połączenie z Trasą Siekierkowską.

Edukacja

Szkoły podstawowe

Gimnazja

Szkoły średnie

Zabudowa

Spółdzielnia Mieszkaniowa Gocław-Lotnisko

Największy na Pradze Południe zespół mieszkaniowy złożony z osiedli noszących nazwy statków powietrznych polskiej konstrukcji:[potrzebny przypis]

Jedno z największych blokowisk w mieście, w istniejących zasobach mieszkaniowych znajduje się około 13000 mieszkań i 300 lokali użytkowych.

  1. "Dzieje Pragi" Komitet redakcyjny: J. Kazimierski, R. Kołodziejczyk, Ż. Kormanowa, H. Rostkowska. - Warszawa 1970, PWN
  2. Mapa podziału Pragi Południe wg Miejskiego Systemu Informacji
  3. Uchwała Nr 781/LIX/98 Rady Gminy Warszawa-Centrum z dnia 15 stycznia 1998 r. w sprawie nadania statutu Osiedlu Gocław i określenia jego granic
  4. Mapa topograficzna Polski 1:10.000. Ark. N-34-139-A-c-2 Warszawa-Grochów. Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Warszawa 2002.
  5. Balaton jest bliżej, niż myślisz – na Gocławiu


Szablon:Osiedla warszawskiej Pragi Południe